A. Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 7/2010 Z. z. o ochrane pred povodňami a zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov predkladá do legislatívneho procesu v Národnej rady Slovenskej republiky skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Účelom návrhu novely zákona je zabezpečiť účinnejšie uplatňovanie záujmov ochrany pred povodňami, ako aj ochrany prírody na inundačných územiach vodných tokov.
Obce v rámci svojho rozvoja riešia aj nové lokality, vhodné pre výstavbu bytových budov, najmä rodinných a bytových domov. Medzi najžiadanejšie lokality pritom patria územia v blízkosti vodných tokov. Tie však sú najčastejšie zároveň inundačnými územiami, t. j. územiami, ktoré sú počas zvýšených prietokov zaplavované vodou vybreženou z koryta vodných tokov. Inundačné územia sú pritom dôležité jednak z hľadiska ochrany pred povodňami, keď rozliatie vody mimo koryta znižuje povodňové riziko v lokalitách nižšie po prúde toku, ale aj z dôvodu ochrany prírody, keďže sa v týchto územiach často nachádzajú cenné biotopy, ktoré však pre svoju existenciu potrebujú občasné zaplavovanie povodňovými prietokmi.
Platný zákon 7/2010 Z. z. o ochrane pred povodňami v súčasnosti v § 20 zakazuje v inundačných územiach umiestňovať okrem iného bytové budovy a nebytové budovy, umožňuje však výnimku, keďže zákaz sa netýka „ubytovacích zariadení na krátkodobé pobyty, ktoré nezhoršia odtok povrchových vôd, chod ľadov alebo kvalitu vody, sú odolné voči tlaku vody a sú chránené pred zaplavením interiéru vodou“. Poznámka pod čiarou k odkazu 47 odkazuje na § 43c ods. 1 písm. a) zákona č. 50/1976 Zb. v znení zákona č. 237/2000 Z. z., ktorý definuje nebytové budovy ako „hotely, motely, penzióny a ostatné ubytovacie zariadenia na krátkodobé pobyty“.
V praxi sa výnimka podľa § 20 zneužíva na umožnenie výstavby budov na trvalé bývanie v inundačných územiach napr. tak, že územie sa v územnom pláne definuje ako „Funkcia: plochy športu a rekreácie“, pričom sa povolí výstavba „rekreačných chát“ so zastavanou plochou 1 chaty max. 100 m2.
Touto praxou dochádza k zmenšovaniu inundačných území vodných tokov, a to nielen samotnou výstavbou, ale aj tým, že „ochrana pred povodňami“ novo zastavaného územia sa často vykonáva navýšením terénu nad hladinu storočnej vody. Zmenšením inundačného územia dochádza z dôvodu neumožnenia rozlivu toku k zvýšeniu povodňového rizika v území nižšie na toku, a zároveň takto dochádza k degradácii, resp. likvidácii biotopov, závislých na vode. Obe zmeny sa zapracúvajú aj v časti udeľovania priestupkov na úseku ochrany pred povodňami.