Predkladacia správaPredkladaný materiál obsahuje Dohodu, ktorou sa mení Zmluva, ktorou sa zriaďuje Európsky mechanizmus pre stabilitu (ďalej len „Dohoda“).
Účelom predloženého materiálu je vytvoriť právny rámec pre nové úlohy Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ďalej len „ESM“) vyplývajúce z dohody lídrov Európskej únie z decembra 2018, kde prijali vyhlásenie, v ktorom schválili všetky prvky správy Euroskupiny o prehĺbení Hospodárskej a menovej únie, vrátane reformy hlavných prvkov ESM. Medzi ne patrí zavedenie zabezpečovacieho mechanizmu, prehlbovanie nástrojov finančnej asistencie a posilnenie úlohy ESM. Obsahom predloženého materiálu je preto Dohoda, ktorá upravuje pôvodnú Zmluvu, ktorou sa zriaďuje ESM (ďalej len „Zmluva“).
Reforma Zmluvy bola odsúhlasená na Euroskupine v júni 2019 a lídri krajín EÚ podporili v decembri 2019 dosiahnutý progres. Finálne znenie reformovanej Zmluvy bolo potvrdené v marci 2020 a politická dohoda na celkovom balíčku súvisiacom s prehlbovaním Hospodárskej a menovej únie bola potvrdená na zasadnutí Euroskupiny dňa 30.11.2020 po vydaní správy o znižovaní rizík.
Súhlas s podpisom dohody a následnou ratifikáciou vyjadrila Vláda SR dňa 13.1.2021 uznesením 19/2021. Dohoda bola podpísaná Stálou predstaviteľkou SR pri EÚ v Bruseli dňa 27.1.2021. Plnú moc pre podpis dohody s výhradou ratifikácie vystavila p. prezidentka SR. Materiál je predkladaný na rokovanie Národnej rady SR za účelom ratifikácie dohody, ktorá je medzinárodnou prezidentskou zmluvou. Záverečným krokom ratifikácie bude podpis dohody p. prezidentkou SR. Dohoda, ktorou sa mení Zmluva, ktorou sa zriaďuje Európsky mechanizmus pre stabilitu je prezidentskou zmluvou, ktorá nevyžaduje úpravu zákona č.296/2012 Z.z. o Európskom mechanizme pre stabilitu a o doplnení niektorých zákonov, ani iných zákonných predpisov. Podpisom Dohody nevznikajú Slovenskej republike žiadne dodatočné záväzky. Dohoda je prezidentskou zmluvou, na vykonanie ktorej je potrebný zákon. Podľa článku 7 odseku 4 Ústavy Slovenskej republiky sa pred ratifikáciou zmluvy vyžaduje súhlas Národnej rady Slovenskej republiky. Dohoda nemá prednosť pred zákonmi podľa článku 7 odseku 5 Ústavy Slovenskej republiky.
Táto pozmeňujúca dohoda podlieha ratifikácii, schváleniu alebo prijatiu zo strany signatárov. Ratifikačné listiny, listiny o schválení alebo o prijatí sa uložia u depozitára, ktorým je Generálny sekretariát Rady Európskej únie. Dohoda nadobúda platnosť dňom, keď budú ratifikačné listiny, listiny o schválení alebo o prijatí uložené všetkými signatármi.
Schválenie predloženého materiálu nebude mať žiaden vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, sociálne vplyvy, vplyvy na životné prostredie, informatizáciu spoločnosti, manželstvo, rodičovstvo, rodinu a služby pre občana. Predložený materiál je v súlade s ústavou, s ústavnými zákonmi a nálezmi ústavného súdu.