NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
VIII. volebné obdobie
Číslo:z2021
Návrh
UZNESENIE
NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
z2021
k
30. výročiu vzniku Vyšehradskej skupiny
Národná rada Slovenskej republiky
A.zdôrazňuje
význam Vyšehradskej deklarácii podpísanej dňa 15. februára 1991, ktorá začala spoluprácu krajín strednej Európy na ceste k európskej a euroatlantickej integrácii;
B.si váži
úsilie Vyšehradskej štvorky, ktoré vyústilo do ukotvenia krajín Vyšehradskej skupiny
v rámci Európskej únie a Organizácie Severoatlantickej zmluvy;
C.vníma
význam Vyšehradskej štvorky ako jeden z dôležitých formátov regionálnej spolupráce;
D.podporuje
spoluprácu krajín Vyšehradskej štvorky pri rokovaniach a aktívnej tvorbe politík Európskej únie s cieľom ďalšieho rozvoja strednej Európy;
E.oceňuje
zásluhy Medzinárodného vyšehradského fondu ako inštitucionalizovanej formy spolupráce Vyšehradskej štvorky.
Dôvodová správa.
Pred tridsiatimi rokmi, 15.2.1991 sa vo Vyšehrade stretli vtedajší prezidenti Československa a Poľska, Václav Havel a Lech Walesa a predseda vlády Maďarska József Antall, čím položili základy spolupráce týchto stredoeurópskych štátov najmä v otázkach spolupráce, bezpečnosti, rozvoja, ale aj európskej a euroatlantickej integrácie.
Jeden z hlavných cieľov Vyšehradskej skupiny bola snaha o spoločný návrat do Európy a plné zapojenie do európskeho politického, ekonomického a bezpečnostného systému, čo bolo potvrdené vstupom Českej republiky, Poľska a Maďarska do NATO v roku 1999 a Slovenskej republiky v roku 2004. V roku 2004 všetky štyri štáty vstúpili aj do Európskej únie. Dosiahnutie týchto strategických cieľov potvrdilo efektívnosť našich spoločných úsilí a viedlo k poznaniu, že štáty Vyšehradskej skupiny by mali ešte tesnejšie spolupracovať ako blízki susedia v rámci EÚ i NATO.
Všetky štyri štáty postkomunistické, a teda ide o štáty s pomerne mladou demokratickou históriou, majú veľmi podobné kultúrne a hodnotové systémy, čoho výsledkom je, že riešia otázky bezpečnosti podobným spôsobom. Zároveň spoločné vystupovanie na pôde Európskej únii v otázkach jej budúcnosti, susedskej politiky, politiky rozširovania, migračnej politiky či spolutvorení kohéznej politiky umožnili V4 lepšie obhajovať a ochraňovať záujmy strednej Európy. Príkladom je rok 2015, kedy demonštratívne reagovali na migračnú krízu.
V4 pôsobí najmä na pôde Európskej únie, kde sa snaží o presadenie svojich záujmov. V prípade Európskeho parlamentu je súčet všetkých poslancov zo štátov V4 107. Týmto súčtom V4 prevyšuje aj najväčšiu ekonomiku - Nemecko, ktoré je zastúpené 96 europoslancamd. Z tohto faktu vyplýva, že v prípade spolupráce V4 v najväčšej možnej miere, by došlo k presadeniu spoločných záujmov v rámci celej EÚ. Dokonca si V4 pre udržiavanie a rozširovanie vzťahov s inými štátmi v mnohých oblastiach vytvorila aj svoj vlastný formát spolupráce nazvaný V4+.
Parlamentná dimenzia Vyšehradskej skupiny je obzvlášť dôležitá z hľadiska upevňovania vzťahov a prehlbovania regionálnej spolupráce. Úloha štátov V 4 na stretnutiach predsedov národných parlamentov častokrát s pozvanými partnermi z iných členských štátov Európskej únie je nesporná.
Keď sa spätne pozrieme na predošlé tri desaťročia, musíme skonštatovať, že toto zoskupenie nám
umožnilo ochranu regionálnych záujmov a medzinárodné uznanie. Pri príležitosti 30. výročia vzniku Vyšehradskej skupiny oceňujeme spoluprácu štyroch krajín a výsledky, ktoré sa podarilo dosiahnuť a sme presvedčení, že spolupráca v rámci V4 má opodstatnenie a bude naďalej pokračovať.