celkový vzhľad vyvíjajúceho sa človeka a mnohé vnútorné štruktúry podobajú novorodencovi.6 Už v 5 týždňoch je vývoj mozgu, miechy, srdca v plnom prúde.
V 6 týždňoch srdce pumpuje vlastnú krv embrya do jeho mozgu a tela. Má všetky štyri srdcové komory a za sebou viac ako 1 milión úderov srdca. Je vytvorená hlava, hrudník a brušná dutina a počiatky rúk a nôh sú ľahko viditeľné.
Do 10 týždňov po počatí začnú obličky produkovať a uvoľňovať moč a dieťa začne občasne dýchať. Všetky prsty sú voľné a úplne formované a má niekoľko stoviek svalov. Ruky a chodidlá sa často pohybujú a väčšina detí vykazuje prvé príznaky rozlišujúce pravákov alebo ľavákov.
Odborníci odhadujú, že 10-týždňové dieťa má približne 90% zo 4 500 častí tela, ktoré sa nachádzajú u dospelých. To znamená, že približne 4 000 stálych častí tela je prítomných len osem týždňov po počatí. Je neuveriteľné, že toto vysoko komplexné 10-týždňové embryo má okolo 15 gramov a od hlavy po päty meria už takmer 8 centimetrov.
Do tohto momentu je dnes na Slovensku možné dieťa bezdôvodne zabiť.
K článku I
Návrh v súlade s presvedčením väčšiny spoločnosti zakotvuje, že umelý potrat nie je odporúčané riešenie. Zlepšuje potratový zákon poskytnutím vyššej ochrany nenarodenému dieťaťu a odstránením diskriminácie na základe veku dieťaťa tým, že odstraňuje bezdôvodné potraty. Zákon ponecháva výnimky, ktoré väčšina spoločnosti považuje za dôvodné.
Výnimky obsahuje § 4 a vzťahujú sa k štyrom situáciám: ohrozenie života matky, ohrozenie zdravia matky, diagnostikované ťažké poškodenie dieťaťa a prípad tehotenstva ako následku trestného činu na matke (znásilnenia).
Matke v ťažkej situácii ohrozenia jej zdravia, života alebo ťažkého poškodenia svojho dieťaťa sa zakotvuje právo na minimálne dva nezávislé názory odborníkov - lekárov. Matka si pri tak závažnom a nezvratnom rozhodnutí zaslúži objektívne informácie. Navrhovaná právna úprava má za cieľ vyhnúť sa prípadom potratov zdravých detí, ktorých matky boli zdravotníckymi pracovníkmi presviedčané o tom, že budú mať postihnuté dieťa.
Dôvod, pre ktorý má byť tehotenstvo ukončené, je potrebné preukázať, a to buď lekárskymi správami v prípadoch ohrozenia matky a poškodenia dieťaťa, alebo vyjadrením prokurátora v prípade tehotenstva ako následku trestného činu na matke.
Zákon zakazuje propagáciu umelých potratov.
Keďže umelé ukončenie tehotenstva nie je vnímané ako pozitívna možnosť ani zástancami umelých potratov, propagácia umelého potratu má degradujúci vplyv na ochranu života a zdravia matky aj dieťaťa. Dostupnosť objektívnych informácií o alternatívnych možnostiach a zdravotníckych zariadeniach vykonávajúcich umelé potraty podľa návrhu zabezpečí ministerstvo zdravotníctva.
Zákon výslovne zakazuje nútenie k umelému ukončeniu tehotenstva a povinnosťou zdravotníckeho pracovníka je chrániť matku pred nátlakom.
Stanovujú sa tiež lehoty, v ktorých je možné umelé potraty zo zákonom uznaných dôvodov vykonať.