územného celku aj nimi zriadená rozpočtová alebo príspevková organizácia, ktorá má túto kultúrnu pamiatku v správe. O dotáciu na obnovu kultúrnej pamiatky, ktorá je bytovým domom, môže požiadať osoba vykonávajúca správu bytového domu podľa zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov, t.j. spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome (ďalej len „spoločenstvo“) alebo správca bytového domu. V tomto prípade žiadateľom nebudú samotní vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, ale spoločenstvo, ktoré je samostatnou právnickou osobou, alebo správca bytového domu, ktorým môže byť právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ.
Osobitný prípad predstavuje obnova kultúrnych pamiatok, ktoré sú ruinou, historickým parkom, historickou zeleňou, archeologickým náleziskom, kultúrnou pamiatkou sakrálneho alebo technického charakteru. Tieto kultúrne pamiatky sú nie zriedka v zlom stave a ich vlastník sa o nich buď nestará alebo ich vlastník nie je známy. Ide napríklad o situáciu, že vlastník vyššie uvedenej kultúrnej pamiatky žije dlhodobo v zahraničí, zdedil kultúrnu pamiatku, ale je občanom iného štátu a na území Slovenskej republiky sa vôbec nezdržiava alebo ide o nehnuteľnú kultúrnu pamiatku, ktorá nie je evidovaná v katastri nehnuteľností alebo list vlastníctva k takejto nehnuteľnej kultúrnej pamiatke nie je založený. Keďže je záujem aj na ochrane takýchto kultúrnych pamiatok, pripúšťa sa, aby o dotáciu na ich obnovu mohla požiadať okrem vlastníka aj iná osoba, ktorá na základe zmluvy užíva pozemok, na ktorom sa táto kultúrna pamiatka nachádza. Po splnení tejto podmienky bude môcť o dotáciu požiadať obec, nadácia, nezisková organizácia, občianske združenie a registrovaný sociálny podnik. Dotácia na obnovu sa síce poskytne osobe odlišnej od vlastníka kultúrnej pamiatky, ale účel dotácie, t.j. obnova kultúrnej pamiatky, bude naplnený. Môže ísť napríklad o prípad, ak kultúrnu pamiatku, ktorá je ruinou alebo historickým parkom, vlastní osoba, ktorá sa o ňu nijakým spôsobom nestará. V záujme obnovy takejto kultúrnej pamiatky sa dotácia môže poskytnúť napríklad obci, na území ktorej sa kultúrna pamiatka nachádza.
Vyššie uvedené nevylučuje, aby sa dal žiadateľ pri podaní žiadosti o poskytnutie dotácie zastúpiť splnomocnencom. Pri inštitúte splnomocnenia treba vychádzať z ustanovení Občianskeho zákonníka. Vzhľadom na rozsah nadobúdaných práv a povinností by mal byť podpis splnomocniteľa na splnomocnení úradne osvedčený. Je treba zdôrazniť, že aj keď sa dá žiadateľ pri podaní žiadosti zastúpiť, žiadateľom o dotáciu je splnomocniteľ. Všetky doklady, ktoré sa k žiadosti prikladajú (potvrdenie konkurzného súdu, potvrdenie inšpektorátu práce, atď.), sa teda musia týkať splnomocniteľa.
Žiadateľom o dotáciu na účel podpory aktivity v oblasti kultúry, umenia a kultúrneho a kreatívneho priemyslu môže byť verejná vysoká škola, ktorá poskytuje vzdelávanie v akreditovanom umeleckom študijnom programe, najmä v študijných odboroch výtvarné umenie, dizajn, hudobné umenie, divadelné umenie, tanečné umenie, filmové umenie a multimédia.
K § 4
Ustanovujú sa podmienky poskytnutia dotácie. Žiadateľ musí spĺňať zároveň podmienky podľa § 8a ods. 4 a 8 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ak tento zákon v § 13 ods. 2 neustanovuje inak a jednak podmienky podľa tohto zákona.