1
Predkladacia správa
Vojenská operácia EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine (ďalej len BaH) bola spustená v roku 2004. Medzi jej úlohy patrí zabezpečovať vojenskú „odstrašujúcu“ prítomnosť, prispievať k bezpečnému a stabilnému prostrediu v krajine s cieľom predchádzania možnému opätovnému prepuknutiu násilia a podporovať výcvik ozbrojených síl BaH.
Operácia EUFOR Althea je dôležitým príspevkom k udržiavaniu dlhodobej bezpečnosti v krajine, posilňujúc tak aj postavenie ako hlavného politického garanta stability na západnom Balkáne. Hoci je aktuálna bezpečnostná situácia v krajine pomerne stabilná, dlhotrvajúce neriešené vnútorné problémy a výzvy súvisiace s reformovaním ústavného usporiadania a základných aspektov fungovania štátu v kombinácii s pomalou dynamikou eurointegračného procesu môžu viesť k rýchlej zmene celkovej situácie s dopadmi na bezpečnostné prostredie.
Príslušníci ozbrojených síl SR pôsobia v operácii EUFOR Althea od jej spustenia. SR vedie tri styčné a pozorovacie tímy v mestách Novo Sarajevo, Višegrad, Foča, vykonáva funkciu náčelníka Koordinačného centra pre styčné a pozorovacie tímy na základni BUTMIR v Sarajeve a príslušníci Vojenskej polície SR zaisťujú bezpečnosť na základni.
Vzhľadom na avizovaný výpadok čilského príspevku sa uvoľnil styčný a pozorovací tím v Banja Luka, ktorý SR záujem prevziať. V tomto zmysle sa predkladá návrh na navýšenie počtu príslušníkov ozbrojených síl SR do 60 osôb pre operáciu EUFOR Althea v BaH od 1. februára 2021.
V súvislosti s odchodom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z EÚ ohrozené rezervné sily pre operáciu EUFOR Althea, keďže tieto sily tvorené britskými jednotkami. Na základe požiadavky veliteľa operácie SR deklarovala záujem a pripravenosť prispieť, od 1. januára 2021, do týchto rezervných síl jednotkou vo veľkosti roty a udržať tak adekvátnu schopnosť včasnej reakcie celej operácie. V tomto zmysle sa predkladá návrh na vyčlenenie do 160 príslušníkov ozbrojených síl SR do rezervných síl pre operáciu EUFOR Althea v BaH.
Predkladaný materiál bol predmetom pripomienkovania v rámci skráteného predbežného pripomienkového konania a skráteného medzirezortného pripomienkového konania. Na rokovanie vlády Slovenskej republiky sa predkladá bez rozporov. Materiál bol pred prerokovaním vo vláde Slovenskej republiky predložený v Bezpečnostnej rade Slovenskej republiky. Materiál bol schválený uznesením vlády SR č. 797/2020 z 16. decembra 2020.