NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
________________________________________________________________________
VIII. volebné obdobie
Materiál na rokovanie k CRD-64/2021/OKV SIS
Národnej rady
Slovenskej republiky
416
Správa
Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby o stave použitia informačno-technických prostriedkov za rok 2020
______________________________________________________
Návrh na uznesenie:
Správa sa predkladá podľa § 9 ods. 1 Národná rada Slovenskej republiky
zákona Národnej rady Slovenskej b e r i e n a v e d o m i e Správu
republiky č. 166/2003 Z. z. o ochrane Osobitného kontrolného výboru
použitím informačno-technických Národnej rady SR na kontrolu činnosti
prostriedkov a o zmene a doplnení Slovenskej informačnej služby o stave
niektorých zákonov použitia informačno-technických
(zákon o ochrane pred odpočúvaním)prostriedkov za rok 2020
Predkladá:
Marián SALOŇ
predseda
Osobitného kontrolného výboru NR SR
na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby
Bratislava, marec 2021
Správa výboru
Osobitný kontrolný výbor Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby na základe § 9 ods. 1 zákona č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o ochrane pred odpočúvaním) v znení neskorších predpisov, pripravuje na schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky správu o použití informačno-technických prostriedkov (ITP) za rok 2020.
V súlade s § 9 zákona č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov výbor požiadal Slovenskú informačnú službu v mesiaci december 2020 o zaslanie správy o použití informačno-technických prostriedkov za rok 2020.
V správe, výbor okrem dotknutými subjektmi uvedených informácií týkajúcich sa uplatňovania zákona o ochrane pred odpočúvaním, požiadal uviesť počet realizovaných prípadov použitia informačno-technických prostriedkov (ITP) v členení podľa § 2 ods.1, písm. a), b), c), zákona o ochrane pred odpočúvaním a v každej kategórii žiadal uviesť nasledujúce údaje:
a) počet žiadostí na použitie ITP – § 4 ods.1, z toho:
- počet zákonným sudcom písomne povolených súhlasov/prípadov použitia ITP vydané súhlasy (§ 6 ods.3 zákona)
- počet zákonným sudcom písomne nepovolených súhlasov/ prípadov použitia ITP odmietnuté žiadosti (§ 6, ods.3 zákona)
b) počet prípadov, v ktorých sa predložila opakovaná žiadosť zákonnému sudcovi na
predlženie doby použitia ITP (§ 4 ods. 2) v tom istom prípade, z toho:
- počet zákonným sudcom písomne povolených súhlasov/prípadov použitia ITP vydané súhlasy (§ 6 ods. 3 zákona)
- počet zákonným sudcom písomne nepovolených súhlasov/ prípadov použitia ITP odmietnuté žiadosti (§ 6 ods. 3 zákona),
c) počty prípadov použitia ITP v zmysle § 5 ods. 1 a 2 zákona NR SR č.166/2003 Z. z., z toho:
- počet žiadostí o dodatočný súhlas, v ktorých zákonný sudca vydal súhlas
- počet zákonným sudcom odmietnutých žiadostí o dodatočný súhlas
počet súhlasov/prípadov použitia ITP, pri ktorých bol dosiahnutý zákonom uznaný účel a cieľ, ktorý bol povolený zákonným sudcom, vo väzbe na § 3 a § 7 zákona o ochrane pred odpočúvaním, kedy ITP možno použiť iba vtedy, ak je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na zabezpečenie bezpečnosti štátu, obranu štátu, predchádzanie a objasňovanie trestnej činnosti alebo na ochranu práv a slobôd iných, teda zistili sa skutočnosti významné na dosiahnutie zákonom ustanoveného účelu použitia ITP
počty prípadov, v ktorých informácie získané použitím ITP boli použité ako dôkaz v trestnom konaní
počet zákonným sudcom zistených prípadov nezákonného použitia ITP
Správu o použití informačno-technických prostriedkov za rok 2020 predložila Slovenská informačná služba vo verzii neobsahujúcej utajované skutočnosti, vrátane verzie na elektronickom nosiči (CD).
Údaje o použití informačno-technických prostriedkov, tak ako boli predložené uvedené v nasledujúcej časti správy.
Použitie informačno-technických prostriedkov v pôsobnosti Slovenskej informačnej
služby za rok 2020
Zákonný rámec použitia informačno-technických prostriedkov
Slovenská informačná služba je podľa § 10 ods. 1 písm. b) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 46/1993 Z. z. o Slovenskej informačnej službe v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon NR SR č. 46/1993 Z. z.) a § 2 ods. 2 zákona č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o ochrane pred odpočúvaním) v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 166/2003 Z. z.) oprávnená používať pri plnení svojich zákonných úloh informačno-technické prostriedky (ďalej len „ITP“). Ich použitím je možné zasahovať do súkromia fyzických osôb bez ich predchádzajúceho súhlasu, avšak len za podmienok ustanovených zákonom.
Toto zákonné oprávnenie je podmienené predchádzajúcim písomným súhlasom zákonného sudcu. ITP možno na základe písomného súhlasu zákonného sudcu použiť len na nevyhnutný čas, najdlhšie na šesť mesiacov. Lehota začína plynúť dňom udelenia súhlasu zákonného sudcu. Ak je nevyhnutné použiť naraz alebo následne niekoľko druhov ITP, každý z nich možno použiť len v rozsahu výslovne udeleného súhlasu zákonného sudcu. Ak sa ITP použiť v miestach, ktoré nie verejne prístupné, zákonný sudca, ktorý udeľuje písomný súhlas, rozhodne aj o tom, či sa súhlas vzťahuje aj na vstup na tieto miesta.
Použitie ITP za obdobie od 01. 01. 2020 do 31. 12. 2020
Porovnaním údajov obsiahnutých v evidenciách Slovenskej informačnej služby o počte podaných žiadostí o použitie ITP a vydaných písomných rozhodnutí zákonného sudcu na použitie ITP s údajmi obsiahnutými v evidenciách Krajského súdu v Bratislave nebol za obdobie roka 2020 zistený rozdiel v počte podaných žiadostí Slovenskej informačnej služby o použitie ITP a v počte vydaných rozhodnutí zákonného sudcu na použitie ITP.
Slovenská informačná služba v roku 2020 podala 428 žiadostí o použitie ITP, z toho zákonný sudca odmietol, resp. vrátil 4 žiadosti SIS o použitie ITP.
V termíne predloženia správy bolo z hľadiska dosiahnutia zákonom uznaného účelu a cieľa vyhodnotených 143 prípadov použitia ITP. Zákonom uznaný účel a cieľ bol dosiahnutý pri 143 vyhodnotených prípadoch použitia ITP. K termínu predloženia tejto správy nebolo ešte možné vyhodnotiť zvyšných 281 realizovaných prípadov použitia ITP, ktoré stále aktuálne alebo im plynie 30-dňová lehota na vyhodnotenie po ukončení použitia ITP.
Podmienky používania ITP v podmienkach Slovenskej informačnej služby v plnom rozsahu zodpovedajú podmienkam ustanoveným zákonom NR SR č. 46/1993 Z. z. a zákonom č. 166/2003 Z. z. Použité technické riešenia spolu s prísnymi organizačnými a kontrolnými opatreniami zaručujú kontrolu zákonnosti pri používaní ITP a vylučujú možnosť neoprávneného zásahu do systému monitorovania, ako aj ukladania a archivácie dát.
Všetky prípady použitia ITP v roku 2020 boli podložené potrebným písomným súhlasom zákonného sudcu a nedošlo k žiadnemu prípadu nezákonného použitia ITP.
Tabuľka : Výkaz o použití ITP za obdobie roka 2020 (vypracované k 31. 12. 2020 vrátane)
Obsahový počet
§ 2 ods. 1
písm. a)
§ 2 ods. 1
písm. b)
§ 2 ods. 1
písm. c)
Celkový počet
1.
Počet žiadostí na použitie ITP - § 4 ods. 1
z toho:
0
313
13
326
2.
Vydané súhlasy
0
310
12
322
3.
Odmietnuté žiadosti
0
3
1
4
4.
Počet opakovaných žiadostí *
na predĺženie doby použitia ITP v tom istom prípade - § 4 ods. 2
z toho:
0
92
10
102
5.
Vydané súhlasy
0
92
10
102
6.
Odmietnuté žiadosti
0
0
0
0
7.
Počet prípadov použitia **
ITP v zmysle § 5 ods. 1 a 2 - dodatočné súhlasy
z toho:
0
0
0
0
8.
Vydané súhlasy
0
0
0
0
9.
Odmietnuté žiadosti
0
0
0
0
10.
Počet ITP, u ktorých bol dosiahnutý zákonom uznaný účel a cieľ
0
132
11
143
11.
Počet ITP, u ktorých nebol dosiahnutý zákonom uznaný účel a cieľ
0
0
0
0
12.
Počty prípadov použitia ITP, z ktorých boli informácie použité ako dôkaz v trestnom konaní ***
0
0
0
0
13.
Počet prípadov nezákonného použitia ITP
0
0
0
0
14.
Celkový počet žiadostí na použitie ITP
- súčet r. 1+4+7
0
405
23
428
15.
Celkový počet vydaných súhlasov
- súčet r. 2+5+8
0
402
22
424
16.
Celkový počet odmietnutých žiadostí
- súčet r. 3+6+9
0
3
1
4
Poznámky:
* Každá žiadosť o použitie ITP, vrátane žiadosti o predĺženie lehoty použitia ITP, sa eviduje samostatne.
** SIS nemá oprávnenie použiť ITP bez predchádzajúceho písomného súhlasu zákonného sudcu, týmto oprávnením disponuje iba Policajný zbor.
*** Zmyslom použitia ITP Slovenskou informačnou službou nie je primárne využitie získaných poznatkov v trestnom konaní, keďže SIS podľa právneho poriadku Slovenskej republiky nie je orgánom činným v trestnom konaní. Výsledky použitia ITP odstupuje SIS orgánom činným v trestnom konaní za účelom ďalšieho využitia.
Správa Ministerstva spravodlivosti SR
Správa vychádza z podkladov, ktoré predložili Krajský súd v Bratislave, Krajský súd v Trnave, Krajský súd v Trenčíne, Krajský súd v Nitre, Krajský súd v Žiline, Krajský súd v Banskej Bystrici, Krajský súd v Košiciach, Krajský súd v Prešove a Špecializovaný trestný súd, ktoré podľa zákona č. 166/2003 Z. z. vecne príslušné na konanie o žiadostiach na použitie ITP.
Žiadosti o vydanie súhlasu na použitie ITP predkladali príslušným súdom štátne orgány oprávnené v zmysle § 2 ods. 2 zák. č. 166/2003 Z. z., t. j. Policajný zbor Slovenskej republiky, Kriminálny úrad Finančnej správy (predtým Colná správa), Slovenská informačná služba, Vojenské spravodajstvo a Zbor väzenskej a justičnej stráže.
Na všetky krajské súdy a Špecializovaný trestný súd bolo v roku 2020 podaných spolu 1549 žiadostí o vydanie súhlasu na použitie ITP podľa ust. § 4 ods. 1, ods. 2 a § 5 ods. 1, ods. 2 zák. č. 166/2003 Z. z.
Súdy vyhoveli 1513 žiadostiam a vydali súhlas na použitie ITP (§ 4 ods. 1), súhlas na predĺženie lehoty na použitie ITP (§ 4 ods. 2). Súdy 36 žiadostí zamietli.
Podľa ust. § 4 ods. 1 zák. č. 166/2003 Z. z. bolo podaných celkovo 1341 žiadostí. Súdy vyhoveli 1307 žiadostiam a súhlas na použitie ITP vydali. Súdy 34 žiadostí na vydanie súhlasu na použitie ITP zamietli.
Podľa ust. § 4 ods. 2 zák. č. 166/2003 Z. z. bolo podaných 208 žiadostí. Súdy vyhoveli 206 žiadostiam a súhlas na predĺženie lehoty na použitie ITP vydali. Súdy 2 žiadosti na vydanie súhlasu na predĺženie lehoty na použitie ITP zamietli.
V sledovanom období súdy nezaznamenali žiaden prípad v zmysle ust. § 5 ods. 1 a ods. 2 zák. č. 166/2003 Z. z.
Slovenská informačná služba (SIS) podala v sledovanom období celkovo 428 žiadostí o vydanie súhlasu na použitie ITP podľa § 4 ods. 1 a § 4 ods. 2 zák. č. 166/2003 Z. z. Príslušný súd vyhovel 424 žiadostiam a súhlas vydal. Súd 4 žiadosti zamietol.
Podľa ust. § 4 ods. 1 zák. č. 166/2003 Z. z. podala SIS 326 žiadostí. Súd vyhovel 322 žiadostiam a súhlas na použitie ITP vydal. Súd 4 žiadosti na vydanie súhlasu na použitie ITP zamietol.
Podľa ust. § 4 ods. 2 zák. č. 166/2003 Z. z. SIS podala 102 žiadostí. Súd vyhovel všetkým 102 žiadostiam a súhlas na použitie ITP vydal. Ani jednu žiadosť súd nezamietol.
K dosiahnutiu zákonom uznaného účelu a cieľa súdy informácie poskytnúť nevedeli.
Nakoľko podľa § 6 ods. 2 zák. č. 166/2003 Z. z. je orgán štátu povinný informovať zákonného sudcu len o skončení použitia ITP, príslušné súdy vo svojich podkladoch zhodne uviedli, že nemajú vedomosť o dosiahnutí zákonom uznaného účelu a cieľa.
Súčasne všetky súdy nemajú ani poznatky o tom, či informácie získané použitím ITP boli použité ako dôkaz v trestnom konaní.
Spätná väzba od orgánov štátu oprávnených podávať žiadosti v zmysle § 2 ods. 2 zák. č. 166/2003 Z. z. v tomto smere neexistuje, súdy preto takúto evidenciu nevedú. Takáto evidencia by nebola ani spoľahlivá, nakoľko dochádza aj k prípadom, kedy prokurátor podá obžalobu na súd mimo obvodu krajského súdu, ktorý vydal súhlas na použitie ITP.
Súdy príslušné na rozhodovanie o žiadostiach na použitie ITP nezistili v roku 2020 nezákonné použitie ITP.
Návrh
UZNESENIE
NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
z ....... 2021
k Správe Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby o stave použitia informačno-technických prostriedkov za rok 2020 (tlač 416)
Národná rada Slovenskej republiky
berie na vedomie
Správu Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby o stave použitia informačno-technických prostriedkov za rok 2020 (tlač 416)