Dôvodová správa
A.Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov predkladajú do Národnej rady Slovenskej republiky poslanci Jana Vaľová, Robert Fico, Ladislav Kamenický, Viliam Záhorčák, Richard Takáč.
Cieľom návrhu je podporiť darovanie krvi, ako úkonu vo všeobecnom záujme, prejavu vzájomnej pomoci a spolupatričnosti, podporiť ochranu zdravia darcov krvi a zjednotiť prax pri poskytovaní pracovného voľna pre darcov krvi.
Podľa platnej právnej úpravy, Zákonníka práce zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty na odber a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutný čas neprítomnosti v práci (§138 ods.2).
Od právnej úpravy pracovného voľna pre darcov krvi v roku 2003 prax ukázala, že táto úprava je nejednoznačná a zamestnávatelia pri poskytovaní pracovného voľna darcom krvi postupujú rozdielne, počet darcov krvi nie je dostatočný, v dôsledku čoho sa dlhodobo opakujú situácie, že Národná transfúzna služba musí vyzývať obyvateľov na darovanie krvi, čo možno nájsť aj na jej stránke
http://www.ntssr.sk/239/vyzva-na-darovanie-krvi
krv, p
Nepriaznivú situáciu v darcovstve krvi si uvedomujú tak zdravotné poisťovne ako aj zamestnávatelia ale aj samosprávne orgány, napr. vyššie územné celky, ktorí sa snažia rôznymi benefitmi pre darcov krvi motivovať poistencov a zamestnancov k darovaniu krvi, ako príklad možno uviesť informácie verejne dostupné na stránkach zdravotných poisťovní ako aj na stránkach zamestnávateľov, vyšších územných celkov, ako aj v kolektívnych zmluvách a mnoho darcov krvi odchádza zo Slovenska darovať krv do zahraničia za finančnú odmenu.naše
Aj pod vplyvom epidémie koronavírusu, ale aj z dôvodu potreby prehodnotenia zákonnej úpravy poskytovania pracovného voľna pre darcov krvi, ktorá sa ukázala ako nejednoznačná a ktorá nezabezpečuje rovnaký postup zamestnávateľov pre všetkých darcov krvi pri poskytovaní pracovného voľna a zároveň za účelom podpory darcovstva krvi a ochrany zdravia darcov krvi aj vytvorením takých podmienok, ktoré napomôžu zvýšiť ich počet, ako aj motiváciu k darovaniu krvi navrhuje sa jednoznačne upraviť, že za nevyhnutne potrebný čas (čas cesty na odber a späť a čas na zotavenie po
odbere), sa považuje pracovný deň, v ktorom došlo k odberu krvi a aferéze alebo odberu ďalších biologických materiálov.
Možnosť lekára určiť, že čas potrebný na zotavenie po odbere sa predlžuje podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber zostáva zachovaná.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a všeobecne záväznými právnymi predpismi, medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky, ako aj s právom Európskej únie.
Predložený návrh zákona bude mať dopad na verejné financie, rozpočty obcí a vyšších územných celkov a podnikateľské prostredie a nemá negatívny vplyv na životné prostredie, na zamestnanosť a informatizáciu spoločnosti. Vzhľadom na to, že v súčasnosti zamestnávatelia poskytujú zamestnancom rôzne benefity a darovanie krvi majú pokryté v Vzhľadom na to, že v súčasnosti zamestnávatelia poskytujú zamestnancom rôzne benefity a darovanie krvi majú pokryté vo kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa možno predpokladať, že dopad zákona na verejné financie, rozpočty obcí a vyšších územných celkov a podnikateľské prostredie bude nižší ako je vyčíslený.
kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa možno predpokladať, že dopad zákona na verejné financie, rozpočty obcí a vyšších územných celkov a podnikateľské prostredie bude nižší ako je vyčíslený.
B.Osobitná časť
K Čl. I.
Navrhuje sa za nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty odber a späť a za čas na zotavenie po odbere považovať pracovný deň, v ktorom došlo k odberu.
K Čl. II.
Ustanovuje sa účinnosť zákona od 1.januára 2021.