1
Návrh na navýšenie počtu príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky a vyčlenenie do rezervných síl pre vojenskú operáciu EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine
1)Politické aspekty a medzinárodné súvislosti návrhu
Európska únia (ďalej len EÚ) realizuje Spoločnú bezpečnostnú a obrannú politiku (ďalej len SBOP) najmä prostredníctvom vysielania svojich civilných a vojenských misií a operácií, ktoré pomáhajú upevňovať bezpečnosť a stabilitu v krajinách pôsobenia. Slovenská republika (ďalej len SR) sa dlhodobo aktívne zapája do misií a operácií na podporu a udržanie mieru. Stabilita západného Balkánu v našom susedstve patrí medzi strategické bezpečnostné záujmy SR.
Vojenská operácia Európskej únie EUFOR Althea (ďalej len Althea) v Bosne a Hercegovine (ďalej len BaH) pôsobí v krajine od roku 2004 a je súčasťou komplexného prístupu k bezpečnostnej, politickej a sociálno-ekonomickej stabilizácii BaH. Mier, stabilita, rozvoj a prosperita celého regiónu západného Balkánu patria medzi priority zahraničnej a bezpečnostnej politiky SR. Hlavnou úlohou operácie je podpora orgánov BaH v zaisťovaní bezpečného prostredia. Ďalšími úlohami podpora a monitorovanie likvidácie munície, zbraní a výbušnín, monitorovanie humanitárneho odmínovania a uskutočňovanie kolektívneho výcviku ozbrojených síl BaH. Operácia výkonný mandát vychádzajúci z kapitoly VII Charty OSN, ktorý je pravidelne potvrdzovaný a predlžovaný rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN (ostatná rezolúcia č. 2549 bola jednohlasne prijatá v novembri 2020).
Viditeľná prítomnosť príslušníkov operácie Althea je mimoriadne dôležitým príspevkom k udržiavaniu dlhodobej bezpečnosti v krajine, posilňujúc tak aj postavenie ako hlavného politického garanta stability na západnom Balkáne. Hoci je aktuálna bezpečnostná situácia v krajine pomerne stabilná, dlhotrvajúce neriešené vnútorné problémy a výzvy súvisiace s reformovaním ústavného usporiadania a základných aspektov fungovania štátu v kombinácii s pomalou dynamikou eurointegračného procesu, môžu viesť k rýchlej zmene celkovej situácie s dopadmi na bezpečnostné prostredie.
Hlavným veliteľom operácie je na základe dohody medzi a NATO (tzv. Berlín+) zástupca najvyššieho veliteľa spojeneckých síl v Európe (D-SACEUR). NATO v Sarajeve samostatné veliteľstvo, kde pôsobí aj operačné veliteľstvo EÚ. Príslušníci OS SR pôsobia v operácii Althea od jej spustenia. Vedú tri styčné a pozorovacie tímy (LOT) v Novom Sarajeve, Foči a Višegrade a SR je tiež vedúcou krajinou v Koordinačnom centre pre LOT tímy (LCC), ktorý koordinuje a vyhodnocuje monitorovanie situácie na celom území BaH. SR záujem prevziať LOT tím Banja Luka po avizovanom výpadku čilského príspevku, čím by bolo posilnené hlbšie mapovanie možných bezpečnostných rizík v krajine a zároveň by bolo ocenením doterajšieho pôsobenia OS SR v BaH a ich špecifických spôsobilostí a znalosti.
Pôvodný počet 1 300 príslušníkov operácie Althea bol v roku 2012 znížený na súčasných 600, opierajúc sa o záložné sily okamžitého nasadenia umiestnené mimo územia BaH. Tieto
2
rezervné sily v súčasnosti poskytuje Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (UK), pričom vzhľadom na stav rokovaní s UK ohľadom Dohody o vystúpení hrozí výpadok UK príspevku od 1.1.2021. Členské štáty boli preto požiadané o posilnenie svojich národných príspevkov, aby sa udržala schopnosť včasnej reakcie operácie Althea v prípade potreby. SR prejavila záujem a pripravenosť poskytnúť pre záložné sily operácie Althea jednotku vo veľkosti roty. Takýto príspevok SR by bol politicky veľmi cenený a posilnil by dôveryhodnosť SR ako angažovaného prispievateľa do medzinárodného krízového manažmentu EÚ ako aj celkovú prítomnosť SR v regióne západného Balkánu.
2)Vojensko-odborné aspekty návrhu
Mandátový celkový počet príslušníkov OS SR a vojenskej polície pre operáciu Althea, vrátane veliteľstiev EÚ a NATO v BaH v súčasnosti predstavuje 51 osôb.
OS SR pôsobia v operácii Althea na základe uznesenia NR SR č.1358 z 1. decembra 2004 príslušníkmi na operačnom veliteľstve Althea v Sarajeve na základni BUTMIR-II a vo veliteľstve NATO v Sarajeve. Okrem toho OS SR na základe uznesenia NR SR č.194 zo 7. decembra 2010 OS SR prispievajú do troch LOT tímov vo Foči, Novo Sarajeve a Višegrade, a prevzali úlohu vedúcej krajiny v LCC na základni BUTMIR-II.
V súlade s uznesením NR SR č. 1975 z 25. septembra 2015 boli do operácie Althea vyslaní aj 2 príslušníci Vojenskej polície Slovenskej republiky, a to do Medzinárodnej jednotky vojenskej polície (International Military Police).
V súlade s prioritami zahraničnej politiky SR a plánovaným plnením ďalších operačných úloh operácie Althea, sa týmto materiálom navrhujú aktualizovať v súčasnosti platné uznesenia
NR SR, týkajúce sa príslušníkov OS SR, nasledovne:
a)od 1. februára 2021 navýšiť počet príslušníkov OS SR vyslaných do vojenskej operácie EUFOR Althea, vrátane veliteľstiev a NATO v BaH, do 60 osôb a to
do ukončenia mandátu operácie Althea.
Medzi hlavné úlohy operácie Althea, na ktorých sa podieľajú aj príslušníci OS SR, patrí zabezpečiť vojenskú „odstrašujúcu“ prítomnosť a bezpečné prostredie s cieľom zabrániť opätovnému vypuknutiu násilia. Tieto zahŕňajú najmä pôsobenie vo veliacich, riadiacich a koordinačných štruktúrach operácie a monitorovaciu činnosť v priestore zodpovednosti, zabezpečovanie styku s predstaviteľmi miestnej samosprávy vo vymedzenom regióne, vykonávanie tzv. styčnej činnosti a spolupráce s vládnymi, mimovládnymi organizáciami a štruktúrami medzinárodných organizácií v priestore tejto vojenskej operácie.
Navýšenie počtu príslušníkov OS SR vyslaných do operácie Althea vrátane veliteľstiev a NATO v BaH umožní OS SR prevzatie nového LOT tímu (Banja Luka), o ktorý SR záujem.
Priestor pôsobenia zostáva vymedzený na priestor vojenskej operácie EUFOR Althea v BaH.
Príslušníci OS SR budú podliehať riadeniu operačného veliteľa EUFOR Althea.
Príslušníci Vojenskej polície SR zostávajú plniť operačné úlohy v zmysle platného mandátu.
3
b)od 1. januára 2021 vyčleniť do rezervných síl pre operáciu EUFOR Althea v BaH
do 160 príslušníkov OS SR a to do ukončenia mandátu operácie Althea.
Požiadavka na vyčlenenie a poskytnutie rezervných síl, vrátane prechodných rezervných síl (Intermediate Reserve Force ďalej len „IR“), vyplynula zo spoločného rokovania Vojenského výboru NATO a Vojenského výboru dňa 8. septembra 2020 v súvislosti s plánovaným ukončením pôsobenia príslušníkov ozbrojených síl UK vo vojenskej operácii Althea k 31. decembru 2020. Stiahnutie UK príspevku v rámci IR znamená pre operáciu Althea výpadok 25% rezervných síl. Z hľadiska dôveryhodného a účinného fungovania operácie Althea je zabezpečenie spôsobilosti IR roty OS SR kritická.
OS SR majú skúsenosti s poskytovaním rezervných síl z r. 2013 - 2015 v rámci operácie Althea a majú tiež kapacity na udržiavanie týchto spôsobilostí. Vyčlenenie IR roty z OS SR pre operáciu Althea by prispelo tiež k zvyšovaniu operačnej pripravenosti OS SR, ich vycvičenosti, prehĺbeniu interoperability, schopnosti operačného plánovania so spojencami a partnermi v operácii Althea, ako aj možnosti prehĺbenia situačného prehľadu v oblasti západného Balkánu.
Vyčlenená IR rota OS SR by podliehala riadeniu veliteľovi mnohonárodného práporu EUFOR v Sarajeve a v čase pohotovosti by bola umiestnená na území SR. V prípade zhoršenia bezpečnostnej situácie v BaH môže veliteľ operácie Althea, po predchádzajúcom odsúhlasení Politickým a bezpečnostným výborom Rady EÚ, aktivovať rezervné sily vrátane IR roty OS SR a nasadiť ich do priestoru operácie v BaH vydaním aktivačného rozkazu. Počas doby pohotovosti IR rota vykonáva nácvik činnosti na území SR, a taktiež cvičenia na území BaH s cieľom zlepšiť interoperabilitu s ostatnými silami operácie Althea a OS BaH. Zároveň sa dvakrát ročne vykonáva operačné zladenie s ostatnými silami v priestore operácie Althea v trvaní 1 týždňa, a to buď vyslaním celej deklarovanej jednotky, alebo len jej plánovacieho jadra na príslušné taktické cvičenie.
Počas doby pohotovosti môže veliteľ operácie Althea požiadať o nasadenie IR roty OS SR do operácie. Vyslanie príspevku OS SR môže byť realizované viackrát, maximálne však štyrikrát ročne počas jeho doby pohotovosti v trvaní 30 dní.
Úlohou IR roty OS SR bude prispieť k schopnosti rýchlo reagovať na vzniknutú hrozbu a zabezpečiť vojenskú prítomnosť na podporu exekutívnych úloh operácie Althea. Jednotka bude v čase pohotovosti pod plným velením náčelníka Generálneho štábu OS SR a veliteľ mnohonárodného práporu operácie Althea bude mať právomoc koordinovať prípravu nasadenia priamo s veliteľom IR roty. V prípade nasadenia IR roty OS SR do priestoru operácie náčelník Generálneho štábu OS SR deleguje veliteľovi operácie právomoc riadiť veliteľa IR roty OS SR v zmysle Revízie 5 Operačného plánu pre vojenskú operáciu Althea v BaH. IR rota bude vyzbrojená osobnými zbraňami, nákladnými vozidlami a výstrojom na kontrolu davu a/alebo ľahkými obrnenými vozidlami, nákladnými vozidlami a výstrojom na kontrolu davu.
4
3)Právne aspekty návrhu
Predmetným materiálom sa zabezpečuje súhlas Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej ako NR SR) s vyslaním príslušníkov OS SR do operácie Althea v Bosne a Hercegovine v navýšenom počte na dobu trvania mandátu operácie, ako aj vytvorenie rámca na vyslanie rezervných síl v prípade aktivovania IR roty a potreby jej nasadenia počas trvania mandátu operácie.
Z pohľadu vnútroštátnej legislatívy je na základe čl. 86 písm. l) Ústavy SR. oprávnená vysloviť súhlas s vyslaním príslušníkov OS SR na účely vojenskej operácie podľa § 12 ods. 1 písm. d) zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), NR SR. V súčasnosti pôsobia OS SR v operácii na základe uznesenia NR SR č. 1358 z 1. decembra 2004, uznesenia NR SR č. 194 zo 7.decembra 2010 a uznesenia NR SR č. 1975 z 25. septembra 2015. Každá zmena tohto mandátu podlieha na základe § 12 ods. 5 zákona rozhodnutiu NR SR.
Medzinárodnoprávny titul pre pôsobenie príslušníkov OS SR v operácii Althea je založený na Všeobecnej rámcovej dohode pre mier v Bosne a Hercegovine (zo 14. decembra 1995), ale najmä rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN (ďalej len BR OSN) č. 1551/2004, ako aj následnej Jednotnej akcii rady 2004/570/SZBP z 12. júla 2004 o vojenskej operácii Európskej únie v Bosne a Hercegovine. BR OSN svojimi rezolúciami pravidelne predlžuje mandát operácie Althea .
Konkrétne podmienky pôsobenia príslušníkov OS SR v operácii Althea môžu byť v súlade s medzinárodným právom, ako aj pravidlami tejto misie modifikované rezolúciami BR OSN, medzinárodnými zmluvami, alebo medzinárodnými zmluvnými dokumentmi.