Predkladacia správa
Predkladaný materiál obsahuje Návrh Dohody, ktorou sa mení Dohoda o prevode a mutualizácii príspevkov do jednotného fondu na riešenie krízových situácií (ďalej len „Dohoda“).
V spojitosti so snahami o posilňovanie bankovej únie a stability finančných trhov Európskej únie bol na samite eurozóny, ktorý sa konal v inkluzívnom formáte 14. decembra 2018 schválený komplexný balík zmien s cieľom posilnenia hospodárskej a menovej únie, vrátane úpravy referenčného rámca spoločného zabezpečovacieho mechanizmu pre jednotný fond na riešenie krízových situácií. Na základe týchto zmien sa môže spoločný zabezpečovací mechanizmus zaviesť ešte pred skončením prechodného obdobia prostredníctvom obmedzených zmien Dohody o prevode a mutualizácii príspevkov do jednotného fondu na riešenie krízových situácií a to za predpokladu, že sa dosiahol dostatočný pokrok v otázke zníženia rizík v bankovom sektore. V tejto súvislosti bolo na inkluzívnom formáte zasadnutia Euroskupiny dňa 30. 11. 2020 potvrdené, že boli splnené podmienky znižovania rizík v bankovom sektore, ktoré boli podmienkou k prístupu ku skoršiemu zavedeniu zabezpečovacieho mechanizmu. Na tomto zasadnutí bola dosiahnutá politická dohoda na celkovom balíčku súvisiacom s prehlbovaním Hospodárskej a menovej únie
S cieľom zabezpečiť, aby požiadavky na zníženie rizika boli úmerné úrovni ambícií spoločného zabezpečovacieho mechanizmu počas prechodného obdobia v porovnaní s obdobím ustáleného stavu, bola schválená mutualizácia mimoriadnych ex-post príspevkov do spoločného fondu na riešenie krízových situácií podobným spôsobom, ako mutualizované ex-ante príspevky. Týmto riešením by sa mal zabezpečiť hladký prechod zo zložkovej štruktúry na plne mutualizovanú štruktúru.
Dohoda sa bude uplatňovať po tom, ako všetky zmluvné strany, ktoré sa zúčastňujú na jednotnom mechanizme dohľadu a jednotnom mechanizme riešenia krízových situácií, dospejú k záveru, že sa dosiahol dostatočný pokrok v znižovaní rizika, a zároveň nadobudne účinnosť uznesenie Rady guvernérov Európskeho mechanizmu pre stabilitu o schválení používania zabezpečovacieho mechanizmu.
Súhlas s podpisom Dohody a následnou ratifikáciou vyjadrila Vláda SR dňa 13. 1. 2021 uznesením 19/2021. Dohoda bola podpísaná Stálou predstaviteľkou SR pri v Bruseli dňa 27. 1. 2021. Plnú moc pre podpis dohody s výhradou ratifikácie vystavila p. prezidentka SR. Materiál je predkladaný na rokovanie Národnej rady SR za účelom ratifikácie dohody, ktorá je medzinárodnou prezidentskou zmluvou. Záverečným krokom ratifikácie bude podpis dohody p. prezidentkou SR a jej následné zverejnenie v zbierke zákonov Slovenskej republiky. Dohoda nemá prednosť pred zákonmi podľa článku 7 odseku 5 Ústavy Slovenskej republiky.
Dohoda sa predkladá ako iniciatívny materiál a je v súlade s Pravidlami pre uzatváranie medzinárodných zmlúv a zmluvnú prax, schválenými uznesením vlády č. 743 z 21. októbra 2009.
Táto Dohoda podlieha ratifikácii, schváleniu alebo prijatiu zo strany signatárov. Ratifikačné listiny, listiny o schválení alebo o prijatí sa uložia u depozitára, ktorým je Generálny sekretariát Rady Európskej únie.
2
Schválenie predloženého materiálu nebude mať žiaden vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, sociálne vplyvy, vplyvy na životné prostredie, informatizáciu spoločnosti, manželstvo, rodičovstvo, rodinu a služby verejnej správy pre občana.
Predložený materiál je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, so zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.