Dôvodová správa
I.Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov predkladajú do Národnej rady Slovenskej republiky poslanci Národnej rady Slovenskej republiky za politickú stranu Kotlebovci Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, Jozef Šimko, Rastislav Schlosár a Magdaléna Sulanová.
Cieľom legislatívneho návrhu je posilnenie postavenia poškodeného v konaní o dohode o vine a treste tak, aby bol zabezpečený objektívnejší a spravodlivejší proces. To v konečnom dôsledku povedie k nižšej miere kriminality, väčšej vymožiteľnosti práva a vyššej bezpečnosti obyvateľov Slovenskej republiky.
V súčasnom právnom poriadku záujmy obetí trestných činov, t. j. poškodených, nedostatočne chránené. A to aj napriek tomu, že zmyslom a hlavným cieľom trestného práva je práve ochrana ľudí pred nebezpečnou kriminalitou, ktorá predstavuje významný zásah do života poškodených a ich blízkych. Dokonca platí, že súčasné zákony častokrát viac ochraňujú páchateľov trestných činov, ako ich obete.
Akokoľvek by bola vysoká dôvera k súdom a orgánom činným v trestnom konaní, vždy je riziko nesprávneho posúdenia veci a tým aj riziko vynesenia nespravodlivého rozhodnutia súdu. Z tohto dôvodu je mimoriadne dôležité, aby mali všetky strany v konaní o dohode o vine a treste rovnocenné postavenie, resp. také postavenie, ktoré im umožní účinne obraňovať svoje práva.
Trestný poriadok dnes dáva prokurátorovi aj obžalovanému široké práva v konaní o dohode o vine a treste. Poškodený však oproti páchateľovi trestného činu v tomto konaní slabšie postavenie. Zatiaľ čo bez súhlasu obvineného nie je možné uzavrieť túto dohodu, súhlas poškodeného sa vyžaduje len vo veci náhrady škody. Ak nedošlo k dohode o náhrade škody, prokurátor navrhne, aby súd poškodeného odkázal s nárokom na náhradu škody alebo jej časti na civilný proces alebo iné konanie.
Z uvedeného vyplýva, že poškodený je v najslabšej pozícii spomedzi všetkých strán trestného konania, pritom je to práve jeho život, zdravie, majetok alebo česť, ktoré sú objektami chránenými zákonmi.
Skutočnosť, že poškodený je z konania o dohode o vine a treste takmer vylúčený, vedie k veľkej miere korupcie. Pre obvineného je omnoho jednoduchšie dosiahnuť vhodnými úplatkami pre neho priaznivú dohodu o vine a treste, ak túto dohodu nemôže zablokovať poškodený.
Nedostatočná možnosť uplatnenia práv poškodených vedie v konečnom dôsledku k neobjektívnym a nespravodlivým súdnym rozhodnutiam. Páchatelia trestných činov
dostávajú neprimerane nízke tresty, ktoré im nijako nebránia pokračovať v trestnej činnosti častokrát aj voči ich pôvodným obetiam. V takom prípade možno hovoriť o sekundárnej viktimácii obetí, ktorá môže prevýšiť aj ich primárnu ujmu. Navyše tieto tresty nepôsobia ani preventívne voči tretím osobám, čím ďalej napomáhajú k zvyšovaniu kriminality. V neposlednom rade tiež prispievajú k nižšej vymožiteľnosti práva, strate dôvery verejnosti k súdnictvu a celkovému úpadku princípov právneho štátu na Slovensku.
Z tohto dôvodu je potrebné posilniť postavenie poškodeného v trestnom konaní a zrovnoprávniť ho s obvineným, resp. obžalovaným v konaní o dohode o vine a treste. To možno dosiahnuť jedine tak, že poškodený získa právo zablokovať dohodu o vine a treste.
II.Osobitná časť
Čl. I
K bodu 1
Upravuje sa možnosť uplatniť nárok na náhradu škody v trestnom konaní bez časového obmedzenia za podmienky konania o dohode o vine a treste.
K bodu 2
Dohoda o vine a treste sa bude môcť uzavrieť len so súhlasom poškodeného. Vzhľadom na to je potrebná aj jeho prítomnosť v konaní o dohode o vine a treste prostredníctvom jeho predvolania a upovedomenia jeho splnomocnenca.
K bodu 3
Dohodu o vine a treste nebude možné uzavrieť bez prítomnosti poškodeného v konaní o dohode o vine a treste. Rozširuje sa okruh otázok, ku ktorým sa možnosť poškodený vyjadriť, a to o vinu a výšku trestu. Upravuje sa povinnosť prokurátora ako orgánu činného v trestnom konaní poskytnúť súčinnosť spočívajúcu v poučení poškodeného ako riadne uplatniť nárok na náhradu škody.
K bodu 4
Dohodu o vine a treste bude musieť podpísať poškodený na znak súhlasu s jej obsahom, pričom sa vypúšťa podmienka úspešného uplatnenia nároku na náhradu škody a zúčastnenia sa konania.
Čl. II
Navrhuje sa účinnosť zákona od 1. januára 2021.