1
Príloha I: Nové iniciatívy1
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Európska zelená dohoda
1.
Balík návrhov Fit for 55
a)
revízia systému na obchodovanie s emisiami (ETS) vrátane námorníctva, letectva a systému CORSIA, ako aj návrh týkajúci sa ETS ako vlastného zdroja (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, 2. štvrťrok 2021);
MŽP SR
MF SR
MDV SR
MH SR
Vysoká priorita - ETS predstavuje hlavný nástroj na znižovanie emisií
skleníkových plynov v EÚ, v ktorom zaradené zdroje pokrývajúce cca 40% všetkých emisií. Z pohľadu SR bude kľúčové, aby boli akékoľvek zmeny podrobne analyzované. V prípade pridania nových odvetví, hlavne pokiaľ ide o cestnú dopravu a budovy, budú musieť byť zavedené nové monitorovacie mechanizmy a spustený pilotný systém pre tieto nové odvetvia, aby sa zabránilo prípadnému narušeniu trhu s emisnými kvótami. SR vo všeobecnosti podporuje opatrenia zamerané na zníženie emisií a dosiahnutie klimatických cieľov do roku 2030 i napriek podstatnému zvýšeniu odvodov do rozpočtu EÚ. SR očakáva ďalšie kroky EK v tejto oblasti a rozšírenie mechanizmu na letecký a námorný sektor so zmenami vo výške príspevkov do modernizačného fondu by nemali mať výrazný vplyv na výšku odvodov SR. Je veľmi dôležité pre SR sledovať vývoj zavádzania tohto nového zdroja a ako kompromis medzi zvýšenými nákladmi na odvody a dosiahnutie klimatického cieľa do roku 2030 by mohol byť mechanizmus, ktorý by reflektoval štartovaciu pozíciu jednotlivých členských štátov.
1 V súlade s Medziinštitucionálnou dohodou o lepšej tvorbe práva Komisia v tejto prílohe poskytuje ďalšie informácie (ak takéto informácie k dispozícii) o iniciatívach zahrnutých do jej pracovného programu. Tieto informácie, ktoré sa vedľa každej iniciatívy uvádzajú v zátvorkách, len orientačné, a môžu sa počas prípravného procesu zmeniť, a to najmä vzhľadom na výsledok posúdenia vplyvu.
2
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
b)
mechanizmus kompenzácie uhlíka na hraniciach (CBAM) a návrh CBAM ako vlastného zdroja (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, 2. štvrťrok 2021);
MF SR
MŽP SR
MH SR
Vysoká priorita - Mechanizmus kompenzácie uhlíka na hraniciach
predstavuje jednu z možností, ako riešiť riziko úniku uhlíka. Hlavným nástrojom tu však stále ostáva bezodplatná alokácia v rámci ETS. Z pohľadu SK bude preto dôležité, ktoré konkrétne odvetvia budú zahrnuté do tohto nového mechanizmu a ako bude riešená „dvojitá“ podpora v prípade tých odvetví, ktoré budú zahrnuté aj do tohto mechanizmu a zároveň budú dostávať bezodplatnú alokáciu. SR verí v prínos tohto nového zdroja, ktorým sa podarí priblížiť k dosiahnutiu cieľu klimatickej neutrality.je otvorené ďalším krokom EK v danej oblasti. Očakáva sa široká diskusia najmä pokiaľ ide o reakciu medzinárodných partnerov nakoľko hrozí pokles exportných príjmov obchodných partnerov a prípadné zavedenie kompenzačných opatrení voči EÚ. Je preto veľmi dôležité pre SR sledovať vývoj následných diskusií k primárnej legislatíve.
c)
nariadenie o spoločnom úsilí (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 192 ods. 1 ZFEÚ, 2. štvrťrok
2021);
MŽP SR
Vysoká priorita- Pri revízií nariadenia o spoločnom úsilí (ESR) bude
z pohľadu SK potrebné zachovať dohodnuté princípy, hlavne pokiaľ ide o férové zdieľanie úsilia a nákladovú efektívnosť. Slovensko si uvedomuje svoju úlohu a aj preto sa v rámci národného klimatického a energetického plánu zaviazalo znížiť emisie v týchto odvetviach o 20% do roku 2030 (oproti 12% stavovaných v európskej legislatíve). Pri ESR by mali byť tiež zachované flexibility, keďže dosahovanie týchto cieľov bude náramne zložité.
3
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
d)
zmena smernice o obnoviteľných zdrojoch energie s cieľom naplniť ambície nových cieľov v oblasti klímy do roku 2030 (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 194 ZFEÚ, 2. štvrťrok 2021);
MH SR
Vysoká priorita- Zvyšovane podielu obnoviteľných zdrojov sa
považuje za účinný nástroj znižovania emisií GHG a na základe dopadovej štúdie EK pre cieľ najmenej 55% by mal tvoriť ich podiel na konečnej energetickej spotrebe v roku 2030 v rámci integrovaného energetického systému približne 38,5%. Hlavné opatrenia sa môžu týkať stanovenia povinného cieľa pre sektor vykurovania a chladenia, vrátane cieľa pre centrálne zásobovanie teplom, postupnej elektrifikácie dopravy, využívania nízkouhlíkových palív a biopalív. Zvýšená pozornosť bude venovaná cezhraničným projektom v OZE.Z pohľadu SR pôjde o politicky citlivý návrh na zvýšenie cieľov OZE. súčasná miera ambície je spojená s vysokými investičnými nákladmi a dopadmi na ceny energie. Zvýšená klimatická ambícia smerom ku klimatickej neutralite si vyžiada zvýšenie úsilia pri OZE, ČŠ by však mala byť ponechaná maximálna flexibilita. SK nesúhlasí s povinnými národnými/sektorovými cieľmi. Akékoľvek zvýšenie cieľa by malo byť sprevádzané posilneným financovaním.
e)
zmena smernice o energetickej efektívnosti s cieľom naplniť ambície nových cieľov v oblasti klímy do roku 2030
(legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 194 ZFEÚ, 2. štvrťrok 2021);
MH SR
Vysoká priorita - Na základe impact assessementu k Oznámeniu EK
„Posilnenie európskych ambícií v oblasti klímy do roku 2030“ bude potrebné pre dosiahnutie klimatického cieľa zvýšiť cieľ pre energetickú efektívnosť na približne 36% z konečnej energetickej spotreby. Dosiahnutie ambicióznejšieho cieľa si bude vyžadovať najmä väčšie úspory v sektore budov, pričom možné riešenia zverejnila EK v rámci Oznámenia „Renovačná vlna“ dňa 14. 10. 2020, kde avizuje EK rozšíriť povinnosť miery obnovy na všetky verejné budovy (v súčasnosti len budovy ústredných orgánov štátnej správy, ktoré tvoria len 4,5% verejných budov) v Smernici o energetickej efektívnosti.
SK nesúhlasí s automatickým zvyšovaním cieľov pre energetickú efektívnosť a záväznosťou na národnej úrovni. SR by rovnako nesúhlasila s povinným zavádzaním povinných schém energetickej efektívnosti podľa článku 7 Smernice o energetickej efektívnosti.
f)
revízia nariadenia o začlenení emisií a záchytov skleníkových plynov z využívania pôdy, zo zmien vo využívaní pôdy a z lesného hospodárstva (legislatívna iniciatíva
MPRV SR
Stredná priorita - SR podporuje revíziu nariadenia; pozícia sa bude
odvíjať od obsahu návrhu. Vo všeobecnosti však zastávame názor, že revízia by mala náležite zohľadniť očakávané budúce okolnosti súvisiace s projektovanou vekovou štruktúrou lesných porastov.
4
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
vrátane posúdenia vplyvu, článok 192 ods. 1 ZFEÚ, 2. štvrťrok 2021);
Aktuálna veková štruktúra lesných porastov na Slovensku bude limitovať záchyty skleníkových plynov v budúcnosti.
g)
znižovanie emisií metánu v energetickom sektore (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, články 192 a 194
ZFEÚ, 2. štvrťrok 2021);
MH SR
Stredná priorita - Návrh by sa mal týkať povinného merania,
vykazovania a overovania pre všetky emisie metánu súvisiace s energetikou. Okrem toho by takéto právne predpisy mali obsahovať záväzok zlepšiť postupy zisťovania únikov a ich opravy, pokiaľ ide o všetku infraštruktúru pre fosílne plyny, ako aj ďalšiu infraštruktúru, ktorá produkuje, prepravuje alebo využíva plyn, a to aj ako surovinu. Komisia ďalej preskúma možnosti týkajúce sa možných cieľov alebo noriem znižovania emisií metánu alebo iných stimulov, pokiaľ ide o spotrebu energie z fosílnych zdrojov v alebo dovoz takejto energie do EÚ. SR vníma potrebu monitoringu emisií metánu v sektore energetiky, otázna je použitá metodika a náklady s ňou spojené. To sa týka aj navrhnutých postupov zisťovania únikov a ich opravy (LDAR), ktoré môže byť nákladné najmä v prípade hustej plynárenskej siete. Zároveň bude potrebné zamedziť duplicitným povinnostiam a prihliadnuť na proporcionalitu navrhovaných opatrení, a to aj z pohľadu ich dopadu na ceny energie.
h)
revízia smernice o zdaňovaní energie (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; 2. štvrťrok 2021);
MF SR
Vysoká priorita - SR si uvedomuje naliehavosť a významnosť
uvedenej agendy, a to jednak v kontexte Green Dealu a jeho priorít a cieľov a jednak v kontexte daňovej politiky. Revízia smernice je nutná z dôvodu zastaranosti tej pôvodnej a potreby jej novelizácie najmä s ohľadom na nové technológie, produkty a vývoj európskych ekonomík a cieľov ako v oblasti ochrany životného prostredia, tak i energetiky a daňovej politiky. Trh prináša nové produkty, zdaňovanie ktorých je potrebné podchytiť a nastaviť podmienky trhu tak, aby bol systém spravodlivý a proporcionálny a zároveň sledoval ciele daňovej politiky, teda zamedzil daňovým podvodom a podporil výber daní do štátneho rozpočtu. Výzvou bude tiež nastaviť nové pravidlá štátnej pomoci, ktoré by mali v praxi fungovať flexibilnejšie a reálnejšie odrážať osobitosti trhov a ekonomík jednotlivých členských štátov.Európska rada podporila revíziu legislatívneho rámca pre zdaňovanie energií, čo by malo prispieť k napĺňaniu ekonomických a environmentálnych cieľov. Revízia legislatívneho rámca by mala predovšetkým zlepšiť fungovanie vnútorného trhu EÚ, zabezpečiť väčšiu právnu istotu, podporiť prechod ku klimaticky neutrálnej a
5
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
prispieť k dlhodobej konkurencieschopnosti a členských štátov. Osobitná pozornosť by mala byť venovaná najmä biopalivám, novým energetickým produktom, zdaňovaniu sektora námornej a leteckej prepravy, dopadom na štátne rozpočty a pravidlám štátnej pomoci. Daňová politika by mala byť zosúladená s ostatnými politikami, ich cieľmi, nástrojmi a legislatívou. Za dôležitú považuje flexibilitu pre jednotlivé členské štáty s ohľadom na ich domáce východiskové podmienky.
i)
revízia smernice o zavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 91 ZFEÚ, 2. štvrťrok 2021);
MDV SR
MH SR
Vysoká priorita - SK silné zastúpenie automobilového priemyslu,
preto budú všetky zmeny v legislatíve pre toto odvetvie vnímané veľmi citlivo. Dosiahnutie súčasných cieľov bude veľmi zložité. Preto by sme sa tu mali v prvom rade zamerať na nástroje, ktoré zabezpečia naplnenie týchto cieľov, ako napríklad budovanie nabíjacej infraštruktúry, revízia nariadenia TEN-T a revízia smernice o alternatívnych palivách. potom by sme mali pristúpiť k zvýšeniu cieľov pre toto odvetvie.
j)
revízia nariadenia, ktorým sa stanovujú emisné normy CO
pre nové osobné vozidlá a nové ľahké úžitkové vozidlá (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 192 ods. 1 ZFEÚ, 2. štvrťrok 2021);
MŽP SR
MDV SR
Stredná priorita - SR silné zastúpenie automobilového priemyslu,
preto všetky zmeny pre toto odvetvie vnímané veľmi citlivo. Mali by sme sa v prvom rade zamerať na nástroje, ktoré zabezpečia naplnenie týchto cieľov, ako napr. budovanie nabíjacej infraštruktúry, revízia nariadenia TEN-T a revízia smernice o alternatívnych palivách. potom by sme mali pristúpiť k zvýšeniu cieľov pre toto odvetvie. Zároveň veľmi dôležitým prvkom bude realizovateľnosť navrhnutých opatrení pri vozidlách uvádzaných na trh.
k)
revízia smernice o energetickej hospodárnosti budov (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 194
ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021);
MDV SR
Stredná priorita - Revízia smernice o EHB zahŕňať návrh na
povinné štandardy pre minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť, aktualizáciu rámca pre EPC (energetické certifikáty), rozšírenie požiadaviek na obnovu pre všetky verejné budovy. SK vykonala transpozíciu smernice 2018/844 v roku 2019 a v súčasnosti nevníma akútnu potrebu revízie smernice o EHB. Minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť v SK po roku
6
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
2020 nastavené na prísnu úroveň výstavby takmer nulových budov aj pre všetky významne obnovované budovy. SK patrí k lídrom v oblasti obnovy budov a vníma snahu EK zabezpečiť revíziou smernice spoločný rámec a zjednocujúce nastavenie v požiadavkách na EHB pre všetky ČŠ.
l)
revízia tretieho energetického balíka pre zemný plyn (smernica 2009/73/EÚ a nariadenie č. 715/2009/EÚ) s cieľom regulovať konkurenčné trhy s dekarbonizovaným plynom (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 194 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021).
MH SR
Vysoká priorita - Cieľom revízie je najmä úprava pravidiel v oblasti
cenovej regulácie a ochrany spotrebiteľa na trhu so zemným plynom (podobná úprava pravidiel bola prijatá v revízii smernice 2009/72/EÚ o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou) a tiež prispôsobenie modelu trhu so zemným plynom a plynárenskej infraštruktúry novým požiadavkám, ktoré vyplynú z Európskej zelenej dohody resp. cieľov v oblasti klímy a energetiky a prechodu hospodárstva a priemyslu ku klimatickej neutralite do roku 2050. Kľúčové bude zachovanie využívania existujúcej plynárenskej infraštruktúry, ktorá bude nevyhnutná pre ďalšiu integráciu vodíka. Pre zvyšovanie podielov vodíka bude nutná modernizácia plynárenskej siete, ktorá si bude vyžadovať nemalé finančné prostriedky. Financovanie úprav plynárenskej siete s cieľom prepravy zmesi vodíka so zemným plynom resp. čistého vodíka a jeho uskladnenia by malo byť riešené v rámci pripravovanej revízie Nariadenia TEN-E.
2.
Balík predpisov o obehovom hospodárstve
a)
iniciatíva v oblasti udržateľnej produktovej politiky vrátane revízie smernice o ekodizajne (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021);
MH SR
MŽP SR
Vysoká priorita - Rámec pre udržateľnú produktovú politiku tvorí
základnú kostru nového Akčného plánu pre obehové hospodárstvo.
b)
obehová elektronika (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2021).
MH SR
MŽP SR
Stredná priorita - Cieľom iniciatívy je zavádzanie stimulov pre rozvoj
udržateľnej produktovej politiky, čo prispieva k zavádzaniu obehového hospodárstva a je základnou víziou Akčného plánu pre obehového hospodárstvo. Súčasťou legislatívnej iniciatívy je revízia pôsobnosti smernice o ekodizajne a to nad rámec energeticky významných výrobkov. Revízia by podľa informácií EK mala viesť k úpravám metodológie procesu ekodizajnu s dôrazom na predlžovanie životnosti, opätovného využívania výrobkov a obsahu nebezpečných látok vo výrobkoch. Z pohľadu SR je kľúčové, aby revízia smernice a celá
7
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
iniciatíva bola hodnotená z pohľadu nie len vplyvov na životné prostredie, ale aj z pohľadu dopadov na podnikateľské prostredie a náklady pre spotrebiteľov. Iniciatívu by malo sprevádzať dôsledné hodnotenie dopadov (Impact Assessment), ktoré obsiahne aj uvedené aspekty.
Všeobecný únijný environmentálny program do roku 2030 tzv. 8. EAP
presadzovanie ambícií zameraných na nulové znečistenie (zero pollution ambition), a to v prípade ovzdušia, vody a pôdy, a ochrana zdravia a pohody Európanov;
MŽP SR
MPRV SR
Vysoká priorita Uvedený návrh predstavuje súčasť dlhodobej vízie
a stratégie v oblasti ochrany životného prostredia a zmeny klímy do roku 2050 a ustanovuje podporný rámec umožňujúci dosiahnutie prioritných cieľov. Bude zabezpečovať pravidelné meranie pokroku pri dosahovaní týchto cieľov, ktorý by mal v konečnom dôsledku informovať tvorcov politík o tom, či environmentálne politiky dostatočne ambiciózne na to, aby sa mohol dosiahnuť hlavný dlhodobý cieľ, ktorým je zabezpečenie blahobytu pre všetkých v rámci ekologických limitov planéty.
3.
Balík pre biodiverzitu a netoxické prostredie
a)
akčný plán rozvoja ekologickej výroby: na ceste k roku 2030 (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2021);
MPRV SR
Nižšia priorita - Zabezpečením ďalšieho nárastu plochy ekologického
poľnohospodárstva by SR mohla v budúcnosti prispieť k cieľu Európskej zelenej dohody avšak dosiahnutie plánovaných 25 % pôdy v rámci ekologického poľnohospodárstva do roku 2030 na Slovenskú republiku je príliš ambiciózny. Pre Slovensku republiku reálnejším cieľom je dosiahnutie aspoň 16%. Z historického hľadiska je Slovenská republika dlhodobo na úrovni 9-10 % plochy v ekologickej poľnohospodárskej výrobe z celkovej poľnohospodárskej plochy. Navýšenie na úroveň 16 % bude vyžadovať nemalé úsilie aj zo strany štátu a tento podiel by sa dal dosiahnuť výraznou podporou ekologického poľnohospodárstva v budúcich programovacích obdobiach.
b)
minimalizácia rizika odlesňovania a ničenia lesov spojeného s výrobkami uvádzanými na trh (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, 2. štvrťrok 2021);
MPRV SR
Stredná priorita - SR vo všeobecnosti podporuje úsilie a opatrenia
v boji proti odlesňovaniu a degradácii lesov na globálnej úrovni.
c)
akčný plán nulového znečistenia vody, ovzdušia a pôdy (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2021);
MŽP SR
MPRV SR
Vysoká priorita - Prierezová problematika s prepojením na European
Green Deal.
8
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
d)
nový právny rámec pre obnovu zdravých ekosystémov (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 192 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021).
MŽP SR
MPRV SR
Vysoká priorita - Vychádzajúc z stratégie pre biodiverzitu do roku
2020, Slovensko priebežne plní svoje záväzky týkajúce sa zmapovania a posúdenia stavu ekosystémov a ich služieb na svojom území, posúdenia hospodárskej hodnoty takýchto služieb a začlenenia týchto hodnôt do účtovných systémov a systémov vykazovania na úrovni a na vnútroštátnej úrovni. Ako jeden z krokov bolo v roku 2020 na národnej úrovni vypracované komplexné biofyzikálne a monetárne hodnotenie ekosystémov a ich služieb na Slovensku s využitím ekosystémového prístupu, ktorý vychádza zo stavu ekosystémov a miery ich degradácie. Tieto poznatky boli spracované do vedeckej publikácie
Hodnota ekosystémov a ich služieb na Slovensku
vydanej Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky v spolupráci s Ústavom krajinnej ekológie SAV a Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre (
http://www.sopsr.sk/files/hodnota-ekosys.pdf
). Tento výsledok viacročnej kontinuálnej práce prispeje k stanoveniu priorít pre obnovu ekosystémov podľa záväzkov stratégie pre biodiverzitu do roku 2030 ako aj k priblíženiu sa k dosiahnutiu cieľov stanovených inými medzinárodnými záväzkami pre hodnotenie ekosystémových služieb a revitalizáciu ekosystémov, a zároveň dotvára vedeckú základňu pre ďalší výskum v oblasti ekosystémov na Slovensku, ich služieb, hodnotenia a ocenenia.
4.
Udržateľná a inteligentná mobilita
a)
revízia smernice o inteligentných dopravných systémoch vrátane iniciatívy v oblasti cestovných lístkov pre multimodálnu dopravu (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 91 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2021);
MDV SR
Stredná priorita - Revízia smernice reaguje na technologický vývoj a
zmeny trendov v oblasti mobility, vrátane konceptu mobilita ako služba (MaaS Mobility as a Service). Mala by vytvoriť funkčný rámec pre vývoj inteligentných dopravných systémov, prepojených áut a mala by zapojiť aj ďalšie druhy dopravy. Jednou z kľúčových otázok bude riešenie získavania a spracovávania dopravných dát (prepojenie na Spoločný európsky dátový priestor), motivovanie súkromného sektora k väčšej ochote ich zdieľať. Dôležitým momentom bude prístup pre koncových užívateľov. Cieľom smernice bude zvýšenie interoperability a cezhraničnej kontinuity aplikácií inteligentných dopravných systémov, vytvorenie efektívnych koordinačných a monitorovacích mechanizmov medzi zainteresovanými stranami a riešenie problémov spojených s dostupnosťou a zdieľaním dát. Ešte
9
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
pred koncom roka 2020 možno očakávať spustenie konzultácie, do ktorej sa budú vedieť zapojiť aj ďalšie zainteresované strany
b)
revízia nariadenia o transeurópskej dopravnej sieti (TEN-T) (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 172 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2021);
MDV SR
Stredná priorita - Revízia TEN-T by mala reagovať aj na
predpokladané nesplnenie cieľa, t. j. dobudovanie základnej siete do roku 2030. Rovnako môže dôjsť k zmene termínu dokončenia súhrnnej siete (momentálne 2050). Do revízie sa premietnu aj požiadavky na lepšiu dostupnosť čerpacích a nabíjacích staníc pre alternatívne pohony, ktorých nedostatok je často udávaný ako jeden z dôvodov pomalšieho nástupu čistejších pohonov. SR podporuje iniciatívu Poľska zaradiť do základnej siete koridor Via Carpatia, rovnako ako aj zaradenie projektu vysokorýchlostnej železničnej trate v rámci štátov V4 do základnej alebo súhrnnej siete. sa očakávať, že do revízie sa premietnu zvýšené klimatické ambície a podobne ako pri iných iniciatívach bude nástrojom na podporu presunu dopravy na ekologickejšie druhy dopravy.
c)
iniciatíva v oblasti železničných koridorov 2021 vrátane revízie nariadenia o koridoroch železničnej nákladnej dopravy a opatrení s cieľom podporiť osobnú železničnú dopravu (nelegislatívna a legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 91 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2021);
MDV SR
Stredná priorita - Iniciatívu je potrebné vnímať vo svetle
dekarbonizácie a presunu prepravných výkonov na ekologickejšie druhy dopravy. V návrhu o európskych železničných nákladných koridoroch možno očakávať ďalší tlak na zvýšenie otvorenosti trhu železničnej dopravy, zlepšenie efektívnosti a spoľahlivosti železničnej dopravy. Revízia súvisí aj s plánovanou revíziou nariadenia o TEN-T, obe tieto iniciatívy by sa mali dopĺňať. V preprave cestujúcich sa očakávať snaha o motivovanie presunu cestujúcich na vzdialenosti do 600 resp. 800 km z leteckej na železničnú prepravu. Rok 2021 je na základe rozhodnutia EP a Rady vyhlásený za európsky rok železníc.
d)
vývoj emisných noriem nadväzujúcich na normu Euro 6/VI pre osobné vozidlá, dodávky, nákladné autá a autobusy (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021).
MDV SR
Vysoká priorita - Iniciatíva so sebou prinesie ďalšie sprísňovanie
emisných limitov, keďže emisie z cestnej dopravy vytrvalo rastú, majú negatívny vplyv na klímu a na zdravie najmä v mestách. Návrh by mal zjednodušiť systém (rôzne testy, rôzne termíny, rôzne štandardy pre rôzne technológie a palivá), reagovať na technologický vývoj ale aj požiadavky (pribudlo sledovanie ďalších znečisťujúcich látok), ktoré sa objavili za posledných 10 rokov a zohľadňovať emisie v reálnej prevádzke ako aj počas celej doby životnosti vozidla. Návrh bude výrobcami automobilov vnímaný veľmi citlivo, zintenzívni sa ich tlak
10
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
na dobudovanie infraštruktúry pre alternatívne pohony ako aj na nástroje motivujúce k obnove vozového parku.
Európa pripravená na digitálny vek
5. .
Európska digitálna dekáda
Európska digitálna dekáda: digitálne ciele do roku 2030 (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2021)
MIRRI SR
Stredná priorita SR víta túto iniciatívu Komisie, ktorej ústrednou
témou je koncept digitálnej suverenity. Oznámenie bude reflektovať na požiadavku Európskej Rady pripraviť tzv. digitálny kompas, ktorý stanoví konkrétne digitálne ambície do roku 2030, vytvorí monitorovací systém pre sledovanie nastavených cieľov a načrtne prostriedky a kľúčové míľniky na dosiahnutie týchto ambícií.
6.
Balík opatrení v oblasti údajov
a)akt o údajoch (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2021);
b)revízia smernice databázach (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2021).
MIRRI SR
MK SR
ŠÚ SR
Stredná priorita - SR víta túto iniciatívu Komisie, ktorá prispieva
k dosiahnutiu väčšej digitálnej suverenity EÚ. Cieľom nariadenia je vytvoriť lepšie podmienky a mechanizmy pre zdieľanie a pristupovanie k údajom, nakoľko napriek veľkému množstvu a vysokej kvalite údajov generovaných v EÚ je ich zdieľanie stále nedostatočné. Z tohto dôvodu nie je možné naplno využiť ich potenciál a hodnotu pre európske údajové hospodárstvo a spoločnosť. Výzvou je najmä prekonanie bariér v zdieľaní údajov medzi rôznymi sektormi spoločnosti a hospodárstva.
Stredná priorita - Smernica Európskeho parlamentu a Rady 9/96/ES
z 11. marca 1996 o právnej ochrane databáz sa dnes v mnohých ohľadoch javí ako zastaraná (napr. v otázke MGD machine generated data). Poskytuje síce unikátny koncept ochrany práva sui generis zhotoviteľovi databázy, avšak v posledných rokoch došlo k niektorým závažným modifikáciám tohto práva prostredníctvom rozhodovacej činnosti SDEÚ. Aj z tohto hľadiska vítame otvorenie tejto problematiky. Zabezpečenie ochrany dôverných štatistických údajov a údajov evidovaných v registroch spravovaných v rezorte ŠÚ SR.
7.
Digitálna daň
digitálna daň a návrh digitálnej dane ako vlastného zdroja (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, 2. štvrťrok 2021)
MF SR
Stredná priorita -V tomto štádiu nie známe žiadne bližšie
informácie ani dizajnové podrobnosti ohľadom digitálnej „dane“ (levy), predbežne neurčujeme úroveň priority ani pozíciu k danej iniciatíve. Ide o návrh, ktorý presah na daňové otázky, dôležité bude reflektovať na dopady návrhu vo viacerých oblastiach. Prepojenie na rozpočet bude reálne, ak bude možné k návrhu dosiahnuť
11
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
jednomyseľnosť členských štátov, ktorá sa vyžaduje pokiaľ ide o daňové iniciatívy. Z hľadiska rozpočtu by sa jednalo o tzv. „nové príjmy“ teda príjmy, ktoré by „znížili“ príspevok členských štátov založený na HND. SR by teoreticky mohla zo zavedenia takéhoto príspevku profitovať.
8.
Dôveryhodná a bezpečná európska elektronická identifikácia
dôveryhodná a bezpečná európska elektronická identifikácia (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok
114 ZFEÚ, 1. štvrťrok 2021)
NBÚ
Stredná priorita - SR víta túto iniciatívu Komisie, ktorou sa reviduje
nariadenie eIDAS z roku 2014 vykoná revízia o elektronických transakciách s cieľom rozšíriť jeho pôsobnosť aj na súkromný sektor a podporiť tak využívanie dôveryhodných identít pre všetkých občanov.
Cieľom revízie je zjednodušiť a zvýšiť bezpečnosť elektronických služieb v Európe (napr. zápis na zahraničnú univerzitu, otvorenie bankového účtu, prístup k verejným službám), ako aj poskytnúť občanom väčšiu mieru kontroly nad osobnými údajmi a súkromím pri súčasnom rešpektovaní anonymity používateľa.
9.
Pracovníci platformy
zlepšovanie pracovných podmienok pracovníkov platformy (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 153
ZFEÚ, 1./4. štvrťrok 2021)
MPSVR SR
Stredná priorita - návrh legislatívnej iniciatívy na zabezpečenie
spravodlivých pracovných podmienok a sociálnej ochrany pracovníkov platforiem/tzv. platformová ekonomika(napr. Uber). Nový európsky rámec by mal definovať aj ich právne postavenie. Na začiatku roku 2021 bude otvorená verejná konzultácia s európskymi sociálnymi partnermi k cieľom a obsahu iniciatívy EK. SR víta prípravu legislatívneho návrhu a podporuje potrebu jednotných pravidiel pre platformové hospodárstvo. Technologický rozvoj a digitálna transformácia našich spoločností by však mala ísť ruka v ruke s garantovaním primeranej úrovne sociálnej ochrany pre pracovníkov platforiem, najmä, ak prevažnú väčšinu tvoria mladí ľudia, ktorí síce preferujú flexibilitu práce, avšak z dlhodobého hľadiska nemajú zaručené rovnaké pracovné podmienky či nároky zo sociálneho systému. Legislatívna iniciatíva EK v oblasti pracovníkov platforiem je jednou z najočakávanejších návrhov EK 2019 2024. Z pohľadu SR bude dôležité, aby sa správne uchopil tento vývojový trend v rámci nových foriem práce. PT PRES pripraví k téme budúcnosť práce aj závery Rady.
10. .
Priemyselná stratégia pre Európu
aktualizácia novej priemyselnej stratégie pre Európu (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2021)
MH SR
Stredná priorita - Priemyselná politika je pre Slovenskú republiku
(SR), ako jednu z najviac industrializovaných krajín s energeticky náročným priemyslom, dôležitou témou. Je preto nevyhnutné, včas zadefinovať základné východiskové pozície SR, aktívne sa zapájať do
12
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
formovania európskej politiky v tejto oblasti a presadzovať naše pozície pri príprave dokumentov, ktoré budú prijímané v súlade s novou Európskou priemyselnou stratégiou.
11.
Zahraničné subvencie
nadviazanie na Bielu knihu o zahraničných subvenciách:
a)vytvorenie rovnakých podmienok (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 207 ZFEÚ, 2. štvrťrok
2021);
b)verejné obstarávanie (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 207 ZFEÚ, 2. štvrťrok 2021).
PMÚ SR
ÚVO
MH SR
MF SR
Stredná priorita - SR víta iniciatívu EK v otázkach riešenia regulačnej
medzery v oblasti zahraničných subvencií. Komisia vydala v júni Bielu knihu o vytvorení rovnakých podmienok v oblasti zahraničných subvencií, ktorej cieľom je v prvom rade, po načrtnutí konkrétnej problematiky, podnietiť širokú diskusiu s členskými štátmi, inými európskymi inštitúciami, všetkými zainteresovanými stranami vrátane priemyslu, sociálnych partnerov, organizácií občianskej spoločnosti, výskumných pracovníkov a širokej verejnosti. EK v predmetnom návrhu uvádza potrebu zaoberať sa problematikou zahraničných subvencií, nakoľko tieto môžu ohroziť rovnaké podmienky na vnútornom trhu EÚ, ktorých udržanie je cieľom viacerých, zavedených vnútro komunitárnych nástrojov. Biela kniha identifikuje medzery v právnej úprave a predstavuje tri nové nástroje, ktorými sa stanovujú vecné a procesné usmernenia na získanie väčšej kontroly v súvislosti so zahraničnými subvenciami narúšajúcimi vnútorný trh, pokiaľ ide o všeobecné fungovanie subjektov pôsobiacich na trhu EÚ, akvizíciu podnikov z a v neposlednom rade o postupy verejného obstarávania. Vzhľadom na to, že ide o nelegislatívny materiál, bez presného popisu fungovania jednotlivých inštitútov, nie je možné v tejto fáze definovať podrobnú pozíciu k jednotlivým modulom.
12.
Civilný, obranný a vesmírny priemysel
akčný plán pre synergie medzi civilným, obranným a vesmírnym priemyslom (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2021)
MH SR
MO SR
MV SR
Stredná priorita - Obranný a vesmírny priemysel čelí v meniacom sa
geopolitickom kontexte bezprecedentnej celosvetovej konkurencii a v súvislosti s novými rýchlo sa rozvíjajúcimi technológiami a príchodom nových hráčov sa stretáva s novými príležitosťami. EK preto plánuje predstaviť Akčný plán, ktorý bude vo svojich opatreniach hľadať synergie medzi civilným, vesmírnym a obranným priemyslom, ktoré jej umožnia účinnejšie využívať zdroje a technológie a vytvárať úspory z rozsahu.
13.
Požiadavky na dizajn a práva spotrebiteľov
v oblasti elektroniky
nové požiadavky na dizajn a práva spotrebiteľov v oblasti elektroniky (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021)
MH SR
Stredná priorita - Akčný plán pre obehové hospodárstvo avizuje, že
EK sa plánuje zamerať v prvom kroku aj na elektroniku a - posilniť postavenie spotrebiteľa, posilniť podporu opraviteľnosti výrobkov, a to napr. zabezpečením dostupnosti náhradných dielov, prístupného a cenovo dostupného servisu ďalej bojovať proti predčasnému
13
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
zastarávaniu, a upraviť požiadavky na zariadenia z hľadiska udržateľnosti ale pretože ešte nie sú zverejnené ciele, nie je možné presne určiť, či ide práve o túto iniciatívu.
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí
14.
Prehĺbenie Únie kapitálových trhov
a)rámec pre ochranu a uľahčenie investícií (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ,
2. štvrťrok 2021);
b)revízia prudenciálnych pravidiel pre poisťovne a zaisťovne (Solventnosť II) (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 53 ods. 1, články 62 a 114 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2021);
c)revízia smernice a nariadenia o trhoch s finančnými nástrojmi (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021).
MF SR
MF SR
MF SR
Stredná priorita - SR vo všeobecnosti podporuje prehĺbenie Únie
kapitálových trhov aj v oblasti ochrany a uľahčenia investícií.
Stredná priorita - Revízia prudenciálnych pravidiel pre poisťovne a
zaisťovne (Solventnosť II) prinesie zlepšenie existujúcich nástrojov a zlepšenie riadneho fungovania vnútorného trhu. Revízia zároveň zareaguje aj na pandemickú situáciu a jej dopady.
Stredná priorita - MF SR bude podporovať zmeny balíka MiFID II
(smernica 2014/65/EÚ a nariadenie (EÚ) 600/2014) v rozsahu, ktorý povedie k zjednodušeniu administratívy a reportingu investičných spoločností, pri zachovaní dosiahnutej úrovne ochrany investorov. Dôraz budeme klásť na potenciálny prínos navrhovaných opatrení smerom k posilneniu európskych kapitálových trhov a tým aj európskeho hospodárstva.
15.
Udržateľná správa a riadenie spoločností
udržateľná správa a riadenie spoločností (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, články 50 a prípadne 114
ZFEÚ, 2. štvrťrok 2021)
MS SR
MF SR
MH SR
Stredná priorita - Je vysoký predpoklad, že iniciatíva bude upravovať
povinnosti iba vo verejných akciových spoločnostiach, ktorých je v SR iba veľmi málo. Na druhej strane, ak sa uložia povinnosti štatutárnym orgánom takýchto spoločností sledovať ekologické či sociálne aspekty správania sa v ich dodávateľskom reťazci, ovplyvní to nepriamo i slovenské spoločnosti (napríklad dodávatelia v automobilovom priemysle). SR preferuje úpravu iba na princípe dobrovoľnosti
14
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
a odporúčaní na báze dodržuj alebo vysvetli (ako princípy OECD, ktoré tvoria celosvetový štandard v oblasti corporate governance).
(Gestorstvo predmetnej iniciatívy sa určí v závislosti od obsahu budúceho aktu)
16.
Norma EÚ pre zelené dlhopisy
zavedenie normy pre zelené dlhopisy (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 2. štvrťrok 2021)
MF SR
Stredná priorita - Európska únia zintenzívňuje svoje aktivity s cieľom
nasmerovania finančných a kapitálových tokov do zelených investícií. Slovenská republika vo všeobecnosti podporuje ambície Európskej komisie predložiť obnovenú stratégiu trvalo udržateľného financovania so zameraním na množstvo opatrení vrátane uľahčenia identifikácie udržateľných investícií pre investorov a zabezpečenia ich dôveryhodnosti, ktorých súčasťou by mala byť aj úprava, resp. vydanie štandardov pre vydávanie zelených dlhopisov.
17.
Balík opatrení proti praniu špinavých peňazí
balík právnych predpisov proti praniu špinavých peňazí (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114
ZFEÚ, 1. štvrťrok 2021)
MF SR
ŠÚ SR
Vysoká priorita - V kontexte zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie v
v súvislosti s teroristickými útokmi a hrozbami, ako aj dôkazmi o praní špinavých peňazí a financovaní terorizmu vítame a podporujeme posilnenie koordinácie dohľadu nad vykonávaním ustanovení harmonizovaného rámca pre ochranu pred praním špinavých peňazí a financovaním terorizmu. Je nevyhnutné legislatívne vyriešiť identifikované medzery vo vykonávaní dohľadu pri uplatňovaní opatrení zameraných na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Podporujeme posilnenie rámca a zvýšenie spolupráce, vrátane výmeny informácií medzi národnými orgánmi dohľadu a orgánmi zodpovednými za vykonávanie opatrení na boj proti praniu špinavých peňazí a boja proti financovaniu terorizmu.
18.
Balík opatrení v oblasti spravodlivého hospodárstva
a)akčný plán pre Európsky pilier sociálnych práv (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2021);
b)
c)
d)
e)
f)
g)
h)
MPSVR SR
Vysoká priorita - Akčný plán by mal pomôcť implementovať 20 zásad
Európskeho piliera sociálnych práv vyhláseného ako politický záväzok EP, EK a Rady v roku 2017. Spoločné vyhlásenie lídrov k Akčnému plánu na implementáciu EPSP by malo byť prijaté na Sociálnom samite na najvyššej politickej úrovni v máji 2021 počas PT PRES. Slovenská republika podporuje prijatie akčného plánu. EK otvorila verejné konzultácie k obsahovej príprave Akčného plánu začiatkom tohto roku, do ktorých mali ČŠ a jednotliví aktéri možnosť prispieť svojimi vstupmi a formovať tak jeho podobu. Komisár pre pracovné miesta s sociálne práva N. Schmit však nad rámec toho absolvoval koncom roka 2020 aj VTC so všetkými ČŠ za účelom
15
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
i)
j)
k)odporúčanie týkajúce sa európskej záruky pre deti (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2021);
l)
m)oznámenie o novom rámci pre stratégiu v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (nelegislatívna iniciatíva,
2. štvrťrok 2021);
n)akčný plán pre sociálne hospodárstvo (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2021).
MPSVR SR
MPSVR SR
MPSVR SR
nadviazania dialógu a výmeny názorov s aktérmi na národnej úrovni. V SR sa tzv. webinár uskutočnil v nov. 2020.
Stredná priorita - Malo by ísť o nekontroverznú iniciatívu, pozitívne
vnímanú aj z pohľadu SR. Vzhľadom na súčasnú situáciu je riešenie problému chudoby detí dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. EK predloží Rade odporúčanie o Európskej záruke pre deti. Záruka pre deti by mala byť založená predovšetkým na zásadách a integrovanom prístupe odporúčaní Komisie z roku 2013 o Investovaní do detí a Európskom pilieri sociálnych práv. Prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti, bezplatnému vzdelaniu, dostupnému vzdelávaniu a starostlivosti v ranom detstve, dôstojnému bývaniu a primeranej výžive je pre deti ohrozené chudobou alebo sociálnym vylúčením nevyhnutný. Odporúčaním Rady je zohľadniť vplyv pandémie COVID-19 na deti ohrozené chudobou alebo sociálnym vylúčením a podporiť súvisiace strategické investície a politický vývoj v členských štátoch. Je nevyhnutné, aby Európska záruka pre deti zdôraznila úzke prepojenie medzi rodičmi aktívnymi na trhu práce - v mnohých prípadoch osamelými rodičmi - a ekonomickou stabilitou rodín. Ochranu proti rodinnej chudobe najlepšie zaručujú rodičia, ktorí sú zamestnaní.
Stredná priorita - Nová BOZP stratégia z dielne EK na roky 2021
2027 by mala byť nezáväznou predlohou na vypracovanie národných stratégií ČŠ a jej akčných programov. Na vypracovanie EU stratégie vyzývajú aj Závery Rady o novom strategickom rámci z r. 2019.Obsah by mal byť zameraný na nové riziká práce súvisiace s novými formami práce ako takej, psychosociálne riziká, práca s bremenami vzhľadom na poruchy pohybového ústrojenstva. Mal by sa zvoliť tzv. ZeroVision prístup, tzn. nulová vízia úrazovosti, pokiaľ ide o smrteľné pracovné úrazy a smrteľné choroby z povolania; zamerať sa na zlepšenie kultúry prevencie na pracovisku a výmenu najlepších postupov ako aj na prácu so zobrazovacími jednotkami vzhľadom na meniaci sa svet práce. SR podporuje a víta prijatie spoločnej európskej stratégie, ktorá bude nápomocná pri formovaní aj SR cieľov.
16
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Stredná priorita - Nekontroverzný dokument, zatiaľ obsahovo
nejasný. Predpokladáme pozitívnu pozíciu SR. PT PRES konferencie počas 1. polroku 2021 budú zamerané práve na podporu sociálnej ekonomiky.
19.
Všeobecný systém preferencií
smerom k budúcemu legislatívnemu rámcu systému všeobecných colných preferencií poskytujúcemu obchodné výhody rozvojovým krajinám (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 207 ZFEÚ, 2. štvrťrok 2021)
MH SR
Nízka priorita - Súčasné nariadenie o všeobecnom systéme preferencií
expiruje k 31. 12. 2023. EK začala prípravu nového nariadenia, ktoré, by malo byť účinné v dostatočnom predstihu, aby sa ekonomické subjekty a príjemcovia pomoci mohli včas adaptovať. Predpokladá sa, že nové nariadenie bude pokračovať v posilňovaní udržateľného rozvoja rozvojových krajín, vrátane rešpektovania zásad správneho vládnutia a dodržiavania ľudských práv.
20.
Odrádzanie od donucovacích opatrení tretích krajín a boj proti nim
nástroj na odrádzanie od donucovacích opatrení tretích krajín a boj proti nim (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 207 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021)
MH SR
Nízka priorita - Legislatívna iniciatíva vychádza zo spoločnej
deklarácie EP, Rady a EK, ktorou EP podmienil schválenie novely nariadenia (EÚ) č. 654/2014 o výkone práv Únie na účely uplatňovania a presadzovania pravidiel medzinárodného obchodu (tzv. „Enforcement Regulation“). Nový legislatívny nástroj (tzv. „anti-coercive instrument“) umožniť účinnejšiu ochranu pred nátlakovými postupmi v medzinárodnom obchode.
21.
Výkonnostný rámec na roky 2021 – 2027
oznámenie o výkonnostnom rámci na roky 2021 2027 (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2021)
MIRRI SR
Stredná priorita - Výkonnostný rámec na roky 2021 2027 je
stanovený v čl. 12 a 13 návrhu všeobecného nariadenia EÚ. Výkonnostný rámec umožní monitorovanie, hodnotenie a podávanie správ o výkonnosti programu počas jeho implementácie a prispeje k meraniu celkovej výkonnosti fondov EÚ.
22.
Dobudovanie bankovej únie
revízia rámca pre krízové riadenie bánk a ochranu vkladov (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114
ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021)
MF SR
Stredná priorita - SR podporuje zlepšenie a zefektívnenie rámca pre
krízové riadenie bánk a hlbšiu harmonizáciu ochrany vkladov.
23.
Balík opatrení v oblasti spotrebných daní
a)revízia smernice o zdaňovaní tabaku (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 113 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2021);
MF SR
Vysoká priorita - SR si uvedomuje naliehavosť a významnosť
uvedenej agendy. Tak ako je uvedené vyššie, od predloženého návrhu očakávame, že ponúkne relevantné riešenia pre novovznikajúce situácie na trhu s tabakovými výrobkami. Trh veľmi pružne reaguje na dopyt po produktoch novej generácie ako elektronické cigarety a bezdymové tabakové výrobky. Zároveň očakávame, že bude vhodným nástrojom na boj proti daňovým únikom.V roku 2021 sa predpokladá predloženie revízie smernice o zdaňovaní tabaku. Zámerom návrhu bude najmä fungovanie vnútorného trhu s tabakovými výrobkami, harmonizácia
17
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
b)zmena smernice o všeobecnom systéme spotrebných daní (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 113 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021).
MF SR
štruktúry a výšky sadzieb daní a realizácia plánu EK v oblasti zdravotníctva a boji proti rakovine. Zároveň to bude boj proti daňovým podvodom a daňovým únikom, keďže na trhu sa objavujú stále nové produkty a na túto situáciu je potrebné pružne reagovať. Rozvíja sa najmä trh s elektronickými cigaretami a bezdymovými tabakovými výrobkami. Smernica bude predložená na základe záverov Rady z 2. júna 2020 týkajúcich sa štruktúry a sadzieb spotrebnej dane z tabakových výrobkov.
Vysoká priorita - S ohľadom na problematiku praktickej realizácie
smernice v aplikačnej praxi a nastavenia systémov táto problematika vysokú prioritu. V tejto oblasti očakávame najmä prijatie vykonávacích predpisov a technické špecifikácie k realizácii jednotlivých ustanovení smernice. Rokovania k samotnej smernici nepredpokladáme, keďže boli ukončené. Existuje však predpoklad, že EK túto možnosť nechala otvorenú pre prípad problémov pri implantácii smernice v praxi.
Silnejšia Európa vo svete
24.
Posilnenie prínosu k multilateralizmu založenému na pravidlách
spoločné oznámenie o posilnení prínosu k multilateralizmu založenému na pravidlách(nelegislatívna iniciatíva,
2. štvrťrok 2021)
MZVEZ SR
MH SR
Stredná priorita - Spoločné oznámenie o posilnení príspevku
k multilateralizmu založenému na pravidlách nelegislatívnu iniciatívu, ktorú Komisia plánuje predstaviť v 2. štvrťroku 2021, navrhne konkrétne kroky zamerané na proaktívne a zodpovedné vedenie na multilaterálnej úrovni. Súčasná kríza spôsobená pandémiou ochorenia COVID-19 ukázala, že systém OSN nie vždy zodpovedá úlohám, pre ktoré bol navrhnutý. Obchodné napätie medzi USA a Čínou zase oslabuje multilaterálny obchod. V reakcii na tieto výzvy opätovne potvrdila silnú podporu multilateralizmu, ale aj potrebu reformovať globálne organizácie ako OSN a WTO, aby fungovali efektívnejšie. Kroky pre naplnenie týchto cieľov majú byť obsiahnuté v pripravovanom spoločnom oznámení.
25.
Arktický rozmer
spoločné oznámenie o Arktíde (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2021)
MZVEZ SR
Stredná priorita - Arktída má, vzhľadom na obrovské nerastné
bohatstvo, transportný potenciál (topenie ľadovcov a s tým súvisiace nové lodné trasy z Ázie do Európy) a strategickú polohu, čoraz väčší význam a stáva sa novou arénou súperenia veľmocí. V danom regióne narastá aj úloha EÚ, pre ktorú je dôležité zachovať Arktídu ako zónu mieru, prosperity a konštruktívnej medzinárodnej spolupráce. SR preto
18
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
podporuje iniciatívu EK vydať spoločné oznámenie o Arktíde s cieľom reagovať na aktuálny vývoj a definovať efektívnu politiku s cieľom presadzovať záujmy EÚ v danej oblasti.
26.
Južné susedstvo
spoločné oznámenie o obnovenom partnerstve s južným susedstvom (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2021)
MZVEZ SR
Stredná priorita - Politická, bezpečnostná a ekonomická stabilizácia
(a tým aj tým aj adresovanie základných príčin nelegálnej migrácie) partnerských krajín Južného susedstva je v našom záujme, preto sme na decembrovom zasadnutí ER podporili prijatie záverov k Južnému susedstvu EÚ, ktorých súčasťou je aj tasking spoločného oznámenia HR/VP a EK k Južnému susedstvu v 1Q 2021.
27.
Odzbrojenie, demobilizácia a reintegrácia bývalých bojovníkov
spoločné oznámenie o strategickom prístupe k podpore odzbrojenia, demobilizácie a reintegrácie bývalých bojovníkov(nelegislatívna iniciatíva, 3. štvrťrok 2021)
MZVEZ SR
MO SR
Stredná priorita Nová stratégia v oblasti DDR nahradí Koncept
prístupu k DDR ešte z roku 2006. Cieľom stratégie je lepšie prepojiť operácie krízového manažmentu (SBOP) s rozvojovou pomocou v procese reintegrácie bývalých bojovníkov v príslušných tretích krajinách. Je nevyhnutné nastaviť procesy DDR v aktivitách v partnerských krajinách tak, aby reagovali na okamžité bezpečnostné potreby a pomôcť položiť základy dlhodobej stability v partnerskej krajine alebo regióne.
28.
Výskum, inovácia, vzdelávanie a mládež
oznámenie o globálnom prístupe k výskumu, inovácii, vzdelávaniu a mládeži (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2021)
MŠVVaŠ SR
MH SR
Stredná priorita - Aktuálny stav rokovaní: Materiál bude predložený
na rokovanie na technickej úrovni v 2. štvrťroku 2021. Európska komisia sa vo svojom pracovnom programe na rok 2021 zamerala na zelenú a digitálnu transformáciu ako príležitosť na prekonanie krízy spôsobenej pandémiou COVID-19. V rámci oblasti výskumu a inovácií, sa v pracovnom programe, okrem iného, spomína tiež Oznámenie o globálnom prístupe k výskumu, inováciám, vzdelávaniu a mládeži. Oznámenie vplyv na nastavenie stratégií/politík v uvedených oblastiach aj na národnej úrovni, aj keď je väčšinovým gestorom MŠVVaŠ SR.
29.
Humanitárna pomoc EÚ
oznámenie o humanitárnej pomoci v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a po nej (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2021)
MZVEZ SR
Stredná priorita - Od vypuknutia pandémie ochorenia COVID-19 sa
SR prostredníctvom humanitárnej pomoci aktívne podieľa na podpore boja proti šíreniu COVID-19 vo svete. Predmetné oznámenie môže slúžiť ako dôležitý zdrojový dokument pre ďalšie strategické smerovanie humanitárnej pomoci SR do zahraničia, vrátane zlepšenia mechanizmu jeho poskytovania.
30.
Konzulárna ochrana
konzulárna ochrana preskúmanie pravidiel (legislatívna iniciatíva, článok 23 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021)
MZVEZ SR
Vysoká priorita - Diplomatická misia a konzulárny úrad poskytnú
konzulárnu ochranu nezastúpenému občanovi a jeho rodinnému príslušníkovi, ktorý nie je občanom Európskej únie a sprevádza
19
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
nezastúpeného občana v treťom štáte v rovnakom rozsahu a za tých istých podmienok, za ktorých poskytuje konzulárnu ochranu občanovi a jeho rodinnému príslušníkovi, ktorý nie je občanom Európskej únie a sprevádza občana v treťom štáte.
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Podpora európskeho spôsobu života
31.
Európsky biomedicínsky výskum a vývoj
návrh na zriadenie novej európskej agentúry pre biomedicínsky výskum a vývoj (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, 4. štvrťrok 2021)
MZ SR
MŠVVaŠ SR
MF SR
MZVEZ SR
MIRRI SR
Vysoká priorita - SR vyjadruje súhlasné a podporné stanovisko
s vyššie uvedenou iniciatívou vzniku Európskej alternatívy americkej BARDA, ktorá v prvom rade posilní pripravenosť EÚ, vrátane SR, efektívne reagovať na cezhraničné hrozby a mimoriadne situácie. Jedným z hlavných cieľov tejto agentúry byť zabezpečenie tvorby a udržiavanie európskych strategických zásob na ochranu pred prerušením dodávateľského reťazca farmaceutických výrobkov a zdravotníckych pomôcok. Svojimi aktivitami bude nová agentúra posilňovať funkciu Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).MZ SR, ktoré je prostredníctvom IVV gestorom RIS3 domény inteligentnej špecializácie „Zdravá spoločnosť“ (platforma pre čerpanie štrukturálnych fondov pre projekty v oblasti výskumu, vývoja a inovácií v zdravotníctve, v programovom období 2021-2027), ako aj v kontexte zákona č. 576/2004 Z.z. (ktorý pojednáva aj o biomedicínskom výskume), podporuje vznik európskej alternatívy BARDA - European Agency for Advanced Biomedical Research and Development a to aj s ambíciou lepšieho a efektívnejšieho zapojenia sa Slovenska do európskeho inovatívneho biomedicínskeho výskumu, ale hlavne s cieľom intenzívnejšieho rozvoja kľúčových oblastí európskeho biomedicínskeho výskumu a podpory prelomových inovácii v zdravotníctve ako na celonárodnej, tak aj na európskej úrovni, ktorého výstupy signifikantne zvýšia kvalitu, ale najmä efektivitu poskytovania zdravotnej starostlivosti v SR ako i v celej
20
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
v EÚ. Toto stanovisko bude organickou súčasťou národnej stratégie systémovej podpory aplikovaného výskumu v zdravotníctve, najmä biomedicínskeho výskumu - financovaného z národných zdrojov SR.
32.
Európsky priestor pre údaje týkajúce sa zdravia
európsky priestor pre údaje týkajúce sa zdravia (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, články 114 a 168
ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021)
MZ SR
Vysoká priorita - SR si uvedomuje dôležitosť tejto iniciatívy pre ďalší
rozvoj cezhraničného prenosu pacientskych údajov a pre rozvoj umelej inteligencie v oblasti zdravotníctva na európskej úrovni. SR súhlasí s touto iniciatívou, lebo povedie aj k rozvoju digitalizácie a štandardizácie kódovania pacientskych údajov na Slovensku. SR do budúcna zváži všetky spôsoby, ako túto iniciatívu podporiť.
33.
Nadväzujúce iniciatívy v rámci nového paktu o migrácii a azyle
a)
b)
nový akčný plán proti prevádzačstvu (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2021);
nová stratégia pre dobrovoľné návraty a reintegráciu (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2021).
MV SR
MV SR
Nízka priorita - Akčný plán by mal obsahovať ďalšie opatrenia v boji
proti prevádzačstvu, nepredpokladá sa problematický obsah.
Nízka priorita Komisia predstaví stratégiu pre dobrovoľné návraty
a reintegráciu, ide o preferovanú formu výkonu návratov, nepredpokladá sa problematický obsah.
34.
Schengenský balík
a)
stratégia o budúcnosti schengenského priestoru (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2021);
MV SR
Vysoká priorita pôjde o dôležitý balík návrhov, do ktorého plánuje
Komisia premietnuť skúsenosti z fungovania Schengenského priestoru a dodržiavania voľného pohybu osôb bez kontroly vnútorných hraníc. Cieľom je zachovať a zlepšiť fungovanie schengenského priestoru, zaviesť prísnejšie schengenské pravidlá a pokračovať v práci na dobudovaní schengenského priestoru. SR s cieľmi Komisie súhlasí, konečné stanovisko však bude známe až po predložení dokumentov.
b)
zmena nariadenia, ktorým sa zriaďuje schengenský hodnotiaci mechanizmus (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 70 ZFEÚ, 2. štvrťrok 2021);
MV SR
Vysoká priorita pôjde o dôležitý balík návrhov, do ktorého plánuje
Komisia premietnuť skúsenosti z fungovania Schengenského priestoru a dodržiavania voľného pohybu osôb bez kontroly vnútorných hraníc. Cieľom je zachovať a zlepšiť fungovanie schengenského priestoru, zaviesť prísnejšie schengenské pravidlá a pokračovať v práci na dobudovaní schengenského priestoru. SR s cieľmi Komisie súhlasí, konečné stanovisko však bude známe až po predložení dokumentov.
21
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
c)
revízia Kódexu schengenských hraníc (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 77 ZFEÚ, 2. štvrťrok
2021);
MV SR
Vysoká priorita pôjde o dôležitý balík návrhov, do ktorého plánuje
Komisia premietnuť skúsenosti z fungovania Schengenského priestoru a dodržiavania voľného pohybu osôb bez kontroly vnútorných hraníc. Cieľom je zachovať a zlepšiť fungovanie schengenského priestoru, zaviesť prísnejšie schengenské pravidlá a pokračovať v práci na dobudovaní schengenského priestoru. SR s cieľmi Komisie súhlasí, konečné stanovisko však bude známe až po predložení dokumentov.
d)
digitalizácia konaní o udelení víz (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 77 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021).
MV SR
Vysoká priorita pôjde o dôležitý balík návrhov, do ktorého plánuje
Komisia premietnuť skúsenosti z fungovania Schengenského priestoru a dodržiavania voľného pohybu osôb bez kontroly vnútorných hraníc. Cieľom je zachovať a zlepšiť fungovanie schengenského priestoru, zaviesť prísnejšie schengenské pravidlá a pokračovať v práci na dobudovaní schengenského priestoru. SR s cieľmi Komisie súhlasí, konečné stanovisko však bude známe až po predložení dokumentov.
35.
Nadviazanie na bezpečnostnú stratégiu EÚ
a)
oznámenie o agende v oblasti boja proti organizovanej trestnej činnosti (2021 2025) (nelegislatívna iniciatíva,
1. štvrťrok 2021);
MV SR
MS SR
Nízka priorita Komisia predstaví súbor opatrení v oblasti boja proti
organizovanej kriminalite pre nadchádzajúce obdobie piatich rokov. Nepredpokladá sa problematický obsah.
b)
právne predpisy s cieľom účinne bojovať proti sexuálnemu zneužívaniu detí online (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 2. štvrťrok 2021);
MV SR
MS SR
Stredná priorita Rozvoj legislatívy v tejto oblasti, z pohľadu SR
aktuálne nepredpokladáme problematické návrhy, konečné stanovisko bude známe po predložení návrhov. obsah nie je známy (pravdepodobne pôjde o odstraňovanie nezákonného obsahu);
c)
agenda v oblasti boja proti terorizmu: zabraňovať, ochraňovať, reagovať, predvídať (nelegislatívna iniciatíva,
3. štvrťrok 2021);
MV SR
MS SR
Nízka priorita - Komisia predstaví súbor opatrení v oblasti boja proti
terorizmu. Nepredpokladá sa problematický obsah.
d)
revízia smernice o zaistení a konfiškácii príjmov z trestnej činnosti (legislatívna iniciatíva vrátane
MS SR
GP SR
Stredná priorita Očakáva sa modernizácia súčasného právneho
rámca. SR považuje za potrebné dôsledne vyhodnotiť dosiahnutý stupeň harmonizácie. Ukazuje sa, že najmä otázka rozšírenej
22
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
posúdenia vplyvu, články 82 a 83 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021);
konfiškácie a konfiškácie bez predchádzajúceho odsúdenia si vyžaduje Ďalšie harmonizačné prvky.
e)
návrh modernizácie existujúcej spolupráce v oblasti presadzovania práva v rámci vytvorením kódexu policajnej spolupráce (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, 4. štvrťrok 2021);
MV SR
Stredná priorita Príprava zastrešujúcej legislatívy existujúcich a
nových nástrojov policajnej spolupráce pri zdieľaní informácií a operatíve. Z pohľadu SR aktuálne nepredpokladáme problematický obsah, konečné stanovisko bude známe po predložení návrhov.
f)
návrh smernice o úradoch pre vyhľadávanie majetku (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 87 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021).
MV SR
Stredná priorita Nová smernica by mala vytvoriť priestor pre ďalší
rozvoj spolupráce úradov pre vyhľadávanie majetku v členských štátoch. Z pohľadu SR aktuálne nepredpokladáme problematický obsah, konečné stanovisko bude známe po predložení návrhov.
36.
Nadviazanie na európsky vzdelávací priestor a aktualizovaný program v oblasti zručností
a)
b)
európsky prístup v oblasti mikrocertifikátov (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2021); individuálne vzdelávacie účty (legislatívna a nelegislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, 4. štvrťrok 2021).
MŠVVaŠ SR
Stredná priorita Aktuálny stav rokovaní: Cesta k hospodárskemu
oživeniu a úspešnému ekologickému a digitálnemu prechodu si vyžaduje nadobúdanie nových zručností. V rámci širšieho úsilia o hlbší prienik kultúry celoživotného vzdelávania a ľahšieho prechodu na nové profesie, navrhuje EK implementáciu individuálnych vzdelávacích účtov s cieľom umožniť jednotlivcom vykonávanie adekvátnej odbornej prípravy, aby tak efektívne riadili vlastnú kariéru. Cieľom je stanoviť európsky prístup k mikroosvedčeniam a rozšíriť personalizované, respektíve cielené možnosti vzdelávania pre všetkých. Obe iniciatívy Európsky prístup k mikroosvedčeniam a Individuálne vzdelávacie účty sa budú implementovať v zmysle oznámení EK o EEA a Aktualizovaného programu v oblasti zručností.
37.
Stratégia v oblasti boja proti antisemitizmu
oznámenie o stratégii v oblasti boja proti antisemitizmu (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2021)
MV SR
MS SR
Nízka priorita Komisia predstaví súbor opatrení v oblasti boja proti
antisemitizmu. Nepredpokladá sa problematický obsah, ide o pokračovanie zabezpečenia témy ako integrálnej súčasti antidiskriminačných politík EÚ.
Nový impulz pre európsku demokraciu
38.
Práva detí
stratégia v oblasti práv dieťaťa (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2021)
MPSVaR SR
MS SR
ŠÚ SR
Stredná priorita Malo by ísť o nekontroverznú iniciatívu, pozitívne
vnímanú aj z pohľadu SR. Pôjde o hlavný strategický dokument
23
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
v oblasti práv detí. Počas DE PRES sa prijali závery Rady k boju s detskou chudobou.
39.
Predchádzanie a boj proti osobitným formám rodovo motivovaného násilia
návrh týkajúci sa predchádzania a boja proti osobitným formám rodovo motivovaného násilia (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 82 ods. 2, články 83 a 84 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021)
MS SR
MPSVaR SR
Stredná priorita vychádza z Istanbulského dohovoru,
predpokladáme že môže ísť o trestné činy - manželstvo z donútenia; mrzačenie ženských pohlavných orgánov; sexuálne násilie vrátane znásilnenia; nútené umelé prerušenie tehotenstva a násilná sterilizácia; nebezpečné prenasledovanie.
40.
Boj proti trestným činom z nenávisti a nenávistným prejavom
iniciatíva zameraná na rozšírenie zoznamu trestných činov na všetky formy trestných činov z nenávisti a nenávistných prejavov (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 83 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021)
MS SR
MV SR
GP SR
Stredná priorita Predpokladaný harmonizačný efekt právneho
nástroja by sa mal prejaviť v zvýšení účinnosti jednotného chápania a postihovania nenávistných prejavov, vrátane tých realizovaných online. Iniciatívu vítame aj vzhľadom na potrebu spoločnej politiky osobitne vo vzťahu k nenávistnému obsahu online, pri ktorom malé štáty v náročnejšej pozícii vynucovať opatrenia od veľkých spoločností.
41.
Balík opatrení v oblasti digitálnej justičnej spolupráce
a)
výmena digitálnych informácií týkajúcich sa prípadov cezhraničného terorizmu (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu. články 85 a 88 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021);
MS SR
MV SR
Stredná priorita agenda digitalizácie justície je kľúčovým prvkom
diskusií dlhšie obdobie. Je žiaduce pristúpiť do ďalšieho štádia legislatívneho procesu. Osobitne digitalizácia cezhraničnej justičnej spolupráce prinesie zefektívnenie činnosti v EÚ kontexte.
b)
platforma pre spoluprácu spoločných vyšetrovacích tímov (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 82 ods. 1 písm. d) ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021);
MS SR
Stredná priorita (bližší obsah nie je známy; JIT patria medzi
najefektívnejšie nástroje spolupráce). V závislosti od obsahu môže byť dôležitosť návrhu následne upravená.
c)
digitalizácia cezhraničnej justičnej spolupráce (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, články 81 a 82 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021).
MS SR
Stredná priorita (bližší obsah nie je známy; význam digitalizácie
cezhraničnej justičnej spolupráce je vysoký čo sa potvrdilo aj v čase pandémie COVID-19
24
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
42.
Balík opatrení v oblasti transparentnosti a demokracie
a)
revízia štatútu a financovania európskych politických strán a európskych politických nadácií (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 224 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2021);
MV SR
Stredná priorita Komisia navrhne navrhneme jasnejšie pravidlá
financovania európskych politických strán. Z pohľadu SR aktuálne nepredpokladáme problematický obsah, konečné stanovisko bude známe po predložení návrhov.
b)
väčšia transparentnosť v oblasti platenej politickej reklamy (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, články 114 a 224 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2021);
MV SR
Stredná priorita Komisia navrhne opatrenia na zabezpečenie väčšej
transparentnosti platenej politickej reklamy. Z pohľadu SR aktuálne nepredpokladáme problematický obsah, konečné stanovisko bude známe po predložení návrhov.
c)
revízia smernice Rady, ktorou sa stanovujú podrobnosti uplatňovania volebného práva a práva byť volený do Európskeho parlamentu pre občanov Únie s bydliskom v členskom štáte, ktorého nie štátnymi príslušníkmi (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu. článok 22 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021);
MV SR
Stredná priorita Komisia navrhne zlepšenie volebných práv
mobilných Európanov. Z pohľadu SR aktuálne nepredpokladáme problematický obsah, konečné stanovisko bude známe po predložení návrhov.
d)
revízia smernice Rady, ktorou sa ustanovujú podrobnosti uplatňovania volebného práva občanov Únie v komunálnych voľbách v členskom štáte, ktorého nie štátnymi príslušníkmi (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 22 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2021);
MV SR
Stredná priorita Komisia navrhne zlepšenie volebných práv
mobilných Európanov. Z pohľadu SR aktuálne nepredpokladáme problematický obsah, konečné stanovisko bude známe po predložení návrhov.
e)
iniciatíva proti zneužitiu konania zameraného na novinárov a obhajcov ľudských práv (legislatívna alebo
MS SR
MV SR
MK SR
Stredná priorita
Konečné stanovisko ohľadom gestorstva bude určené po predložení danej iniciatívy, v závislosti od jej obsahu.
25
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2021).
43.
Dlhodobá vízia pre vidiecke oblasti
oznámenie o dlhodobej vízii pre vidiecke oblasti (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2021)
MPRV SR
Stredná priorita Podpora a rozvoj vidieckych oblastí je pre nás
dlhodobou prioritou. Z pohľadu SR je však nevyhnutné pripomenúť, že pokiaľ ide o rozvoj vidieckych oblastí a stanovenie dlhodobej vízie pre tieto oblasti, jedná sa o prierezovú iniciatívu, kde je nevyhnutná podpora a spolupráca viacerých politík EÚ („Rôzne politiky v súčasnosti podporujú a zohrávajú dôležitú úlohu vo vidieckych oblastiach, a preto budú kľúčové aj pre rozvoj dlhodobej vízie pre vidiek. Patria sem spoločná poľnohospodárska politika, regionálna politika, politika súdržnosti, sociálna politika i politiky v oblasti energetiky, dopravy, prepojiteľnosti, životného prostredia prostredím alebo klímy.“)
44.
Stratégia pre oblasť zdravotného postihnutia
stratégia v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2021)
MPSVR SR
ŠÚ SR
Stredná priorita Hlavný strategický dokument v oblasti práv
osôb so zdravotným postihnutím, ktorý nadviaže na dobiehajúcu stratégiu rámcovanú rokmi 2010 2020.Nová stratégia z dielne EK na roky 2021 2030 by mala byť predlohou na vypracovanie národných stratégií ČŠ a jej akčných programov. Malo by ísť o nekontroverznú iniciatívu, pozitívne vnímanú aj z pohľadu SR. PT PRES pripraví k téme novej stratégie zdravotného postihnutia aj svoje závery Rady a takisto aj konferenciu na vysokej úrovni.
26
Príloha II: Iniciatívy v rámci programu REFIT2
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Európska zelená dohoda
1.
Revízia zemepisných označení
Táto revízia posilní zemepisné označenia pre všetky odvetvia poľnohospodárstva, pričom zachová špecifickosti zemepisných označení v sektore vinohradníctva a vinárstva, ako aj sektore liehovín. Základná štruktúra systému zemepisných označení je spoľahlivá. Návrh: zvýši uplatniteľnosť zemepisných označení pre poľnohospodárov a výrobcov udržateľných výrobkov; zvýši príťažlivosť zemepisných označení najmä pre poľnohospodárov v členských štátoch s „nízkym použitím“; vyplní legislatívne medzery vrátane rozsahu pôsobnosti; zlepší ochranu a presadzovanie, najmä na internete; posilní postavenie skupín
MPRV SR
ÚPV SR
Vysoká priorita Za oblasť vinohradníctva a vinárstva uvedené
návrhy plne podporujeme. Revízia zemepisných označení v sektore vína bude po schválení zapracovaná do národnej legislatívy v potrebnom rozsahu. Rovnako podporujeme aj posilnenie zemepisných označení v sektore liehovín, s nevyhnutnosťou zachovania špecifickosti zemepisných označení v tomto sektore. V rámci systému ZTŠ bude finálne stanovisko stanovené po predložení návrhu mechanizmu označovania pre tento druh chráneného označenia.
2 V uvedenej prílohe sú uvedené najvýznamnejšie revízie, hodnotenia a kontroly vhodnosti programu REFIT, ktoré Komisia uskutoční v roku 2021.
27
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
výrobcov so zemepisným označením; lepšie zhodnotí systém zemepisného označenia, najmä prostredníctvom používania log zemepisného označenia; zmodernizuje správu registrov zemepisného označenia. Systém zaručených tradičných špecialít (ZTŠ), ktorý ani po 28 rokoch nepriniesol výrobcom a spotrebiteľom očakávané výhody, bude nahradený účinnejším a pružnejším mechanizmom označovania spravovaným najmä členskými štátmi, pričom bude poskytovať ochranu na úrovni prostredníctvom vhodných nástrojov tam, kde to bude potrebné. Navrhovaná iniciatíva zlúči, pokiaľ to bude možné, technické a procesné pravidlá týkajúce sa zemepisných označení, ustanoví jednotný postup registrácie zemepisných označení a digitálne podávanie žiadostí žiadateľmi z krajín a mimo s cieľom skrátiť registračné lehoty. Zjednodušený systém sa stane príťažlivejším pre výrobcov, bude zrozumiteľnejší pre spotrebiteľov, a bude sa ľahšie podporovať a viesť k vyšším predajom, keďže sa koncepcia zemepisného označenia stane známejšou. Hodnotenie stále prebieha.
Plánované prijatie: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ:
28
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
články 43 a 118 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
2.
Ochrana ozónovej vrstvy revízia pravidiel EÚ
Z výsledkov hodnotenia nariadenia o ozónovej vrstve vyplýva, že existuje priestor pre zjednodušenie, zrozumiteľnosť a lepšiu súdržnosť. Nariadenie by sa takisto mohlo aktualizovať na základe najnovšieho technologického vývoja.
Plánované prijatie: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 192 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
MŽP SR
Stredná priorita Nariadenie (EÚ) č. 1005/2009 je základný právny
nástroj na plnenie záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných záväzkov na ochranu ozónovej vrstvy Viedenský dohovor o ochrane ozónovej vrstvy Zeme a Montrealský protokol vrátane jeho dodatkov. Povinnosti ustanovené nariadením prísnejšie ako záväzky Montrealského protokolu. Je zakázaná výroba, dovoz, vývoz a vylúčená spotreba látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu, okrem presne stanovených výnimiek. Vzhľadom na veľký pokrok dosiahnutý v tomto smere ako aj vzhľadom na najnovšie vedecké poznatky a technologický vývoj je na mieste uvedené nariadenie zrevidovať v nadväznosti na aktuálny stav, zjednodušiť a sprehľadniť jednotlivé ustanovenia. Slovenská republika nevyrába tieto látky, vylúčila ich používanie; používajú sa len látky v rámci výnimky na laboratórne a analytické účely a halóny na kritické použitie. SR plní všetky záväzky vyplývajúce pre ňu z medzinárodných záväzkov.
29
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
3.
Revízia nariadenia (ES) č. 1013/2006 o preprave odpadu
Táto iniciatíva reaguje na priority vyhlásené v Európskej zelenej dohode a novom akčnom pláne pre obehové hospodárstvo. Komisia navrhne revíziu nariadenia o preprave odpadu na základe svojho hodnotenia s cieľom znížiť prepravu problematického odpadu mimo EÚ, aktualizovať prepravné postupy, aby odrážali ciele obehového hospodárstva a zlepšilo sa presadzovanie.
Plánovaný dátum prijatia: 2. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 192 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
MŽP SR
Vysoká priorita SR podporuje kroky EK zamerané na prijatie
úpravy Nariadenia (ES) č. 1013/2006 o preprave odpadu (ďalej len „nariadenie o preprave odpadu“). Z pohľadu SR je dôležité prijať zmeny v legislatíve, ktorá upravuje prepravu odpadu, hlavne v nadväznosti na vývoj politiky EÚ, predovšetkým vo vzťahu k obehovému hospodárstvu, nakoľko nariadenie o preprave odpadu bolo prijaté skôr ako zahrnutie princípov obehového hospodárstva do politiky EÚ. Zároveň je dôležité odstrániť problémy, ktoré vyplynuli z praxe pri vykonávaní nariadenia o preprave odpadu, a ktoré je potrebné aktuálne riešiť.
30
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
4.
Revízia aktualizácia hraničných hodnôt koncentrácie perzistentných organických látok v odpade zmeny príloh IV a V o odpade k nariadeniu o perzistentných organických látkach v odpade
Táto iniciatíva reaguje na priority vyhlásené v novom akčnom pláne pre obehové hospodárstvo. Komisia navrhne revíziu príloh IV a V o odpade k nariadeniu o perzistentných organických látkach v odpade s cieľom zaistiť, aby sa takýto odpad spravoval spôsobom šetrným k životnému prostrediu, a dosiahnuť bezpečnejšiu recykláciu.
Plánovaný dátum prijatia: 2. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 192 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
MŽP SR
Vysoká priorita Nariadenia (EÚ) 2019/1021 o perzistentných
organických látkach (POPs) za cieľ ochraňovať ľudské zdravie a životné prostredie pred týmito látkami. Princípy obehového hospodárstva vyžadujú zvýšiť produkciu a absorpciu druhotných surovín a zabezpečiť, aby boli aj druhotné materiály a výrobky bezpečné a udržateľné, s cieľom zabezpečiť minimalizovanie obsahu nebezpečných látok vo výrobkoch a v recyklovaných materiáloch, čím by sa prispelo k menšej produkcii nebezpečných odpadov. Revízia príloh IV a V k nariadeniu o POPs za cieľ, aby sa rovnaká limitná hodnota pre nebezpečné látky vzťahovala na čistý aj recyklovaný materiál. Môžu však existovať nevyhnutné výnimky z tejto zásady za podmienky, že použitie recyklovaného materiálu sa obmedzí na jasne definované aplikácie, pri ktorých nedochádza k negatívnemu vplyvu na zdravie spotrebiteľa a životné prostredie a kde je použitie recyklovaného materiálu v porovnaní s pôvodným materiálom odôvodnené na základe analýzy jednotlivých prípadov. Z pohľadu SR bude kľúčové, aby boli akékoľvek zmeny podrobne analyzované, nakoľko regulačné opatrenia budú vyžadovať vyššie investície do inovatívnych technológií na riešenie prítomnosti záujmových látok v tokoch odpadu, čo by zase mohlo umožniť recykláciu väčšieho množstva odpadu.
31
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
5.
Revízia smernice 94/62/ES o obaloch a odpadoch z obalov s cieľom sprísniť základné požiadavky na obaly, ktoré budú uvádzané na trh EÚ
Táto iniciatíva reaguje na priority vyhlásené v Európskej zelenej dohode, novom akčnom pláne pre obehové hospodárstvo a osobitný zákonný mandát v smernici o obaloch a odpadoch z obalov. Komisia navrhne revíziu základných požiadaviek na obaly s cieľom zabezpečiť ich opätovné použitie a recykláciu, využívanie recyklovaného obsahu a zlepšiť ich vykonateľnosť. Iniciatíva takisto predpokladá opatrenia na boj proti nadbytočným obalom a zníženie odpadu z obalov.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 114 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
MŽP SR
Vysoká priorita Redukcia nadbytočne používaných obalových
materiálov pomôže znížiť množstvo vzniknutých odpadov z obalov. Revízia smernice 94/62/ES o obaloch a odpadoch z obalov si bude vyžadovať spoluprácu rôznych odvetví, keďže revíziou budú dotknuté aj podnikateľské subjekty, ktoré uvádzajú obaly na trh SR. Z pohľadu životného prostredia ísť o výrazný krok k prechodu na obehové hospodárstvo s podporou opätovného používania obalov, využívaním recyklácie, využívania recyklátu do nových obalov a znížením vzniku odpadov z obalov
6.
Revízia smernice 2010/75/EÚ o priemyselných emisiách
Revízia smernice o priemyselných emisiách je súčasťou revízie opatrení v oblasti znečisťovania z veľkých priemyselných zariadení, ktoré boli ohlásené v Európskej zelenej dohode. Cieľom revízie je zvýšiť prínos smernice k cieľu nulového znečistenia a jej súlad s politikami v oblasti klímy, energetiky a obehového hospodárstva. Zabezpečí, aby bola uvedená smernica vhodná na účel toho sprevádzania pripravovanej priemyselnej transformácie.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 192 ZFEÚ; Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
MŽP SR
Vysoká priorita Priemyselné činnosti zohrávajú dôležitú úlohu v
ekonomickom blahobyte Európy a prispievajú k udržateľnému rastu, ale môžu mať tiež významný vplyv na životné prostredie. Najväčšie priemyselné prevádzky tvoria značný podiel na celkových emisiách kľúčových znečisťujúcich látok do ovzdušia a majú aj ďalšie dôležité vplyvy na životné prostredie vrátane emisií do vody a pôdy, tvorbu odpadu a využívania energie a surovín.BAT najefektívnejšie techniky na dosiahnutie vysokej úrovne ochrany životného prostredia, berúc do úvahy náklady a prínosy. EK navrhuje revíziu opatrení týkajúcich sa znečistenia z veľkých priemyselných prevádzok v roku 2021, ako sa uvádza v Európskej zelenej dohode. Cieľom revízie je dosiahnuť pokrok v dosahovaní ambícií v oblasti nulového znečistenia životného prostredia bez toxických látok a podporovať politiky v oblasti klímy, energetiky a obehového hospodárstva. IED
zohrávala dôležitú úlohu pri znižovaní emisií znečisťujúcich látok z
32
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
priemyslu, najmä do ovzdušia, ale v menšej miere prispieva k dekarbonizácii a obehovému hospodárstvu.
7.
Revízia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o štatistikách poľnohospodárskych vstupov a výstupov (SAIO)
Úlohou štatistík SAIO je uspokojiť potreby vyplývajúce zo spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 a Európskej zelenej dohody, najmä zo stratégie „z farmy na stôl“. Cieľom je aktualizovať právne predpisy v oblasti poľnohospodárskych štatistík, znížiť záťaž v súvislosti s poskytovaním údajov, zohľadniť potreby nových údajov a zabezpečiť lepšiu porovnateľnosť zozbieraných údajov. V spoločnom integrovanom právnom rámci sa spájajú:
o štatistiky poľnohospodárskej výroby vrátane štatistík ekologického poľnohospodárstva o poľnohospodárska cenová štatistika a o štatistika prípravkov na ochranu rastlín a štatistika živín.
Plánovaný dátum prijatia: 1. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 338 ods. 1 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa nepredpokladá.
ŠÚ SR
MPRV SR
Vysoká priorita Návrh nariadenia predstavuje integráciu viacerých
parciálnych štatistík, ktoré boli doteraz legislatívne upravené v rámci samostatných nariadení EÚ. Ide o štatistiku rastlinnej výroby, štatistiku živočíšnej výroby, agroenvironmentálne štatistiky, štatistika ekologickej poľnohospodárskej výroby, štatistika o mlieku. Okrem v súčasnosti legislatívne upravených štatistík obsahuje aj časti, ktoré momentálne pokryté nelegislatívne t.j. ESS dohodami. Časť poľnohospodárskych štatistík je zabezpečovaná prostredníctvom ŠÚ SR. Pokiaľ ide o agronevironmentálne štatistiky a štatistiky ekologickej poľnohospodárskej produkcie, tie v gestorstve Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR konkrétne zabezpečované Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym. Pozícia SR bude postavená na princípe nezvyšovania administratívnej záťaže spravodajských jednotiek ako aj gestorov štatistických zisťovaní, nezvyšovania počtu štatistických premenných ako aj frekvencie spracovávania a zasielania údajov a na zodpovedajúcom finančnom krytí ad-hoc údajov zo strany Komisie.
33
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
8.
Revízia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o štatistikách európskeho rybolovu, ktorým sa zrušujú nariadenia (ES) č. 1921/2006, (ES) č. 762/2008, (ES) č. 216/2009, (ES) č. 217/2009 a (ES) č. 218/2009
Cieľom revízie je zefektívniť a zjednodušiť zbery údajov, ktoré potrebné na vytvorenie štatistík európskeho rybolovu. Revízia takisto zosúladí štatistiky európskeho rybolovu s údajmi a informačnými potrebami reformovanej spoločnej rybárskej politiky. Vzťahuje sa na štatistiky výlovu, vyloďovania produktov rybolovu a akvakultúry. Hlavným cieľom je využiť v maximálnej možnej miere zhromaždené administratívne údaje na spoločnú rybársku politiku a znížiť zaťaženie členských štátov.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 338 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
ŠÚ SR
Stredná priorita Návrh nariadenia je pre SR dôležitý najmä z
hľadiska štatistiky akvakultúry t.j. chovu rýb. Z pohľadu SR je potrebné sa zamerať na nezvyšovanie administratívnej záťaže respondentov a ŠÚ SR.
34
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
9.
Revízia nariadenia (EÚ) č. 305/2011 o stavebných výrobkoch
Stavebníctvo je jedným zo 14 hlavných priemyselných ekosystémov, ktoré majú ústrednú pozíciu v pláne obnovy. Revízia, ktorá sa spomína v Európskej zelenej dohode a akčnom pláne pre obehové hospodárstvo, pridá rámec pre environmentálne a obehové požiadavky na stavebné výrobky; a prispeje tak k väčšej energetickej a materiálovej účinnosti budov. Uvedená iniciatíva bude riešiť hlavné problémy zistené pri hodnotení, najmä problémy spojené s vypracovaním harmonizovaných technických špecifikácií a najmä s blokovaním normalizácie s cieľom zlepšiť dohľad nad trhom a riešiť pretrvávajúce problémy s národnými ochrannými známkami a národnými dodatočnými požiadavkami/testami.
Výsledkom bude zlepšenie fungovania vnútorného trhu so stavebnými výrobkami. Ďalej poskytne rámec s cieľom vytvoriť a vykonávať kritériá v oblasti životného prostredia a udržateľnosti pre stavebné výrobky. Z hodnotenia nariadenia o stavebných výrobkoch vyplynulo, že náklady na dodržiavanie nariadenia o stavebných výrobkoch predstavujú 0,6 % 1,1 % obratu odvetvia a znášané najmä výrobcami. Analýza potvrdzuje existenciu úspor z rozsahu činností na dodržiavanie a vyplýva z nej, že náklady
MDV SR
MŽP SR
Stredná priorita Plánovaná revízia nariadenia (EU) č. 305/2011
o stavebných výrobkoch reflektovať o. i. najmä požiadavky, ktoré by mali stavebné výrobky spĺňať s ohľadom na životné prostredie (trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov, obehové hospodárstvo), ako aj zlepšenie a sfunkčnenie momentálneho stavu ohľadom harmonizovaných technických špecifikácií. Boli vedené rozsiahle diskusie ohľadom problematík, ktorým sa revízia nariadenia venovať a SK vníma krok EK spraviť revíziu nariadenia, ako nutný a opodstatnený, keďže je potrebné reflektovať dôležité zmeny, ktoré sa za posledných 9 rokov v stavebníctve udiali.
35
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
môžu byť pre malé a stredné podniky, najmä pre mikropodniky, pomerne vysoké. Napriek nedostatku presvedčivých dôkazov o vplyvoch nariadenia o stavebných výrobkoch na vnútorný trh, zainteresované strany všeobecne vnímajú pozitívny vplyv nariadenia o stavebných výrobkoch na cezhraničný obchod.
Plánovaný dátum prijatia: 3. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 114 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
10.
Revízia nariadenia (ES) č. 1831/2003
o doplnkových látkach určených na používanie vo výžive zvierat
Nariadenie o kŕmnych doplnkových látkach, ktoré bolo prijaté v roku 2003, stanovuje pravidlá schvaľovania kŕmnych doplnkových látok a ich uvádzania na trh. Na základe uskutočneného hodnotenia boli identifikované faktory, ktoré bránili dosiahnutiu niektorých cieľov, a preto je potrebná revízia. V súlade s akčným
MPRV SR
Stredná priorita Nariadenie je záväzné a je priamo uplatniteľné vo
všetkých členských štátoch.
36
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
plánom pre stratégiu „z farmy na stôl“ je hlavným cieľom návrhu prispieť k udržateľnejšiemu systému potravinárskej výroby vytvorením nových kritérií s cieľom podporiť schvaľovanie kŕmnych doplnkových látok s kladným vplyvom na dobré životné podmienky zvierat a životné prostredie. Vybuduje sa ním aj mechanizmus na podporu inovácie v kŕmnych doplnkových látkach, najmä v tých, ktoré prispievajú k znižovaniu používania antibiotík, zlepšovaniu dobrých životných podmienok zvierat a zmierňovaniu vplyvu zmeny klímy. Jeho cieľom je takisto zjednodušiť postupy zvýšenia účinnosti pri posudzovaní rizík s cieľom priniesť inovatívne kŕmne doplnkové látky na trh skôr a znížiť administratívnu záťaž súvisiacu so žiadosťami držiteľov povolenia.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 43 a článok 168 ods. 4 písm. b) ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
11.
Hodnotenie smernice 86/278/EHS o splaškových kaloch
Cieľom smernice 86/278/EHS o splaškových kaloch je podporiť správne využívanie splaškových kalov v poľnohospodárstve a regulovať ich používanie s cieľom zabrániť škodlivému vplyvu na pôdu, vegetáciu, zvieratá a ľudí. Keďže smernica bola
MPRV SR
Vysoká priorita SR víta predložený návrh na hodnotenia smernice
86/278/EHS o splaškových kaloch. Cieľom je podporiť správne využívanie splaškových kalov v poľnohospodárstve a regulovať ich používanie s cieľom zabrániť škodlivému vplyvu na pôdu, vegetáciu, zvieratá a ľudí. Smernica bola prijatá pred 30 rokmi, v plnej miere nezodpovedá súčasným potrebám a očakávaniam, napr. v súvislosti s
37
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
prijatá pred 30 rokmi, v plnej miere nezodpovedá súčasným potrebám a očakávaniam, napr. v súvislosti s reguláciou nových kontaminantov, akými lieky a mikroplasty. Toto hodnotenie posúdi vykonávanie uvedenej smernice a vykoná analýzu rizík a príležitostí súvisiacich s nakladaním so splaškovými kalmi. Bude sa vzťahovať na kritéria štandardného hodnotenia v oblasti efektívnosti, účinnosti, súdržnosti, relevantnosti a pridanej hodnoty EÚ. Posúdia sa administratívne náklady a osobitá pozornosť sa bude venovať vplyvu na malé a stredné podniky a mikropodniky.
reguláciou nových kontaminantov, napr. akými obsahy farmaceutík, narkotík, mikroplastov a iných polutantov.
12.
Hodnotenie smernice 2007/2/ES, ktorou sa zriaďuje Infraštruktúra pre priestorové informácie v Európskom spoločenstve (Inspire)
Smernica Inspire stanovuje celoúnijný digitálny priestor pre zdieľanie priestorových údajov na ochranu životného prostredia. V uvedenom hodnotení sa posúdi, či smernica prispela k zlepšeniu efektívnosti a účinnosti opatrení na ochranu životného prostredia. Posúdi sa aj to, či smernica naďalej význam pre zainteresované strany, a či je v súlade s ostatnými právnymi predpismi, najmä v súvislosti s novou iniciatívou zelenej dohody v oblasti dátového priestoru.
MŽP SR
Vysoká priorita INSPIRE patrí medzi pionierske legislatívne
iniciatívy v nastavovaní jednotných pravidiel pre harmonizované zdieľanie priestorových údajov vo verejnej správe s nesporným prínosom pre oblasť životného prostredia i elektronizácie verejnej správy. Jeho ambiciózne nastavenie a komplexnosť prinieslo nemalo výziev pri implementácii aj v Slovenskej republike. Medzi prioritné aspekty, ktoré by mohli napomôcť pri naplnení očakávaní INSPIRE by mali patriť aspekty zjednodušenia komplexnosti technologických požiadaviek a posilnenie možností využitia priestorových údajov v aplikačnej praxi.
38
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Európa pripravená na digitálny vek
13.
Revízia usmernení o regionálnej pomoci
Cieľom iniciatívy je revízia usmernení o regionálnej štátnej pomoci, ktorých účinnosť sa mala skončiť koncom roka
2020 a predĺžila sa do 31. decembra 2021, aby sa podporil hospodársky rozvoj určitých znevýhodnených oblastí v Európskej únii, ako je zakotvené v článku 107 ods. 3 písm. a) a c) Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Usmernenia o regionálnej pomoci predstavujú jeden z nástrojov štátnej pomoci, ktorý podporí plnenie cieľov Európskej zelenej dohody a digitálnej stratégie. Na zmiernenie následkov prechodu na zelené hospodárstvo je potrebná obmedzená úprava súčasných usmernení o regionálnej pomoci.
Plánovaný dátum prijatia: 1. štvrťrok 2021; nelegislatívna iniciatíva, právny základ: články 107 a 108 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa nepredpokladá.
MŽP SR
PMÚ SR
MH SR
Vysoká priorita V zmysle čl. 216, ods. 2 Zmluvy o fungovaní
Európskej únie je Dohovor o prístupe k informáciám, účasti verejnosti na rozhodovacom procese a prístupe k spravodlivosti v oblasti životného prostredia (ďalej len Aarhuský dohovor) záväzný pre inštitúcie Európskej únie a jej členské štáty. Výbor pre súlad s Aarhuským dohovorom (ďalej len ACCC) interpretuje ustanovenia Aarhuského dohovoru a v zmysle jeho zistení a odporúčaní zmluvné strany Aarhuského dohovoru povinné podniknúť kroky zamerané na dosiahnutie súladu s Aarhuským dohovorom v kontexte konkrétnych prípadov. Úprava Nariadenia č. 1367/2006 o uplatňovaní ustanovení Aarhuského dohovoru o prístupe k informáciám, účasti verejnosti na rozhodovacom procese a prístupe k spravodlivosti v oblasti životného prostredia na inštitúcie a orgány (ďalej len Aarhuské nariadenie) reaguje na odporúčania ACCC v kontexte prípadu ACCC/C/2008/32. SR podporuje konštruktívne kroky zamerané na prijatie úprav Aarhuského nariadenia s cieľom reagovať na zistenia a odporúčania ACCC v kontexte vyššie uvedeného prípadu pred stretnutím strán Aarhuského dohovoru, ktorá je plánované na október 2021.
Slovenské orgány vítajú najmä navrhované zmeny intenzít pomoci (podľa aktuálneho návrhu by sa mali zvýšiť intenzity všetkých regiónov aktuálne zaradených do regionálnej mapy štátnej pomoci Západné Slovensko, Stredné Slovensko a Východné Slovensko). Slovenské orgány tiež vítajú, že v návrhu usmernení o regionálnej štátnej pomoci zahrnuté základné princípy „Green and Digital Recovery“ a pri poskytovaní regionálnej pomoci by sa tak mal zvažovať aj príspevok projektu k ekologizácii regionálneho hospodárstva. Investície, ktoré zásadným spôsobom prispievajú k digitálnemu prechodu alebo k prechodu na nízkouhlíkové, klimaticky neutrálne alebo klimaticky odolné činnosti bez toho, aby
39
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
spôsobili významné poškodenie životného prostredia, sa budú považovať za faktor, ktorý prispieva k regionálnemu rozvoju.
Slovenské orgány v rámci konzultácií predložili svoje pripomienky ku konkrétnym bodom revidovaných usmernení o regionálnej štátnej pomoci.
V oblasti regionálnej štátnej pomoci slovenské orgány tiež vítajú predĺženie platnosti aktuálnej regionálnej mapy štátnej pomoci do 31.12.2021, zároveň ocenia spoluprácu s EK pri príprave nových regionálnych máp štátnej pomoci, ktoré by mali byť platné od 1.1.2022.
14.
Revízia usmernenia o štátnej pomoci v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky
Súčasné pravidlá sa uplatňujú do 31. decembra 2020 (a budú predĺžené do 31. decembra 2021). Na základe prebiehajúcej kontroly vhodnosti sa ukázalo, že súčasné pravidlá fungujú dobre, ale mali by sa aktualizovať, aby odrážali regulačné, technologické a trhové zmeny a náležite sprevádzali súbežnú digitálnu a zelenú transformáciu hospodárstva. Komisia sa vo svojich oznámeniach o Európskej zelenej dohode a investičnom pláne pre udržateľnú Európu/investičnom pláne pre Európsku zelenú dohodu zaviazala do roku 2021 revidovať toto usmernenie s cieľom podporiť nákladovo účinný prechod hospodárstva a priemyslu ku klimatickej neutralite do roku 2050.
Na základe revízie by sa mal ustanoviť modernizovaný a zjednodušený rámec, ktorý umožní subjektom verejného sektora dosiahnuť ciele nákladovo účinným spôsobom s minimálnym
PMÚ SR
MŽP SR
MH SR
Stredná priorita MŽP SR nevidí predĺženie aktuálne platných
usmernení pre určité opatrenia štátnej pomoci v kontexte systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov ako potrebné, pretože aj teraz sa vyplácanie pomoci robí s časovým sklzom T-1, teda kompenzácia za rok 2020 sa vypláca v roku 2021 a preto je aj platnosť schémy predĺžená do 31.12.2021. Čiže toto predĺženie znamená iba 1 rok k dobru, čo je dodatočná administratívna záťaž, keďže v roku 2021 sa budú pripravovať aj nové schémy pre kompenzácie.
Popri tom sa MŽP SR pozitívne pozerá na to, aby boli finančné prostriedky za kompenzácie aj nejakým spôsobom znova investované do nízkouhlíkových opatrení v danom oprávnenom podniku (čo momentálne nie je podmienkou) a preto vítajú skôr možnosť mať nové pravidlá platné už od roku 2021.
Zároveň MŽP SR za SR podporuje návrh usmernení k niektorým opatreniam štátnej pomoci v súvislosti so systémom obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov po roku 2021 (návrh usmernení po 2021) a počas verejných konzultácií na jar 2020 prednieslo dve pripomienky (resp. návrh na úpravy a otázku k čl. 54) k spomenutému návrhu predstavenému zo strany Európskej komisie.
40
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
narušením hospodárskej súťaže a obchodu v Únii. Revíziou sa budú musieť uľahčiť najmä príslušné opatrenia, ktoré naďalej podporujú moderné dekarbonizované a obehové hospodárstvo, pričom zabezpečujú obmedzené narušenie hospodárskej súťaže a primerané záruky integrity jednotného trhu. Revíziou by sa malo zabezpečiť, aby boli revidované pravidlá vhodné pre nový rozvoj technológií a trhov a zabezpečili spravodlivú a nedeformovanú transformáciu hospodárstva v nasledujúcich rokoch hospodárskej obnovy.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; nelegislatívna iniciatíva; právny základ: články 107 a 108 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
15.
Revízia usmernení o rizikovom financovaní
Súčasné pravidlá sa uplatňujú do 31. decembra 2020 (a budú predĺžené do 31. decembra 2021). Na základe prebiehajúcej kontroly vhodnosti sa ukázalo, že súčasné pravidlá fungujú dobre, ale mali by sa aktualizovať, aby odrážali regulačné, technologické a trhové zmeny a náležite sprevádzali súčasné priority Komisie a hospodársku obnovu.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; nelegislatívna iniciatíva; právny základ: články 107 a 108 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa nepredpokladá.
PMÚ SR
Stredná priorita V januári 2019 začala Komisia s procesom tzv.
fitness check, t. j. posúdenia pravidiel v oblasti štátnej pomoci, prijatých v rámci reformy modernizácie štátnej pomoci z roku 2012, v rámci ktorého Komisia navrhla predĺženie platnosti viacerých nariadení a usmernení a ich revíziu. Súčasťou procesu tzv. fitness check je aj revízia usmernení o rizikovom financovaní. Cieľom tzv. fitness check je v spolupráci s členskými štátmi zistiť, či pravidlá v oblasti štátnej pomoci bude potrebné aktualizovať alebo bude postačovať predĺženie ich platnosti. Slovenská republika víta iniciatívu Komisie revidovať aktuálne pravidlá v oblasti štátnej pomoci, slovenské orgány sa aktívne zapájajú do uvedeného procesu najmä prostredníctvom verejných konzultácií a účasti na poradných výboroch. Vzhľadom na to, že konkrétny návrh revízie usmernenia by mal byť zo strany Komisie predložený v 1. štvrťroku 2021, nie je
41
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
možné v súčasnosti bližšie analyzovať význam revízie usmernenia. Slovenské orgány predložia svoje vyjadrenie a prípadné pripomienky v termínoch stanovených Európskou komisiou, zúčastnia sa tiež poradných výborov k revidovaným usmerneniam.
16.
Revízia rámca pre štátnu pomoc na výskum, vývoj a inovácie
Súčasné pravidlá nemajú dátum skončenia platnosti. Hoci sa na základe prebiehajúcej kontroly vhodnosti ukázalo, že súčasné pravidlá fungujú dobre, mali by sa aktualizovať cieleným spôsobom, aby odrážali regulačné, technologické a trhové zmeny a náležite sprevádzali súčasné priority Komisie a hospodársku obnovu.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; nelegislatívna iniciatíva; právny základ: články 107 a 108 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa nepredpokladá.
MŠVVaŠ
MH SR
PMÚ SR
MIRRI SR
MF SR
Stredná priorita Aktuálny stav rokovaní: Rámec pre štátnu pomoc
na výskum, vývoj a inovácie zahŕňa schému Stimuly pre výskum a vývoj, ktorá bude v roku 2021 aktualizovaná tak, aby je priority kopírovali aktualizované domény inteligentnej špecializácie RIS3 2021+ a prioritný cieľ č. 1 Inteligentnejšia Európa - inovatívna a inteligentná transformácia hospodárstva.
Konzultačný materiál nebol zo strany Európskej komisie zatiaľ zverejnený, podľa dostupných informácií by mal byť k dispozícii v 1. štvrťroku 2021.
Slovenské orgány predložia svoje vyjadrenie a prípadné pripomienky v termínoch stanovených Európskou komisiou, zúčastnia sa tiež poradných výborov k revidovanému rámcu.
17.
Revízia oznámenia o dôležitých projektoch spoločného európskeho záujmu
Súčasné pravidlá sa uplatňujú do 31. decembra 2020 (a budú predĺžené do 31. decembra 2021). Na základe prebiehajúcej kontroly vhodnosti sa ukázalo, že súčasné pravidlá fungujú dobre, ale mali by sa aktualizovať cieleným spôsobom, aby odrážali regulačné, technologické a trhové zmeny a náležite sprevádzali súčasné strategické priority Komisie a hospodársku obnovu.
PMÚ SR
MH SR
Stredná priorita Konzultačný materiál nebol zo strany Európskej
komisie zatiaľ zverejnený, podľa dostupných informácií by mal byť k dispozícii v 1. štvrťroku 2021.
Slovenské orgány predložia svoje vyjadrenie a prípadné pripomienky v termínoch stanovených Európskou komisiou, zúčastnia sa tiež poradných výborov k revidovanému oznámeniu.
42
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; nelegislatívna iniciatíva; právny základ: články 107 a 108 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa nepredpokladá.
18.
Revízia všeobecného nariadenia o skupinových výnimkách pre štátnu pomoc z hľadiska zelenej dohody
Súčasné pravidlá sa uplatňujú do 31. decembra 2020 (a budú predĺžené do 31. decembra 2023). Na základe prebiehajúcej kontroly vhodnosti sa ukázalo, že súčasné pravidlá fungujú dobre, ale mali by sa aktualizovať, aby odrážali regulačné, technologické a trhové zmeny a náležite sprevádzali súbežnú digitálnu a zelenú transformáciu hospodárstva. Na základe revízie by sa mal ustanoviť modernizovaný a zjednodušený rámec, ktorý umožní subjektom verejného sektora dosiahnuť ciele nákladovo účinným spôsobom s minimálnym narušením hospodárskej súťaže a obchodu v Únii.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: články 107 a 108 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa nepredpokladá.
PMÚ SR
MF SR
MŽP SR
MH SR
Vysoká priorita Zmeny budú mať vplyv aj na tvorbu a nastavenie
nových podporných nástrojov v budúcom období, resp. nové priority.
Slovenské orgány aktívne aj v tejto oblasti a základné princípy „Green and Digital Recovery“ podporujú vo svojich aktivitách a plánoch do budúcnosti. Slovenské orgány tiež vítajú, že tieto princípy zahrnuté v návrhu usmernení o regionálnej štátnej pomoci, podľa ktorých by sa mal zvažovať aj príspevok projektu k ekologizácii regionálneho hospodárstva. Rovnako tiež pozitívne hodnotia doplnenie článku nariadenia o skupinových výnimkách týkajúceho sa investičnej pomoci na opatrenia energetickej efektívnosti o investície týkajúce sa digitalizácie budov.
Konkrétne pripomienky k jednotlivým bodom revidovaného návrhu nariadenia o skupinových výnimkách budú zo strany slovenských orgánov odoslané v lehote stanovej zo strany Európskej komisie, t. j. do 31.1.2021.
19.
Revízia usmernení o štátnej pomoci v odvetviach poľnohospodárstva a lesného hospodárstva a vo vidieckych
Súčasné pravidlá sa uplatňujú do 31. decembra 2020 (a budú predĺžené do 31. decembra 2021). Na základe prebiehajúceho posúdenia sa ukázalo, že
PMÚ SR
MPRV SR
Stredná priorita SR podporuje revíziu predstavených dokumentov.
Slovenské orgány navrhli v rámci konzultácie predĺženie usmernení o štátnej pomoci v sektore poľnohospodárstva a lesného hospodárstva
43
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
oblastiach a nariadenia o skupinových výnimkách v poľnohospodárstve
súčasné pravidlá fungujú dobre, ale existuje priestor na procesné zjednodušenie, ako aj na úpravy, ktoré by zvýšili účinnosť určitých opatrení pomoci. Rámec štátnej pomoci musí byť naďalej úzko prepojený s právnymi predpismi v oblasti spoločnej poľnohospodárskej politiky, najmä s budúcim nariadením o podpore národných strategických plánov.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: články 107 a 108 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
a vo vidieckych oblastiach a nariadenia o skupinovej výnimke pre poľnohospodárstvo do 31.12.2024, príp. až do 31.12.2025.
Ďalšie úpravy nariadenia o skupinovej výnimke pre poľnohospodárstvo sú slovenskými orgánmi vítané.
Súčasne sa priebežne konali stretnutia poradného výboru dňa 21.02.2020 v Bruseli a dňa 24.06.2020 prostredníctvom on-line konferencie, ktorý sa slovenské orgány zúčastnili. Európska komisia taktiež podávala informácie prostredníctvom listov.
20.
Revízia usmernení o štátnej pomoci pre odvetvie rybolovu a akvakultúry, nariadenia o skupinových výnimkách v odvetví rybolovu a akvakultúry
a nariadenia o pomoci de minimis
Súčasné pravidlá sa uplatňujú do 31. decembra 2020 (a budú predĺžené do 31. decembra 2021). Na základe prebiehajúceho posúdenia sa ukázalo, že súčasné pravidlá fungujú dobre, ale existuje priestor na procesné zjednodušenie. Rámec štátnej pomoci musí byť naďalej úzko prepojený s právnymi predpismi v oblasti spoločnej rybárskej politiky, najmä s budúcim nariadením o Európskom námornom a rybárskom fonde.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny
PMÚ SR
MPRV SR
Stredná priorita SR podporuje revíziu predstavených dokumentov.
Nariadenie o skupinových výnimkách v odvetví rybolovu a akvakultúry a nariadenie de minimis č. 717/2014 boli predĺžené nariadením č. 2020/2008
https://eur-lex.europa.eu/legal-
content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:32020R2008&qid=1610970913
359&from=SK
Usmernenia o štátnej pomoci pre odvetvie rybolovu a akvakultúry neobsahujú ustanovenie s informáciou dokedy sa uplatňujú. Usmernenia v bode 117 uvádzajú, že schémy sa nesmú vzťahovať na obdobie dlhšie ako 7 rokov.
44
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
základ: články 107 a 108 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
21.
Revízia smernice 2006/42/ES o strojových zariadeniach
Cieľom iniciatívy je:
i)riešiť riziká plynúce z nových technológií a súčasne umožniť technický pokrok;
ii)zjednodušiť požiadavky na dokumentáciu tým, že sa povolia digitálne formáty, a tak znížiť administratívnu záťaž pre hospodárske subjekty s ďalším pozitívnym vplyvom na environmentálne náklady;
iii)zlepšiť právnu zrozumiteľnosť niektorých hlavných koncepcií a vymedzenia pojmov v súčasnom znení smernice; iv) zabezpečiť súdržnosť s ostatnými smernicami a nariadeniami týkajúcimi sa výrobkov a zlepšiť presadzovanie právnych predpisov prostredníctvom zosúladenia s novým legislatívnym rámcom;
iv)znížiť náklady n transpozíciu zmenou smernice na nariadenie.
Plánovaný dátum prijatia: 2. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 114 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
ÚNMS SR
Stredná priorita SR podporuje revíziu smernice 2006/42/ES
o strojových zariadeniach. Revízia smernice je aktuálne predmetom rokovania pracovnej skupiny EK pre strojové zariadenia, ktorej je ÚNMS SR členom a do jej rokovaní sa pravidelne zapája.
45
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
22.
Revízia počítačové rezervačné systémy
Nariadením o kódexe správania pri používaní počítačových rezervačných systémov sa ustanovuje rámec pre počítačové rezervačné systémy v oblasti produktov leteckej dopravy. Celkovým všeobecným cieľom nariadenia bolo zabrániť zneužívaniu trhovej sily a zabezpečiť efektívnosť trhu a ochranu záujmov spotrebiteľov.
Plánované prijatie: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 91 a článok 100 ods. 2 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
MDV SR
Nízka priorita Vo všeobecnosti možno konštatovať, že platné
nariadenie (ES) č. 80/2009 nezohľadňuje v súčasnosti existujúce nové technologické možnosti distribúcie leteniek a ani zmeny príslušných právnych predpisov, najmä právne záväzných aktov Európskej únie v oblasti hospodárskej súťaže a ochrany osobných údajov. Revízia nariadenia (ES) č. 80/2009 by mala zadefinovať jednoznačné podmienky hospodárske súťaže medzi poskytovateľmi služieb typu B2B v oblasti distribúcie leteniek v dôsledku nových technologických prostriedkov distribúcie leteniek a mala by prispieť k nenarušeniu hospodárskej súťaže medzi leteckými dopravcami, najmä zabezpečením toho, aby menší leteckí dopravcovia a noví poskytovatelia služieb mali efektívny prístup k cestujúcim.
23.
Hodnotenie oznámenia Komisie o definícii trhu v práve hospodárskej súťaže EÚ
Počas niekoľkých posledných rokov dochádza k čoraz rýchlejším zmenám a svet je čoraz digitalizovanejší a prepojenejší.
Súčasné oznámenie o definícii trhu pochádza z roku 1997, a preto sa ním pri vymedzení relevantného trhu výrobkov a geografického trhu nemusia dať riešiť všetky naliehavé otázky, ktoré sa v súčasnosti objavujú. Aj Komisia získala počas uplynulých rokov mnoho skúseností s vymedzením trhu, technické postupy sa vyvíjajú a súdy poskytujú dodatočné usmernenia.
Komisia posúdi, či je potrebné aktualizovať jej oznámenie o definícii trhu z roku 1997 s cieľom zabezpečiť, aby bolo presné a aktuálne a aby sa v ňom stanovil jasný a jednotný prístup k vymedzeniu trhu tak v antitrustových
PMÚ SR
Stredná priorita Oznámenia Komisie o definícii relevantného trhu
na účely práva hospodárskej súťaže Spoločenstva obsahuje usmernenia o tom, ako Komisia uplatňuje koncepciu relevantného trhu výrobkov a relevantného geografického trhu pri svojom presadzovaní práva v oblasti hospodárskej súťaže. V dôsledku rýchlych zmien a digitalizácie vo svete aj v oblasti hospodárskej súťaže je snahou Komisie zabezpečiť, aby sa v oznámení odzrkadlil vývoj praxe Komisie pri definovaní trhov za posledných dvadsať rokov a aby bolo oznámenie primerané aktuálnym zmenám. Cieľom hodnotenia, resp. preskúmania je poskytnúť usmernenia, ktoré budú presné a aktuálne a ktorými sa stanoví jasný a dôsledný prístup k prípadom porušenia antitrustových pravidiel a fúzií v jednotlivých odvetviach, a to spôsobom, ktorý je ľahko dostupný. Podľa konkrétneho návrhu bude možné bližšie analyzovať význam hodnotenia. Definícia relevantného trhu je dôležitá pre posúdenie ex ante koncentrácií, ako aj ex post niektorých protisúťažných konaní.
46
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
veciach, ako aj vo veciach fúzií v rôznych odvetviach, a to ľahko dosiahnuteľným spôsobom. Komisia musí zabezpečiť, aby jej usmernenia týkajúce sa presadzovania právnych predpisov v oblasti antitrustu a fúzií naďalej plne zohľadňovali digitalizáciu a technologické zmeny v súčasnom globálnom kontexte.
24.
Hodnotenie pravidiel štátnej pomoci pre zavádzanie širokopásmovej infraštruktúry
Pravidlá štátnej pomoci, ktoré sa uplatňujú na sektor širokopásmového pripojenia, zamerané na zavádzanie širokopásmových sietí podporujúcich hospodársku súťaž, čím sa zabezpečuje, že verejné prostriedky smerované do oblastí, ktoré to najviac potrebujú (hlavne vidiecke oblasti), a zároveň sa predchádza vytláčaniu súkromných investícií. Cieľom hodnotenia týchto pravidiel je overiť ich fungovanie, či reagujú na technologické a sociálno-ekonomické zmeny a či vhodné na splnenie nových cieľov EÚ.
PMÚ SR
MIRRI SR
Stredná priorita Od septembra 2020 do 5. januára 2021 bola
otvorená konzultácia k existujúcim pravidlám o štátnej pomoci v oblasti verejnej podpory zavádzania širokopásmových sietí.
25.
Hodnotenie pravidiel štátnej pomoci pre oblasť zdravotníckych a sociálnych služieb všeobecného hospodárskeho záujmu
Cieľom hodnotenia je overiť, do akej miery dosiahli pravidlá v oblasti zdravotníckych a sociálnych služieb všeobecného hospodárskeho záujmu (SVHZ) predpokladané ciele v rámci balíka SVHZ z roku 2012, a to podporu
PMÚ SR
MZ SR
MPSVR SR
Stredná priorita Otvorená verejná konzultácia o hodnotení
pravidiel SVHZ uplatniteľných na zdravotnícke a sociálne služby a nariadenia o SVHZ de minimis prebiehala od 31. júla 2019 do 4. decembra 2019. Verejná konzultácia mala formu online prieskumu s kombináciou uzavretých a otvorených otázok. Do online prieskumu sa zapojili aj slovenské orgány. Výsledok online prieskumu je
47
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
členských štátov pri financovaní služieb všeobecného hospodárskeho záujmu, ktoré majú kľúčový význam pre občanov a spoločnosť ako celok pri zachovaní kľúčových aspektov kontroly štátnej pomoci.
26.
Hodnotenie „nového legislatívneho rámca pre výrobky“ [rozhodnutie č. 768/2008/ES o spoločnom rámci na uvádzanie výrobkov na trh a ustanovení o akreditácii a označení CE nariadenia (ES) č. 765/2008].
Cieľom tohto hodnotenia je posúdiť účinnosť, efektívnosť, relevantnosť, súdržnosť a pridanú hodnotu rozhodnutia
č. 768/2008/ES o spoločnom rámci pre uvádzanie výrobkov na trh a ustanovení o akreditácii a označení CE nariadenia
(ES) č. 765/2008. Malo by aj posúdiť, či tieto nástroje vhodné pre digitálny vek a ekologickejšie hospodárstvo a či urýchľujú našu zelenú a digitálnu transformáciu a odolnosť nášho hospodárstva.
ÚNMS SR
Stredná priorita – SR predmetnú iniciatívu podporuje.
27.
Hodnotenie smernice 2014/30/EÚ o elektromagneticej kompatibilite
Smernica 2014/30/EÚ o elektromagnetickej kompatibilite sa týka elektrických zariadení uvedených na trh EÚ. Jej rozsah pôsobnosti pokrýva vysoký a zvyšujúci sa počet výrobkov tak na spotrebiteľské, ako aj na profesionálne použitie. Cieľom smernice je zabezpečiť fungovanie vnútorného trhu tým, aby sa od zariadení vyžadovalo spĺňanie primeranej úrovne
ÚNMS SR
Stredná priorita – SR predmetnú iniciatívu podporuje.
48
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
elektromagnetickej kompatibility. Cieľom smernice je konkrétne zabezpečiť, aby elektromagnetické rušenie vytvárané zariadením nemalo vplyv na správne fungovanie iného takého zariadenia a aby takéto zariadenie malo primeranú úroveň odolnosti voči elektromagnetickému rušeniu, a tak mohlo fungovať, ako je určené. Účelom hodnotenia je posúdiť, či je smernica stále vhodná na daný účel z hľadiska účinnosti, efektívnosti, relevantnosti, súdržnosti a pridanej hodnoty EÚ.
Hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí
28.
Revízia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 909/2014 z 23. júla 2014 o zlepšení vyrovnania transakcií s cennými papiermi v Európskej únii, centrálnych depozitároch cenných papierov a o zmene smerníc 98/26/ES a 2014/65/EÚ a nariadenia (EÚ) č. 236/2012 (CSDR)
Iniciatíva je založená na skúsenostiach zbieraných šesť rokov po nadobudnutí účinnosti nariadenia CSDR, a to v obmedzenom počte oblastí, kde sa objavili praktické problémy s uplatňovaním nového rámca. V pripravovanom návrhu sa preto stanoví niekoľko cielených úprav nariadenia CSDR zameraných na zjednodušenie pravidiel, ako aj na ich rovnomernejšie rozdelenie a zníženie záťaže pre zainteresované strany.
Medzi tieto oblastí môže patriť:
a)cezhraničné poskytovanie služieb centrálnych depozitárov cenných papierov v rámci Únie a vybavovanie príslušných žiadostí;
MF SR
Stredná priorita SR vo všeobecnosti podporuje návrh Európskej
komisie týkajúci sa úprav nariadenia CSDR, predovšetkým z hľadiska zjednodušenia udeľovania povolení a uľahčenia cezhraničného poskytovania služieb centrálnymi depozitármi.
49
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
b)postupy a podmienky, za ktorých boli centrálne depozitáre cenných papierov oprávnené určovať úverové inštitúcie alebo samy poskytovať doplnkové služby bankového typu; c) pravidlá týkajúce sa internalizovaného vyrovnania;
d) finančné technológie/využívanie technologických inovácií.
Plánovaný dátum prijatia: 2. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 114 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
29.
Hodnotenie troch nariadení o právach cestujúcich: o právach zdravotne postihnutých osôb a osôb so zníženou pohyblivosťou v leteckej doprave [nariadenie (ES) č. 1107/2006], o právach cestujúcich v námornej a vnútrozemskej vodnej doprave [nariadenie (EÚ) č. 1177/2010] a o právach cestujúcich v autobusovej a autokarovej doprave
[nariadenie (EÚ) č. 181/2011]
Na základe záverov hodnotenia, štúdie zameranej na porovnávaciu analýzu osvedčených postupov v oblasti práv cestujúcich vo všetkých druhoch dopravy, výsledku prebiehajúcich legislatívnych postupov v oblasti práv cestujúcich v železničnej a leteckej doprave a zohľadnenia poučení z pandémie ochorenia COVID-19 v oblasti práv cestujúcich.
MDV SR
Stredná priorita
Letecká doprava: SR sa snaží poukázať, že je rozdiel medzi
jednotlivými prevádzkovateľmi letísk (v SR medzi jednotlivými letiskovými spoločnosťami), ako aj typmi lietadiel. Pri plánovanej revízii nie je niekedy možné brať do úvahy všetky typy zdravotných postihnutí, keďže nie je v reálnych možnostiach, aby prevádzkovatelia letísk boli pripravení adekvátne na rozličné zdravotné postihnutia vzhľadom na veľkosť, druh prevádzky a prevádzkové výkony (Žilina napr. 19 zamestnancov).
Námorná a vnútrozemská vodná doprava: V oblasti vnútrozemskej
plavby je nariadenie vykonávané v zákone č. 338/2000 Z. z. o vnútrozemskej plavbe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V prípade, že vplyvom hodnotenia dôjde k revízii nariadenia č. 1177/2010 MDV pristúpi (v prípade potreby) k novelizácii predmetného zákon. V oblasti námornej plavby MDV SR podporuje zámer pravidiel nariadenia, ktorých cieľom je nediskriminácia medzi cestujúcimi, pokiaľ ide o podmienky dopravy ponúkané dopravcami resp. nediskriminácie a pomoci zdravotne postihnutým osobám a osobám so zníženou pohyblivosťou. Nakoľko sa nariadenie uplatňuje vo vzťahu k cestujúcim v osobnej doprave,
50
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
keď sa prístav nalodenia resp. vylodenia nachádza na území ČŠ a vzhľadom ku skutočnosti, že SR je vnútrozemským štátom, v oblasti námornej plavby podľa nariadenia (EÚ) č. 1177/2010 je bez možnosti priamej aplikácie a jeho vykonávania.
Autobusová a autokarová doprava: Nariadenie Európskeho
parlamentu a Rady (EÚ) č. 181/2011 je vykonávané zákonom č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov pričom sťažnosti a reklamácie na plnenie záväzkov z prepravného poriadku a ich vybavovanie dopravcom podľa reklamačného poriadku preskúmava Slovenská obchodná inšpekcia. V prípade, ak existujú osvedčené postupy alebo nové poznatky v súvislosti s právami cestujúcich je dobré, aby boli zavedené v primeranej forme do aplikačnej praxe.
30.
Priebežné hodnotenie vykonávania Colného kódexu Únie
V hodnotení sa komplexne posúdi vykonávanie a vplyv právneho a informačno-technologického rámca CKÚ na úrovni EÚ, ako aj na úrovni členských štátov, a to od nadobudnutia účinnosti v roku 2016. Cieľom CKÚ je okrem iného zjednodušiť colné pravidlá, postupy a procesy, dosiahnuť úplne elektronické prostredie a posilniť právnu istotu a predvídateľnosť colných pravidiel. V hodnotení sa posúdi rovnováha medzi colnými kontrolami a uľahčením obchodu, ako aj to, do akej miery súčasné pravidlá podporujú legitímnu hospodársku činnosť a zabraňujú nekalému alebo nezákonnému obchodu. Pokiaľ ide o systémy IT, v štúdii by sa malo posúdiť, či automatizované procesy stanovené v balíku CKÚ umožnili posilnenú
MF SR
Vysoká priorita Štúdiu k uvedeným hodnoteniam pripravuje pre
EK externá firma, ktorá oslovila jednotlivé členské štáty so žiadosťou o vyplnenie dotazníka. Dotazník v Slovenskej republike vypĺňa Finančné riaditeľstvo SR.
51
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
spoluprácu medzi colnými orgánmi a interoperabilitu medzi rôznymi elektronickými systémami. Hodnotenie sa pokúsi posúdiť všetky náklady na vykonávanie CKÚ, a to spolu s jeho elektronickými systémami, ako aj výhody bezpečnejšieho obchodu, ktorý bude vo väčšom súlade s predpismi, a rýchlejších postupov. Tieto dve kritériá by sa potom mali porovnať, aby sa mohol posúdiť tento pomer a zhodnotiť pomer ceny a kvality. V tomto posúdení by mali byť zahrnuté regulačné náklady a prínosy spojené s vykonávaním a uplatňovaním CKÚ pre všetky príslušné zainteresované strany (náklady na dodržiavanie predpisov, administratívne náklady, administratívna záťaž, prínosy, úspory), ako aj potenciál ďalšieho zjednodušenia a zníženia záťaže, ktoré by však neohrozili colné ciele.
52
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Podpora európskeho spôsobu života
31.
Revízia smernice 2003/109/ES o osobách s dlhodobým pobytom
V nadväznosti na kontrolu vhodnosti v oblasti legálnej migrácie z roku 2019 bude cieľom revízie smernice o osobách s dlhodobým pobytom zvýšiť jej účinnosť, najmä pokiaľ ide o práva na mobilitu v rámci EÚ.
Plánovaný dátum prijatia: 3. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 79 ods. 2 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
MV SR
MPSVR SR
MZ SR
MŠVVaŠ SR
Vysoká priorita - Revízia bude dôležitá pre zvýšenie účinnosti
legislatívy z roku 2003, pre rozvoj mobility práv osôb s dlhodobým pobytom. Konečné stanovisko SR bude známe po predložení návrhu.
32.
Revízia smernice 2011/98/EÚ o jednotnom povolení
V nadväznosti na kontrolu účelnosti v oblasti legálnej migrácie z roku 2019 bude cieľom revízie smernice o jednotnom povolení zjednodušiť a objasniť rozsah jej pôsobnosti a zabezpečiť minimálnu harmonizáciu podmienok prijímania a pobytu pre pracovníkov s nízkou a strednou kvalifikáciou.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 79 ods. 2 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
MV SR
MPSVR SR
MZ SR
MŠVVaŠ SR
MF SR
Stredná priorita - Komisia deklaruje ako cieľ zjednodušiť a objasniť
rozsah pôsobnosti smernice a zabezpečiť minimálnu harmonizáciu podmienok prijímania a pobytu pre pracovníkov s nízkou a strednou kvalifikáciou. Konečné stanovisko SR bude známe po predložení návrhu.
33.
Revízia nariadenia č. 258/2012 o vývozných povoleniach a opatreniach týkajúcich sa dovozu a tranzitu strelných zbraní
Zlepšiť vysledovateľnosť strelných zbraní (harmonizované označenie pri dovoze), zlepšiť výmenu informácií medzi vnútroštátnymi orgánmi, zvýšiť bezpečnosť kontrolných postupov pri vývoze a dovoze, lepšie riešiť dovoz ľahko upraviteľných výstražných a signálnych zbraní, uplatňovať režim v
MH SR
Vysoká priorita - Predmetné nariadenie č. 258/2012 má v národnej
legislatíve vplyv na znenie zákona č. 392/2011 Z. z. o obchodovaní s výrobkami obranného priemyslu a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý je z dôvodu vývoja aplikačnej praxe potrebné v blízkej budúcnosti novelizovať, resp. začať legislatívny proces smerujúci k jeho zmene a doplneniu. Po prijatí revidovaného nariadenia č. 258/2012 bude jeho znenie zohľadnené v plánovanej novele zákona č. 392/2011 Z. z.
53
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
oblasti ochrany oznamovateľov zavedený smernicou (EÚ) 2019/1937 voči osobám, ktoré nahlásia porušenia zmeneného nariadenia.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 207 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
34.
Revízia vyšetrovanie námorných nehôd
Zriadenie stáleho orgánu na vyšetrovanie nehôd s primeranými zdrojmi a odbornými znalosťami, schopného rýchlo reagovať sa považuje za veľkú záťaž zdrojov a časovo náročnú úlohu pre menšie členské štáty a štáty s malými flotilami. Následkom toho sa nehody vôbec neoznamujú alebo sa neoznamujú včas, odborne a nezávisle s možnými dôsledkami v oblasti bezpečnosti a výskytu nehôd. Revízia by preto mohla pomôcť lepšie sa zamerať na využívanie zdrojov a riešenie nedostatku odborných znalostí.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 100 ods. 2 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
MDV SR
Nízka priorita Vyšetrovanie námorných nehôd sa v SR podľa
platných právnych predpisov riadi § 4 ods. 1 a § 28 zákona č. 435/2000 Z. z. o námornej plavbe v znení neskorších predpisov. Aj vzhľadom ku skutočnosti, že v námornom registri SR nie je v súčasnosti zapísaná žiadna námorná loď, nie je vykonávanie právnych predpisov a SR v danej oblasti vyšetrovania námorných nehôd aktívne. Každopádne zriadenie stáleho orgánu na vyšetrovanie nehôd bolo vykonané § 28 zákona č.435/2000 Z. z., ktorý zaviedol špecializovaný útvar ministerstva - Letecký a námorný vyšetrovací útvar.
35.
Revízia štátna prístavná kontrola
Revízia sa zameria na možnosť vyššej miery využívania elektronických informácií s cieľom umožniť cielenejšie inšpekcie. To by umožnilo, aby sa kontroly sústredili skôr na prevádzkové záležitosti ako len na kontrolu dokumentácie. Umožnilo by to aj väčšie
MDV SR
Nízka priorita Vzhľadom ku skutočnosti, že SR je vnútrozemským
štátom, v oblasti námornej plavby je oblasť štátnej prístavnej kontroly riešená zákonom č. 435/2000 Z. z. o námornej plavbe, ktorá ustanovuje povinnosti pre vlastníka/prevádzkovateľa námornej lode a povinnosti veliteľa námornej lode. Nakoľko samotný výkon štátnej prístavnej kontroly nie je na území SR vykonávateľný, je revízia právnych ustanovení štátnej prístavnej kontroly aj vzhľadom k
54
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
sústredenie na otázky životného prostredia a vypracovanie stimulačného mechanizmu pre novšiu/ekologickejšiu a kvalitnú lodnú dopravu. Členským štátom by to pomohlo pri nábore a odbornej príprave primerane kvalifikovaných kontrolórov a využívaní databázy kontrol s cieľom lepšie rozdeliť záťaž medzi členské štáty.
Pri revízii sa zváži možné rozšírenie rozsahu kontrol na zahraničné rybárske plavidlá, ktoré sa ukázali ako obzvlášť nebezpečné.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 100 ods. 2 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
využívaniu elektronických informácií resp. možné rozšírenie rozsahu kontrol na rybárske plavidlá, bez priameho vplyvu na právne predpisy SR.
36.
Revízia kontrola vlajkového štátu
Revízia sa primárne zosúladí s dohodnutými pravidlami v kontexte Medzinárodnej námornej organizácie. Z hľadiska možného zjednodušenia sa však zameria na možnosť modernizácie registra lodí členských štátov na elektronické registre na účely uchovávania a výmeny elektronických certifikátov (týkajúcich sa lodí). To by malo podporovať efektívnejšie služby, ako aj kontrolu a monitorovanie plavidiel, ktoré sa plavia pod ich vlajkou. Nadväzuje takisto na cieľ v oblasti zjednodušenia a zníženia administratívneho zaťaženia štátnej prístavnej kontroly pre správy aj pre
MDV SR
Nízka priorita Pravidlá prijaté Medzinárodnou námornou
organizáciou (IMO) záväzné pre všetky ČŠ IMO a cieľ, ktorý zjednodušiť možnosť a vytvorenie elektronických registrov na účely uchovávania a výmeny elektronických dokumentov námorných lodí. Z pohľadu globálneho rozsahu námornej plavby je málo pravdepodobné, že sa podarí zabezpečiť celosvetovo uplatňovanie elektronických registrov a elektronických dokumentov námorných lodí. Z pohľadu MDV SR je vhodné podporiť túto iniciatívu aj napriek skutočnosti, že primárne sa bude daná oblasť riešiť v rámci IMO.
55
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
priemysel (rýchlejší čas odbavenia v prístavoch). To by navyše umožnilo lepšie sa sústrediť na environmentálne otázky, pokiaľ ide o rozvoj stimulov (odmena za dodržiavanie, a nielen postih za nedodržiavanie) pre kvalitných a ekologických prevádzkovateľov. Prostredníctvom zdokonaleného programu Európskej námornej bezpečnostnej agentúry na budovanie kapacít by to podporilo členské štáty v tom, aby neustále aktualizovali a vymieňali si najlepšie postupy (vyhýbali sa „znovuobjavovaniu Ameriky“ na vnútroštátnej úrovni). Zároveň by sa usilovali o väčšiu harmonizáciu a spoločné porozumenie v prospech harmonizovaného prístupu pre správy a priemysel. Celkovo by sa zlepšila príťažlivosť a konkurencieschopnosť pri zachovaní vysokej úrovne bezpečnosti, ochrany a prevencie znečisťovania.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 100 ods. 2 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
37.
Revízia právnych predpisov týkajúcich sa krvi, tkanív a buniek
Cieľom revízie smernice 2002/98/ES o bezpečnosti a kvalite ľudskej krvi a zložiek krvi a smernice 2004/23/ES o bezpečnosti a kvalite ľudských tkanív a buniek a ich vykonávacích aktov je aktualizácia právnych rámcov týkajúcich
MZ SR
Vysoká priorita Pre transfúziológov všetky smernice EK a
odporučenia EK a RE veľmi dôležité, pretože základom pre slovenskú transfúziologickú legislatívu ako sú:
- Zákon o lieku,
- Vyhláška MZ SR 158/2015 o požiadavkách na správnu prax prípravy transfúznych liekov
56
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
sa krvi, tkanív a buniek. Právne predpisy ustanovujú vysoké bezpečnostné a kvalitatívne normy pre krv, tkanivá a bunky. Boli prijaté v reakcii na prenos chorôb prostredníctvom krvi, tkanív a buniek v 80. a 90. rokoch. Cieľom iniciatívy je aktualizovať súčasné právne predpisy, aby sa umožnilo pružnejšie zosúladenie s vedeckým a technologickým vývojom. Zameriava sa na riešenie (opätovného) výskytu prenosných ochorení vrátane poučení z pandémie ochorenia COVID-19. Bude sa zaoberať aj rastúcou komercializáciou a globalizáciou tohto sektora. Cieľom revízie je odstránenie mnohých technických ustanovení z právnych predpisov, čo umožní rýchlejšiu aktualizáciu noriem.
Revízia by umožnila aj možnosť zlúčiť základné akty do jedného nástroja.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 168 ods. 4 písm. a) ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
- Opatrenie MZ SR z 9. novembra 2017 o požiadavkách na sledovanie krvi, zložiek z krvi a transfúznych liekov, na formu a spôsob oznamovania závažných nežiaducich reakcií a závažných nežiaducich udalostí a na vyhodnocovanie ich príčin a na normy a špecifikácie súvisiace so systémom kvality v transfuziologických zariadeniach.
podkladom i pre Metodické pokyny, ktoré boli prijaté k vyššie menovaným legislatívnym dokumentom. Na základe Európskych smerníc vypracováva MZ SR podklady pre interné usmernenia NTS SR, ktorá je celonárodnou organizáciou v pôsobnosti MZ SR. Ďalej na základe týchto smerníc vypracováva MZ SR podklady pre hlavného odborníka pre transfúziológiu, na základe ktorých vydáva svoje usmernenia..
Všetky usmernenia pre transfúziológiu vypracovali odborníci na základe odporučení EK, ktoré vytvárali v spolupráci s EBA (Európska krvná aliancia) a ECDC. Smernice a príručky EK pre nás dôležitým zdrojom, o ktorý sa opierame pri tvorbe usmernení a riadení transfúziologických zariadení.
38.
Hodnotenie bezpečnosti rybárskych plavidiel
Sektor rybolovu je všeobecne uznávaný ako jedno z najrizikovejších povolaní. Súčasná smernica 97/70/ES uplatňuje na plavidlá s dĺžkou 24 metrov a viac technické ustanovenia protokolu IMO z Torremolinosu z roku 1993, medzinárodnej dohody, ktorá nikdy nenadobudla platnosť. Jej nástupkyňa,
MDV SR
Nízka priorita Registrácia námorných rybárskych plavidiel/lodí je
vylúčená podľa § 1 ods. 3 zákona č.435/2000 Z. z. o námornej plavbe v znení neskorších predpisov.
SR neratifikovalo Dohodu z Kapského Mesta z roku 2012, ktorá pokrýva väčšinu ustanovení Protokolu z Torremolinosu a predpokladá sa, že aj vzhľadom k vyššie uvedenej skutočnosti sa jej ratifikácia v najbližšom období nepredpokladá.
57
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Dohoda z Kapského Mesta z roku 2012, ktorá si ponecháva väčšinu ustanovení Protokolu z Torremolinosu, takisto ešte nenadobudla platnosť a ratifikovalo ju iba šesť členských štátov EÚ. V hodnotení smernice 97/70/ES sa bude riešiť otázka neratifikácie Dohody z Kapského Mesta a zisťovanie regulačných medzier v bezpečnosti, ako aj možná aktualizácia, ktorá by odrážala technologické zmeny od roku 1993, pričom by sa inšpirovala zlepšeniami vykonanými v sektore medzinárodnej obchodnej lodnej dopravy, ako aj v právnych predpisoch o lodnej doprave. Zváži sa aj uskutočniteľnosť predpisov na úrovni pre menšie rybárske plavidlá (menej ako 24 metrov), čo je sektor, v ktorom dochádza k väčšine nehôd.
Uvedená oblasť rybárskych plavidiel resp. ich registrácia je zákonom č. 435/2000 Z. z. o námornej plavbe v znení neskorších predpisov vylúčená, v SR nie je registrovaný žiaden člen lodnej posádky námorných rybárskych lodí, nie je poverené žiadne školiace stredisko pre výcvik, kvalifikáciu a strážnu službu námorníkov na námorných rybárskych lodiach a nie je známa skutočnosť o rybároch podielnikoch zamestnaných v SR.
39.
Hodnotenie smernice 2011/24/EÚ o uplatňovaní práv pacientov pri cezhraničnej zdravotnej starostlivosti
Desať rokov po prijatí smernice sa v hodnotení bude posudzovať, ako sa splnil cieľ smernice, ktorým je uľahčenie prístupu k bezpečnej a kvalitnej cezhraničnej zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte, a ako smernica podporovala práva pacientov a cezhraničnú spoluprácu medzi členskými štátmi v prospech občanov EÚ. V hodnotení sa preveria prístupy uplatňované členskými štátmi v praxi, ako aj to, ako účinne fungujú a ktoré
MZ SR
Vysoká priorita SR víta iniciatívu, lebo smernica 2011/24/EÚ
okrem iného svojim článkom 14 podporila vznik celoeurópskej organizačnej štruktúry s názvom eHealth Network. Vznik eHealth Network viedol k búrlivému rozvoju všetkých aspektov informatizácie zdravotníctva v EÚ, čo všetky členské štáty vrátane Slovenskej republiky hodnotia veľmi pozitívne.
58
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
oblasti stále pôsobia ako prekážky pre pacientov, ktorí hľadajú zdravotnú starostlivosť v zahraničí.
Nový impulz pre európsku demokraciu
40.
Revízia smernice 99/2008/ES o ochrane životného prostredia prostredníctvom trestného práva
Na základe výsledku hodnotenia sa prostredníctvom revízie smernice zabezpečia lepšie a cielenejšie nástroje na dosiahnutie cieľov a konzistentnejšej interakcie s inými legislatívnymi nástrojmi na ochranu životného prostredia. V revízii sa takisto využije posilnená právomoc v oblasti trestného práva podľa Lisabonskej zmluvy. Bude sa zameriavať na poskytnutie lepšej ochrany životného prostredia prostredníctvom trestného práva v súlade s inými legislatívnymi a vykonávacími opatreniami.
Plánovaný dátum prijatia: 4. štvrťrok 2021; legislatívna iniciatíva; právny základ: článok 83 ods. 2 ZFEÚ. Posúdenie vplyvu sa predpokladá.
MS SR
Stredná priorita Možno očakávať modernizáciu právneho rámca
a posilnenie ochrany v oblasti životného prostredia prostredníctvom trestného práv. Je veľmi dôležité pristúpiť k ďalšiemu kroku, ktorý nadväzuje na 8. kolo vzájomných hodnotení čím sa potvrdí účinnosť tohto mechanizmu hodnotenia. Samotná problematika za obdobie od prijatia smernice (2008) je charakteristická dynamickým vývojom, ktorý odôvodňuje prijatie nových prvkov harmonizácie..
59
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
41.
Kontrola vhodnosti právnych predpisov v oblasti násilia páchaného na ženách a domáceho násilia
V rámci kontroly vhodnosti sa posúdi, akú úlohu zohrávajú existujúce právne predpisy v prevencii a boji proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu a zanalyzuje sa jednotnosť týchto opatrení s medzinárodnými zdrojmi. Identifikujú sa v nej legislatívne medzery a analyzuje sa potreba ďalších možných krokov smerujúcich k zlepšenej, koordinovanej ochrane pred týmto pretrvávajúcim druhom rodovo motivovanej diskriminácie. Kontrola vhodnosti sa bude vzťahovať na obdobie od prijatia každého právneho aktu do roku 2020. Bude zahŕňať všetky členské štáty EÚ.
MS SR
MPSVR SR
Nízka priorita Komisia zhodnotí aktuálnu legislatívu a existujúce
nástroje v oblasti prevencie a boja proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu. Preskúmanie harmonizačných prvkov v oblasti postihovania domáceho násilia a na partikulárnych kategóriách zraniteľných osôb je potrebné považovať za vytvorenie platformy na odbornú diskusiu orgánov vynucovania práva a najmä tvorcov trestných politík v danej oblasti, ktorá doposiaľ de facto absentovala.
60
Príloha III: Prioritné návrhy v štádiu schvaľovania
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Európska zelená dohoda
1.
zmenený návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje rámec na dosiahnutie klimatickej neutrality a mení nariadenie (EÚ) 2018/1999 (európsky klimatický predpis)
COM(2020) 80 final
2020/0036 (COD)
4. 3. 2020
COM(2020) 563 final
17. 9. 2020
MŽP SR
MH SR
Vysoká priorita Je to dôležitý návrh v kontexte
ambícií smerom k dlhodobým cieľom (klimatická neutralita) ako aj krátkodobých cieľov (2030) a strednodobých cieľov (2040).
2.
návrh ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Európskom roku železníc (2021)
COM(2020) 78 final
2020/0035 (COD)
4. 3. 2020
MDV SR
Stredná priorita Európsky rok železníc
podporí železničnú dopravu v súlade s cieľmi stanovenými v oznámení Komisie o európskej zelenej dohode so zreteľom na udržateľnú a inteligentnú mobilitu. Bude vychádzať aj z existujúcich iniciatív a politík v oblasti železničnej dopravy, ako je otvorenie trhu pre služby vnútroštátnej osobnej dopravy a zníženie nákladov a administratívnej záťaže pre železničné podniky Opatrenia budú zamerané na informačné a propagačné kampane, podujatia na národnej, regionálnej a miestnej úrovni.
3.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Rady č. 1224/2009 a ktorým sa menia nariadenia Rady
(ES) č. 768/2005, (ES) č. 1967/2006, (ES) č. 1005/2008 a nariadenie (EÚ) Európskeho parlamentu a Rady č. 2016/1139 týkajúce sa kontroly rybolovu
COM(2018) 368 final
2018/0193 (COD)
30. 5. 2018
MPRV SR
Stredná priorita Pre SR ako vnútrozemskú
krajinu je z pohľadu pôsobnosti tohto nariadenia implementovaná kontrola vysledovateľnosti produktov rybolovu a akvakultúry.
61
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
4.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o implementácii jednotného európskeho neba (prepracované znenie)
COM(2013) 410 final
2013/0186 (COD)
11. 6. 2013
COM(2020) 579 final
22. 9. 2020
MDV SR
Vysoká priorita SR víta zámer riešiť súčasnú
neefektívnosť systému riadenia letovej prevádzky (ATM) v Jednotnom európskom nebi (SES) a posilniť ďalšie užitočné aspekty týkajúce sa ATM, čo majú byť ciele prepracovaného znenia návrhu nariadenia o jednotnom európskom nebi. Niektoré aspekty návrhu, ako je dobrovoľný prístup k obstarávaniu vybraných leteckých navigačných služieb za trhových podmienok, zavedenia kategórie služieb údajov o letovej prevádzke, posilnenie koordinácie sieťových funkcií možno podporovať. Avšak pridaná hodnota iných zámerov Európskej komisie nie je zrejmá a SR sa nestotožňuje so zámerom používať ekonomickú reguláciu (ktorá je ako by kostrou návrhu) ako „univerzálny“ nástroj na riešenie problémov. Návrh taktiež prináša niekoľko návrhov a konceptov, ktoré si navzájom odporujú, alebo ktoré si vyžadujú vypracovanie ďalších podrobností a objasnení.
5.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 261/2004, ktorým sa ustanovujú spoločné pravidlá systému náhrad a pomoci cestujúcim pri odmietnutí nástupu do lietadla, v prípade zrušenia alebo veľkého meškania letov, a nariadenie (ES) č. 2027/97 o zodpovednosti leteckého dopravcu pri preprave cestujúcich a ich batožiny v leteckej doprave
COM(2013) 130 final
2013/0072 (COD)
13. 3. 2013
MH SR
MDV SR
Nízka priorita SR podporuje revíziu nariadenia
a vníma ju ako príležitosť na zlepšenie postavenia cestujúcich v leteckej doprave, zároveň však rešpektuje aj potrebu vyváženia niektorých práv a povinností cestujúcich a leteckých dopravcov. Aktuálne diskusie k revízii pozastavené z dôvodu pandémie COVID-19, ktorá zmenila priority v oblasti letectva. Veľmi citlivo vnímame mimoriadny ekonomický vplyv súčasnej krízy na letecký priemysel a na možné riziká s ním spojené v podobe krachu niektorých leteckých dopravcov, ako aj bezprecedentnosť súčasnej situácie, na ktorú nebolo nariadenie 261/2004 koncipované. Na jednej strane je potrebné, aby podmienky neboli likvidačné pre leteckých dopravcov, ale na druhej strane je nutná ochrana práv cestujúcich, napr. aj možnosťou ponuky voucherov, ale iba za
62
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
predpokladu, že cestujúcim riadne ponúknuté aj iné možnosti náhrady v súlade s nariadením 261/2004. Zároveň bude potrebné byť obozretní, aby sa revíziou nariadenia nesnažili veľký leteckí dopravcovia zlepšiť svoju pozíciu na úkor menších leteckých dopravcov, resp. leteckých dopravcov z tretích krajín, čo by malo za následok ohrozenie konektivity.
6.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o spoločných pravidlách prideľovania prevádzkových intervalov na letiskách
Európskej únie
COM(2011) 827 final
2011/0391 (COD)
1. 12. 2011
MDV SR
Nízka priorita Na území SR sa nenachádza
letisko s prideľovaním prevádzkových intervalov (letiskových slotov), na Letisku M. R. Štefánika Bratislava sa vykonáva iba dobrovoľné zosúlaďovanie prevádzkových intervalov (schedules facilitation), nie však na princípe prideľovania. Ani v blízkej budúcnosti nemožno očakávať, že by niektorý z prevádzkovateľov letísk v SR mal záujem pristúpiť k prideľovaniu prevádzkových intervalov. V súčasnosti ani z pohľadu leteckých dopravcov s hlavným miestom podnikania v SR nie je problematika prideľovania prevádzkových intervalov na letiskách kľúčová, keďže v súčasnosti neprevádzkujú pravidelné letecké spojenia na takéto letiská.
Európa pripravená na digitálny vek
7.
návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa menia smernice 2006/43/ES, 2009/65/ES, 2009/138/EÚ, 2011/61/EÚ,
EÚ/2013/36, 2014/65/EÚ, (EÚ) 2015/2366 a EÚ/2016/2341
COM(2020) 596 final
2020/0268 (COD)
24. 9. 2020
MF SR
Stredná priorita SR vo všeobecnosti
podporuje rámec návrhu smernice, ktorej cieľom je zabezpečiť právnu istotu, pokiaľ ide o kryptoaktíva, a dosiahnuť ciele posilnenia digitálnej prevádzkovej odolnosti prostredníctvom dočasnej výnimky pre mnohostranné obchodné systémy a zmeniť a doplniť alebo objasniť niektoré ustanovenia v existujúcich smerniciach o finančných službách.
63
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
8.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o digitálnej prevádzkovej odolnosti finančného sektora a o zmene nariadení (ES) č. 1060/2009, (EÚ) č. 648/2012, (EÚ) č. 600/2014 a (EÚ) č. 909/2014 (DORA)
COM(2020) 595 final
2020/0266 (COD)
24. 9. 2020
MF SR
NBÚ
Vysoká priorita V rámci stratégie pre digitálne
financie bol vydaný legislatívny návrh nariadenia k posilneniu digitálnej prevádzkovej odolnosti ktorého cieľom je potláčať kybernetické útoky a posilniť dohľad nad externe zabezpečovanými službami. Ide o zvýšenie odolnosti finančných inštitúcii nie vo sfére finančných, ale v oblasti prevádzkových rizík. O návrhu sa intenzívne rokuje a je predpoklad, že negociácie budú pokračovať aj v nasledujúcom období.
9.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o pilotnom režime pre trhové infraštruktúry založené na technológii distribuovanej databázy transakcií
COM(2020) 594 final
2020/0267 (COD)
24. 9. 2020
MF SR
Stredná priorita - Posledné štádium
legislatívneho procesu. Dňa 11.12. 2020 bola dosiahnutá politická dohoda. Následne bude text podliehať jazykovým korektúram pred samotným schválením. SR vo všeobecnosti podporuje navrhované zmeny, avšak treba venovať zvýšenú pozornosť skutočnosti, že významné aspekty DLT technológie čisto technického charakteru, a legislatívny rámec musí veľmi citlivo reagovať na vývoj v oblasti informačných technológií v oblasti finančného trhu tak, aby bola naďalej zachovaná tak stabilita trhu, ako aj dostatočná ochrana investorov s expozíciami v DLT prevoditeľných cenných papieroch. Zároveň je potrebné v pilotnej fáze minimalizovať všetky možné prekážky v DLT trhových infraštruktúrach, ktoré by mohli viesť k vyššej fragmentácii investorov, nezáujmu o investovanie do rozvoja európskeho hospodárstva, ako aj k možnosti obchádzania navrhnutého regulačného rámca.
10.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o trhoch s kryptoaktívami a o zmene smernice (EÚ) 2019/1937/EÚ (MICA)
COM(2020) 593 final
2020/0265 (COD)
24. 9. 2020
MF SR
Stredná priorita SR vo všeobecnosti podporuje
návrh nariadenia, ktoré ma za cieľ zabezpečiť právnu istotu, podporiť inovácie, zabezpečiť
64
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
primeranú ochranu pre investorov a spotrebiteľov a zabezpečiť finančnú stabilitu.
11.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 715/2007 o typovom schvaľovaní motorových vozidiel so zreteľom na emisie ľahkých osobných a úžitkových vozidiel (Euro 5 a Euro 6) a o prístupe k informáciám o opravách a údržbe vozidiel
COM(2019) 208 final
2019/0101 (COD)
14. 6. 2019
MDV SR
Vysoká priorita V oblasti typového schválenia
je nevyhnutné, aby bolo nariadenie prijaté a to z dôvodu aby sa zabránilo právnej neistote v súvislosti s už udelenými typovými schváleniami. SK silné zastúpenie automobilového priemyslu, preto všetky zmeny v legislatíve pre toto odvetvie vnímame veľmi citlivo. Veľmi dôležitým prvkom každého návrhu je realizovateľnosť navrhnutých opatrení pre vozidlá uvádzané na trh. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité posúdenie vplyvu navrhovaného opatrenia a skutočný prínos pre životné prostredie pred tým ako príde k zvýšeniu cieľov pre toto odvetvie.
12.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Európske centrum odvetvových, technologických a výskumných kompetencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti a sieť národných koordinačných centier
COM(2018) 630 final
2018/0328 (COD)
12. 9. 2019
NBÚ
Vysoká priorita Posledné štádium
legislatívneho procesu. Dňa 11.12. 2020 bola dosiahnutá politická dohoda. Následne bude text podliehať jazykovým korektúram pred samotným schválením.
13.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o rešpektovaní súkromného života a ochrane osobných údajov v elektronických komunikáciách a o zrušení smernice 2002/58/ES (smernica o súkromí a elektronických komunikáciách)
COM(2017) 10 final
2017/0003 (COD)
10. 1. 2017
ÚOOÚ SR
MDV SR
Vysoká priorita SR považuje za dôležité
zabezpečiť vysokú úroveň ochrany súkromia v elektronických komunikáciách a ich prepojenie s platnými pravidlami o ochrane osobných údajov. SR stále výhrady k niektorým aspektom nariadenia (k spolupráci medzi orgánmi dohľadu; ku kompatibilnému spracúvaniu metaúdajov elektronických komunikácií na ďalšie použitie; nedostatočnej úprave tzv. cookies a cookies walls; k všeobecným výnimkám napriek širokému zákazu spracovania elektronických komunikačných údajov).
65
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí
14.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2016/1011, pokiaľ ide o výnimku pre určité devízové referenčné hodnoty tretích krajín a o určenie náhradných referenčných hodnôt pre určité referenčné hodnoty, ktorých poskytovanie sa ukončuje
COM(2020) 337 final
2020/0154 (COD)
24. 7. 2020
MF SR
Nízka priorita SR vo všeobecnosti podporuje
návrh nariadenia a jeho ciele, ktorými znížiť právnu neistotu a riziká pre finančnú stabilitu a zachovanie prístupu európskych spoločností k hedžingovým nástrojom proti volatilite mien, ktoré nie voľne konvertibilné na ich základnú menu, čím sa zabezpečí plynulé pokračovanie ich obchodných činností v zahraniční po uplynutí prechodného obdobia na konci roka 2021.
15.
návrh SMERNICA RADY, ktorou sa mení smernica 2011/16/EÚ o administratívnej spolupráci v oblasti daní
COM(2020) 314 final
2020/0148 (CNS)
15. 7. 2020
MF SR
Vysoká priorita Na zasadaní ministerskej Rady
Ecofin 1.12.2020 bol prijatý všeobecný prístup (general approach) ku kompromisnému návrhu smernice (tzv. DAC 7). SR vo všeobecnosti podporuje ciele smernice v kontexte boja proti daňovým únikom a zvyšovania daňovej transparentnosti. Súhlasíme s kompromisným znením smernice, ktorý sa podarilo DE PRES v rámci negociácií dosiahnuť. Podporujeme rozšírenie vecného rozsahu smernice o informácie o predávajúcich a ich príjmoch dosahovaných prostredníctvom platforiem, ktorý považujeme za cenný zdroj informácií pri zabezpečovaní plnenia daňových povinností. Zároveň vítame spresnenia a vylepšenia ustanovení v existujúcej smernici, vrátane zavedenia nového nástroja užšej spolupráce medzi členskými štátmi vo forme spoločných kontrol. Transpozičná lehota na zapracovanie návrhu do vnútroštátnej legislatívy je 31.12.2022, okrem ustanovení čl. 12a o spoločných kontrolách, kde je transpozičná lehota stanovená na 31.12.2023.
66
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
16.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 575/2013, pokiaľ ide o úpravy sekuritizačného rámca na podporu obnovy hospodárstva v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19
COM(2020) 283 final
2020/0156 (COD)
24. 7. 2020
MF SR
Stredná priorita MF SR vo všeobecnosti
podporuje návrh nariadenia a jeho ciele, ktorými podpora európskeho hospodárstva prostredníctvom sekuritizácie problémových expozícií a zavedenie súvahovej STS sekuritizácie. Navrhované zmeny umožnia udržať vysoký objem úverov poskytovaných ekonomike, prípadne ešte aj zvýšiť úverové kapacity, a to presunutím problémových expozícií, a uplatnením citlivejšieho zaobchádzania voči rizikám v súvislosti s nadriadenou tranžou v prípade súvahovej STS sekuritizácie.
17.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2017/2402, ktorým sa stanovuje všeobecný rámec pre sekuritizáciu a vytvára sa osobitný rámec pre jednoduchú, transparentnú a štandardizovanú sekuritizáciu v záujme pomoci pri obnove po pandémii ochorenia COVID-19
COM(2020) 282 final
2020/0151 (COD)
24. 7. 2020
MF SR
Stredná priorita SR vo všeobecnosti podporuje
návrh nariadenia a jeho ciele, ktorými podpora európskeho hospodárstva prostredníctvom sekuritizácie problémových expozícií a zavedenie súvahovej syntetickej STS sekuritizácie. Súčasné nariadenie neobsahovalo ustanovenia pre syntetické STS sekuritizácie, navrhované zmeny umožnia udržať vysoký objem úverov poskytovaných ekonomike, prípadne ešte aj zvýšiť úverové kapacity, a to presunutím problémových expozícií v rámci súvahových syntetických STS sekuritizácií, pričom tento novozavádzaný rámec bude plne porovnateľný s doterajšou úpravou platnou pre STS sekuritizácie.
18.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2017/1129, pokiaľ ide o prospekt obnovy a cielené úpravy týkajúce sa finančných sprostredkovateľov v záujme pomoci pri obnove po pandémii ochorenia COVID-19
COM(2020) 281 final
2020/0155 (COD)
24. 7. 2020
MF SR
Stredná priorita SR vo všeobecnosti podporuje
návrh nariadenia a jeho ciele, ktorými najmä zníženie administratívneho zaťaženia emitentov a ich nákladov na dodržiavanie predpisov, ktoré vyplývajú z uplatňovania nariadenia o prospekte, ako aj vytvorenie vhodných podmienok pre prístup ku kapitálu najmä zo strany malých a stredných podnikov.
67
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
19.
návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2014/65/EÚ, pokiaľ ide o požiadavky na informácie, správu produktov a obmedzenia pozícií v záujme pomoci pri obnove po pandémii ochorenia COVID-19
COM(2020) 280 final
2020/0152 (COD)
24. 7. 2020
MF SR
Stredná priorita SR vo všeobecnosti podporuje
návrh smernice a jej ciele, ktorými zavedenie dočasných opatrení, ktorými sa uľahčí poskytovanie investičných služieb a eliminujú niektoré zaťažujúce povinnosti pre obchodníkov s cennými papiermi, čo im umožní koncentrovať sa na podstatné úlohy, čo môže viesť k rýchlejšej obnove financovania podnikov, a to pri nezmenenej úrovni ochrany neprofesionálnych klientov.
20.
návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/103/ES zo
16. septembra 2009 o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel a o kontrole plnenia povinnosti poistenia tejto zodpovednosti
COM(2018) 336 final
2018/0168 (COD)
24. 5. 2018
MF SR
Stredná priorita SR v zásade návrh smernice
podporuje. Medzi kľúčové oblasti ktoré návrh upravuje patrí rozsah pôsobnosti smernice, a teda vymedzenie typov vozidiel na ktoré sa vzťahovať povinnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie. Návrh smernice upravuje aj proces kompenzácie poškodených pri cezhraničnom poskytovaní služieb poisťovňami, ktoré sa stali insolventným a umožňuje členským štátom vykonávať na svojom území nediskriminačné kontroly vozidiel obvykle sa nachádzajúcich na území iného členského štátu. Okrem týchto oblastí návrh smernice upravuje aj viacero technických oblastí.
21.
návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o správcoch úverov, nákupcoch úverov a vymáhaní kolaterálu
COM(2018) 135 final
2018/0063A (COD)
2018/0063B (COD)
14. 3. 2018
MF SR
Nízka priorita SR podporuje návrh smernice,
ktorý štandardizuje regulačný režim pre správcov úverov a nákupcov úverov. Cieľom je minimalizovať rozdiely vo vnútroštátnych právnych predpisoch a vykonávaní v členských štátoch a prispieť tak k zlepšeniu rámca predaja nesplácaných úverov v niektorých členských štátoch s vysokým pomerom nesplácaných úverov.Za posledné obdobie nenastal žiaden posun v rokovaniach.
68
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
22.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia a nariadenie (ES) č. 987/2009, ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia (ES) č. 883/2004 (Text s významom pre EHP a Švajčiarsko)
COM(2016) 815 final
2016/0397 (COD)
14. 12. 2016
MPSVR SR
Vysoká priorita Spis je ťažiskovou reguláciou
pre ochranu mobilných pracovníkov v oblasti sociálneho zabezpečenia, keďže určuje, v ktorom štáte bude pracovník poistený, a ktorý štát zodpovedá za dávky. Spis sa prerokováva od roku 2017, vzhľadom na technickú náročnosť a vysokú politickú citlivosť sa ešte nepodarilo nájsť dohodu. 15. trialóg k spisu sa uskutočnil dňa 7.12.2020. Ani na tomto trialógu sa nepodarilo preklenúť rozdiely medzi zákonodárcami v kľúčovej otázke výnimiek z predchádzajúcej notifikácie. Hoci EP bol po prvýkrát ochotný uvažovať o horizontálnej časovej výnimke (3 dni), nespokojnosť EP s prístupom DE PRES vyústila do pokračovania rokovaní počas PT PRES.SR zotrváva na svojej pozícii časová výnimka z predchádzajúcej notifikácie, vymazanie kritéria pracovného času a také riešenie v dávkach v nezamestnanosti, ktoré čo možno najviac posilní zodpovednosť ČŠ posledného zamestnania za dávky pre cezhraničných pracovníkov. Vysoká politická citlivosť pre SR priamy dopad na dávky občanov a prácu inštitúcií (Sociálna poisťovňa, úrady práce, zdravotné poisťovne).
23.
návrh SMERNICA RADY o spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb (CCCTB)
COM(2016) 683 final
2016/0336 (CNS)
26. 10. 2016
MF SR
Stredná priorita SR podporuje skúmanie
návrhu smernice Rady o spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb (CCCTB) po ukončení prác na návrhu smernice Rady o spoločnom základe dane z príjmov právnických osôb. Predbežne sa diskusie posúvajú za horizont riešenia modernizácie pravidiel medzinárodného zdaňovania G20/OECD.
69
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
24.
návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2013/34/EÚ, pokiaľ ide o zverejňovanie informácií o dani z príjmu určitými podnikmi a pobočkami
COM(2016) 198 final
2016/0107 (COD)
13. 4. 2016
MF SR
Nízka priorita Cieľom návrhu smernice je
zvýšiť transparentnosť nadnárodných spoločností zavedením ich povinnosti verejne zverejňovať vybrané informácie týkajúce sa dane z príjmov podľa krajín (EÚ aj mimo EÚ). Keďže smernica sa vzťahovať na podniky, ktoré majú konsolidovaný čistý obrat viac ako 750 mil. eur a na stredné podniky, ktorých konečná materská spoločnosť so sídlom mimo uvedený obrat, nepredpokladá sa významný vplyv na podniky so sídlom v SR. Vo všeobecnosti SR podporuje iniciatívu zameranú na zvyšovanie transparentnosti. Otvorenou otázkou naďalej ostáva správnosť právneho základu.
25.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 806/2014 s cieľom vytvoriť európsky systém ochrany vkladov
COM(2015) 586 final
2015/0270 (COD)
24. 11. 2015
MF SR
Stredná priorita SR podporuje dobudovanie
bankovej únie po dostatočnom znížení rizík v bankovom sektore, a to najmä pokiaľ ide o vysoký objem nesplácaných úverov.
26.
návrh SMERNICA RADY, ktorou sa vykonáva posilnená spolupráca v oblasti dane z finančných transakcií
COM(2013) 71 final
2013/0045 (CNS)
14. 2. 2013
MF SR
Stredná priorita SR záujem o zavedenie
smernice v rámci posilnenej spolupráce v oblasti dane z finančných transakcií avšak nie bezvýhradne.
Silnejšia Európa vo svete
27.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Rady (ES) č. 1215/2009, ktorým sa zavádzajú výnimočné obchodné opatrenia pre krajiny a územia zúčastňujúce sa na procese stabilizácie a pristúpenia k Európskej únii
COM(2020) 135 final
2020/0051 (COD)
3. 4. 2020
MH SR
Nízka priorita
28.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 654/2014 o výkone práv Únie na účely uplatňovania a presadzovania pravidiel medzinárodného obchodu
COM(2019) 623 final
2019/0273 (COD)
12. 12. 2019
MH SR
Nízka priorita - Cieľom revidovaného nariadenia
je lepšie chrániť obchodné záujmy a práva v kontexte nefunkčného Odvolacieho orgánu WTO. V tejto súvislosti bolo potrebné aktualizovať existujúce pravidlá, aby mohla zaviesť protiopatrenia, ak získa priaznivé rozhodnutie panelu vo WTO, ale druhá strana sa odvolá na dočasne nefungujúci odvolací orgán,
70
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
a tým spor zablokuje. Nariadenie súčasne zaručuje, že si bude môcť vymôcť svoje práva v rámci mechanizmu riešenia sporov, ktorý je súčasťou bilaterálnych a regionálnych obchodných dohôd. bude mať právo prijať protiopatrenia, ak obchodný partner zavedie neoprávnené opatrenia a následne bude blokovať riešenie sporu v rámci príslušnej dohody.
29.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje režim Únie na kontrolu vývozov, transferu, sprostredkovania, technickej pomoci a tranzitu položiek s dvojakým použitím (prepracované znenie)
COM(2016) 616 final
2016/0295 (COD)
28. 9. 2016
MH SR
ÚJD SR
Vysoká priorita - Cieľom návrhu nariadenia je
jeho lepšie uplatňovanie, právna istota pre členské štáty, systematický prístup v zmysle lepšie cielených kontrol a zníženie administratívnej záťaže. V priebehu roka 2020 bolo hlavným cieľom ukončenie legislatívneho procesu a úspešné sfinalizovanie tohto dokumentu. V novembri 2020 sa proces skoro 5 rokov trvajúceho legislatívneho procesu ukončil. Prijatie revidovaného nariadenia, publikácia a následná aplikácia regulácie členskými štátmi sa predpokladá na apríl - máj 2021.
Prepracované znenie nariadenia bude potrebné v slovenskej legislatíve zohľadniť v znení zákona č. 39/2011 Z. z. o položkách s dvojakým použitím a o zmene zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch, ktorý je z dôvodu vývoja aplikačnej praxe potrebné v blízkej budúcnosti novelizovať, resp. začať legislatívny proces smerujúci k jeho zmene a doplneniu. Návrh plánovanej novely zákona č. 39/2011 Z. z. bude z dôvodu efektívnosti vypracovaný v definitívnom znení a predložený do ďalšieho legislatívneho procesu až po prijatí predmetného prepracovaného znenia nariadenia.
71
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
30.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o prístupe tovaru a služieb tretích krajín na vnútorný trh verejného obstarávania Únie a o postupoch podporujúcich rokovania o prístupe tovaru a služieb Únie na trhy verejného obstarávania tretích krajín
COM(2012) 124 final
2012/0060 (COD)
21. 3. 2012
ÚVO SR
MH SR
Stredná priorita SR hodnotí koncept návrhu
nariadenia ako potrebný a efektívny nástroj uplatňovania reciprocity v podmienkach medzinárodného obchodu, resp. presadzovania obchodných záujmov a jej členských štátov v rámci prístupu na trhy tretích krajín.
Podpora európskeho spôsobu života
31.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa riešia krízové situácie a vyššia moc v oblasti migrácie a azylu
COM(2020) 613 final
2020/0277 (COD)
23. 9. 2020
MV SR
Vysoká priorita Návrh predložený v rámci
Paktu o migrácii a azyle v septembri 2020. Cieľom je zabezpečiť nevyhnutné prispôsobenie pravidiel týkajúcich sa konaní o azyle a návrate, ako aj mechanizmu solidarity stanoveného v nariadení o riadení azylu a migrácie, aby sa zabezpečilo, že členské štáty dokážu riešiť krízové situácie a situácie vyššej moci v oblasti riadenia azylu a migrácie v rámci EÚ. SR si uplatní pripomienky, podporujeme tzv. balíkový prístup ku všetkým návrhom v rámci Paktu a k súvisiacim návrhom.
32.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zavádza preverovanie štátnych príslušníkov tretích krajín na vonkajších hraniciach a ktorým sa menia nariadenia (ES) č. 767/2008, (EÚ) 2017/2226, (EÚ) 2018/1240 a (EÚ) 2019/817
COM(2020) 612 final
2020/0278 (COD)
23. 9. 2020
MV SR
Vysoká priorita Návrh predložený v rámci
Paktu o migrácii a azyle v septembri 2020. V tomto návrhu sa zavádza preverovanie pred vstupom, ktoré by sa malo uplatňovať na všetkých štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa nachádzajú na vonkajších hraniciach, ale nespĺňajú podmienky pre vstup, alebo boli na vonkajších hraniciach vylodení po pátracej a záchrannej operácii. SR konanie na hranici neodmieta, k návrhu si uplatníme pripomienky, podporujeme tzv. balíkový prístup ku všetkým návrhom v rámci Paktu a k súvisiacim návrhom.
72
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
33.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o riadení azylu a migrácie a o zmene smernice Rady (ES) 2003/109 a navrhovaného nariadenia (EÚ) XXX/XXX [Fond pre azyl a migráciu]
COM(2020) 610 final
2020/0279 (COD)
23. 9. 2020
MV SR
Vysoká priorita Návrh predložený v rámci
Paktu o migrácii a azyle v septembri 2020. Návrh nahradiť súčasné dublinské nariadenie, stanovuje spoločný rámec, ktorý, podľa Komisie, prispeje ku komplexnému prístupu k riadeniu migrácie prostredníctvom integrovanej tvorby politík v oblasti riadenia azylu a migrácie, vrátane jeho vnútorných aj vonkajších prvkov. Umožní sa zohľadniť nadrezortný prístup a zabezpečí sa koherentnosť a účinnosť všetkých krokov a opatrení prijatých zo strany Únie a jej členských štátov. Návrh zahŕňa nový a komplexnejší mechanizmus solidarity, ako aj zjednodušené kritériá a efektívnejšie mechanizmy na stanovenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadosti o medzinárodnú ochranu. SR odmieta akúkoľvek formu povinných kvót, návrh momentálne vnímame ako veľmi problematický neprijateľný. Podporujeme tzv. balíkový prístup ku všetkým návrhom v rámci Paktu a k súvisiacim návrhom
34.
návrh ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení rozhodnutie č. 445/2014/EÚ, ktorým sa ustanovuje akcia Únie s názvom Európske hlavné mestá kultúry na roky 2020 až 2033
COM(2020) 384 final
2020/0179 (COD)
18. 8. 2020
MK SR
Nízka priorita Návrh KOM a aktualizovaný
kalendár EHMK nijako neovplyvní termín Akcie Európske hlavné mesto kultúry Slovenská republika 2026 a harmonogram výberového procesu držiteľa titulu EHMK SR 2026. Z tohto dôvodu MK SR hodnotí predmetný legislatívny akt ako návrh s nižšou dôležitosťou.
35.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú podmienky prístupu do iných informačných systémov na účely systému ETIAS a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2018/1240, nariadenie (ES) č. 767/2008, nariadenie (EÚ) 2017/2226 a nariadenie (EÚ) 2018/1861
COM(2019) 4 final
2019/0002 (COD)
7. 1. 2019
MV SR
Stredná priorita Cieľom tohto návrhu je
stanoviť technické zmeny potrebné na plne funkčné zriadenie systému ETIAS prostredníctvom zmeny právnych aktov systémov informačných technológií EÚ, v ktorých systém ETIAS vyhľadáva. SR nemala k návrhu pripomienky. Rada v júli 2019 schválila všeobecné smerovanie aj s podporou SR.
73
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
36.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú podmienky prístupu do iných informačných systémov a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2018/1862 a nariadenie (EÚ) rrrr/xxx [ECRIS-TCN]
COM(2019) 3 final
2019/0001 (COD)
7. 1. 2020
MV SR
Stredná priorita - Cieľom tohto návrhu je
stanoviť technické zmeny potrebné na plne funkčné zriadenie systému ETIAS prostredníctvom zmeny právnych aktov systémov informačných technológií EÚ, v ktorých systém ETIAS vyhľadáva. SR nemala k návrhu pripomienky. Rada v júli 2019 schválila všeobecné smerovanie aj s podporou SR.
37.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o predchádzaní šíreniu teroristického obsahu online
COM(2018) 640 final
2018/0331 (COD)
12. 9. 2018
MV SR
Stredná priorita SR sa k cieľom predmetného
návrhu nariadenia, smerujúcim k obmedzeniu, resp. znemožneniu dostupnosti teroristického obsahu na internete, stavia pozitívne. Počas rokovania v orgánoch Rady SR uplatnila svoje pripomienky. Rada schválila v roku 2018 k návrhu všeobecné smerovanie, ktoré SR podporila. V decembri 2020 bola dosiahnutá dohoda s EP.
38.
návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY spoločných normách a postupoch členských štátov na účely návratu štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa neoprávnene zdržiavajú na ich území (prepracované znenie)
COM(2018) 634 final
2018/0329 (COD)
12. 9. 2018
MV SR
Stredná priorita SR víta iniciatívu otvorenia
návratovej smernice, sme presvedčení, že konkrétne opatrenia, resp. zmeny v smernici napomôžu urýchliť konania o návrate, zabrániť útekom a zvýšiť celkovú mieru návratu z za plného dodržiavania základných práv a zásady zákazu vyhostenia alebo vrátenia. SR počas rokovaní uplatnila pripomienky.
Rada sa zhodla na čiastočnom všeobecnom smerovaní, ktoré SR podporila, čaká sa na pozíciu EP.
39.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 767/2008, nariadenie (ES) č. 810/2009, nariadenie (EÚ) 2017/2226, nariadenie (EÚ) 2016/399, nariadenie XX/2018 [nariadenie o interoperabilite] a rozhodnutie 2004/512/ES a zrušuje rozhodnutie Rady 2008/633/SVV
COM(2018) 302 final
2018/0152 (COD)
17. 5. 2018
MV SR
Vysoká priorita SR víta predložený návrh
nariadenia a sme presvedčení, že pomôže pri naplnení cieľov:
- uľahčiť konanie o udelení víza,
- uľahčiť a posilniť kontroly na hraničných priechodoch na vonkajších hraniciach a na území členských štátov a
74
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
- posilniť vnútornú bezpečnosť schengenského priestoru prostredníctvom uľahčenia výmeny informácií medzi členskými štátmi o štátnych príslušníkoch tretích krajín, ktorí držiteľmi dlhodobých víz a povolení na pobyt.
Aktuálne prebieha trialóg s Európskym parlamentom.
40.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje rámec Únie pre presídľovanie a ktorým sa mení nariadenie
Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 516/2014
COM(2016) 468 final
2016/0225 (COD)
13. 7. 2016
MV SR
Vysoká priorita Stanovuje sa európsky rámec
pre presídľovanie osôb z tretích krajín. SR presadzuje princíp dobrovoľnosti, potrebu posilnenia strategického významu presídlenia v rámci presídľovacieho nariadenia; trvá na požiadavke zachovať nedostatok integračného potenciálu ako dôvod na vylúčenie posledný kompromisný text nepovažujeme za dostatočný. Rokovania sú momentálne utlmené.
41.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje spoločné konanie o medzinárodnej ochrane v Únii a zrušuje smernica 2013/32/EÚ
COM(2016) 467 final
2016/0224 (COD)
13. 7. 2016
COM(2020) 611 final
23. 9. 2020
MV SR
Vysoká priorita Návrh predložený v rámci
Paktu o migrácii a azyle v septembri 2020. Cieľom je zaviesť spoločné konanie o azyle, ktoré nahradí rôzne odlišné konania v členských štátoch a ktoré sa bude uplatňovať pri všetkých žiadostiach podaných v členských štátoch. Je takisto potrebné zaviesť jednoduchšie, prehľadnejšie a kratšie postupy spolu s primeranými procesnými zárukami a nástrojmi na obranu proti zneužívaniu konaní o azyle a na predchádzanie neoprávneným pohybom, aby sa zabezpečila účinnosť a vysoká kvalita rozhodovacieho procesu. SR si uplatní pripomienky, podporujeme tzv. balíkový prístup ku všetkým návrhom v rámci Paktu a k súvisiacim návrhom.
42.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o normách pre podmienky, ktoré musia spĺňať štátni príslušníci tretej krajiny alebo osoby bez štátnej príslušnosti na poskytnutie medzinárodnej ochrany, pre jednotné postavenie utečencov alebo osôb oprávnených na doplnkovú
COM(2016) 466 final
2016/0223 (COD)
13. 7. 2016
MV SR
Vysoká priorita Za účelom lepšej harmonizácie
kritérií pre uznanie medzinárodnej ochrany a obsah práv osôb, ktoré sa vzťahujú k tomuto postaveniu, nahradzuje legislatívny návrh
75
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
ochranu a pre obsah poskytovanej ochrany, a ktorým sa mení smernica Rady 2003/109/ES z 25. novembra 2003, pokiaľ ide o postavenie štátnych príslušníkov tretej krajiny, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom
doterajšiu tzv. Kvalifikačnú smernicu. Z pohľadu SR sa neodporúča podpora návrhu v dôsledku našich výhrad k rozšíreniu definície rodinných príslušníkov a preskúmavaniu statusu a jeho prepojeniu na procedurálne nariadenie. Rokovania momentálne utlmené. Podporujeme tzv. balíkový prístup ku všetkým návrhom v rámci Paktu a k súvisiacim návrhom.
43.
návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa stanovujú normy pre prijímanie žiadateľov o medzinárodnú ochranu
(prepracované znenie)
COM(2016) 465 final
2016/0222 (COD)
13. 7. 2016
MV SR
Vysoká priorita Cieľom návrhu je vyššia miera
harmonizácie noriem týkajúcich sa podmienok prijímania žiadateľov medzinárodnú ochranu v celej EÚ. K dokumentu ako celku SR stále viacero výhrad, dve zásadného charakteru. Rokovania momentálne utlmené. Podporujeme tzv. balíkový prístup ku všetkým návrhom v rámci Paktu a k súvisiacim návrhom.
44.
návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely zamestnania, v ktorom sa vyžaduje vysoká úroveň zručností
COM(2016) 378 final
2016/0176 (COD)
7. 6. 2016
MV SR
MPSVR SR
Stredná priorita Stanoviská Rady EÚ, Komisie
a Európskeho parlamentu sa značne líšia. SR si uplatňovala zásadné pripomienky k predloženému návrhu v rámci prípravných pracovných orgánov Rady EÚ. Rokovania sú momentálne utlmené.
45.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zriadení systému Eurodac na porovnávanie odtlačkov prstov pre účinné uplatňovanie [nariadenia (EÚ) č. 604/2013, ktorým sa ustanovujú kritériá a mechanizmy na určenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadosti o medzinárodnú ochranu podanej štátnym príslušníkom tretej krajiny alebo osobou bez štátnej príslušnosti v jednom z členských štátov], na zistenie totožnosti neoprávnene sa zdržiavajúcich štátnych príslušníkov tretích krajín alebo osôb bez štátnej príslušnosti a o žiadostiach orgánov členských štátov na presadzovanie práva a Europolu o porovnanie s údajmi v systéme Eurodac na účely presadzovania práva (prepracované znenie)
COM(2016) 272 final
2016/0132 (COD)
4. 5. 2016
COM(2020) 614 final
23. 9. 2020
MV SR
Vysoká priorita Návrh predložený v rámci
Paktu o migrácii a azyle v septembri 2020. V návrhu sa doplňujú nové kategórie osôb, v prípade ktorých sa majú ukladať údaje, povoľuje sa používanie tohto systému na identifikáciu neregulárnych migrantov, znižuje sa vek na odoberanie odtlačkov prstov, povoľuje sa zber informácií o totožnosti spolu s biometrickými údajmi a predlžuje sa obdobie uchovávania údajov. Ďalej sa návrh zameriava na transformáciu systému Eurodac na spoločnú európsku databázu s cieľom podporovať politiky v oblasti azylu, presídľovania a neregulárnej migrácie. SR si uplatní pripomienky,
76
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
podporujeme tzv. balíkový prístup ku všetkým návrhom v rámci Paktu a k súvisiacim návrhom.
46.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Agentúre Európskej únie pre azyl, ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 439/2010
COM(2016) 271 final
2016/0131 (COD)
4. 5. 2016
COM(2018) 633 final
12. 9. 2018
MV SR
Vysoká priorita Na základe návrhu byť
vytvorená Európska agentúra pre azyl (EUAA), ktorá nahradí doterajšiu agentúru EASO. Návrh počíta s posilnením právomocí agentúry, s rozšírením mandátu a posilneným personálnym zabezpečením. Návrh bol Komisiou zmenený v septembri 2018. K poslednému návrhu textu nemala SR pripomienky. Rokovania momentálne utlmené. Podporujeme tzv. balíkový prístup ku všetkým návrhom v rámci Paktu a k súvisiacim návrhom.
Nový impulz pre európsku demokraciu
47.
návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa stanovujú harmonizované pravidlá určovania právnych zástupcov na účely zhromažďovania dôkazov v trestnom konaní
COM(2018) 226 final
2018/0107 (COD)
18. 4. 2018
MS SR
Stredná priorita SR podporuje všeobecné
smerovanie schválené Radou EÚ. Máme viaceré zásadné výhrady k nedávno zverejnenému návrhu správy Európskeho parlamentu.
48.
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o európskom príkaze na predloženie a uchovanie elektronických dôkazov v trestných veciach
COM(2018) 225 final
2018/0108 (COD)
18. 4. 2018
MS SR
Stredná priorita SR podporuje všeobecné
smerovanie schválené Radou hoci SR výhrady k nedávno zverejnenému návrhu správy Európskeho parlamentu.
49.
návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zlepšení rodovej vyváženosti medzi nevýkonnými riadiacimi pracovníkmi spoločností kótovaných na burze a súvisiacich opatreniach
COM(2012) 614 final 2012/0299 (COD)
14. 11. 2012
MPSVR SR
MS SR
Stredná priorita Návrh smernice za cieľ
zlepšenie rodovej vyvážeností zastúpenia príslušníkov menej zastúpeného pohlavia (teda najmä žien) vo vrcholových orgánoch spoločností kótovaných na burze. Naposledy bol file na rokovaní Rady EPSCO dňa 10.12.2019 ako správa o pokroku v rokovaniach. Smernica je v Rade však dlhodobo zablokovaná. Predpokladá sa predloženie návrhu počas PT PRES.
77
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Komisárka pre rovnosť p. H. Dalli považuje prijatie tejto smernice za nevyhnutné v boji s paradoxom, kedy ženy majú slabšie zastúpenie v radách spoločností napriek ich v priemere vyššej vzdelanostnej úrovni. Podľa komisárky smernica nestanovuje kvóty, ale kvantifikovateľné ciele.SR podporuje cieľ návrhu, ako aj realizáciu princípu rovnakého zaobchádzania, napriek tomu SR nepodporuje prijatie návrhu smernice ako takej. SR pozícia sa k smernicou zavádzaným kvótam pre ženy stavia odmietavo a nepodporuje ich.
50.
návrh SMERNICA RADY o vykonávaní zásady rovnakého zaobchádzania s osobami bez ohľadu na náboženské vyznanie alebo vieru, zdravotné postihnutie, vek alebo sexuálnu orientáciu
COM(2008) 426 final
2008/0140 (CNS)
2. 7. 2008
MPSVR SR
MS SR
Stredná priorita Cieľom návrhu smernice je
rozšíriť ochranu pred diskrimináciou na základe náboženského vyznania alebo viery, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie na oblasti mimo zamestnania ako: sociálna ochrana vrátane sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti; sociálne výhody; vzdelávanie a prístup k tovarom a službám vrátane bývania. Na prijatie smernice sa vzťahuje článok 19 ZFEÚ a z toho dôvodu je potrebné jednomyseľné rozhodnutie Rady (ČŠ) a súhlas Európskeho parlamentu, ktorý ho vyjadril v apríli 2009. File bol naposledy diskutovaný na Rade EPSCO dňa 3.12.2020, kde DE PRES informovalo o vyhodnotení odpovedí ČŠ na predložený dotazník. Smernica je nateraz v Rade dlhodobo zablokovaná. Nakoľko na prijatie smernice sa vyžaduje jednomyseľnosť, je nemožné sa na nej konsenzuálne dohodnúť.
78
Príloha IV: Stiahnuté návrhy3
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Európska zelená dohoda
1.
COM(2020) 136 final 2020/0052 (NLE)
návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa zaujať v mene Európskej únie na zhromaždení Lisabonskej únie
Zastarané: v kontexte krízy spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19 nebude zhromaždenie Lisabonskej únie v roku 2020 prijímať žiadne právne záväzné rozhodnutia vrátane rozhodnutí o osobitných príspevkoch, čo bolo témou tohto návrhu.
ÚPV SR
SR podporuje stiahnutie tohto návrhu.
2.
COM(2020) 182 final 2020/0072 (NLE)
návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa zaujať v mene Európskej únie v súvislosti s Dohovorom o ochrane morského prostredia severovýchodného Atlantiku v otázke začlenenia Makaronézie do morskej oblasti v zmysle dohovoru OSPAR
Zastarané: sekretariát Dohovoru o ochrane morského prostredia severovýchodného Atlantiku (OSPAR) oznámil stiahnutie návrhu na začlenenie Makaronézie do morskej oblasti v zmysle dohovoru OSPAR.
MŽP SR
SR podporuje stiahnutie tohto návrhu.
3 Tento zoznam zahŕňa prerokúvané legislatívne návrhy, ktoré Komisia zamýšľa stiahnuť do šiestich mesiacov
79
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
3.
COM(2010) 154 final 2010/0084 (APP)
návrh ROZHODNUTIE RADY o uzatvorení dohody vo forme výmeny listov medzi Európskou úniou a Čilskou republikou o uzatvorení dohovoru o zachovaní populácie mečiara v juhovýchodnom Tichom oceáne
zastarané: predmet tohto návrhu nahradilo pristúpenie Čile k dohode OSN o populáciách rýb (UNFSA), zriadenie Regionálnej organizácie pre riadenie rybárstva v južnom Tichom oceáne (SPRFMO), ktorej členmi Čile aj EÚ, a pozícia Čile ako spolupracujúcej nezmluvnej strany dohovoru, ktorým sa ustanovuje Medziamerická komisia pre tropické tuniaky (IATTC).
MPRV SR
SR podporuje stiahnutie tohto návrhu.
4.
COM(2011) 252 final 2011/0109 (NLE)
návrh ROZHODNUTIE RADY o uzavretí Dohody o leteckej doprave medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Brazílskou federatívnou republikou na strane druhej
Zastarané: rokovania s Brazíliou na úrovni v súčasnosti už nie sú aktívne.
MDV SR
SR podporuje stiahnutie tohto návrhu.
5.
COM(2008) 92 final 2008/0040 (APP)
návrh ROZHODNUTIE RADY o podpísaní a dočasnom uplatňovaní dohody medzi
Európskym spoločenstvom a Kazašskou republikou o určitých aspektoch leteckých služieb
Zastarané: rokovania s Kazachstanom na úrovni v súčasnosti už nie sú aktívne.
MDV SR
SR podporuje stiahnutie tohto návrhu.
80
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Európa pripravená na digitálny vek
6.
COM(2016) 823 final 2016/0402 (COD)
návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o právnom a operačnom rámci
pre európsky elektronický preukaz služieb zavedený nariadením... [ESC Regulation]
Žiadne vyhliadky na dosiahnutie dohody: od roku 2018 nedosiahli spoluzákonodarcovia žiadny pokrok a ani do budúcna to nie je pravdepodobné.
MH SR
Nízka priorita - SR podporuje
zjednodušovanie administratívnych postupov, a preto návrh smernice vítala. Stiahnutie návrhu z dôvodu chýbajúcej vízie kompromisu vníma SR negatívne.
7.
COM(2016) 824 final 2016/0403 COD
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zavedení európskeho
elektronického preukazu služieb a súvisiacich administratívnych prostriedkoch
Žiadne vyhliadky na dosiahnutie dohody: od roku 2018 nedosiahli spoluzákonodarcovia žiadny pokrok a ani do budúcna to nie je pravdepodobné.
MH SR
Nízka priorita - SR podporuje
zjednodušovanie administratívnych postupov, a preto návrh smernice vítala. Stiahnutie návrhu z dôvodu chýbajúcej vízie kompromisu vníma SR negatívne.
8.
COM(2016) 821 final 2016/0398 (COD)
návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o presadzovaní smernice
2006/123/ES o službách na vnútornom trhu, ktorou sa stanovuje postup oznamovania pre systémy udeľovania povolení a požiadavky súvisiace so službami a ktorou sa mení smernica 2006/123/ES a nariadenie (EÚ) č. 1024/2012 o administratívnej spolupráci prostredníctvom informačného systému o vnútornom trhu.
Žiadne vyhliadky na dosiahnutie dohody: vyhliadky na nájdenie kompromisu bez ohrozenia cieľov návrhu nepravdepodobné. Komisia prijme opatrenia na zabezpečenie úplného presadzovania smernice o službách.
MH SR
Stredná priorita - Rada aj
EP schválili vlastné znenia návrhu, odvtedy sa však neúspešne snažili nájsť spoločný kompromis. Názorové rozdiely sa objavili aj v rámci Rady, kde sa niektoré štáty odklonili od schváleného textu Rady.
SR podporuje zjednodušovanie administratívnych postupov a považovala návrh smernice za účinný nástroj predchádzania vzniku prekážok jednotného trhu EÚ. Stiahnutie návrhu vníma SR skepticky.
81
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
9.
COM(2019) 441 final 2019/0207 (NLE)
návrh ROZHODNUTIE RADY o uzavretí, v mene Európskej únie a jej členských štátov, Protokolu k Dohode o spolupráci na civilnom globálnom navigačnom satelitnom systéme (GNSS) medzi Európskym spoločenstvom a jeho členskými štátmi a Ukrajinou s cieľom zohľadniť pristúpenie Bulharskej republiky, Chorvátskej republiky a Rumunska k Európskej únii
Zastarané: platnosť Dohody o spolupráci na civilnom globálnom navigačnom satelitnom systéme (GNSS) medzi Európskym spoločenstvom a jeho členskými štátmi a Ukrajinou uplynula v decembri 2018.
MDV SR
SR podporuje stiahnutie tohto návrhu.
Hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí
10.
COM(2019) 354 final 2019/0161 (COD)
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o rámci riadenia
rozpočtového nástroja pre konvergenciu a konkurencieschopnosť eurozóny
Zastarané: stiahnutie tohto návrhu bolo oznámené v kontexte návrhu nariadenia, ktorým sa ustanovuje Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti [COM(2020) 408].
MF SR
SR podporuje stiahnutie tohto návrhu.
11.
COM(2018) 391 final 2018/0213 (COD)
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zriadení Programu na podporu reforiem
Zastarané: stiahnutie tohto návrhu bolo oznámené v kontexte návrhu nariadenia, ktorým sa ustanovuje Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti [COM(2020) 408].
MF SR
SR podporuje stiahnutie tohto návrhu.
12.
COM(2019) 399 final 2019/0183 (COD)
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Rady (ES) č. 2012/2002 s cieľom poskytnúť finančnú pomoc členským štátom na pokrytie vážnej finančnej záťaže, ktorá im
Zastarané: návrh bol pôvodne predložený ako krízové opatrenie v prípade brexitu bez dohody a teraz je vzhľadom na uzavretú dohodu o vystúpení zastaraný.
MF SR
SR podporuje stiahnutie tohto návrhu.
82
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
vznikla v dôsledku vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie bez dohody.
Podpora európskeho spôsobu života
13.
COM(2016) 270 final 2016/0133 (COD)
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa ustanovujú kritériá a mechanizmy na určenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadosti o medzinárodnú ochranu podanej štátnym príslušníkom tretej krajiny alebo osobou bez štátnej príslušnosti v jednom z členských štátov (prepracované znenie)
Zastarané: v kontexte nového paktu o migrácii a azyle bol predložený nový návrh nariadenia o riadení azylu a migrácie [COM(2020) 610]. Okrem iného zahŕňa aspekty pokryté týmto návrhom z roku 2016.
MV SR
SR podporuje stiahnutie návrhu.
14.
COM(2015) 450 final 2015/0208 (COD)
návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje krízový mechanizmus premiestnenia a mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 604/2013 z 26. júna 2013, ktorým sa stanovujú kritériá a mechanizmy na určenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadosti o medzinárodnú ochranu podanej štátnym
príslušníkom tretej krajiny alebo osobou bez štátnej príslušnosti v jednom z členských štátov
Zastarané: v kontexte nového paktu o migrácii a azyle bol predložený nový návrh nariadenia o krízovej situácii a vyššej moci v oblasti migrácie a azylu [COM(2020) 613]. Okrem iného zahŕňa aspekty pokryté týmto návrhom z roku 2016.
MV SR
SR podporuje stiahnutie návrhu.