PA je globálnym míľnikom a nástrojom pri zlepšovaní kolektívnych opatrení na globálnej úrovni a urýchľovaní globálneho prechodu na nízkouhlíkovú spoločnosť odolnú voči dôsledkom zmeny klímy. Cieľom tejto globálnej dohody o zmene klímy, je obmedziť rast globálnej teploty do konca storočia o maximálne 2 °C a podľa možnosti významne pod túto hodnotu, len o 1,5 °C v porovnaní s predindustriálnym obdobím. V druhej polovici 21. storočia by sa mala dosiahnuť uhlíková neutralita, t.j. vypustiť len toľko emisií skleníkových plynov, koľko ekosystémy dokážu zachytiť.
PA je prelomová najmä v troch dôležitých aspektoch:
oprvýkrát ustanovuje redukčné záväzky a povinnosti nielen pre rozvinuté krajiny, ako to bolo doteraz ustanovené v Kjótskom protokole, ale pre zmluvné strany PA.
oprvýkrát sa dôslednejšie venuje aj adaptácii na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy a zakotvuje povinnosť aktívne sa pripravovať na tieto dôsledky, sledovať a hodnotiť dopady a budovať a posilňovať odolnosť ekosystémov a sociálnych a ekonomických systémov.
opovinnosť sledovať emisie skleníkových plynov a informovať o ich množstve sa vzťahuje tiež na všetky krajiny, nielen na rozvinuté, ako to bolo doteraz.
Všetky zmluvné strany PA musia predložiť redukčné záväzky, ale na rozdiel od minulosti si každá krajina stanovuje sama, akým spôsobom, a v ktorých sektoroch sa bude usilovať o zníženie emisií skleníkových plynov.
Po prijatí a ratifikácii PA bolo potrebné zaistiť, že ju bude možné vykonávať v praxi. Na konferencii zmluvných strán Dohovoru v decembri 2018 boli prijaté rozhodnutia, ktoré tvoria súbor implementačných pravidiel PA, ktorý dostal názov „Katovický klimatický balíček“ (ďalej len „KCP“). KCP obsahuje podrobné pravidlá a usmernenia pre implementáciu PA a pokrýva všetky kľúčové oblasti vrátane transparentnosti, financovania, technológií, mitigácie a adaptácie. PA sa tým stala aplikovateľnou v praxi a umožňuje tak zmluvným stranám vykonávať jej ustanovenia transparentným a komplexným spôsobom. Schválené rozhodnutia riadia medzinárodnú spoluprácu všetkých zmluvných strán PA a podporujú ich individuálne ambície.
Dôležité je zmieniť, že v nevyhnutnom rozsahu je problematika zmeny klímy adresovaná aj v aktivitách súvisiacich s plnením záväzkov SR v rámci iných medzinárodných dohovorov (napr. Agendy OSN 2030 pre udržateľný rozvoj, Dohovoru OSN o biologickej diverzite, Dohovoru OSN o boji proti dezertifikácii v krajinách postihnutých vážnym suchom, Sendaiského rámca pre znižovanie rizika katastrof na obdobie 2015 - 2030, Rámcového dohovoru o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát).
Aktuálna klimatická politika EÚ
Keďže, ako je už uvedené na inom mieste, zmena klímy predstavuje globálnu výzvu, na ktorú treba reagovať globálne. EÚ je odhodlaná stáť v čele celosvetového boja proti zmene klímy. ČŠ EÚ schválili cieľ, ktorým je dosiahnuť, aby bola EÚ do roku 2050 v súlade PA klimaticky neutrálna. ČŠ EÚ chcú tak v nadchádzajúcich desaťročiach zabezpečiť, aby sa príslušné emisie skleníkových plynov znížili na minimum a aby sa prijali opatrenia na kompenzáciu všetkých zostávajúcich emisií.
Historicky - prvý balík opatrení EÚ v oblasti klímy a energetiky bol schválený ešte v roku 2008 a stanovili sa v ňom ciele na obdobie do roku 2020. Medzi ne patrilo zníženie emisií skleníkových plynov o 20 % (v porovnaní s rokom 1990), zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov o 20 %, zvýšenie energetickej efektívnosti o 20 %.
Na dosiahnutie týchto cieľov EÚ vypracovala a neskôr zreformovala systém EÚ na obchodovanie s emisnými kvótami skleníkových plynov (ďalej len „ETS“), ktorým sa mali znížiť emisie skleníkových plynov najmä z energeticky náročných priemyselných odvetví a z elektrární. Systém vznikol v roku 2005 ako prvý veľký globálny trh s uhlíkom a naďalej je najväčším takýmto trhom.