PREDKLADACIA SPRÁVA
Predkladacia správa
Materiál „Návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky so zmenami a doplnkami dohovoru COTIF v znení protokolu 1999 prijatých na 13. valnom zhromaždení Medzivládnej organizácie pre medzinárodnú železničnú prepravu (OTIF)“ sa predkladá ako iniciatívny materiál.
Valné zhromaždenie OTIF zriadené v súlade s článkom 13 § 1 písm. a) dohovoru o medzinárodnej železničnej preprave (COTIF) a jeho dodatkov, ktorého zmluvnou stranou je aj Slovenská republika na svojom 13. zasadnutí, ktoré sa konalo v dňoch 25. 26. septembra 2018, rozhodlo o niektorých zmenách dohovoru COTIF, ako aj jeho dodatkov.
Zmeny dohovoru COTIF sa zameriavajú na zlepšenie a uľahčenie postupu revízie dohovoru COTIF s cieľom konzistentnej a rýchlej implementácie zmien jeho dodatkov a s cieľom zabrániť nepriaznivým účinkom súčasného zdĺhavého postupu revízie vrátane rizika vnútorného nesúladu medzi zmenami prijatými Revíznym výborom a zmenami prijatými valným zhromaždením organizácie OTIF, ako aj vonkajšieho nesúladu, najmä s právom Únie.
Cieľom zmien dodatku E (CUI) je objasniť rozsah pôsobnosti jednotných pravidiel CUI, aby sa zabezpečilo, že sa tieto predpisy budú viac systémovo uplatňovať na účel, na ktorý určené, t. j. v medzinárodnej železničnej doprave, napríklad v koridoroch nákladnej dopravy alebo pre medzinárodné osobné vlaky.
Cieľom zmien dodatku G (ATMF) je dosiahnuť harmonizáciu pravidiel organizácie OTIF a pravidiel Únie, najmä po tom, čo Únia v roku 2016 prijala štvrtý železničný balík.
V návrhu nového dodatku H sa uvádzajú ustanovenia na reguláciu bezpečnej prevádzky vlakov v medzinárodnej doprave s cieľom zosúladiť dohovor COTIF s acquis Únie a podporiť interoperabilitu mimo Európskej únie. Navrhovaný text je v súlade s ustanoveniami novej smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/798 z 11. mája 2016 o bezpečnosti železníc (Ú. v. EÚ L 138, 26.5.2016) a s ňou súvisiacimi sekundárnymi právnymi predpismi.
Detailný prehľad zmien jednotlivých článkov dohovoru, ako aj článkov dodatkov je uvedený vo vlastnom materiáli.
Zmeny samotného dohovoru prijaté valným zhromaždením nadobúdajú platnosť pre všetky členské štáty po dvanástich mesiacoch od ich schválenia dvoma tretinami členských štátov, s výnimkou tých členských štátov, ktoré pred nadobudnutím platnosti zmien vyhlásili, že s nimi nesúhlasia.
Zmeny dodatkov k dohovoru prijaté valným zhromaždením nadobudnú platnosť pre všetky členské štáty po dvanástich mesiacoch od ich schválenia polovicou členských štátov, ktoré
nepodali vyhlásenie podľa článku 42 § 1 prvá veta COTIF, s výnimkou tých členských štátov, ktoré pred nadobudnutím platnosti vyhlásili, že s nimi nesúhlasia a členských štátov, ktoré podali vyhlásenie podľa článku 42 § 1 prvá veta COTIF.
Členské štáty zasielajú generálnemu tajomníkovi oznámenia o schválení zmien dohovoru prijatých valným zhromaždením a vyhlásenia o nesúhlase s týmito zmenami. Generálny tajomník o tom informuje ostatné členské štáty.
Dohovor COTIF je mnohostrannou medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy v zmysle článku 7 ods. 4 Ústavy SR, ktorá priamo zakladá práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb, a preto sa vyžaduje pred ratifikáciou súhlas Národnej rady Slovenskej republiky. Zároveň je podľa článku 7 ods. 5 Ústavy SR mnohostrannou medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy, na vykonanie ktorej nie je potrebný zákon a ktorá po ratifikácii a vyhlásení spôsobom ustanoveným zákonom prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.
Prijatie materiálu nemá dopad na zvýšenie výdavkov verejných financií, podnikateľské prostredie, životné prostredie, informatizáciu spoločnosti, sociálny vplyv ani vplyv na služby verejnej správy pre občana, nezasahuje do pôsobnosti iných orgánov verejnej moci a je v súlade so zahraničnými záujmami Slovenskej republiky.