1
Príloha I: Nové iniciatívy1
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
1V súlade s Medziinštitucionálnou dohodou o lepšej tvorbe práva Komisia v tejto prílohe poskytuje ďalšie informácie (ak takéto informácie k dispozícii) o iniciatívach zahrnutých do jej pracovného programu. Tieto informácie, ktoré sa vedľa každej iniciatívy uvádzajú v zátvorkách, len orientačné, a môžu sa počas prípravného procesu zmeniť, a to najmä vzhľadom na výsledok posúdenia vplyvu.
2
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Európsky ekologický dohovor
1.
Európsky ekologický dohovor
Oznámenie o európskom ekologickom dohovore (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2019);
Európsky právny predpis v oblasti klímy, v ktorom je zakotvený cieľ dosiahnutia klimatickej neutrality do roku 2050 (legislatívna iniciatíva, článok 192 ods. 1 ZFEÚ, 1. štvrťrok 2020);
Európsky klimatický pakt (nelegislatívna iniciatíva, 3. štvrťrok 2020)
MŽP SR
MH SR
MF SR
MŽP SR
ÚPVII
MŽP SR
Vysoká priorita- Oznámenie EK bolo predstavené v decembri 2019, ako nová
stratégia rastu a transformácie EÚ. European Green Deal predstavuje víziu pre dosiahnutie férovej a prosperujúcej spoločnosti, modernej, zdrojovo efektívnej a konkurencieschopnej ekonomike, s nulovými emisiami skleníkových plynov a ekonomickým rastom nezávislý od využívania zdrojov. Slovenská republika víta predstavený rámec a plne podporuje potrebné aktivity, avšak s ohľadom na špecifikácie každého ČŠ. Pre SR bude dôležité najmä nastavenie aktivít vyplývajúcich z Green Deal a to napr. pri revíziách spojených s ETS systémom, príprave priemyselnej stratégie, ako aj prijatia nového Akčného plánu pre obehové hospodárstvo. Súčasne budú ciele a aktivity vyplávajúce z predmetného oznámenia premietnuté do konkrétnych revízií smerníc, ako aj finančných nástrojov.
Vysoká priorita -Legislatívny návrh, ktorý bude podliehať riadnemu
legislatívnemu postupu, by mal do európskeho právneho poriadku preniesť záväzný cieľ pre na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050. V závislosti od formy legislatívneho návrhu, jeho obsahu a vzhľadom na proces prijímania, kde bude ambícia prijať ho v čo najkratšom možnom čase, čo znemožní dôkladnú diskusiu o návrhu, môžu byť dopady na SR významné. Problémom bude aj to, že tento legislatívny návrh nebude sprevádzať dopadová štúdia a pravdepodobne bude vychádzať z dlhodobej stratégie EÚ.
Stredná priorita- Vzhľadom na to, že sa bude pravdepodobne jednať hlavne
o európsku nelegislatívnu iniciatívu, ktorú bude iniciovať EK a budú sa využívať existujúce platformy (napr.: dohovor primátorov a starostov) a nástroje (národné integrované energetické a klimatické plány, navrhované strategické plány na vykonávanie spoločnej poľnohospodárskej platformy, európsky semester) nebude mať táto iniciatíva zásadné priame implikácie na SR. Na druhej strane nevieme do akej formy sa táto iniciatíva rozvinie, to čo by však mala riešiť je dôležité aj pre Slovensko
3
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
2.
Financovanie udržateľnej transformácie
Investičný plán pre udržateľnú Európu (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Fond pre spravodlivú transformáciu (legislatívna iniciatíva, článok 175 ZFEÚ, 1. štvrťrok 2020);
MF SR
ÚPVII
MŽP SR
ÚPVII, MŽP SR MF SR, MH SR MPSVR MPRV MV SR MZ SR, MŠVVaŠ SR MDV SR
Vysoká priorita - The European Green Deal vytvára rámec transformácie EÚv
nadchádzajúcom obodbí. European green Deal Invesment plan víta SR ako koordinovaný plán na podporu krokov stanovených v rámcovom dokumente European Green Deal, k tomuto plánu pridané aj ďalšie nástroje vníma SR ako užitočný nástroj pre dosiahnutie stanovených výsledkov v danej oblasti.SR víta, že Fond na spravodlivú transformáciu (FST) bude podporovať, okrem zániku činností spojených s výrobou a používaním uhlia, aj odstavovanie uhlíkovo náročného priemyslu. Pre SR je však zároveň kľúčové, aby alokácia FST (7,5 mld. EUR) nebola viazaná na úkor politiky súdržnosti EÚ, či iných politík EÚ, ktoré výrazne prispievajú ku klimatickým cieľom EÚ. V kontexte viacročného finančného rámca na roky 2021 2027 (VFR) preto musí skutočne ísť o tzv. „fresh money“, t. j. dodatočné finančné zdroje z rozpočtu EÚ. SR rovnako podporuje záujem o zásadnejšie rozšírenie rozsahu oprávnených aktivít, ktoré navrhované na financovanie prostredníctvom FST. V opačnom prípade FST pre SR len malú pridanú hodnotu najmä, ak majú byť z FST financované také aktivity, ktoré v súčasnom programovom období oprávnené na podporu z fondov politiky súdržnosti EÚ. SR vo všeobecnosti podporuje iniciatívu prechodu na klimaticky neutrálne a obehové hospodárstvo. V prvotných diskusiách však očakávame od EK bližšie objasnenie pridanej hodnoty zavedenia nového FST, keďže spustenie legislatívneho procesu k tomuto navrhovanému fondu môže priniesť oneskorenie prijatia novej legislatívy pre politiku súdržnosti na obdobie 2021 2027. V súvislosti s jasným zámerom EK smerovať významné zdroje na investície podporujúce zlepšenie klímy sa preto o to viac ukazuje ako opodstatnená potreba väčšej flexibility v rámci podmienok pre tematickú koncentráciu (stanovená v návrhu nariadenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja a Kohéznom fonde na obdobie 2021 - 2027). SR preto nemôže súhlasiť s takým návrhom, aby doplnkové zdroje, ktoré majú byť povinne prevedené z EFFR a ESF+ do FST neboli zahrnuté do výpočtu tematickej koncentrácie.
Vysoká priorita - Z pohľadu SR je kľúčové, aby JTF predstavoval „fresh money“
(t.j. jeho vznik nebol financovaný na úkor kohézie či SPP), a aby rozsah podpory zodpovedal potrebám Slovenska. EK v prípade SR navrhuje financovanie projektov v Trenčianskom a Košickom kraji.Zatiaľ čo EK a kohézne krajiny trvajú na „fresh money“, čistí platcovia požadujú zdroje JTF získať reprioritizáciou v rámci návrhu VFR 2021 - 2027. Medzi ČŠ rezonujú obavy z hľadiska spravodlivosti (fairness) alokačného kľúča, ktorý navyšuje národné obálky najväčším znečisťovateľom a vyspelým ekonomikám a nezohľadňuje doterajšie národné náklady na dekarbonizáciu ekonomiky. Z obsahového hľadiska ČŠ najviac diskutujú o výške povinných transferov z ERDF/ESF, rozsahu oprávnených aktivít JTF a obsahu územného plánu spravodlivej transformácie, ktorý (ako jedinú kondicionalitu pre využívanie JTF) musí schváliť EK.
4
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Obnovená stratégia udržateľného financovania (nelegislatívna iniciatíva, 3. štvrťrok 2020);
Preskúmanie smernice o zverejňovaní nefinančných informácií (legislatívna iniciatíva, vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
MF SR
MŽP SR
MF SR
Stredná priorita - Vítame iniciatívu Európskej komisie v oblasti udržateľných
financií, vrátane jej cieľa transformovať európske hospodárstvo na ekologickejší, odolnejší a obehový systém. Sme toho názoru, že udržateľné financovanie má, a v budúcnosti ešte viac bude mať, veľký význam. Z tohto dôvodu zvyšovanie povedomia účastníkov trhu o ESG faktoroch a prvkoch udržateľnosti investícií je jednou zo základných metód, ako podporiť rozvoj udržateľného financovania a nadviazať na progres, ktorý už bol doteraz dosiahnutý.
Stredná priorita - SR iniciatívu víta, pozícia sa bude odvíjať od obsahu návrhu.
3.
Príspevok Komisie na konferenciu COP26 v Glasgowe
Plán cieľov v oblasti klímy do roku 2030 (nelegislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, 3. štvrťrok 2020);
Nová stratégia EÚ pre adaptáciu na zmenu klímy (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020);
Nová stratégia lesného hospodárstva EÚ (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020);
MŽP SR
MH SR
MŽP SR
MPRV SR MŽP SR
Vysoká priorita -Tento nelegislatívny návrh a dopadová štúdia budú tvoriť základ
na revíziu všetkých klimatických a energetických legislatív, ktoré by mali byť následne predstavené v júni 2021. Okrem toho bude tento nelegislatívny návrh vstupom do diskusie o navýšení cieľov do roku 2030, ktoré by následne mali byť komunikované aj na medzinárodnej konferencii zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (GOP26), ktorý sa uskutoční v novembri 2020 v Glasgowe.Následné zvýšenie cieľov bude mať dopady na priemysel, energetiku, ale aj iné sociálno-ekonomické dopady.
Vysoká priorita - SR prijatú aktualizovanú národnú stratégiu adaptácie na
zmenu klímy (2018) a pripravuje adaptačný akčný plán. Otázkou preto ostáva, či EU adaptačná stratégia bude zohľadňovať prijaté národné stratégie a bude ich dopĺňať súborom nástrojov a opatrení na európskej úrovni, alebo pôjde o nový nástroj, ktorý bude musieť byť premietnutý do národných stratégií.
Vysoká priorita- zabezpečenie rovnováhy medzi všetkými tromi piliermi
udržateľnosti (ekonomický, environmentálny a sociálny) pri hospodárení v lesoch.
4.
Udržateľnosť potravinových systémov
Stratégia „z farmy na stôl“ (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
MPRV SR
MŽP SR
Vysoká priorita - Iniciatíva z farmy na stôl, prináša potenciál sústredenia sa na
regionálnu výrobu a spotrebu vypestovaných plodín, čím sa podporí rozvoj vidieka, udržateľnejšie hospodárenie v pôdohospodárstve, uzavretejšie agro-ekosystémy a v neposlednom rade sa zníži riziko zavlečenia škodlivých organizmov na územie SR a EÚ. Prírode blízke systémy v rámci ekoregiónov, môžu prilákať moderne zmýšľajúcich nadšencov a zaistiť tak ďalšiu generáciu farmárov starajúcich sa o krajinu.
5
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
5.
Dekarbonizácia energie
Stratégia pre inteligentnú integráciu odvetví (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020);
Vlna obnovy (nelegislatívna iniciatíva, 3. štvrťrok 2020);
Energia z obnoviteľných zdrojov na mori (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020)
MH SR
MDV SR
MH SR
MH SR
Vysoká priorita - Dokument je kľúčový pre prepájanie sektorov, hlavne elektro-
energetiky a plynárenstva a budúce využívanie robustnej plynárenskej siete.
Stredná priorita- Obnova budov patrí medzi dôležité aspkety pri dosiahnutí
klimatickej neutrality do roku 2050. Gesciou patrí primárne na MDV SR.
Nízka priorita - SR ako vnútrozemský štát nemá potenciál na off-shore OZE.
6.
Udržateľná výroba a spotreba
Nový akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Posilnenie postavenia spotrebiteľa pre ekologickú transformáciu (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
MŽP SR
MH SR
MH SR
MŽP SR
MPRV SR
MH SR
Vysoká priorita - Nový Akčný plán pre obehové hospodárstva, je v poradí
druhým nelegislatívnym AP na úrovni EÚ. SR víta prípravu návrhu a plne podporuje potrebu jednotnej vízie pre transformácie hospodárstv. Očakáva sa, že nový AP na úrovni EÚ bude konkrétnejší, na ktoré je dôležité sa v nasledujúcom období zamerať z pohľadu prechodu na obehového hospodárstvo. Vypracovanie rámca pre obehového hospodárstvo na nasledujúce obdobie je výzvou aj pre SR, téma transformácie je zakotvená aj v Stratégií hospodárskej politiky SR do 2030.
Vysoká priorita - EÚ čelí otázkam, ktoré sa týkajú či už zeleného hospodárstva,
ochrany životného prostredia alebo klimatickej zmeny, SR skutočne víta snahu EK zapojiť spotrebiteľa do problematiky udržateľnej produkcie a spotreby, ktorý je cieľovou skupinou samotných obchodníkov. Podpora lokálnej ekologickej produkcie, posilnením potravinovej bezpečnosti SR a EÚ. Zachovanie tradičných kultivarov a starých odrôd, ktoré sú odolnejšie voči škodlivým organizmom a abiotickým činiteľom. Vzhľadom na klimatickú zmenu a uplatňovanie rôznych princípov GAP, sa nie je možné spoliehať na dovozy z tretích krajín.
6
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
7.
Ochrana nášho životného prostredia
Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
8. environmentálny akčný program (legislatívna iniciatíva, článok 192 ods. 3 ZFEÚ, 2. štvrťrok 2020);
Stratégia v oblasti chemických látok na dosiahnutie udržateľnosti (nelegislatívna iniciatíva, 3. štvrťrok 2020)
MŽP SR
MŽP SR UPVVII
MH SR
MPRV SR
MDaV SR
MH SR
MŽP SR
Vysoká priorita - Podporením vyvážených agroekosystémov, ktorá spočíva
v lokálnej špeciálnej rastlinnej výrobe a výrobe plodín s vysokou pracnosťou a veľmi vysokou pracnosťou, sa prispeje k zníženiu potreby aplikácie prípravkov na ochranu rastlín a anorganických hnojív. Zvýšením rozmanitosti druhov v agroekosystémoch, vyváženými osevnými postupmi a zavedením ekologickej infraštruktúry krajiny, sa podporí aj zvýšenie druhovej rozmanitosti v krajine.
Vysoká priorita - Strategický koncepčný dokument, ktorý nastaví smerovanie
environmentálnej politiky v nasledujúcom krátkom a dlhodobom horizonte. V nadväznosti na uvedený program bude Komisia predkladať príslušné legislatívne a nelegislatívne návrhy na ďalší legislatívny proces.
Stredná priorita - Jedná sa o strategický dokument, ktorý nastaví smerovanie
politiky manažmentu chemických látok v nasledujúcom období, dlhodobé a strednodobé ciele a zámery. Je potrebné dosiahnuť čo najlepšiu právnu reguláciu vzhľadom na negatívne vplyvy nebezpečných chemických látok na ŽP a zdravie ľudí.Pozn. Stratégia pre netoxické ŽP bola jednou z úloh EK v rámci 7. Environmentálneho akčného programu, nebola však splnená.
7
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
8.
Udržateľná a inteligentná mobilita
Stratégia pre udržateľnú a inteligentnú mobilitu (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020);
„ReFuelEU Aviation“ – udržateľné letecké palivá (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 100 ods. 2 ZFEÚ a/alebo článok 192 ods. 1 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020);
„FuelEU Maritime“ – ekologický európsky námorný priestor (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 100 ods. 2 ZFEÚ a/alebo článok 192 ods. 1 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
MDV SR
MH SR
ÚPVII
MŽP SR
MDV SR
MŽP SR
MH SR
MDV SR
MŽP SR
MH SR
Vysoká priorita - Revízia nariadenia TEN-T by mala reagovať aj na
predpokladané nesplnenie cieľa, t.j. dobudovanie základnej siete do roku 2030. Rovnako môže dôjsť k zmene termínu dokončenie súhrnnej siete (momentálne 2050). SR nenavrhuje doplnenie nových TEN-T koridorov, avšak podporuje iniciatívu PL zaradiť do základnej siete koridor Via Carpatia. EK sa rozhodla stiahnuť pôvodný návrh revízie smernice o kombinovanej doprave z roku 2017, keďže počas rokovaní bol ambiciózny návrh EK významne zmenený členskými štátmi. EK o.i. pôvodne navrhovala článok, ktorý vytváral pre ČŠ povinnosť investovať do intermodálnych terminálov. SR v tejto súvislosti upozorňovalo na potrebu vyjasnenia tohto ustanovenia vo vzťahu k pravidlám o poskytovaní štátnej pomoci, pokiaľ by malo dôsjť k vytvoreniu takejto povinnosti.
Stredná priorita - Zpohľadu SR vítaná iniciatíva, keďže jej cieľom je
zavádzanie stimulov pre rozvoj SAF, ktoré môžu byť nástrojom na znižovanie emisií z leteckej dopravy (na rozdiel od zdaňovania kerozínu, resp. leteniek).
Nízka priorita - SR z pozície vnútrozemského ČŠ podporuje uvedené ambície.
8
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Európa pripravená na digitálny vek
9..
Európa pripravená na digitálny vek
Stratégia pre Európu – Európa pripravená na digitálny vek (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Akčný plán digitálneho vzdelávania (aktualizácia) (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020)
ÚPVII
MŠVVaŠ SR
ÚPVII
Vysoká priorita - Ide o hlavný strategický dokument v digitálnej oblasti,
ktorý nahradí Stratégiu pre jednotný digitálny trh v Európe z roku 2015. Stratégia je kľúčovým elementom pre úspešnú digitálnu transformáciu aj Slovenska a tiež predpokladom pre zachovanie jej globálnej konkurencieschopnosti a hospodárskeho rastu. SR podporuje prijatie novej stratégie. Výzvou z pohľadu SR bude, aby pre opatrenia digitálnej transformácie boli alokované dostatočné investičné zdroje. Pokiaľ ide o konektivitu, SR ju pokladá za nevyhnutný predpoklad digitalizácie. Bol vypracovaný Národný broadbandový plán (NBP), ktorý definuje strategický prístup Slovenska pri budovaní sietí s veľmi vysokou kapacitou a pri zavádzaní ultra-rýchleho širokopásmového pripojenia tak, aby došlo k naplneniu cieľov pre gigabitovú spoločnosť EÚ, a strategických zámerov Slovenska v oblasti ďalšieho rozvoja komunikačnej infraštruktúry Uvedený cieľ pre A Europe Fit for the Digital Age je aj cieľom NBP. SR plánuje pri realizácii NBP využiť prostriedky alokované na programové obdobie 2021 - 2027.
Stredná priorita- Kľúčové je, aby predmetný akčný plán reflektoval potreby a
požiadavky, ktoré kladie na ľudí a ich zručnosti digitálna doba a dynamicky sa meniaci pracovný trh. Výzvou z pohľadu SR bude, aby pre opatrenia digitálneho vzdelávania boli alokované dostatočné investičné zdroje v súlade so Stratégiou digitálnej transformácie SR do roku 2030, Akčným plánom digitálnej transformácie Slovenska na roky 2019-2022 (Podpora digitálnej transformácie škôl a vzdelávania na skvalitnenie a zlepšenie predpokladov zamestnanosti a získanie digitálnych zručností a kompetencií potrebných pre digitálnu éru), ako aj relevantnými strategickými dokumentmi MŠVVaŠ SR.
9
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
10.
Európsky prístup k umelej inteligencii
Biela kniha o umelej inteligencii (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Európska stratégia v oblasti údajov (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Opatrenia nadväzujúce na bielu knihu o umelej inteligencii vrátane bezpečnosti, zodpovednosti, základných práv a údajov (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
ÚPVII
MH SR, MS SR
ÚPVII
ŠÚ SR
ÚPVII
MH SR MS SR
Vysoká priorita - Pre SR je potrebné vyčleniť v rozpočte dostatočný objem financií
na implementáciu relevantných opatrení na úrovni EÚ, ako aj opatrení zo Stratégie digitálnej transformácie SR do roku 2030, Akčného plánu digitálnej transformácie Slovenska na roky 2019-2022 (Podpora vzniku a aktivít platformy pre výskum a využitie umelej inteligencie), ako aj z Koncepcie inteligentného priemyslu pre Slovensko a súvisiaceho akčného plánu.
Vysoká priorita - Európska dátová stratégia navrhne opatrenia, ktorých cieľom
bude čo najlepšie využiť obrovskú hodnotu údajov, ako najdôležitejšieho aktíva v digitálnej ekonomike EÚ. Umožní tiež čo najlepšie využiť obrovskú hodnotu neosobných údajov, ako stále sa rozširujúceho a opakovane použiteľného majetku v rámci digitálnej ekonomiky. SR podporuje skoré prijatie tejto stratégie. Kľúčovou otázkou bude nájdenie rovnováhy medzi motivačnými nástrojmi a pridanou hodnotou vyplývajúcou zo zdieľania údajov, ktorými disponuje súkromný sektor, a ochranou obchodného tajomstva a investícií v rámci súkromného sektora. Výzvou z pohľadu SK bude, aby pre opatrenia dátovej stratégie boli alokované dostatočné investičné zdroje, a to aj v súlade so Stratégiou digitálnej transformácie SR do roku 2030 a Akčným plánom digitálnej transformácie Slovenska na roky 2019-2022 (Vytvorenie základov pre moderné digitálne a údajové hospodárstvo a pre digitálnu transformáciu širšej ekonomiky
Vysoká priorita - Na Bielu knihu o AI nadviaže niekoľko legislatívnych návrhov
týkajúcich sa oblastí ako dáta pre AI, bezpečnosť, zodpovednosť a základné práva v kontexte AI. Presný počet a forma legislatívnych návrhov zatiaľ nie je známa. V kontexte AI bude nutná komplexná aktualizácia relevantného legislatívneho rámca. Na úrovni SR bude potrebné, aby v nadväznosti na legislatívne návrhy EK boli identifikované a navrhnuté právne predpisy, ktoré bude potrebné prijať alebo novelizovať.
10
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
11.
Digitálne služby
Akt o digitálnych službách (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
ÚPVII
MH SR
Vysoká priorita - SR víta snahu EK reagovať na vývoj hospodásrtva v oblasti
digitalizácie. Prijatím nového aktu pre digitálne služby sa posilní fungovanie jednotného digitálneho trhu. Dokument vyjasní pravidlá pre menšie podniky, ako aj pravidlá pre ochranu občanov a ich práv. Jadrom úsilia EK bude sloboda prejavu. Akt pre digitálne služby bude zameraný na pravidlá, týkajúce sa zodpovednosti a bezpečnosti služieb a produktov v rámci jednotného digitálneho trhu.. Akt by mal vytvoriť podmienky pre lepšiu ochranu používateľov online, pomáhať pri rozširovaní nových platforiem z a priniesť prísnejšie pravidlá a dohľad nad online službami, najmä lepšou spoluprácou medzi vnútroštátnymi orgánmi a cezhraničným vymáhaním. SK si uvedomuje, že je potrebné, aby v online prostredí boli zabezpečené férové a transparentné podmienky pri poskytovaní digitálnych služieb, ktoré budú ochraňovať slabších účastníkov trhu (spotrebiteľov a MSP). Na druhej strane, SK bude trvať na zachovaní kľúčových princípov SK smernice o eCommerce (princíp krajiny pôvodu a princíp obmedzenej zodpovednosti), ktoré boli a dôležité pre rozvoj podnikania online platforiem. Kľúčovou otázkou bude nájsť správnu rovnováhu medzi dvomi uvedenými aspektami.
12.
Zvyšovanie kybernetickej bezpečnosti
Preskúmanie smernice o bezpečnosti sietí a informačných systémov (smernica NIS) (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
NBÚ SR
Vysoká priorita - Kybernetická bezpečnosť z krátkodobého ako aj dlhodobého
časového horizontu patrí medzi základné priority Slovenska v oblasti vnútornej a vonkajšej bezpečnosti štátu. Prioritou Slovenska je realizovať tento cieľ nielen na národnej, ale aj na Európskej a medzinárodnej úrovni. Slovensko aj na základe implementácie uvedeného právneho nástroja (smernice NIS) chce byť zodpovedným a aktívnym partnerom pri dosahovaní stanovených cieľov a zvyšovať tak odolnosť štátu voči bezpečnostným hrozbám.
13.
Digitalizácia pre spotrebiteľov
Spoločné nabíjačky pre mobilné telefóny a podobné zariadenia (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2020);
Preskúmanie nariadenia o roamingu (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
ÚNMS SR
MHSR
MDV SR
Stredná priorita - Návrh sa presadzuje nielen z dôvodu pohodlia, ale aj ako
spôsob zníženia elektronického odpadu. Odhaduje sa, že nabíjačky vyprodukujú ročne v viac ako 51 000 metrických ton odpadu. Bežný druh nabíjačky by znížil náklady spotrebiteľov, pretože zariadenia by sa mohli predávať bez špecializovanej nabíjačky.
Stredná priorita - SR oceňuje zavedenie RLAH (Roam-Like-At-Home), na
základe ktorého sa rýchlo a masívne zvýšil dopyt hlavne po mobilných dátach. Dynamika hospodárskej súťaže na veľkoobchodných a maloobchodných roamingových trhoch sa nezmenila a preto je možné, že reguláciu roamingu bude možné v nadchádzajúcich rokoch zrušiť.
11
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
14..
Nová priemyselná stratégia pre Európu
Priemyselná stratégia (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Správa o prekážkach jednotného trhu (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Akčný plán EÚ pre presadzovanie jednotného trhu (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Stratégia pre MSP (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Biela kniha o nástroji pre zahraničné subvencie (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020)
MH SR
MŽP SR
MH SR
MH SR
Vysoká priorita - Vzhľadom na vyšší podiel priemyslu na HDP, ako aj na vysoký
podiel automobilového priemyslu na hospodárstvo SR a nadchádzajúce smerovanie EÚ, bude nevyhnutné zabezpečiť konkurencieschopnosť a udržateľnosť priemyslu v EÚ.
Stredná priorita - Prijatím správy a akčného plánu reaguje KOM na výzvy
marcovej Európskej rady 2019, ktoré SR podporovala. SR aj prostredníctvom iniciatív Like-minded skupiny dlhodobo presadzuje požiadavky na odstraňovanie ostávajúcich neopodstatnených bariér na Jednotnom trhu, vrátane bariér spôsobených nedostatočným vykonávaním a presadzovaním pravidiel JT a to hlavne na trhu so službami.
15.
Balík v oblasti leteckých služieb
Revízia letiskových poplatkov (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 100 ods. 2 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
Revízia poskytovania leteckých služieb (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 100 ods. 2 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
MDV SR
MDV SR
Stredná priorita-Rozvoj trhu zvýšil konkurencieschopnosť medzi letiskami.
Letiská v SR nespadajú pod prah stanovený v pôvodnej smernici (letiská nad 5 mil pasažierov), tento však už dnes nie je natoľko relevantný. Aj menšie letiská môžu zabraňovať vstupu nových účastníkov na trh a ovplyvňovať ceny letiskových poplatkov.
Vysoká priorita - Nariadenie výrazne prispelo k efektívnejšej organizácii operácií
leteckých dopravcov, zlepšeniu konektivity, transparentnosti distribúcie leteckej prevádzky, ako aj transparentnosti pri uvádzaní cien leteniek. Rozvoj nových obchodných modelov (nízko nákladové letecké spoločnosti), ktoré získali značné podiely na trhu, prispel v posledných 10 rokoch k intenzifikácii konkurencie, spotrebiteľského výberu a konektivity. Je takisto hlavným impulzom pre revíziu tohto nariadenia.
16.
Smerom k Európskemu výskumnému priestoru
Oznámenie o budúcnosti výskumu a inovácií a o Európskom výskumnom priestore (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020);
Oznámenie o výskumných a inovačných misiách v rámci programu Horizont Európa (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020)
MŠVVaŠ SR
MŠVVaŠ SR
Stredná priorita - Aktuálny stav rokovaní: Materiály zatiaľ neboli predložené na
rokovanie na technickej úrovni. Pri rokovaniach o budúcnosti ERA bude SK pripomínať najmä dôležitosť vyrovnania rozdielov vo výkonnosti v oblasti VaI medzi ČŠ EÚ.
SR sa bude zároveň aktívne zúčastňovať rokovaní k novému nástroju rámcového programu Horizont Európa – misie.
12
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
17.
Digitálne financie
Akčný plán pre finančné technológie vrátane stratégie týkajúcej sa integrovaného platobného trhu EÚ (nelegislatívna iniciatíva, 3. štvrťrok 2020);
Návrh o kryptoaktívach (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2020)
Medzisektorový akt o finančných službách na účely operačnej a kybernetickej odolnosti (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2020)
MF SR
NBS
ÚPVII
MF SR
MF SR
NBÚ SR
Stredná priorita - Slovenská republika podporuje zverejnenie akčného plánu k
problematike FinTech so zameraním sa na platobné služby, ktoré patria medzi klúčové oblasti finančných inovácií.
Stredná priorita - Slovenská republika podporuje zavedenie určitého stupňa
regulácie a harmonizácie v oblasti virtuálnych aktív, primárne v spojitosti so zavedením jednotných definícií. Oblasť virutálnych aktív a na nich naviazaných služieb získava na význame a v budúcnosti môže ovplyvniť fungovanie finančného sektora obzvlášť v oblasti platobných služieb. V tejto súvislosti považujeme za potrebné detailne sa zaoberať danou problematikou - hlavne v spojitosti s novými iniciatívami zameranými na konkurovanie bežným platobný službám ako je napríklad projekt Libra (tzv. stabilné krypto aktívum). Primárnym cieľom by malo byť zabezpečenie dostatočnej úrovne dôveryhodnosti a ochrany spotrebiteľa.
Stredná priorita - Vo všeobecnosti Slovenská republika podporuje opatrenia na
zvýšenie odolnosti a stability finančného sektora Slovenskej republiky a EÚ. Medzi takéto opatrenia bezpochyby patria aj aktivity v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktorá v poslednom období na získava na význame z dôvodu zvyšujúcej sa miery digitalizácie. Opatrenia na kybernetickú bezpečnosť zároveň predstavujú pomerne významnú finančnú záťažuj aj pre inštitúcie pôsobiace na finančnom trhu, ich zanedbanie však môže vytvárať finančné a operačné riziká. Preto vítame nové iniciatívy v tejto oblasti, ktoré by mohli posilniťpostupy a pravidlá, smerujúce k vyššej odolnosti finančného sektora.Využívanie technologicky pokročilých postupov a systémov od základov mení spôsob poskytovania finančných služieb zo strany finančných inštitúcií, ako aj využívanie týchto služieb finančnými inštitúciami. SR víta túto iniciatívu Komisie. Digitalizácia finančných služieb je súčasťou Stratégie digitálnej transformácie Slovenska 2030 a súvisiaceho Akčného plánu digitálnej transformácie Slovenska na roky 2019 - 2022 (Finančné inovácie).
13
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí
18.
Sociálna Európa
Silná sociálna Európa pre spravodlivé transformácie (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Spravodlivé minimálne mzdy pre pracovníkov v EÚ (nelegislatívna iniciatíva, článok 153 ods. 1 písm. b), článok 153 ods. 2 a článok 154 ZFEÚ, 1./3. štvrťrok 2020);
Posilnenie záruky pre mladých ľudí (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020);
Európsky systém zaistenia v nezamestnanosti (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, 4. štvrťrok 2020)
MPSVR SR
MPSVR SR
MPSVR SR
MF SR
Stredná priorita - keďže je to oznámenie budúcich iniciatív od ich konkrétneho
obsahu bude závisieť aj ich dôležitosť pre SR.
Vysoká priorita - Najočakávanejšia a politicky citlivá iniciatíva, zatiaľ obsahovo
nekonkrétna (aktuálne predmetom verejných konzultácií sociálnych partnerov). Predpokladaným právnym nástrojom by mala byť smernica. V Rade možno očakávať kontroverzné pozície, avšak z pohľadu SR ide o pozitívnu iniciatívu.
Stredná priorita - Nový návrh by mal v širšej miere podporovať mladých
v nadobúdaní zručností potrebných pre trh práce, najmä v kontexte prechodu k zelenej, digitálnej spoločnosti. Malo by ísť o nekontroverznú iniciatívu, pozitívne vnímanú aj z pohľadu SR.
Stredná priorita - Cieľom návrhu európskeho systému zaistenia v nezamestnanosti
bude podporiť zamestnaných a chrániť tých, ktorí prišli o prácu v dôsledku vonkajších otrasov, najmä podporou ich rekvalifikácie. V tejto súvislosti sa nejedná o nástroj fiškálnej stabilizácie. Aktuálne nie známe podrobnosti predmetného legislatívneho návrhu a z toho dôvodu nie je možné prezentovať predbežnú pozíciu SR.
19.
Správa hospodárskych záležitostí
Preskúmanie rámca správy hospodárskych záležitostí (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020)
MF SR
Nízka priorita - 5. februára 2020 EK predstavila zhodnotenie implementácie
rozpočtových pravidiel Paktu stability a rastu (SGP) a nadväzujúcej legislatívy EÚ, ktoré jej ukladá samotná legislatíva. Zhodnotenie nepredkladá žiadne návrhy na reformu spoločných rozpočtových pravidiel, avšak spúšťa verejnú konzultáciu, ktorá môže koncom roka vyústiť v predloženie prípadných legislatívnych návrhov. SR berie zhodnotenie EK na vedomie.
14
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
20.
Prehĺbenie Únie kapitálových trhov
Akčný plán pre úniu kapitálových trhov (nelegislatívna iniciatíva, 3. štvrťrok 2020);
Preskúmanie regulačného rámca pre investičné spoločnosti a účastníkov trhu (MiFIDII a MiFIR) vrátane vytvorenia konsolidovaného informačného systému EÚ (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 53 ods. 1 a článok 114 ods. 1 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2020);
Preskúmanie nariadenia o referenčných hodnotách (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ods. 1 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2020)
MF SR
MF SR
MF SR
Stredná priorita - Slovenská republika vo všeobecnosti podporuje iniciatívy na
podporu menej rozvinutých kapitálových trhov a na zlepšenie prístupu podnikov k financovaniu.
Nízka priorita - Slovenská republika podporuje iniciatívy zamerané na
prehodnotenie legislatívneho rámca MiFID II a MiFIR.
Nízka priorita - Slovenská republika podporuje iniciatívy zamerané na
prehodnotenie legislatívneho rámca ohľadne benchmarkov.
21.
Dobudovanie bankovej únie
Akčný plán na boj proti praniu špinavých peňazí (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Preskúmanie právnych predpisov týkajúcich sa kapitálových požiadaviek [legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ (CRR) a článok 53 ZFEÚ (CRD), 2. štvrťrok 2020]
MF SR
Stredná priorita SR podporuje opatrenia na boj proti praniu špinavých peňazí.
Akčný plán by mal posilniť odolnosť európskeho finančného systému. V súčasnosti považujeme za nevyhnutné posilnenie dohľadu nad finančnými inštitúciami tak, aby sa neopakovali nedávno odhalené prípady prania špinavých peňazí v bankovom sektore EÚ. Takéto zistenia vnášaju pochybnosti o fungovaní EU systému boja proti praniu špinavých peňazí a naštrbujú dôveryhodnosť celkového európskeho finančného systému.
22.
Účinné zdaňovanie
Zdaňovanie podnikov v 21. storočí (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020);
Akčný plán na boj proti daňovým podvodom a na zjednodušenie zdaňovania (legislatívna a nelegislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, články 113 a 115 ZFEÚ, 2. štvrťrok 2020)
MF SR
Stredná priorita - EK zatiaľ presnejšie neinformovala o konkrétnej náplni
predmetnej iniciatívy. Očakávame, že zjednodušovanie daňového prostredia pre podnikateľské subjekty, zvyšovanie daňovej istoty a boj proti daňovým podvodom a daňovým únikom budú v kontexte vnútorného trhu predstavovať dôležité témy.
23.
Balík v oblasti colnej únie
Akčný plán pre colnú úniu (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020);
Návrh o centrálnom elektronickom priečinku pre colnú správu (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, články 33 a 114 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2020)
MF SR
MF SR
Vysoká priorita - SR podporuje aktivity smerujúce k posilneniu colnej únie,
ktorú SR považuje za základný kameň EÚ.
Vysoká priorita - SR víta iniciatívu smerujúcu k príprave takéhoto
legislatívneho návrhu.
15
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Silnejšia Európa vo svete
24.
Medzinárodná spolupráca
Podpísanie a uzavretie dohody medzi EÚ a krajinami Afriky, Karibiku a Tichomoria (legislatívna iniciatíva, články 217 a 218 ZFEÚ, 3. štvrťrok 2020)
MZVEZ SR
Nízka priorita SR podporuje pozície EÚ. S krajinami Afriky sa i vzhľadom na
tohtoročné aktivity očakávajú živšie vzťahy, s krajinami Karibiku a Tichomoria sú málo rozvinuté vzťahy.
25.
Finančná suverenita
Posilnenie hospodárskej a finančnej suverenity Európy (nelegislatívna iniciatíva, 3. štvrťrok 2020)
MF SR
Nízka priorita -SR berie na vedomie snahy EK o posilňovanie hospodárskej a
finančnej suverenity EÚ, ktorej cieľom je podporovať globálny poriadok založený na pravidlách. Táto nelegislatívna iniciatíva EK bude stavať najmä na posilnenej medzinárodnej úlohe eura. Základom v tejto oblasti je dokončenie Bankovej únie a Únie kapitálových trhov, ako aj revízia právnych predpisov na podporu trhov denominovaných v eurách. Taktiež považujeme za potrebné pracovať aj na posilňovaní vonkajšej reprezentácie eurozóny, podporovať využívanie eura orgánmi a inštitúciami EÚ, v ktorých silne zastúpené záujmy alebo v ktorých podstatný vplyv (napr. EIB, EBRD) a tiež sa zaoberať spôsobmi, ako podporiť používanie eura členskými štátmi vo vzťahoch s tretími krajinami. EK v tejto oblasti pripraví aj pôdu pre posilnený mechanizmus sankcií s cieľom zabezpečiť, aby bola odolnejšia voči extrateritoriálnym sankciám zo strany tretích krajín a zároveň aby sa správne uplatňovali sankcie zavedené EÚ.
26.
Stratégia pre Afriku
Smerom ku komplexnej stratégii pre Afriku (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020)
MZVEZ SR
Stredná priorita SR podporuje pozície EÚ. Africký kontinent je pre novú EK
prioritou v roku 2020 a príprava novej komplexnej stratégie bude rezonovať v priebehu celého roku 2020, najmä však v súvislosti so stretnutím ministrov ZV a Africkej únie v máji v Kigali, Rwanda a v októbri 2020 sa bude konať stretnutie hláv štátov EÚ-AÚ.
27.
Rozšírenie
Posilnenie prístupového procesu – Dôveryhodná perspektíva pristúpenia k EÚ pre západný Balkán (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Zintenzívnenie našej spolupráce s krajinami západného Balkánu – Príspevok Komisie na samit EÚ – západný Balkán (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020)
MZVEZ SR
MZVEZ SR
Vysoká priorita dokument bol predložený 5.2.2020. Oceňujeme úsilie
o zvýšenie dôveryhodnosti, dynamiky a predvídateľnosti politiky rozširovania EÚ. Osobitne podporujeme úmysel ešte viac zvýšiť dôraz na implementáciu reforiem v pristupujúcich krajinách v oblasti posilňovania právneho štátu.
Vysoká priorita - Západný Balkán patrí k tradičným prioritám zahraničnej
politiky SR. Zintenzívnenie hospodárskej spolupráce a rozvoj krajín západného Balkánu približuje región k členstvu v EÚ, čo je v záujme SR.
16
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
28.
Východné partnerstvo
Východné partnerstvo po roku 2020 (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020)
MZVEZ SR
Vysoká priorita Cieľom Spoločného oznámenia EEAS/EK o dlhodobých
politických cieľoch Východného partnerstva (marec/apríl 2020) je navrhnúť nové prioritné oblasti spolupráce s východnými partnermi (AM, AZ, BY, GE, MD a UA) na nasledujúce roky. Pôjde o politicky dôležitý návrh, z ktorého sa bude vychádzať pri príprave záverov Summitu Východného partnerstva (jún 2020, Brusel).
29.
Ľudské práva, demokracia a rodová rovnosť
Akčný plán pre ľudské práva a demokraciu (2020 – 2024) (legislatívna a nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Akčný plán EÚ pre rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien vo vonkajších vzťahoch na roky 2021 – 2025 (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020)
MZV EZ SR
MS SR
MPSVR SR
Stredná priorita - Akčný plán na podporu ľudských práv a demokracie vo
svete (2020 2024) publikuje EK v marci a následne o ňom bude diskusia v PS Rady osobitne v PS COHOM. Pôjde v poradí o tretí plán, ktorý stanovuje úlohy pre a jej ČŠ vrátane SR v rôznych aspektoch ĽP, napr. prepojenie so ŽP, právami zraniteľných skupín, obhajcami ĽP, obchodom, migráciou, či misiami EÚ. Žiadny text ešte nie je k dispozícii.
30.
Reforma WTO
Iniciatíva v oblasti reformy WTO (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020);
MH SR
Stredná priorita- Aktualizácia pravidiel svetového obchodu, aby zodpovedali
súčasnej ekonomickej realite a súčasne záchrana multilaterálneho obchodného systému ohrozeného razantným nástupom jednostranných protekcionistických opatrení.
17
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Podpora európskeho spôsobu života
31.
Podpora zručností, vzdelávania a začleňovania
Aktualizovaný program v oblasti zručností pre Európu (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Vytvorenie európskeho vzdelávacieho priestoru (nelegislatívna iniciatíva, 3. štvrťrok 2020);
Akčný plán pre integráciu a začlenenie (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020);
MŠVVaŠ SR
ÚPVII
MŠVVaŠ SR
MPSVR SR
MŠVVaŠ SR
Stredná priorita - Oznámenie bude aktualizovať Agendu zručností pre Európu z
roku 2016 s cieľom dostať zručnosti, zamestnateľnosť a ľudský kapitál do popredia. Bude obsahovať iniciatívy zmerané na zlepšovanie zručností a kompetencií pre dynamicky sa meniaci pracovný trh (odstraňovanie nesúladu v zručnostiach, lepšie prepojenie vzdelávania s potrebami trhu práce, digitálne zručnosti, zvyšovanie zručností a rekvalifikácia. Kľúčovým bude návrh na odporúčanie o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorého cieľom je zjednotiť všetky nástroje a dokumenty v oblasti OVP do jedného koherentného rámcového dokumentu.
Stredná priorita - Oznámenie bude zamerané na podporu ďalšieho rozvoja
Európskeho vzdelávacieho priestoru, ktorý byť priestorom v ktorom vzdelávanie nepozná hranice. V centre dokumentu byť predstavenie návrhu na strategický rámec pre európsku spoluprácu v oblasti vzdelávania a OVP po roku 2020 (tzv. ET post-2020). Vytváranie nových aktivít by malo byť v korelácii s aktivitami súvisiacimi s dosiahnutím spoločného Európskeho vzdelávacieho priestoru a mali by medzi nimi byť jasne definované synergie, abe nedochádzalo k duplicite aktivít a úloh.
Stredná priorita - Iniciatíva zameraná na posilnenie integrácie a inklúziu
najzraniteľnejších osôb. Nekontroverzný dokument, zatiaľ obsahovo nejasný. Predpokladáme pozitívnu pozíciu SK. Nový program zručností pre Európu pomôže identifikovať a vyplniť nedostatok kvalifikácií, ako aj podporiť rekvalifikácie. Novým akčným plánom pre integráciu a začlenenie do sa zabezpečí, aby sme chránili tých najzraniteľnejších
32.
Nový pakt o migrácii a azyle
Nový pakt o migrácii a azyle a sprievodné právne návrhy (nelegislatívna a legislatívna iniciatíva, články 78 a 79 ZFEÚ, 1. štvrťrok 2020)
MV SR
Vysoká priorita SR predpokladá vytvorenie podmienok pre zníženie napätia
medzi SR (a V4) a KOM v oblasti migrácie a zníženie politického profilu témy. Obsahovo zatiaľ príliš vágne na hodnotenie.
18
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
33.
Posilnenie bezpečnosti Európy
Nová stratégia pre bezpečnostnú úniu (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020);
Posilnenie mandátu Europolu (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 88 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020),
Návrh dodatočných opatrení v oblasti ochrany kritickej infraštruktúry (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, 4. štvrťrok 2020);
Nová stratégia EÚ zameraná na odstránenie obchodovania s ľuďmi (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020)
Stratégia EÚ na účinnejší boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020)
MV SR
MS SR
MV SR
MV SR
MV SR
MV SR
Stredná priorita - Možno čakať konsenzuálne prijatie medzi členskými štátmi,
vzhľadom na jasnú potrebu aj pridanú hodnotu.
Nízka priorita - Predpokladáme nerealisticky vysokú úroveň ambícií KOM a EP,
ktorá narazí v Rade, výsledok bude konzervatívna reforma súčasného mandátu.
Stredná priorita- Zatiaľ nemožno povedať nič bližšie, vzhľadom na silnú
nekonkrétnosť tohto zámeru.
Nízka priorita - nekontroverzný návrh. Nepredpokladáme problémy.
Nízka priorita - nekontroverzný návrh. Nepredpokladáme problémy.
34.
Ochrana zdravia
Európsky plán na boj proti rakovine (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020);
Farmaceutická stratégia pre Európu (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020);
MZ SR
MZ SR
Vysoká priorita - predmetné uznesenie chceme splniť už v roku 2020 a predložiť
na rokovanie vlády Aktualizáciu Akčných plánov NOP s vyhodnotením dopadov.
Vysoká dôležitosť- SR víta spoločnú farmaceutickú stratégiu pre EÚ, ktorá by
mohla prispieť k lepšiemu fungovaniu farmaceutických systémov v EÚ.
Nový impulz pre európsku demokraciu
35.
Program pre spotrebiteľov
Nový program pre spotrebiteľov (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020);
MH SR
MS SR
Vysoká priorita - SR víta snahu EK v oblasti spotrebiteľskej politiky, keďže
jednou z oblastí, ktorej sa EK doteraz intenzívne venovala bola práve oblasť maximalizovania účasti spotrebiteľov v rámci spoločného trhu, pričom cieľom EK bolo okrem iného i posilnenie dôvery spotrebiteľov v tento trh. SR za to, že je potrebné v začatých prácach pokračovať je naďalej potrebné podporovať bezpečnosť spotrebiteľov, zvyšovať ich povedomie o spotrebiteľských právach, posilňovať presadzovanie predpisov na ochranu spotrebiteľa.
19
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
36.
Riešenie vplyvu demografických zmien
Správa o vplyve demografických zmien (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020);
Zelená kniha o starnutí (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020)
MPSVR SR
MPSVR SR
Stredná priorita - EK pripraví správu o vplyve demografickej zmeny, ktorá bude
podkladom pre vypracovanie:Zelenej knihy o starnutí (IV. Štvrťrok 2020 –cieľ: iniciovať diskusiu o dlhodobých dosahoch starnutia, a o spôsoboch motivácie ľudí k aktívnemu starnutiu; Dlhodobej vízie pre vidiecke oblasti (IV. štvrťrok 2021 – cieľ: podpora vidieckych oblastí pri riešení ich jedinečného súboru problémov, od starnutia obyvateľstva a vyľudňovania až po pripojiteľnosť, riziko chudoby a obmedzený prístup k službám, sociálnej ochrane a zdravotnej starostlivosti).
37.
Iniciatívy v oblasti rovnosti a nediskriminácie
Európska stratégia rodovej rovnosti (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020) a následné záväzné opatrenia na zabezpečenie transparentnosti odmeňovania (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 157 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020);
Stratégia pre rovnosť LGBTI osôb (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020);
Rámec EÚ na obdobie po roku 2020 týkajúci sa stratégií rovnosti a začleňovania Rómov (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020)
MPSVR SR
MPSVR SR
MPSVR SR
Stredná priorita - Očakávaná iniciatíva, malo by ísť o nekontroverzný návrh. SK
podporuje prijatie stratégie, pozícia SR bude záležať od konkrétneho obsahu.Opatrenia k mzdovej transparentnosti: Očakávaná iniciatíva, pre niektoré ČŠ môže byť politicky citlivá. Zatiaľ nie je známy presný obsah návrhu (zrejme smernice). z pohľadu SR ide o pozitívnu iniciatívu.
Stredná priorita - Iniciatíva nadviaže na zoznam opatrení EK pre posilnenie práv
LGBTI, zameria sa najmä na oblasti, kde doterajšie opatrenia nepriniesli dostatočný pokrok. Pre niektoré ČŠ, vrátane SR, pôjde o veľmi politicky citlivú iniciatívu.
Stredná priorita - Iniciatíva nadviaže na súčasný Rámec pre vnútroštátne
stratégie integrácie Rómov Nekontroverzná iniciatíva, SK ju vníma pozitívne.
38.
Demokracia
Európsky akčný plán pre demokraciu (nelegislatívna a legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, články 224 a 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020);
MZV EZ SR
Vysoká priorita- V závislosti od obsahu sa predpokladajú aj legislatívne implikácie
týkajúce sa volieb a predvolebnej kampane.
39.
Budúcnosť Európy
Riešime budúcnosť Európy nová konferencia pre všetkých (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2020)
MZVEZ SR
Stredná dôležitosť - konferencia o budúcnosti Európy bude inkluzívnou
platformou pre občiansku spoločnosť, Európske inštitúcie a členské krajiny s cieľom navrhnúť opatrenia pre zvýšenie demokratickej legitimity a lepšie fungovanie EÚ. Spoločná pozícia Rady zdôrazňuje ciele Strategickej agendy ako hlavné východiská pre diskusiu. Konferencia trvať 2 roky a jej záverom bude správa predložená ER. Otvorenie konferencie sa predpokladá v máji 2020.
40.
Právny štát
Výročná správa o právnom štáte z roku 2020 (nelegislatívna iniciatíva, 3. štvrťrok 2020)
MZVEZ SR
MS SR
Stredná priorita Ide o súčasť nového mechanizmu EK na ochranu a podporu
právneho štátu. Bližšie detaily zatiaľ nie známe. Vo všeobecnosti SR dlhodobo podporuje mechanizmy na ochranu a podporu právneho štátu.
20
Č.
Cieľ politiky
Iniciatívy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
41.
Základné práva
Nová stratégia vykonávania Charty základných práv (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2020);
Stratégia EÚ v oblasti práv obetí (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020);
Správa o uplatňovaní všeobecného nariadenia o ochrane údajov (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020);
Zosúladenie príslušných pravidiel Únie v oblasti presadzovania práva so zreteľom na ochranu údajov (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020)
MS SR
MS SR
ÚOOÚ SR
MS SR
ÚOOÚ SR
MS SR
MV SR
Stredná priorita - Nová stratégia nadviaže na predchádzajúcu berúc do úvahy
skúsenosti z 10 ročného uplatňovania Charty ZP.Charta ZP je právne záväzná pre ČŠ pri uplatňovaní práva EÚ. EK a institúcie ju majú povinnosť uplatňovať v legislatívnom procese.
Stredná priorita - Cieľom je zlepšíť prístup obetí trestných činov k spravodlivosti
a posilniť ich právo na kompenzáciu s osobitným prihladnutím na obete teroristických činov (vyplýva zo záverov Rady JHA z decembra 2019)
Nízka priorita -KOM v súlade s čl. 97 všeobecného nariadenia o ochrane úajov
(GDPR) predoží EP a Rade do 25. mája 2020 správu o hodnotení a preskúmaní GDPR. Správa bude zameraná najmä an prenosy osobných údajov do tretích krajín a medzinárodným organizáciam a mechanizmus konzistentnosti a spolupráce medzi doozornými orgánmi EHP. SR poskytlo vstupy potrebné pre správu a výsledky správy vezme na vedomie.
Nízka priorita - Keďže v článku 8 Charty a v článku 16 ZFEÚ sa požaduje, aby
sa základné právo na ochranu osobných údajov zabezpečilo konzistentne v celej Únii, COM by mala zhodnotiť situáciu, pokiaľ ide o vzťah medzi smernicou 2016/680 o presadzovaní práva a aktmi, ktoré boli prijaté pred dátumom prijatia tejto smernice a ktoré upravujú spracúvanie osobných údajov medzi členskými štátmi a prístup určených orgánov členských štátov do informačných systémov zriadených podľa zmlúv, s cieľom posúdiť potrebu zosúladenia týchto osobitných ustanovení s touto smernicou. COM by podľa potreby mala predložiť návrhy zamerané na zabezpečenie konzistentných právnych predpisov týkajúcich sa spracúvania osobných údajov. SR podporuje zosúladenie príslušných pravidiel Únie v oblasti presadzovania práva, pokiaľ ide o ochranu údajov.
42.
Lepšia právna regulácia
Oznámenie o lepšej právnej regulácii (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020)
MH SR
Vysoká priorita - Téma lepšej regulácie je dôležitá pre SR z pohľadu
kontinuálneho zlepšovania podniakteľského prostredia ako aj fungovania a zefektívnovania verejných procesov a služieb pre občana. SR podporuje vypracovanie dokumentov súvisiacich s agendou Lepšej regulácie, Využitie iniciatívy pri posudzovaní nastavovaní legislatívy SR.
43.
Strategický výhľad
Správa o strategickom výhľade z roku 2020 (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2020)
MZVEZ SR
Nízka priorita- Pôjde o pravidelný správu o strategickom výhľade. Zaujímavým
bude sledovať, ako sa ambícia o tejto doložke stane súčasťou každej legislatívy a pretaví sa do reality
Príloha II: Iniciatívy v rámci programu REFIT
21
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Európsky ekologický dohovor
1.
Hodnotenie obchodných noriem [obsiahnuté v nariadení o spoločnej organizácii trhov (SOT), „raňajkových smerniciach“ a sekundárnych právnych predpisoch o spoločnej organizácii trhov]
Hodnotenie obchodných noriem pomôže posúdiť súlad medzi rôznymi právnymi predpismi, ako aj určiť potenciál pre zjednodušenie. Výsledky hodnotenia môžu slúžiť ako základ pre úvahy o potrebe regulačných zmien týkajúcich sa obchodných noriem.
MPRV SR
Stredná priorita - Hodnotiaca správa ešte nebola predložená
na posúdenie. Správa o využití noriem kvality sa predpokladá v roku 2020. Táto správa bude predmetom diskusie medzi ČŠ a výsledkom by mal byť legislatívny návrh, v ktorom budú riešené otázky využitia noriem kvality pre poľnohospodársku prvovýrobu. Tento návrh by mal byť súčasťou novej SPP, začlenený bude do Pozmeňujúceho nariadenia, ktoré mení nar. 1308/2013.Potreba zamerania sa na rastlinolekárske opatrenia v rámci obchodu s komoditami s tretími krajinami (dovozné a vývozné podmienky, prípadne elektronické rastlinolekárske osvedčenia).
2.
Hodnotenie zemepisných označení a zaručených tradičných špecialít chránených v EÚ
Hodnotenie zemepisných označení a zaručených tradičných špecialít pomôže posúdiť súlad medzi rôznymi časťami právneho rámca pre systémy kvality a poskytne príležitosť na zváženie potreby jeho zlepšenia (modernizácia, zjednodušenie a zefektívnenie). Jeho výsledky môžu slúžiť ako základ pre úvahy o potrebe regulačných zmien týkajúcich sa systémov kvality EÚ.
MPRV SR
ÚPV SR
Nízka priorita - SR presadzuje politiku kvality s ohľadom na
presadzovanie odbytu a zvýšenia spotrebiteľského povedomia u vysoko kvalitných potravín.Podporujeme zusúladenie postupov v rámci schém kvality avšak je potrebné brať ohľad na špecifiká jednotlivých skupín výrobkov, napr. existencia len ZO v prípade liehovín.
22
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
3.
Revízia usmernení k niektorým opatreniam štátnej pomoci v súvislosti so systémom obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov po roku 2020
Členské štáty môžu niektorým používateľom náročným na spotrebu elektriny poskytnúť kompenzáciu za časť vyšších nákladov na elektrickú energiu, ktoré dôsledkom existencie systému na obchodovanie s emisiami. Cieľom takejto kompenzácie je minimalizovať tzv. riziko úniku uhlíka, ku ktorému dochádza, keď náklady na emisie spôsobujú premiestnenie z EÚ do tretích krajín, v ktorých neexistujú porovnateľné obmedzenia. Existujúce pravidlá umožňujúce kompenzáciu sa budú revidovať, aby sa zabezpečilo ich prispôsobenie novému systému obchodovania s emisnými kvótami na obdobie rokov 2021 2030. (nelegislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, 4. štvrťrok 2020)
MŽP SR
PMÚ SR
Stredná priorita Európska komisia v roku 2012 prijala
usmernenia k niektorým opatreniam štátnej pomoci v súvislosti so systémom obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov po roku 2012. V súlade so smernicou 2009/29/ES, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2003/87/ES (smernica o ETS), tieto usmernenia umožňujú členským štátom poskytnúť niektorým podnikom s veľkou spotrebou elektrickej energie kompenzáciu na časť nepriamych nákladov na emisie. Smernica o ETS bola revidovaná na ďalšie obdobie obchodovania 2021 2030, aby sa umožnilo dosiahnutie cieľov v oblasti znižovania emisií do roku 2030. Po uplynutí platnosti usmernení k ETS 2012 dňa 31. decembra 2020 je potrebná ich aktualizácia, pričom sa zohľadnia nové ustanovenia smernice 2003/87/ES o ETS v znení zmien smernice (EÚ) 2018/410. Podľa revidovanej smernice o ETS by členské štáty mali prijať finančné opatrenia v prospech odvetví alebo pododvetví, ktoré vystavené skutočnému riziku úniku uhlíka v dôsledku nepriamych nákladov na emisie, a to za predpokladu, že takéto finančné opatrenia v súlade s pravidlami štátnej pomoci, a najmä nespôsobia nenáležité narušenie hospodárskej súťaže na vnútornom trhu.
4.
Revízia nariadenia o transeurópskej energetickej sieti (TEN-E)
Touto iniciatívou sa zabezpečí, aby bolo nariadenie TEN-E plne v súlade s európskym ekologickým dohovorom a dlhodobými cieľmi Únie v oblasti dekarbonizácie, a zároveň prispelo k integrácii odvetvia a trhu, bezpečnosti dodávok a hospodárskej súťaži. (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 170 171 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
MH SR
Vysoká priorita - Revízia bude dôležitá v kontexte rozvoja
energetickej infraštruktúry a dosiahnutia klimatickej neutrality do roku 2050.
5.
Hodnotenie smernice 2011/65/EÚ o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach
Pri hodnotení smernice o obmedzení používania určitých nebezpečných látok sa posúdi jej účinnosť a efektívnosť z hľadiska postupu prijímania obmedzení látok a udeľovania výnimiek z obmedzení. Posúdi sa v ňom aj jej súlad s inými právnymi predpismi a jej relevantnosť voči nim, a to najmä so zreteľom na hodnotenia nariadenia REACH a smernice o ekodizajne.
MH SR
MŽP SR
Nízka priorita - vzhľadom k tomu, že politika výrobkov (EEZ)
je v gescii MH SR a hodnotenie smernice bude zamerané na posudzovanie súladu s inými právnymi predpismi so zreteľom na hodnotenie nariadenia REACH a smernici o ekodizajne, ktoré taktiež v gescii MH SR, MŽP SR z hľadiska vecnej pôsobnosti tvorí len správcu danej smernice a preto sa k potrebe revízie nedokáže vyjadriť.
23
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
6.
Hodnotenie smernice 2000/53/EÚ o vozidlách po dobe životnosti
Pri hodnotení smernice o vozidlách po dobe životnosti sa posúdi jej účinnosť, efektívnosť, súlad s inými právnymi predpismi a relevantnosť vzhľadom na širšie ciele politiky v oblasti obehového hospodárstva, plastov, efektívneho využívania zdrojov, surovín atď.
MŽP SR
MDV SR
Stredná priorita Po hodnotení smernice o vozidlách po dobe
životnosti, ktoré bude v 2. polroku 2020 bude nasledovať hodnotenie vplyvov a návrh Komisie na revíziu smernice o vozidlách po dobe životnosti (s dôrazom na riešenie situácie s vozidlami po dobe životnosti mimo systému, spracovania plastov a ich spätné využitie pri výrobe nových vozidiel, predaja elektrických vozidiel, rozšírenia rozsahu smernice tak, aby bola v súlade s prioritami v rámci cirkulárnej ekonomiky).
7.
Hodnotenie smernice 2010/75/EÚ o priemyselných emisiách
V hodnotení smernice o priemyselných emisiách sa posúdi jej účinnosť, efektívnosť, pridaná hodnota EÚ, súlad s inými právnymi predpismi a relevantnosť, pokiaľ ide o riešenie dôležitých (agro) priemyselných zdrojov znečistenia ovzdušia, vody a pôdy.
MŽP SR
Vysoká priorita Slovenská republika sa aktívne zapojila do procesu hodnotenia implementácie smernice o priemyselných emisiách, pričom zaslala EK rozsiahly súbor pripomienok a návrhov na zlepšenie. Hodnotiaca správa ešte nebola predložená na posúdenie. Správa o hodnotení smernice o priemyselných emisiách sa predpokladá v roku 2020. V správe bude vyhodnotený stav implementácie smernice o priemyselných emisiách a jej efektu na zvýšenie kvality životného prostredia. Predpokladá sa, že v nadväznosti na závery správy o hodnotení smernice sa touto iniciatívou pripraví nový legislatívny návrh smernice.
8.
Kontrola vhodnosti pravidiel EÚ zameraných proti nezákonnej ťažbe dreva [nariadenie EÚ o dreve, nariadenie (EÚ) č. 995/2010 a nariadenie (ES) č. 2173/2005 FLEGT v EÚ]
V rámci kontroly vhodnosti sa v prípade oboch nariadení posúdi účinnosť, efektívnosť, súlad, relevantnosť a pridaná hodnota EÚ, pokiaľ ide o prispievanie k boju proti nezákonnej ťažbe dreva na celom svete. Skúsenosti získané pri kontrole vhodnosti budú užitočné pri hodnotení opatrení na strane dopytu v prípade iných komodít.
MPRV SR
MŽP SR
Vysoká priorita - Revízia bude dôležitá v kontexte
preukazovania legálnosti ťažby dreva a jeho uvádzania na trh v súlade s nariadením EUTR a zákonom č. 113/2018 Z. z. a ostatnými právnymi predpismi upravujúcimi ťažbu v lesoch a výrub stromov z pozemkov rastúcich mimo lesa
24
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
9.
Revízia smernice EÚ o batériách
Ako sa uvádza v správach o hodnotení/vykonávaní smernice o batériách, cieľom revízie by malo byť lepšie zohľadnenie obehovosti, zlepšenie udržateľnosti a udržanie tempa s technologickým vývojom. S tým sa počíta aj v strategickom akčnom pláne pre batérie. V nadväznosti na závery správ o smernici sa touto iniciatívou upraví smernica alebo sa pripraví návrh nového nariadenia, ktorým sa smernica zrušuje, a to najmä s cieľom zahrnúť požiadavky týkajúce sa konca životnosti a udržateľnosti. (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu; 4. štvrťrok 2020)
MŽP SR
MH SR
Vysoká priorita - Revízia smernice o batériách a
akumulátoroch, resp. prijatie nového nariadenia o batériách a akumulátoroch bude dôležité v kontexte zastabilizovania, resp. ďalšieho rozvoja automobilového priemyslu v SR a predpokladaného postupného zvyšovania podielu elektromobility v EU a z toho vyplývajúcich požiadaviek na spracovanie nových typov odpadových batérií, resp. zabezpečenia ich ďalšieho využitia.
10.
Kontrola vhodnosti právnych predpisov EÚ v oblasti endokrinných disruptorov
Endokrinné disruptory látky, ktoré menia funkciu endokrinného (hormonálneho) systému a negatívne ovplyvňujú zdravie ľudí a zvierat. Tieto látky regulované v rámci rôznych opatrení EÚ. V rámci kontroly vhodnosti sa posúdi, či tieto opatrenia sledujú celkový cieľ ochrany ľudského zdravia a životného prostredia. Posúdi sa súlad, účinnosť, efektívnosť, relevantnosť a pridaná hodnota právnych predpisov s dôrazom na súlad s acquis v oblasti chemikálií.
MH SR
MŽP SR, MPaRR SR MZ SR
Stredná priorita - EK v súčasnosti skúma zdravotné, sociálno-
ekonomické a environmentálne vplyvy v súvislosti s možným rozšírením rozsahu pôsobnosti Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2004/37/ES o ochrane pracovníkov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou karcinogénom alebo mutagénom pri práci o toxické látky na reprodukciu (reprotoxické látky) kategórie 1 a 2. Vzhľadom na to, že mechanizmus pôsobenia mnohých reprotoxických látok ide cez endokrinný systém, závery tejto štúdie a následné opatrenia, ktoré sa prijmú v novele Smernice 2004/37/ES budú tiež veľmi dôležité pre reguláciu takýchto látok na pracovisku.
11.
Revízia nariadenia o obchodných normách, ktoré sa vzťahuje na produkty rybolovu a akvakultúry v EÚ
Touto revíziou sa zjednoduší právne nastavenie: jedným nariadením (EÚ) sa nahradia tri nariadenia, ktoré sa v súčasnosti vzťahujú aj na produkty akvakultúry, transparentnosť a informácie pre spotrebiteľov. (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 43 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
MPRV SR
Nízka priorita - Pre SR je potrebné vytvorenie kompletného
zoznamu obchodovaných vodných živočíchov vrátane mäkkýšov a kôrovcov v slovenskom jazyku..
25
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
12.
Hodnotenie nariadenia 913/2010 o európskej železničnej sieti pre konkurencieschopnú nákladnú dopravu(nariadenie o koridoroch železničnej nákladnej dopravy)
Nárast nákladnej dopravy po železnici je kľúčovým prvkom politiky EÚ na zníženie emisií CO2 spojených s dopravou, no táto politika však čelí problémom. Nariadenie o koridoroch železničnej nákladnej dopravy je zamerané na zlepšenie spolupráce a koordinácie v prípade niekoľkých koridorov s osobitným potenciálom pre rozvoj medzinárodnej železničnej nákladnej dopravy.Nariadenie (EÚ) 913/2010 o európskej železničnej sieti pre konkurencieschopnú nákladnú dopravu nadobudlo účinnosť v roku 2010 a zriadilo sa deväť koridorov železničnej nákladnej dopravy, pričom ďalšie dve koridory pribudli neskôr. Cieľom tohto hodnotenia je poskytnúť úplný prehľad o vykonávaní nariadenia, ako aj posúdenie jeho účinkov. Bude užitočné určiť, aké ďalšie kroky na úrovni EÚ sú potrebné na posilnenie nákladnej železničnej dopravy.
MDV SR
Vysoká priorita - Vyhodnotenie implementácie nariadenia
913/2010 je potrebné vzhľadom na zvýšenú podporu energeticky efektívnych druhov dopravy akou je železničná doprava. Dôležitou bude interoperabilita medzinárodných železničných koridorov v súlade so sieťou TEN-T, koordinácia medzi príslušnými členskými štátmi a manažérmi infraštruktúry, dostatočne prepojenie s ostatnými druhmi dopravy a vytvorenie vhodných podmienok pre rozvoj hospodárskej súťaže. SR podporuje iniciatívu aj vzhľadom na to, že najvyšší podiel finančnej podpory zo strany ide práve do železničnej dopravy.
13.
Hodnotenie smernice 2009/128/ES o trvalo udržateľnom používaní pesticídov
Toto hodnotenie sa okrem iného zameria na pokrok dosiahnutý smernicou v oblasti znižovania závislosti od pesticídov a v oblasti motivácie zavádzať nízkorizikové a nechemické alternatívy k pesticídom. Zváži sa aj potenciál zjednodušenia, napríklad pokiaľ ide o pravidlá pre kontrolu zariadení na aplikáciu pesticídov a nové pravidlá pre úradné kontroly.
MPRV SR
ÚVZ SR
MŽP SR
Vysoká priorita - Zníženie rizika pochádzajúceho
z používania pesticíodov je strategickým cieľom v oblasti ochrany zdravia ľudí a životného prostredia. Smernica je rámcová a jej správna implementácia na národnej úrovni je prierezová a medzirezortná
14.
Hodnotenie stratégie EÚ v oblasti dobrých životných podmienok zvierat (2012 – 2015)
Toto hodnotenie sa bude zaoberať rozsahom, v akom stratégia v oblasti dobrých životných podmienok zvierat prispela k zjednodušeniu rámca pre dobré životné podmienky zvierat, a bude sa venovať aj zostávajúcemu priestoru na zjednodušenie, a to so zreteľom na vývoj potrieb v tejto oblasti.
MPRV SR
Vysoká priorita - Pre SR otázky dobrých životných
podmienok zvierat dôležité, avšak nepovažujeme za nevyhnutné vracať sa do minulosti. Skôr je potrebné pozerať sa dopredu - bez presne definovaných požiadaviek legislatívy bude len ťažko možný posun napr. v oblasti ochrany zvierat počas prepravy na dlhé cesty, skracovania chvostíkov u ošípaných, absentujú požiadavky na ochranu hospodárskych druhov zvierat (na úrovni definované len pre teľatá, nosnice, ošípané, a brojlery), atď.
26
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
15.
Hodnotenie povoľovania prípravkov na ochranu rastlín a maximálnych hladín rezíduí pesticídov
Toto hodnotenie sa týka toho, ako sa vo všetkých členských štátoch vykonáva a ako tam funguje nariadenie 1107/2009 o prípravkoch na ochranu rastlín, ktoré sa uplatňuje od júna 2011, a nariadenie 396/2005 o maximálnych hladinách rezíduí, ktoré sa uplatňuje od septembra 2008. Navrhuje možné spôsoby zlepšenia vykonávania nariadení s cieľom zjednodušiť alebo posilniť súčasný regulačný rámec, napr. riešiť oneskorenia a zvýšiť transparentnosť, zlepšiť zónový systém povoľovania a vzájomného uznávania povolení, podporovať udržateľnú ochranu rastlín, nízko rizikové riešenia a účinné zmierňovanie rizika, ako aj zvýšiť súdržnosť a konzistentnosť medzi nariadeniami a inými právnymi predpismi EÚ.Hodnotenie sa zaoberá aj otázkami uvedenými v
stanovisku platformy REFIT XI.10
o látkach
na viacnásobné použitie/z viacerých zdrojov (chlorát) prijatom 7. 6. 2017 a v
stanovisku platformy REFIT XI.22.a
o registrácií výrobkov na ochranu rastlín prijatom 14. 3. 2019.
MaRV SR
MZ SR
MŽP SR
Vysoká priorita - Vzhľadom na pretrvávajúce vylučovanie pesticídnych látok je nevyhnutné rýchle zavádzanie alternatív. Hodnotenie účinnosti nariadenia (ES) č. 1107/2009 a následný návrh opatrení na zrýchlenie procesov je pre tento účel kľúčové.
16.
Hodnotenie nariadenia (ES) č. 1924/2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách, pokiaľ ide o nutričné zloženia a zdravotné tvrdenia o rastlinách a ich prípravkoch, ako aj o všeobecnom regulačnom rámci pre ich používanie v potravinách
Toto hodnotenie sa zaoberá otázkou nastolenou v
stanovisku
platformy REFIT XI.11.a-b
o tvorbe nutričných zložení.
V hodnotení sa posudzoval vplyv súčasnej situácie (v ktorej neexistujú žiadne nutričné zloženia na úrovni EÚ). Skúma sa v ňom, či nutričné zloženia stále vhodné na svoj účel, oprávnené a primerané na zabezpečenie cieľov nariadenia o tvrdeniach. Očakáva sa, že výsledky tohto hodnotenia pomôžu pri riešení problémov, na ktoré podniky upozornili v súvislosti so smernicou o tradičných rastlinných liekoch, ako sa uvádza v
stanovisku platformy REFIT XI.6.a-b
.
MZ SR
ÚVZSR
Vysoká priorita - Inciatívu považujeme za dôležitú.. Nutričné
profily by mali predstavovať základ pre možnosť vyjadrovania a hodnotenia nutričných faktorov z potravín alebo zo stravy a ich zosúladeniana úrovni. Doposiaľ neboli stanovené. Požiadavka stanovenia nutričných profilov vyplýva z čl. 4 naraidenia 1924/2006. Taktiež dôležitou problematikou pre zhodnotenie a zjednotenie kritérií na úrovni požiadavky na tradičné byliny, ktoré vstupujú v rôznych formách do potravín prostredníctvom výživových doplnkov.
27
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
17.
Hodnotenie materiálov prichádzajúcich do styku s potravinami
V tomto hodnotení sa skúmajú všetky aspekty súčasných právnych predpisov o materiáloch prichádzajúcich do styku s potravinami vrátane účinnosti vyhlásenia o zhode, ktoré sa v súčasnosti vyžaduje pri osobitných opatreniach na úrovni EÚ. Na základe tohto hodnotenia Komisia zváži, či na úrovni potrebné ďalšie opatrenia, a zohľadní aj rôzne otázky, ako napríklad otázku, na ktorú sa poukázalo v
stanovisku platformy REFIT XI.1a
, kde sa odporúča
spoločná európska požiadavka existencie vyhlásenia o zhode pre všetky typy materiálov prichádzajúcich do styku s potravinami.
MZ SR
ÚVZ SR
Vysoká priorita - Vítame túto iniciatívu na prehodnotenie
súčasnej legislatívy v zmysle špecifikovania požiadaviek na vyhlásenie o zhode pre všetky materiály a predmety (súčasný stav : zo 17 typov materiálov a predmetov je obsah vyhlásenia o zhode definovaný iba pre 5 typov). Toto prehodnotenie legislatívy prinesie efektívnejší výkon úradných kontrol a zlepšenie bezpečnosti uvádzaných výrobkov na trh EÚ.
18.
Hodnotenie smernice 2005/44/ES o harmonizovaných riečnych informačných službách (RIS) na vnútrozemských vodných cestách v Spoločenstve
Riečne informačné služby (RIS) využívajú informačné a komunikačné technológie (IKT) na podporu bezpečnosti, účinnosti a šetrnosti vnútrozemskej vodnej dopravy k životnému prostrediu. Smernica RIS poskytuje rámec pre minimálne požiadavky a technické špecifikácie pre poskytovanie a zavádzanie RIS s cieľom zabezpečiť harmonizáciu, interoperabilitu a cezhraničnú kompatibilitu systémov RIS členských štátov pre vodné cesty triedy IV alebo vyššej. Hodnotenie sa zameriava na vykonávanie smernice a na aktuálny organizačný a technologický vývoj v danom odvetví, najmä pokiaľ ide o digitálne technológie. Hodnotia sa v ňom aj potenciálne oblasti zjednodušenia procesu, prostredníctvom ktorého sa pripravujú aktualizácie technických špecifikácií podľa smernice.
MDV SR
Vysoká priorita - Výmena informácií sa považuje za kľúčový
faktor zvýšeného využívania vnútrozemskej vodnej dopravy. Počas posledného desaťročia Európska komisia, členské štáty a prevádzkovatelia infraštruktúry spolupracovali na vymedzení, vybudovaní a zavedení riečnych informačných služieb (RIS) s cieľom uľahčiť navigáciu a výmenu informácií medzi prevádzkovateľmi dopravy a manažérmi infraštruktúry. V roku 2005 nadobudla účinnosť smernica 2005/44/ES o RIS, ktorá stanovuje minimálne požiadavky na umožnenie cezhraničnej zlučiteľnosti vnútroštátnych systémov. Stanovuje rámec pre rozmiestnenie a využívanie harmonizovaných riečnych informačných služieb s cieľom podporovať vnútrozemskú vodnú dopravu a zvýšiť bezpečnosť, efektívnosť, šetrnosť voči životnému prostrediu a rozhrania s inými druhmi dopravy. Viac ako desať rokov po uplatňovaní smernice je účelné vyhodnotiť, či je rámec smernice o RIS vhodný na daný účel a či zodpovedá očakávaným cieľom. Preto sa začala rozsiahla konzultácia s verejnosťou o výsledkoch, nedostatkoch a možných perspektívach smernice o RIS, ktorá bude prínosom pre celý proces hodnotenia. K aktializácii technických špecifikácií podľa smernice 2005/44/ES došlo v minulom roku.Napĺňanie cieľov smernice o RIS sa v SR uskutočnilo cez projekty IRIS EuropeI – III a v súčasnosti projektom RIS COMEX.
Európa pripravená na digitálny vek
28
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
19.
Správa Komisie Európskemu parlamentu a Rade o uplatňovaní nariadenia (EÚ) 910/2014 o elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu (nariadenie eIDAS)
Komisia predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o uplatňovaní nariadenia (EÚ) 910/2014, a to do 1. júla 2020, ako sa vyžaduje v článku 49 nariadenia. V správe sa posúdi, do akej miery je rámec eIDAS naďalej vhodný na účely dosahovania plánovaných výsledkov, výstupov a vplyvov, a môžu sa v nej uviesť ďalšie možné opatrenia na zlepšenie výkonnosti v oblasti regulácie. Komisia uskutoční hodnotenie v súlade s usmerneniami o lepšej právnej regulácii, pričom sa uskutoční aj verejná cielená konzultácia so zainteresovanými stranami.
NBÚ
ÚPVII
MS SR
EK podá v zmysle čl. 49 nariadenia správu o uplatňovaní smernice (do 1. 7. 2020). EK posúdi, do akej miery je rámec eIDAS naďalej spôsobilý na dosiahnutie zamýšľaných výsledkov, výsledkov a vplyvov, a môže určiť možné ďalšie opatrenia na zlepšenie regulačných výkonov. EK vykoná hodnotenie v súlade s usmerneniami pre lepšiu právnu reguláciu (REFIT), pričom táto správa bude zahŕňať aj verejné a cielené konzultácie so zúčastnenými stranami. SR víta túto iniciatívu Komisie. Problematika je súčasťou Stratégie digitálnej transformácie Slovenska 2030 (Vyspelá a inkluzívna občianska spoločnosť; Spoločnosť a vzdelávanie. Občania a spotrebitelia schopní realizovať svoj potenciál v digitálnej dobe a ich práva chránené; Funkčná a moderná verejná správa, ktorá dokáže efektívne spracovať územie na národnej po lokálnu úroveň).
20.
Preskúmanie smernice o znižovaní nákladov na širokopásmové pripojenie (smernica 2014/61/EÚ)
Cieľom preskúmania je znížiť zbytočné a nákladné administratívne zaťaženie, ktoré môže výrazne odrádzať a oneskoriť zavádzanie sietí. Zameriava sa na ďalšie zlepšovanie súčasného opatrenia prostredníctvom zjednodušenia povolení a postupov alebo prostredníctvom zvýšenia pružnosti inžinierskych prác zlepšením koordinácie s inými infraštruktúrami (cesty, energetika a pod.). Môže ísť o veľkú príležitosť, ako novými právnymi predpismi znížiť celkovú administratívnu záťaž v sektore.
MDV SR
ÚPVII
Cieľom preskúmania je znížiť zbytočné a nákladné administratívne zaťaženie, ktoré môže výrazne odradiť a oneskoriť zavádzanie siete. Ide o ďalšie zlepšenie súčasného opatrenia prostredníctvom zjednodušenia povolení a postupov alebo zvýšenia koordinácie inžinierskych prác zlepšením koordinácie s inými infraštruktúrami (cesty, energia atď.). To môže predstavovať významnú príležitosť pre nové právne predpisy na zníženie celkovej administratívnej záťaže v tomto odvetví.
21.
Preskúmanie nariadenia o vnútornom trhu a cezhraničnom elektronickom obchode (geografické blokovanie)
Komisia predloží správu o hodnotení tohto nariadenia Európskemu parlamentu, Rade a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru do 23. marca 2020, ako sa vyžaduje v článku 9 nariadenia (EÚ) 302/2018. Komisia zohľadní celkový vplyv nariadenia na vnútorný trh a cezhraničný elektronický obchod, a to najmä potenciálne dodatočné administratívne a finančné zaťaženie obchodníkov vyplývajúce z existencie rôznych uplatniteľných regulačných režimov spotrebiteľského zmluvného práva.
MH SR
MS SR
Stredná priorita - Uplatňovanie nariadenia v SR je
obmedzené tým, že väčšina predajcov/poskytovateľov zahraničné subjekty. Význam skôr pre slov. príjemcov/spotrebiteľov. Zatiaľ nie je známe, či pôjde len o správy EK, alebo bude nasledovať aj návrh na zmenu nariadenia, ak by EK identifikovala závažné problémy alebo nedostatky v jeho uplatňovaní.
29
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
22.
Revízia odporúčania o digitalizácii kultúrneho materiálu, jeho dostupnosti online a o uchovávaní digitálnych záznamov (2011/711/EÚ)
V rámci prebiehajúceho hodnotenia sa posudzuje jeden z hlavných politických nástrojov v oblasti digitalizácie, online prístup k materiálu, ktorý predstavuje kultúrne dedičstvo, a jeho digitálne uchovávanie. Cieľom je zhromaždiť názory zainteresovaných strán týkajúce sa prípadnej aktualizácie na účely lepšieho zohľadnenia súčasných potrieb verejnosti v tejto oblasti a zvýšiť potenciál európskeho kultúrneho dedičstva v prospech občanov.Pri revízii sa tieto aspekty preskúmajú v súlade so súčasnými technologickými trendmi a potrebami sektora.
MK SR
Stredná priorita - V súčasnej dobe sa SR zaoberá otázkou
zdigitalizovaného obsahu a projektom digitalizácie po období udržatelnosti. V roku 2020 má SR ambíciu pripraviť analýzu a stratégiu digitalizácie kultúrneho dedičstva, ktorej súčasťou je aj využiteľnosť zdigitalizovaného obsahu a jeho sprístupňovanie verejnosti, prípadne jeho ďalšie využívanie.
23.
Kontrola vhodnosti balíka modernizácie štátnej pomoci z roku 2012, usmernení pre železnice a poistenia krátkodobých vývozných úverov
V dôsledku modernizácie štátnej pomoci je v súčasnosti 96 % nových realizovaných opatrení pomoci v rukách vnútroštátnych orgánov. Umožňuje to rýchlejšie vykonávanie zo strany členských štátov a kontrola štátnej pomoci tak môže „zohrávať zásadnú úlohu v zásadných otázkach a menšiu úlohu v menej dôležitých otázkach“. Prebiehajúca kontrola vhodnosti okrem iného za cieľ posúdiť, do akej miery súčasný režim prispel k zníženiu administratívneho zaťaženia a či existuje ďalší potenciál na zefektívnenie a zjednodušenie pravidiel štátnej pomoci.
PMÚ SR
MDV SR
Eximbanka
Stredná priorita - Cieľom tejto iniciatívy EK je posúdiť, či
konkrétne pravidlá štátnej pomoci, ktoré predmetom fitness check stále primerané účelu a zistiť, či prispeli k dosahovaniu politických cieľov stratégie 2020. V rámci konzultácie zisťuje EK názory členských štátov na účinnosť, efektívnosť, súdržnosť, relevantnosť a pridanú hodnotu v súvislosti s týmito pravidlami štátnej pomoci. Zohľadnia sa: a) všeobecné ciele iniciatívy modernizácie štátnej pomoci; b) špecifické ciele právneho rámca, ako aj c) aktuálne a (už známe) otázky a problémy v budúcnosti.
24.
Hodnotenie nariadenia o skupinových výnimkách pre vertikálne dohody
V rámci prebiehajúceho hodnotenia nariadenia o skupinových výnimkách pre vertikálne dohody a usmernení o vertikálnych obmedzeniach sa najmä posúdi, do akej miery súčasný systém splnil svoj cieľ vytvoriť bezpečný prístav pre vertikálne dohody, ktoré zamerané na zvýšenie efektívnosti, a tak poskytujú právnu istotu a znižujú náklady na dodržiavanie predpisov pre zainteresované strany. To zahŕňa určenie oblastí, v ktorých súčasný režim nemusí náležite odrážať nový vývoj na trhu, ako aj možné nedostatky, ktoré môžu mať za následok právnu neistotu, nezrovnalosti pri presadzovaní vertikálnych pravidiel v rôznych členských štátoch EÚ, a tým zvýšené náklady na dodržiavanie predpisov pre zainteresované strany.
PMÚ SR
Stredná priorita - Hodnotenie nariadenia o skupinovej
výnimke pre vertikálne dohody (Nariadenie Komisie (EÚ) č. 330/2010 z 20. apríla 2010 o uplatňovaní článku 101 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie na kategórie vertikálnych dohôd a zosúladených postupov (Ú. v. L 102, 23.4.2010, s. 1 7)) a Usmernení o vertikálnych obmedzeniach (Ú. v. C 130, 19.5.2010, s. 1 46) z pohľadu plnenia ich účelu za cieľ vyhodnotenie prípadných právnych medzier, zohľadnenie novej situácie na trhoch a následne posilnenie právnej istoty a zníženie nákladov zainteresovaných strán na dosiahnutie súladu s právnymi predpismi hospodárskej súťaže. V tejto súvislosti prebehla aj verejná konzultácia. Ide o rovnaké všeobecné a priamo uplatnitelné pravidlá pre vertikálne dohody v celej Európskej únii. Podľa konkrétneho návrhu bude možné bližšie určiť významnosť zmien
30
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
25.
Hodnotenie procesných a jurisdikčných aspektov kontroly koncentrácií EÚ
Prebiehajúce hodnotenie sa zameriava na zjednodušenie a v prípade potreby obmedzenie byrokracie, zjednodušenie systému postupovania prípadov a ďalšie zlepšenia technickej povahy. Okrem toho, vzhľadom na nedávnu diskusiu o účinnosti limitov pre stanovenie súdnej príslušnosti založených výlučne na obrate a uvedených v nariadení o fúziách, cieľom hodnotenia je aj posúdiť, či tieto limity umožňujú zachytiť všetky transakcie, ktoré môžu mať potenciálne vplyv na vnútorný trh.
PMÚ SR
Stredná priorita - Akékoľvek zmeny pravidiel, pokiaľ ide o
refferal systém majú vplyv na deľbu kompetencií, pokiaľ ide o posudzovanie koncentrácií Európskou komisiou a národnými súťažnými úradmi a súvisiaci proces, vrátane potenciálneho zjednodušovania systému. Prehodnocovanie notifikačných kritérií na úrovni Európskej komisie je v súlade s celosvetovým trendom o zachytenie koncentrácií, ktoré potenciálne problematické, avšak nespadajú pod klasické obratové kritériá. Pre SR dôležité z hľadiska zachytenia nových trendov v tejto oblasti a snahy o uniformný prístup
26.
Cielená zmena všeobecného nariadenia o skupinových výnimkách v súvislosti s úniovými programami financovania
Komisia usiluje vzhľadom na nasledujúci viacročný finančný rámec o realizáciu zmeny všeobecného nariadenia o skupinových výnimkách tak. Návrhom sa zabezpečí, aby sa vnútroštátne financovanie z prostriedkov členských štátov alebo z EŠIF, ktoré sa spravujú na vnútroštátnej úrovni, a z centrálne riadených prostriedkov EÚ, mohlo bezproblémovo kombinovať v týchto oblastiach: finančné produkty podporované z fondu InvestEU; projekty v oblasti výskumu, vývoja a inovácií, ktoré majú známku excelentnosti a sú realizované v rámci programu Horizont 2020 alebo programu Horizont Európa, ako aj spolufinancované projekty a vytváranie tímov realizované v rámci programu Horizont 2020 alebo programu Horizont Európa; a projekty Európskej územnej spolupráce. (3. štvrťrok 2020)
NBÚ
ÚPVII
PMÚ SR
Stredná priorita - Stav návrhu prezentovaný na Rade TTE (3.
12. 2019). Ukončenie rokovaní o spise je naviazané na schválenie nového Viacročného finančného rámca na roky 2021 - 2027.SR podporuje skoré dukončenie rokovaní o tomto návrhu nariadenia EÚ. V nariadení (EÚ) č. 651/2014 (GBER) sa určité kategórie pomoci vyhlasujú za zlučiteľné s vnútorným trhom. Návrhom sa nariadenie GBER revidovať v troch oblastiach, aby vďaka tomu členské štáty mohli vykonávať nasledujúce opatrenia štátnej pomoci bez predchádzajúcej notifikácie:
vnútroštátne financovanie zahrnuté vo finančných produktoch podporovaných z fondu InvestEU;
projekty v oblasti výskumu, vývoja a inovácií, ktorým bola udelená známka excelentnosti v rámci programu Horizont 2020 alebo Horizont Európa, ako aj spolufinancované projekty a akcie na vytváranie tímov v rámci programu Horizont 2020 alebo Horizont Európa;
• projekty Európskej územnej spolupráce.
31
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
27.
Nariadenie o skupinovej výnimke pre konzorciá (výnimka z článku 101 ZFEÚ pre určité typy dohôd o spolupráci medzi prevádzkovateľmi kontajnerovej lodnej prepravy)
Predĺženie platnosti súčasného nariadenia o skupinovej výnimke pre konzorciá o ďalšie štyri roky bude naďalej zjednodušovať analýzu dodržiavania pravidiel hospodárskej súťaže zo strany konzorcií, obmedzovať závislosť od externého poradenstva a znižovať právne náklady. (2. štvrťrok 2020)
MDV SR
PMÚ SR
Nízka priorita- Na základe Nariadenia Komisie (ES) č.
906/2009 z 28. septembra 2009 o uplatňovaní článku 81 ods. 3 zmluvy na určité kategórie dohôd, rozhodnutí a zosúladených postupov medzi spoločnosťami linkovej námornej dopravy (konzorciá) (Ú. v. L 256, 29.9.2009, s. 31 34) sa článok 101 ods. 1 ZFEÚ neuplatňuje na určité typy dohôd medzi spoločnosťami námornej dopravy o spolupráci v „konzorciách“, t. j. pri poskytovaní pravidelných a plánovaných služieb medzinárodnej námornej dopravy, keďže tieto spoločnosti často musia spolupracovať, aby bolo ich fungovanie finančne životaschopnejšie a efektívnejšie. navrhuje predĺžiť platnosť nariadenia, ktorým sa výnimka udeľuje, o ďalšie 4 roky od skončenia platnosti v apríli 2020. Ak zostanú v platnosti súčasné výnimky, stav sa nezmení, čo bude výhodné pre podnikateľské subjekty. SR ako vnútrozemský štát podporuje uvedené nariadenie resp. výnimku/y z neho, ale nakoľko sa nariadenie vzťahuje len na konzorciá, ktoré poskytujú služby medzinárodnej linkovej námornej dopravy z alebo do jedného alebo viacerých prístavov Spoločenstva, ide aj vzhľadom k uvedenej skutočnosti o nízku prioritu z hľadiska SR.
28.
Hodnotenie smernice 2014/35/EÚ o nízkom napätí
Smernica o nízkom napätí zabezpečuje, aby elektrické zariadenia pohybujúce sa v rámci určitých limitov napätia poskytovali európskym občanom vysokú úroveň ochrany a plne profitovali z jednotného trhu. Uplatňuje sa od 20. apríla 2016. Účelom tohto hodnotenia je posúdiť, či je smernica vhodná na daný účel, pokiaľ ide o účinnosť, efektívnosť, relevantnosť, súdržnosť, pridanú hodnotu EÚ. Na základe záverov týkajúcich sa výkonnosti smernice Komisia posúdi, ktoré ďalšie kroky môžu byť potrebné na jej zlepšenie.
ÚNMS SR
Nízka priorita - V novembri 2019 bola zverejnená „LVD
evaluation study“. Na poslednom zasadnutí pracovnej skupiny Komisie pre LVD bola podaná infrmácia, že ďalším krokom má byť príprava „staff working document“ Komisiou.
32
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
29.
Hodnotenie smernice 97/67/ES o poštových službách
Sektor poštových služieb prechádza veľkými zmenami v dôsledku digitalizácie. Smernica o poštových službách (97/67/ES) pochádza z roku 1997 a bola revidovaná v rokoch 2002 a 2008.K správe o uplatňovaní smernice sa pripojí hodnotenie s cieľom posúdiť, či je smernica stále vhodná na daný účel a či je odolná vo vzťahu k budúcim zmenám.
MDV SR
ÚPVII MH SR
Vysoká priorita - Smernica o poštových službách sa datuje od
roku 1997, ale revízie, najmä prostredníctvom smernice 2008/6 / ES, viedli k podstatnému prispôsobeniu textu požiadavkám poštového sektora a novým výzvam poštového trhu. Dvanásť rokov po úplnom otvorení poštových služieb na trhu považujeme túto smernicu o poštových službách za vhodnú na daný účel a tiež za budúci dôkaz odvetvovej regulácie. Podľa nášho názoru však niektoré časti jeho znenia, najmä definície, rozsah pôsobnosti a mechanizmus financovania univerzálnej služby, potrebujú revíziu. Ako veľmi dobrý príklad považujeme takúto zmenu a doplnenie smernice v záveroch a odporúčaniach poštových sektorových štúdií realizovaných pre Európsku komisiu za posledné dva roky.V apríl 2019 bola dosiahnutá v pléne EP čiastočná dohoda. Ukončenie rokovaní o spise je naviazané na schválenie nového Viacročného finančného rámca na roky 2021 - 2027. SR podoruje skoré ukončenie rokovaní o návrhu nariadenia EÚ.
30.
Hodnotenie „vymedzenia pojmu MSP“
Táto iniciatíva je zameraná na odporúčanie Komisie týkajúce sa vymedzenia pojmov mikropodnik, malý a stredný podnik (2003/361/ES). Stanovujú sa v ňom kritériá na určenie toho, či predmetný podnik je MSP (t. j. počet zamestnancov, celková výška obratu/celková súvaha a nezávislosť), a uplatňuje sa od 1. 1. 2005, keď nahradilo odporúčanie 96/280/ES. Vzhľadom na to, že na odporúčanie sa odkazuje vo viac ako 100 právnych aktoch EÚ, ktoré sa vzťahujú na širokú škálu politík EÚ, ako je napríklad štátna pomoc, nahradenie odporúčania bude znamenať potrebu zmeniť aj tieto odkazy.
MH SR
Stredná priorita - SR sa zapojí do diskusie na úrovni PS EK a
Rady
33
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
31.
Revízia smernice 2006/42/ES o strojových zariadeniach
Cieľom iniciatívy je: i) riešiť riziká plynúce z nových technológií a súčasne umožniť technický pokrok, ii) zjednodušiť požiadavky na dokumentáciu tým, že sa povolia digitálne formáty, a tak znížiť administratívnu záťaž pre hospodárske subjekty, s ďalším pozitívnym vplyvom na environmentálne náklady, iii) zlepšiť právnu zrozumiteľnosť niektorých hlavných koncepcií a vymedzení pojmov v súčasnom znení smernice,iv) zabezpečiť súlad s ostatnými smernicami a nariadeniami pre výrobky a zlepšiť presadzovanie právnych predpisov prostredníctvom zosúladenia s novým legislatívnym rámcom,v) znížiť náklady na transpozíciu prostredníctvom transformácie smernice na nariadenie.(legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
ÚNMS SR
Nízka priorita - na poslednom zasadnutí pracovnej skupiny
Komisie pre „machinery“ v roku 2019 bola podaná informácia, že revízia smernice 2006/42/ES o strojoch je predmetom politickej „validácie“ novou Komisiou.
32.
Hodnotenie právnych predpisov EÚ o ochrane dizajnov
Účelom hodnotenia je analyzovať, do akej miery súčasné právne predpisy o ochrane dizajnov dosiahli svoje ciele, pokiaľ ide o účinnosť, efektívnosť, relevantnosť, súdržnosť a pridanú hodnotu EÚ. Poskytne jasné údaje o tom, do akej miery sa tieto právne predpisy stále považujú za vhodné na daný účel. V hodnotení sa identifikujú možnosti zjednodušenia postupov registrácie s cieľom uľahčiť, aby sa uľahčilo jednoduché využívanie ochrany dizajnov v EÚ s potenciálnym znížením nákladov a administratívneho zaťaženia v prospech podnikov, dizajnérov a MSP.
ÚPV SR
Vysoká priorita - V júni 2019 bola na úrovni pracovnej skupiny
iniciovaná diskusia k výsledkom verejnej konzultácie k ochrane dizajnov v uskutočnenej v období od decembra 2018 do apríla 2019. Reforma ochrany dizajnov v EÚ sa týka smernice Európskeho parlamentu a Rady 98/71/ES z 13. októbra 1998 o právnej ochrane dizajnov a nariadenia Rady (ES) č. 6/2002 z 12. decembra 2001 o dizajnoch Spoločenstva.
33.
Evaulácia smernice 2006/126/ES o vodičských preukazoch
V hodnotení ex post sa posúdi, do akej miery smernica prispela k zlepšeniu v oblasti bezpečnosti cestnej premávky, uľahčenia voľného pohybu a zníženia možnosti podvodu. Preskúma sa aj technický pokrok, napríklad pokiaľ ide o vozidlá a digitalizáciu (digitálne vodičské preukazy).
MV SR
Nízka priorita - Zhodnotenie naplnenia cieľov smernice
o vodičských preukazoch.
34
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí
34.
Jednotné pravidlá zaokrúhľovania [opatrenia v nadväznosti na správu o najnovšom vývoji, pokiaľ ide o euromince – COM(2018) 787 final/2]
Hodnotenie používania jedno- a dvojcentových euromincí a možnosti zavedenia jednotných pravidiel zaokrúhľovania. Možným návrhom by sa zaviedli spoločné pravidlá zaokrúhľovania s cieľom riešiť výzvy súvisiace s používaním jedno- a dvojcentových euromincí (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 133 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020).
ÚPVII
Stredná priorita - v apríli 2019 bola dosiahnutá v EP čiastočná
dohoda. Ukončenie rokovaní o spise súvisí s prijatím nového Viacročného finančného rámca na roky 2021 - 2027.SR podporuje skoré ukončenie rokovaní o návrhu nariadenia EÚ.
35.
Kontrola vhodnosti v oblasti verejného podávania správ spoločnosťami
Cieľom tejto kontroly vhodnosti je posúdiť, či právne predpisy o pravidelnom a verejnom podávaní správ spoločnosťami naďalej spĺňajú potrebu zainteresovaných strán, pokiaľ ide o informácie o činnostiach spoločností, ich výkonnosti, rizikách a vplyvoch.
MF SR
MS SR
Vysoká priorita- Verejná konzultácia na túto tému bola
Komisiou uskutočnená. Pozícia SR bude závisieť od konkrétnych návrhov vyplývajúcich z kontroly vhodnosti.
36.
Hodnotenie právnych predpisov o obchode s drogovými prekurzormi
Nariadenie (ES) č. 273/2004 EP a Rady a nariadenie Rady (ES) č.
111/2005 o drogových prekurzoroch sa budú hodnotiť z hľadiska
ich cieľa, ktorým je vytvorenie monitorovacieho a kontrolného
systému obchodovania s drogovými prekurzormi s cieľom
zabrániť ich posunu z legálneho dodávateľského reťazca do
výroby nelegálnych drog. Okrem týchto dvoch nariadení sa
hodnotenie bude vzťahovať aj na ich súvisiace akty, delegované
nariadenie Komisie (EÚ) 2015/1011 a vykonávacie nariadenie
Komisie (EÚ) 2015/1013.
MH SR
ŠUKL
MV SR
MF SR
Vysoká priorita- Komisia v súlade s čl. 16 ods. 3 nariadenia
(ES) č. 273/2004 EP a Rady a s čl. 32 ods. 4 nariadenia Rady (ES) č. 111/2005 predložila Európskemu parlamentu a Rade do 31. decembra 2019 správu o vykonávaní a fungovaní týchto nariadení. SR poskytla vstupy potrebné pre správu. O identifikovaných závažných problémoch pri ich uplatňovaní Komisiu v minulosti informovala. Z uvedeného dôvodu podporujeme revíziu, ktorej cieľom bude odstránenie nedostatkov, zosúladenie jednotlivých ustanovení a prijatie dodatočných opatrení.
37.
Hodnotenie nariadenia 515/97 o vzájomnej pomoci v colných záležitostiach
Nariadením č. 515/97 sa zabezpečuje správne uplatňovanie colných právnych predpisov EÚ. Od revízie nariadenia č. 515/97 vykonanej v roku 2015 sa zaznamenal nový vývoj (napr. nový režim ochrany údajov, nové riziká podvodov). V hodnotení sa posúdi celkové fungovanie nariadenia č. 515/97, a to aj s využitím cielenej konzultácie.
MF SR
Stredná priorita- SR víta a podporuje iniciatívu na revíziu
nariadenia 515/97.
35
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Silnejšia Európa vo svete
38.
Hodnotenie obchodného piliera šiestich dohôd o pridružení medzi EÚ a krajinami EUROMED (Tunisko, Maroko, Egypt, Jordánsko, Alžírsko a Libanon)
Toto hodnotenie by mohlo identifikovať príležitosti na zefektívnenie postupov s potenciálnym znížením nákladov a administratívneho zaťaženia a zjednodušením procesov. Okrem toho by sa tieto potenciálne prínosy mohli využiť pri budúcich rokovaniach o tejto dohode alebo pri rokovaniach o dohodách s inými krajinami.
MH SR
MPRV SR
Nízka priorita - SR víta a podporuje iniciatívu na hodnotenie
implementácie dohôd EÚ s krajinami EUROMED
39.
Hodnotenie vykonávania Dohody o hospodárskom partnerstve medzi štátmi CARIFORUM-u a EÚ
Toto hodnotenie by mohlo identifikovať príležitosti na zefektívnenie postupov s potenciálnym znížením nákladov a administratívneho zaťaženia a zjednodušením procesov. Okrem toho by sa tieto potenciálne prínosy mohli využiť pri budúcich rokovaniach o tejto dohode alebo pri rokovaniach o dohodách s inými krajinami.
MH SR
MZVEZ SR
Nízka priorita - SR víta a podporuje iniciatívu na hodnotenie
implementácie dohody EPA medzi a zoskupením CARIFORUM
40.
Obchod bez mučenia
Preskúmanie nariadenia Rady (EÚ) 2019/125 (nariadenie proti mučeniu) o obchodovaní s určitým tovarom, ktorý možno použiť na vykonanie trestu smrti, mučenie alebo iné kruté, neľudské alebo ponižujúce zaobchádzanie alebo trestanie.V súlade s článkom 32 nariadenia proti mučeniu Komisia preskúma do 31. júla 2020 a následne každých päť rokov jeho vykonávanie. Na základe správy o preskúmaní, ktorá sa má prijať do júla 2020, Komisia rozhodne, či by sa mali navrhnúť nejaké zmeny nariadenia. Bez toho, aby bol dotknutý výsledok preskúmania, a s cieľom zabezpečiť, aby príslušný tovar naďalej podliehal účinným obmedzeniam, by sa mohli zvážiť potenciálne oblasti zjednodušenia, napríklad v súvislosti s požiadavkami na podávanie správ alebo výmenou informácií.
MH SR
Nízka priorita nakoľko od účinnosti nariadenia Slovenská
republika neeviduje žiadnu žiadosť na tovary, ktoré možno použiť na vykonanie trestu smrti, mučenie alebo iné kruté, neľudské alebo ponižujúce zaobchádzanie alebo trestanie.
36
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Podpora európskeho spôsobu života
41.
Hodnotenie nariadenia (ES) č. 1901/2006 o liekoch na pediatrické použitie a nariadenia (ES) č. 141/2000 o liekoch na ojedinelé ochorenia
Toto hodnotenie bude predstavovať zmysluplný príspevok pre budúcu farmaceutickú stratégiu EÚ. Na základe dostupných dôkazov sa v hodnotení samostatne aj spoločne hodnotia silné a slabé stránky nariadenia o liekoch na ojedinelé ochorenia a nariadenia o liekoch na pediatrické použitie. Hodnotenie sa okrem iného zameriava na výrobky, ktoré spĺňajú neuspokojené liečebné potreby, a na spôsob, akým boli stimuly stanovené v súčasných právnych predpisoch využité.
MZ SR
Vysoká priorita - Všeobecne problémom
zriedkavé ochorenia detí. Slovenská republika bude podporovať tvorbu osobitného nariadenia, ktoré bude obsahovať pozitívne prvky oboch nariadení v záujme vývoja nových liekov na zriedkavé ochorenia detí,
Nový impulz pre európsku demokraciu
42.
Návrh Komisie na preskúmanie smernice 2008/48/ES o spotrebiteľskom úvere
Prebiehajúce hodnotenie smernice sa zameria na dosiahnutý pokrok, náklady a prínosy. Zameria sa aj na to, či pôvodné ciele a nástroje smernice zodpovedajú súčasným potrebám, na monitorovanie fungovania smernice spolu s inými právnymi predpismi a na to, či intervencia EÚ priniesla výhody. Na základe výsledku hodnotenia sa preskúmaním zabezpečí lepšia informovanosť spotrebiteľov a lepšie pochopenie spotrebiteľských úverov, pričom sa zohľadní digitalizácia v poskytovaní takýchto produktov. Bude sa zameriavať na poskytnutie lepšej ochrany spotrebiteľom pred nezodpovednými úverovými postupmi, najmä tými, ktoré sú šírené na internete. (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
MF SR
MS SR
Stredná priorita - pozícia sa bude odvíjať od obsahu návrhu.
37
Č.
Názov
Cieľ/potenciál zjednodušenia (stručné vysvetlenie cieľa programu REFIT, pokiaľ ide o revízie, a potenciálu zjednodušenia pre hodnotenia a kontroly vhodnosti)
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
43.
Návrh Komisie na preskúmanie smernice 2002/65/ES o poskytovaní finančných služieb spotrebiteľom na diaľku
V prebiehajúcom hodnotení sa posúdi, či sa dosiahli pôvodné ciele, ako smernica funguje z hľadiska nákladov/prínosov, zníženia záťaže a zjednodušenia a ako smernica funguje spolu s inými právnymi predpismi v oblasti retailových finančných služieb, ochrany spotrebiteľa a ochrany údajov. V analýze sa posúdi, či nástroje smernice zodpovedajú pôvodným a súčasným potrebám a či smernica má pridanú hodnotu EÚ. Na základe výsledku hodnotenia sa preskúmaním zabezpečí lepšie pochopenie retailových finančných produktov pri zohľadnení digitalizácie v poskytovaní takýchto produktov. Bude sa zameriavať na poskytnutie lepšej ochrany spotrebiteľom pred nezodpovednými úverovými postupmi, najmä tými, ktoré sú šírené na internete. (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
MF SR
MS SR
Stredná priorita - pozícia sa bude odvíjať od obsahu návrhu.
44.
Revízia smernice 2001/95/ES o všeobecnej bezpečnosti výrobkov (nariadenie; právny základ – článok 114 ZFEÚ)
Iniciatíva sa bude zaoberať otázkami bezpečnosti výrobkov, ktoré prinášajú nové technológie; riešiť potrebu konkrétnejších opatrení týkajúcich sa online predaja; aktualizovať všeobecný právny rámec týkajúci sa bezpečnosti výrobkov; a vzhľadom na nové nariadenie (EÚ) 2019/1020 o dohľade nad trhom a o súlade výrobkov odstráni diskrepancie medzi harmonizovanými a neharmonizovanými výrobkami, pokiaľ ide o dohľad nad trhom. Revíziou by sa tiež zlepšila účinnosť stiahnutí výrobkov od používateľov a pokrytie nových rizík v oblasti bezpečnosti výrobkov. Mala by posilniť právomoc členských štátov v oblasti presadzovania práva, najmä pokiaľ ide o dovozné kontroly. (legislatívna iniciatíva vrátane posúdenia vplyvu, článok 114 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2020)
MH SR
Vysoká priorita - Z dôvodu, že trh s výrobkami sa neustále
vyvíja, a teda vznikajú i výrobky, ktoré v čase prijatia smernice neexistovali, SR podporuje revíziu predmetnej smernice, keďže jej cieľom je zabezpečiť, aby výrobky uvedené na trh boli naozaj bezpečné
38
Príloha III: Prioritné návrhy v štádiu schvaľovania2
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Európsky ekologický dohovor
1.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2015/757 s cieľom náležite zohľadniť globálny systém zberu údajov o spotrebe lodného paliva
COM(2019) 38 final2019/0017 (COD)4. 2. 2019
MŽP SR
Nízka priorita - SR požiadala Európsku komisiu o udelenie výnimky
z nariadenia 2015/757, pretože sa pod jej vlajkou neplavia žiadne lode, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti tohto nariadenia. Reportovacie povinnosti sa SR priamo netýkajú, preto tento návrh nie je prioritný.
2.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Rady č. 1224/2009 a ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č. 768/2005, (ES) č. 1967/2006, (ES) č. 1005/2008 a nariadenie (EÚ) Európskeho parlamentu a Rady č. 2016/1139 týkajúce sa kontroly rybolovu
COM(2018) 368 final2018/0193 (COD)30. 5. 2018
MPRV SR
Stredná priorita -Priorita v oblasti vysledovateľnosti produktov
rybolovu a akvakultúry. Kontroly vykonávané prostredníctvom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.
3.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zefektívnení opatrení na urýchlenie realizácie transeurópskej dopravnej siete
COM(2018) 277 final2018/0138 (COD)17. 5. 2018
MDV SR
Vysoká priorita - Návrh vychádza zo skúseností z vykonávania
dopravných projektov, ktorých realizácia sa často komplikuje zložitými administratívnymi postupmi a regulačnou neistotou. Cieľom návrhu je preto zavedenie efektívneho systému udeľovania povolení pre projekty na sieti TEN-T, čím by sa mali obmedziť oneskorenia, ako aj náklady na výstavbu.
V súčasnosti prebiehajú rokovania s EP. Pre SR je dôležitá zmena účinného nástroja z nariadenia na smernicu, ktorá bola prijatá na Rade TTE v decembri 2019. Zmena bola nutná najmä kvôli národným postupom v oblasti udeľovania povolení, ktoré by museli štáty zmeniť aj napriek tomu, že sú funkčné.
2Návrhy súvisiace s viacročným finančným rámcom (VFR) sú zvýraznené sivou farbou
39
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
4.
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 1999/62/ES o poplatkoch za používanie určitej dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami
COM(2017) 275 final2017/0114 (COD)31. 5. 2017
MDV SR
Vysoká priorita - Návrhom chce Komisia riešiť problémy súvisiacich so
spoplatňovaním ciest. V EÚ sa postupne prechádza na celosieťové mýto na základe vzdialenosti, avšak tento prechod je pomalý a v Únii stále nejednotný. Vzhľadom na veľké rozdiely vo vnútroštátnych politikách spoplatňovania ciest EK navrhuje postupnú harmonizáciu typu poplatkov (diaľničné známky na základe času alebo mýto na základe vzdialenosti) a typu používaných technológií na výber poplatkov. Návrhom sa znížiť administratívne zaťaženie a náklady pre orgány verejnej moci aj účastníkov cestnej premávky. Cieľom iniciatívy je dosiahnuť pokrok pri uplatňovaní zásad „znečisťovateľ platí“ a „používateľ platí“, a tým podporiť finančne a environmentálne udržateľnú a sociálne spravodlivú cestnú dopravu. SR presadzuje zásadu „znečisťovateľ platí“ a „používateľ platí“ a vníma ju ako dôležitý nástroj pri znižovaní emisií v doprave. Rozhodnutie o spôsobe spoplatňovania využíania infraštruktúry a o technológii, ktorá sa pri tom použije, uprednostňujeme ponechať na národnej úrovni aj s ohľadom na sociálne dopady.SR zároveň uprednostňuje zavádzanie mýta a užívateľských poplatkov pre rôzne kategórie vozidiel nezávisle od seba. Momentálne sa pracuje na novom revidovanom návrhu, keďže na júnovej ministerskej Rade TTE nebolo podporené všeobecné smerovanie k návrhu.
5.
Návrh NARIADENIE RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 866/2004 o režime podľa článku 2 protokolu 10 aktu o pristúpení, pokiaľ ide o tovar, na ktorý sa vzťahujú systémy kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny
COM(2015) 380 final2015/0165 (NLE)28. 7. 2015
MPRV SR
Nízka priorita - Nar. 866/2004 sa týka kontrol a prechodu osôb a tovaru
na výsostné územie UK na Cypre.
6.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1829/2003, pokiaľ ide o možnosť členských štátov obmedziť alebo zakázať používanie geneticky modifikovaných potravín a krmív na svojom území
COM(2015) 177 final2015/0093 (COD)22. 4. 2015
MPRV SR
MŽP SR
Nízka priorita - Riešenie uvedeného návrhu z r. 2015 pre SR nízku
prioritu, pretože trh SR zmeny zahrnuté v návrhu výrazne neovplyvnia v porovnaní s opatreniami a možnosťami, ktoré stanovuje Nariadenie ES č. 1829/2003. Najväčší dopad by pravdepodobne mala zmena neumožňujúca obmedzenie používania potravín a krmív, ktoré nemusia byť označené ako GMO – pri tzv. prahových hodnotách výskytu GMO.
40
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
7.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Program InvestEU
COM(2018) 439 final2018/0229 (COD)8. 6. 2018
MF SR
ÚPVII
Stredná priorita - Európska komisia navrhla v roku 2018 v rámci balíka
k viacročnému finančnému rámcu (VFR) na roky 2021-2027 zriadiť Program InvestEU, ktorého súčasťou Fond InvestEU, Poradenské centrum InvestEU a Portál InvestEU. Cieľom programu je zjednodušiť poskytovanie finančných nástrojov na úrovni a nahradiť 14 existujúcich nástrojov jedným Fondom InvestEU. Program InvestEU nadväzuje na úspech Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), ktorý začal fungovať v júli 2015, aby posilnil investície a stimuloval hospodársky rast a zamestnanosť EÚ. Spočíva v poskytnutí záruky z rozpočtu vo výške 47,5 mld. eur (presná výška je predmetom rokovaní v rámci VFR 2021-2027), ktorú využijú implementační partneri na mobilizáciu dodatočných zdrojov vo výške 650 mld. eur na úvery, záruky, kapitálové investície a pod, pričom bude podporovať štyri oblasti: udržateľnú infraštruktúru, výskum, inovácie a digitalizáciu, malé a stredné podniky a investície so sociálnym vplyvom.Kľúčovým prvkom v programe budú implementační partneri, ktorí budú benefitovať zo záruky a následne štruktúrovať finančné produkty pre konečných prijímateľov. Z programu 75% implementovať EIB a o zvyšných 25% sa budú môcť uchádzať iní implementační partneri, ktorými môžu byť iné medzinárodné finančné inštitúcie (EBRD, CEB) alebo národné podporné banky a inštitúcie (SZRB, SIH). Dohoda ešte nie je o rozpočtových a horizontálnych otázkach, o ktorých sa v súčasnosti diskutuje v rámci rokovaní o nasledujúcom VFR na obdobie 2021 2027.
8.
Návrh NARIADENIE RADY, ktorým sa stanovuje program pomoci na vyraďovanie jadrovej elektrárne Ignalina v Litve z prevádzky (program Ignalina); a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (EÚ) č. 1369/2013
COM(2018) 466 final2018/0251 (NLE)13. 6. 2018
MH SR
ÚJD SR
Nízka priorita - Netýka sa priamo SR.
9.
Návrh NARIADENIE RADY, ktorým sa stanovuje účelový program financovania vyraďovania jadrových zariadení z prevádzky a nakladania s rádioaktívnym odpadom a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (Euratom) č. 1368/2013
COM(2018) 467 final2018/0252 (NLE)13. 6. 2018
MH SR
ÚJD SR
Vysoká priorita - Smernica na podporu vyraďovania JE Kozloduj v
Bulharsku, JE V1 na Slovensku a jadrových zariadení Spoločného výskumného centra (JRC) je vysokou prioritou z dôvodu zabezpečenia ďalšej finančnej podpory na vyraďovanie jadrových zariadení aj v SR na nasledujúce obdobie VFR (2021-2027).
41
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
10.
Návrh ROZHODNUTIE RADY, ktorým sa mení rozhodnutie 2007/198/Euratom, ktorým sa zriaďuje Európsky spoločný podnik pre ITER a rozvoj energie jadrovej syntézy a ktorým sa mu udeľujú výhody
COM(2018) 445 final2018/0235 (NLE)7. 6. 2018
MŠVVaŠ SR
ÚVZ SR
ÚJD SR
MH SR
Stredná priorita - Aktuálny stav rokovaní: Najväčším problémom je
recitál 10, ktorý hovorí o príspevku ITER k naplneniu klimatických cieľov. Negatívny postoj niektorých delegácií (AT, LU a DE), ako aj diskusia ku klimatickým cieľom, ktorá sa uskutočnovala na iných úrovniach (MFF, Green Deal a i.) neumožnili posun v rokovaniach. SR si uvedomuje význam projektu ITER, ktorý v budúcnosti prinesie slovenským vedcom možnosť podielať sa na špičkovom výskume v oblasti jadrovej syntézy. Keď bude dokument opätovne predložený na rokovanie na technickej úrovni, SR sa bude aktívne zapájať do jeho pripomienkovaniaProjekt ITER je spoločný pre krajiny a SR participuje na jeho financovaní. Význam tohto projektu by v prípade jeho úspešného dokončenia značný, avšak niekoľko desaťročí trvajúci vývoj stále nepriniesol požadované výsledky.
11.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje Program pre životné prostredie a ochranu klímy (LIFE) a zrušuje nariadenie (EÚ) č. 1293/2013
COM(2018) 385 final2018/0209 (COD)1. 6. 2018
MŽP SR
Vysoká priorita - LIFE je jedným z finančných nástrojov EÚ, ktorý tvorí
súčasť návrhu viacročného finančného rámca pre obdobie 2021 2027. LIFE je hlavný program zameraný na financovanie akčných projektov v oblasti životného prostredia, ochrany prírody a klímy. Účelom návrhu nariadenia je vytvoriť právny základ pre program. Hlavnou novou črtou návrhu je pridanie podprogramu „Prechodu na čistú energiu“. Projekty prechodu na čistú energiu sa budú naďalej financovať do roku 2020 prostredníctvom programu Horizont 2020. Rýchle zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie a zlepšená energetická účinnosť však môžu byť zásadným príspevkom k zmierneniu zmeny klímy so spoločným prínosom pre životné prostredie. Aktuálny stav rokovaní: Predbežná dohoda s EP po trialógoch bola dosiahnutá v marci 2019. Keďže navrhované nariadenie je jedným z balíkov návrhov súvisiacich s viacročným finančným rámcom (MFF), všetky ustanovenia, ktoré majú vplyv na rozpočet alebo horizontálny charakter, boli vylúčené z cieľového čiastočného všeobecného prístupu do ďalšieho pokroku v oblasti MFF.
MŽP SR sa bude naďalej aktívne zapáajať do rokovaní k príprave nariadenia, ako aj programových dokumentov. Počas doterajších rokovaní SR presadzovala najmä zachovanie Výboru LIFE, zvýšenie alokácie na projekty na ochranu prírody a biodiverzity (s dôrazom na podporu aktivít v územiach Natura 2000), podporu financovania budovania kapacít Národných kontaktných bodov pre lepšiu informovanosť a čerpanie prostriedkov LIFE.
42
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
12.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Európskom námornom a rybárskom fonde a o zrušení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 508/2014
COM(2018) 390 final2018/0210 (COD) 12. 6. 2018
MPRV SR
Vysoká priorita - Podpora z ENRAF v podmienkach Slovenskej
republiky (SR) sa plánuje smerovať najmä do sektora akvakultúry (hospodárskeho chovu rýb) a spracovateľského priemyslu produktov rybolovu a akvakultúry, no taktiež na podporu spoločnej rybárskej politiky (kontrola a presadzovanie, zber údajov), podporu genofondu vybraných druhov rýb a marketingových opatrení. HR PRES plánuje v 1. polovici roka 2020 uskutočniť toľko trialógov s EP koľko bude potrebných. Presný termín schválenia nariadenia o ENRAF post 2020 nie je však známy (pozn. v pláne majú 3 technické a 2 politické trialógy, predpoklad schválenia nariadenia je druhej polovici roku 2020).
13.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o financovaní, riadení a monitorovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 1306/2013
COM(2018) 393 final2018/0217 (COD)1. 6. 2018
MPRV SR
Vysoká priorita - Návrh nariadenia je predmetom diskusie na technickej
úrovni, ukončenie diskusie sa očakáva v roku 2020. Nariadenie je súčasťou reformného balíčka SPP. SR sa aktívne zúčastňuje diskusie. SR vo všeobecnosti predbežne podporuje návrh predmetného nariadenia. Konečné stanovisko k návrhu bude však možné zaujať po doriešení otvorených otázok týkajúcich sa viacročného finančného rámca, ako aj po posúdení finálneho znenia príslušných ustanovení návrhu nariadenia o strategických plánoch SPP. Z pohľadu finančného riadenia SPP je pre SR dôležitou témou v rámci I. piliera využitie krízovej rezervy a zrušenie prahovej hodnoty na uplatnenie finančnej disciplíny, v rámci II. piliera výška zálohovej platby a zachovanie pravidla n+3. SR nesúhlasí s tým, aby celková nevyužitá suma krízovej rezervy, ktorá bude k dispozícii ku koncu roka 2020, nebola vo finančnom roku 2021 refundovaná prijímateľom. SR v rámci zjednodušenia, z dôvodu potreby zníženia administratívnej náročnosti, nesúhlasí s uplatňovaním stropu vo výške 2 000 EUR a podporuje návrh Komisie na zrušenie prahovej hodnoty na uplatnenie finančnej disciplíny. SR je toho názoru, že navrhnutá suma počiatočnej zálohovej platby 3 % na celé obdobie trvania strategického plánu SPP by sa mala zvýšiť na 7 %. SR nesúhlasí s navrhovaným zavedením pravidla n+2. SR navrhuje zachovať súčasnú úpravu automatického zrušenia viazanosti n+3.
43
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
14.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1308/2013, ktorým sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, nariadenie (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny, nariadenie (EÚ) č. 251/2014 o vymedzení, opise, obchodnej úprave, označovaní a ochrane zemepisných označení aromatizovaných vínnych výrobkov, nariadenie (EÚ) č. 228/2013 o osobitných opatreniach v oblasti poľnohospodárstva v prospech najvzdialenejších regiónov Únie a nariadenie (EÚ) č. 229/2013 o osobitných opatreniach v oblasti poľnohospodárstva v prospech menších ostrovov v Egejskom mori
COM(2018) 394 final2018/0218 (COD)23. 4. 2018
MPRV SR
ÚPV SR
Vysoká priorita - Návrh nariadenia je predmetom diskusie na technickej
úrovni, ukončenie diskusie sa očakáva v roku 2020. Nariadenie je súčasťou reformného balíčka SPP. SR sa aktívne zúčastňuje diskusie.
15.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú pravidlá týkajúce sa strategických plánov, ktoré majú zostaviť členské štáty v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky (strategické plány SPP) a ktoré financované z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF) a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV), a ktorým sa zrušuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1305/2013 a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1307/2013
COM(2018) 392 final2018/0216 (COD)1. 6. 2018
MPRV SR
Vysoká priorita - Návrh nariadenia je predmetom diskusie na technickej
úrovni, ukončenie diskusie sa očakáva v roku 2020. Nariadenie je súčasťou reformného balíčka SPP. SR sa aktívne zúčastňuje diskusie.
16.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú určité prechodné ustanovenia týkajúce sa podpory z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) a Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF) v roku 2021 a ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 228/2013, (EÚ) č. 229/2013 a (EÚ) č. 1308/2013, pokiaľ ide o zdroje a ich distribúciu v roku 2021, a ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1305/2013, (EÚ) č. 1306/2013 a (EÚ) č. 1307/2013, pokiaľ ide o ich zdroje a uplatňovanie v roku 2021
COM(2019) 581 final2019/0254 (COD)31. 10. 2019
MPRV SR
Vysoká priorita - Návrh nariadenia je predmetom diskusie na technickej
úrovni, ukončenie diskusie sa očakáva v roku 2020. Nariadenie ustanovuje pravidlá pre prechodné obdobie, predbežne pre rok 2021. Bez stanovenia pravidiel financovania pre rok 2021 v celom sektore poľnohjospodárstva by bolo ohrozené fungovanie prebiehajúcich programov a opatrení počas prechodného obdobia do účinnosti reformy SPP. SR sa aktívne zúčastňuje diskusie.
44
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Európa pripravená na digitálny vek
17.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o právach a povinnostiach cestujúcich v železničnej preprave (prepracované znenie)
COM(2017) 548 final.2017/0237 (COD)27. 9. 2017
MDV SR
MH SR
Vysoká priorita - SR považuje za potrebné pokračovať v rokovaniach
o predmetnom návrhu nariadenia, pretože uvedený návrh nielenže nadväzuje na existujúci systém medzinárodného práva [Jednotné právne predpisy pre Zmluvu o medzinárodnej železničnej preprave cestujúcich a batožín (CIV)], ale takisto rozširuje jeho rozsah na služby vnútroštátnej osobnej železničnej dopravy. V neposlednom rade je potrebné poukázať i na skutočnosť, že týmto návrhom by sa mala zaistiť aj rovnováha medzi posilňovaním práv cestujúcich v železničnej doprave na jednej strane a znižovaním zaťaženia železničných podnikov na strane druhej.
18.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 261/2004, ktorým sa ustanovujú spoločné pravidlá systému náhrad a pomoci cestujúcim pri odmietnutí nástupu do lietadla, v prípade zrušenia alebo veľkého meškania letov, a nariadenie (ES) č. 2027/97 o zodpovednosti leteckého dopravcu pri preprave cestujúcich a ich batožiny v leteckej doprave
COM(2013) 130 final.2013/0072 (COD)13. 3. 2013
MH SR
Vysoká priorita - SR považuje za potrebné pokračovať v rokovaniach o
predmetnom návrhu nariadenia, pretože jedným z hlavných cieľov tohto návrhu je zlepšiť presadzovanie práva objasnením kľúčových zásad a implicitných práv cestujúcich, ktoré v minulosti vyvolali mnoho sporov medzi leteckými spoločnosťami a cestujúcimi.
19.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o implementácii jednotného európskeho neba (Prepracované znenie)
COM(2013) 410 final.2013/0186 (COD)11. 6. 2013
MDV SR
Vysoká priorita - Cieľom iniciatívy Jednotné európske nebo (SES) je
zvýšiť celkovú efektívnosť spôsobu organizácie a riadenia európskeho vzdušného priestoru prostredníctvom reformy odvetvia, ktoré poskytuje letecké navigačné služby (ANS). V súčasnosti sa európsky vzdušný priestor blíži k svojim kapacitným limitom z dôvodu fungovania systému ATM v Európe. V nasledujúcich rokoch bude doprava naďalej rásť. Aj krátke oneskorenie v legislatívnom procese mohlo mať za následok zdržanie 3-5 rokov, čo bude mať výrazný vplyv na cestujúcich aj letecké spoločnosti. Počas leta 2018 meškanie letovej prevádzky dosiahlo veľmi vysokú úroveň, ktorá bola spôsobená najmä veľkým nárastom leteckej dopravy, nedostatočnou kapacitou (nedostatok riadiacich letovej prevádzky) v niektorých ČŠ a ďalšími faktormi (štrajky, počasie). SR zastáva pozíciu, že súbor opatrení nariadenia SES2+ je zastaraný a neobsahuje riešenia, ktoré by vyriešili súčasnú krízu. Podľa SK je nutná reforma v súlade so zásadou lepšej právnej regulácie.
45
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
20.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o spoločných pravidlách prideľovania prevádzkových intervalov na letiskách Európskej únie
COM(2011) 827 final.2011/0391 (COD)1. 12. 2011
MDV SR
Stredná priorita - Vykonávanie nariadenia o prevádzkových intervaloch
podstatne zlepšilo prideľovanie prevádzkových intervalov na preťažených európskych letiskách z hľadiska neutrality a transparentnosti postupu pri prideľovaní. Značne tak prispelo k vytvoreniu vnútorného trhu leteckej dopravy. Nariadenie o prevádzkových intervaloch sa zaviedlo v čase, keď bol európsky trh leteckej dopravy ešte ovládaný malým počtom tradičných národných spoločností. V súčasnosti je však hospodárska súťaž oveľa intenzívnejšia. Je teda nutné revidovať nariadenie o prevádzkových intervaloch a určiť, do akej miery je možné vylepšiť ho z hľadiska súladu kapacity s dopytom po leteckej preprave vo všetkých segmentoch (diaľkové lety, lety na regionálnych tratiach, letecká nákladná preprava atď.).Návrh nariadenia bol predmetom rokovania naposledy v roku 2012.
21.
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2006/1/ES o používaní vozidiel prenajatých bez vodičov na cestnú prepravu tovaru
COM(2017) 282 final.2017/0113 (COD)31. 5. 2017
MDV SR
Stredná priorita - V smernici 2006/1/ES o používaní vozidiel
prenajatých bez vodičov na cestnú prepravu tovaru sa stanovuje minimálna úroveň otvorenia trhu na používanie prenajatých nákladných vozidiel v rámci jednotného trhu. Cieľom návrhu je dosiahnuť optimálne rozmiestnenie zdrojov obmedzením nehospodárneho využitia výrobných faktorov (napr. kapitál viazaný v nedostatočne využívaných vozidlách), a zvýšiť flexibilitu a produktivitu príslušných podnikov. Všetky ciele súvisia s používaním prenajatých vozidiel. SR podporuje iniciatívu. Návrh prinesie flexibilitu pre dopravcu, avšak berieme na vedomie, že preregistrácia stále nie je jednoduchý proces.
46
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
22.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1073/2009 o spoločných pravidlách prístupu na medzinárodný trh autokarovej a autobusovej dopravy
COM(2017) 647 final.2017/0288 (COD)8. 11. 2017
MDV SR
Vysoká priorita - Toto nariadenie bolo prijaté v rámci legislatívneho
balíka s nariadením č. 1071/2009 o prístupe k povolaniu prevádzkovateľa cestnej dopravy. V nariadení (ES) č. 1073/2009 sa vymedzujú ustanovenia, ktoré musia dodržiavať podniky, ktoré chcú pôsobiť na medzinárodnom trhu osobnej cestnej dopravy a na ďalších národných trhoch okrem trhu vlastného členského štátu usadenia (kabotáž). Ďalším otvorením národných trhov sa posilní rozvoj medzinárodného trhu s pravidelnou dopravou, nehovoriac o prínosoch pre cestujúcich uskutočňujúcich vnútroštátne cesty. Ako hlavné problémy boli určené prekážky na národných trhoch brzdiace rozvoj medzimestskej autokarovej a autobusovej dopravy a nízky podiel udržateľných druhov osobnej dopravy. Zámerom tohto návrhu je tieto nedostatky napraviť. Cieľom návrhu je zabezpečiť koherentné a konzistentné monitorovanie a presadzovanie existujúcich pravidiel v jednotlivých ČŠ, lepšie špecifikovať pravidlá a eliminovať odlišnosti prístupov jednotlivých ČŠ. SR vo všeobecnosti podporuje jednotné uplatňovanie predpisov tak, aby všetky subjekty v rámci mali rovnaké podmienky na podnikanie. Problém môže nastať pri štrukturálnych zmenách, kt. môžu mať vplyv na kompetencie ako aj na kontrolnú činnosť. O nariadení sa dosiaľ nerokovalo.
23.
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa ukončujú sezónne zmeny času a zrušuje smernica 2000/84/ES
COM(2018) 639 final.2018/0332 (COD)12. 9. 2018
MPSaVR SR
MZVEZ SR
MZ SRMH SR
MDaV SR
Vysoká priorita -Rokovania k tejto téme budú prebiehať aj v roku 2020
a je nutné koordinovať postoj SR s pozíciou ostatných ČŠ (hlavne susednými). Obsahom smernice je konštatovanie, že v súvislosti so zvýšenou mierou pochybností o súčasnej úprave letného času členskými štátmi EÚ, je nevyhnutnou alternatívou, ktorá je k dispozícii na zabezpečenie harmonizovaného prístupu, koordinované zrušenie zmeny času dvakrát ročne, ako sa uvádza v návrhu smernice. S cieľom zabezpečiť kontinuálny harmonizovaný prístup Komisia preto navrhuje zastaviť v Únii sezónne zmeny času dvakrát ročne, a zároveň každému členskému štátu ponechať možnosť rozhodnúť o svojom budúcom časovom režime. V tejto súvislosti rezort zdravotníctva zastáva súhlasnú pozíciu s tým, že podporuje zrušenie striedania zmien času 2x ročne. Zo zdravotného pohľadu však nie je jednoznačná argumentácia v prospech zimného alebo letného času.
47
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
24.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 715/2007 o typovom schvaľovaní motorových vozidiel so zreteľom na emisie ľahkých osobných a úžitkových vozidiel (Euro 5 a Euro 6) a o prístupe k informáciám o opravách a údržbe vozidiel
COM(2019) 208 final.2019/0101 (COD)14. 6. 2019
MDV SR
Vysoká priorita - Všeobecný súd vydal 13. decembra 2018 rozsudok
v priamych žalobách T-339/16 (Ville de Paris/Komisia), T-352/16 (Ville de Bruxelles/Komisia) a T-391/16 (Ayuntamiento de Madrid/Komisia) podaných proti nariadeniu Komisie (EÚ) 2016/646, ktorým sa mení nariadenie Komisie (ES) č. 692/2008, pokiaľ ide o emisie ľahkých osobných a úžitkových vozidiel (Euro 6). V nariadení (EÚ) 2016/646 sa stanovili faktory zhody, ktoré sa používajú na posúdenie súladu vozidla s emisnými limitmi pri vykonávaní skúšky emisií počas skutočnej jazdy (RDE). Sporné faktory zhody slúžili na postupné znižovanie rozdielu medzi emisiami nameranými počas skutočnej jazdy a tými, ktoré sa merajú v laboratóriu. Súdny dvor nerozhodoval o technickej potrebe uvedených faktorov zhody. Konštatuje však, že sa nariadením (EÚ) 2016/646 de facto mení limit 80 mg/km stanovený v nariadení (EÚ) 715/2007 tým, že sa pri skúškach emisií počas skutočnej jazdy umožňuje vyššia úroveň emisií než pri meraní emisií v laboratórnych podmienkach. Súdny dvor skonštatoval, že faktory zhody mohol zaviesť len samotný zákonodarca, pretože sa týkajú podstatného prvku legislatívneho aktu nariadenie (ES) č. 715/2007. Súd preto zrušil časť nariadenia (EÚ) 2016/464, v ktorej sa stanovili faktory zhody.Zrušenie je čiastočné. Skúšobný program RDE, tak ako aj stanovený v nariadení Komisie (EÚ) 2016/427 a ďalej zmenený nariadeniami Komisie (EÚ) 2016/646, 2017/1154 a 2018/1832, preto zostáva v platnosti a stále sa musí pri typovom schvaľovaní vykonávať.SR je za schválenie návrhu v takom znení ako bolo schválené všeobecné smerovanie. Momentálne sa čaká na pozíciu parlamentu a následne sa uvidí v trialógoch. Návrh je podľa SR potrebné schváliť čím skôr.
25.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o rešpektovaní súkromného života a ochrane osobných údajov v elektronických komunikáciách a o zrušení smernice 2002/58/ES (smernica o súkromí a elektronických komunikáciách)
COM(2017) 10 final.2017/0003 (COD)10. 1. 2017
MDV SR
ÚOOÚ SR
MS SR
Vysoká priorita - SR považuje za dôležité zabezpečiť vysokú úroveň
ochrany súkromia v elektronických komunikáciách a rozšíriť pôsobnosť právneho aktu na nové služby elektronických komunikácií. SR zároveň oceňuje určitý pokrok, ktorý sa dosiahol za ostatné obdobie, kedy sa niektoré časti návrhu vyjasnili resp. vylepšilo sa ich znenie (M2M, IoT, cookies). Na druhej strane SR stále výhrady k niektorým aspektom nariadenia (meteriálom šíriacim zneužívanie detí, terorizmu a iných trestných činov; k spolupráci medzi orgánmi dohľadu; a kompatibilnom spracovaní metaúdajov elektronických komunikácií).
48
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
26.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Európske centrum odvetvových, technologických a výskumných kompetencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti a sieť národných koordinačných centier Príspevok Európskej komisie k zasadnutiu lídrov v Salzburgu v dňoch 19. – 20. septembra 2018
COM(2018) 630 final.2018/0328 (COD)12. 9. 2019
NBÚ SR
Vysoká priorita - SR vníma vysoko pozitívne myšlienku vytvorenia
európskeho kompetenčného centra v oblasti kybernetickej bezpečnosti ako aj vytvorenie siete národných koordinačných centier. Investície do vedy, výskumu a inovácií v tejto oblasti okrem iného prinesú priaznivý efekt na rozvoj digitálnej ekonomiky Slovenska, na budovanie odborných kapacít a schopností, ako aj na zvýšenie bezpečnosti produktov a služieb, či dôvery na jednotnom digitálnom trhu.
27.
Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o právnom a operačnom rámci pre európsky elektronický preukaz služieb zavedený nariadením... [ESC Regulation]...
COM(2016) 823 final.2016/0402 (COD)10. 1. 2017
MH SR
MV SR
MF SR
MZ SR
MPSVaR SR
MDaV SR
Nízka priorita - Nízka priorita -– návrh smernice bol predložený spolu
s návrhom nariadenia o zavední európskeho elektronického preukazu služiebs cieľom uľahčiť poskytovateľom služieb určitých sektorov
kompletizáciu administratívnych postupov spojených s prístupom
na trh iných ČŠ a stimulovať tak cezhraničné poskytovaniea služieb
v týchto sektoroch. Vydávanie e-preukazu má byť založené na
spolupráci administratívnych orgánov ČŠ. Vzhľadom na
pretrvávajúce rozdielne názory ČŠ sú rokovania Rady o návrhu
pozastavené, už dlhšiu dobu neprebiehajú. Rovanko EP
(kompetentný výbor IMCO) hlasoval proti návrhu.smernice
(21.3.2018) SR podporuje prijímanie opatrení, nástrojov na
uľahčenie prístupu na trh EÚ so službami. K návrhu smernice však
mala skeptické stanovisko vzhľadom na jeho nízku pridanú hodnotu
k už existujúcim nástrojom pre prístup na trh, ako aj predpokladané
nadmerné administratívne zaťaženie.
28.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zavedení európskeho elektronického preukazu služieb a súvisiacich administratívnych prostriedkoch
COM(2016) 824 final.2016/0403 (COD)10. 1. 2017
MH SR
MV SR
MF SR
MZ SR
MPSVaR SR
MDaV SR
Nízka priorita - návrh nariadenia bol predložený spolu s návrhom
smernice o právnom a operačnom rámci pre európsky elektronický-preukaz služieb s cieľom uľahčiť poskytovateľom služieb určitých sektorov kompletizáciu administratívnych postupov spojených s prístupom na trh so službami iných ČŠ a stimulovať tak cezhčaničné poskytovanie služieb v týchto sektoroch. Vzhľadom na pretrvávajúce rozdielne názory ČŠ rokovania Rady o návrhu pozastavené, dlhšiu dobu neprebiehajú. Rovanko EP (kompetentný výbor IMCO) hlasoval proti návrhu.nariadenia (21.3.2018) SR podporuje prijímanie opatrení, nástrojov na uľahčenie prístupu na trh so službami. K návrhu nariadenia však mala skeptické stanovisko vzhľadom na jeho nízku pridanú hodnotu k už existujúcim nástrojom pre prístup na trh, ako aj predpokladané nadmerné administratívne zaťaženie.
49
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
29.
Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Nástroj na prepájanie Európy a zrušujú sa nariadenia (EÚ) č. 1316/2013 a (EÚ) č. 283/2014
COM(2018) 438 final.2018/0228 (COD)7. 6. 2018
MDV SR
MH SR
ÚPVII
Vysoká priorita - CEF je jedným z finančných nástrojov EÚ, ktorý tvorí
súčasť návrhu viacročného finančného rámca pre obdobie 2021 2027. Je kľúčovým pre podporu investícií do transeurópskych sietí (TEN) dopravnej, energetickej a digitálnej. Cieľom tohto návrhu nariadenia je preň vytvoriť právny základ. Predbežná dohoda s EP bola dosiahnutá v apríli 2019. Prijatie nariadenia je závislé od horizontálnych rokovaniach o ďalšom VFR. Pre SR je najdôležitejšia kohézna časť CEFu, zachovanie súčasných mier spolufinancovania, pravidla n+3 či prihliadnutia na špecifické problémy regiónov, tematická koncentrácia a podiely financovania v doprave (hard vs. soft akcie).
30.
Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Program pre jednotný trh, konkurencieschopnosť podnikov vrátane malých a stredných podnikov a európsku štatistiku a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 99/2013, nariadenie (EÚ) č. 1287/2013, nariadenie (EÚ) č. 254/2014, nariadenie (EÚ) č. 258/2014, nariadenie (EÚ) č. 652/2014 a nariadenie (EÚ) 2017/826
COM(2018) 441 final.2018/0231 (COD)7. 6. 2018
MH SR
ŚÚ SR
Návrh nariadenia zriaďuje program v rámci nového viacročného finančného rámca na roky 2021 2027. Program zastrešuje široké spektrum cieľov, ktoré v predchádzajúcom programovom období boli financované samostatne. Program prináša aj nové iniciatívy a činnosti, ktoré zahrnuté vo všeobecnom cieli programu a bližšie určené v rámci špecifických cieľov programu. Všeobecný cieľ programu zahŕňa aj kvalitnú európsku štatistiku. Medzi špecifické ciele patrí aj tvorba a šírenie kvalitnej európskej štatistiky.
31.
Návrh ROZHODNUTIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje špecifický program na vykonávanie programu Európsky horizont rámcový program pre výskum a inovácie
COM(2018) 436 final.2018/0225 (COD)7. 6. 2018
MŠVVaŠ SR
Vysoká priorita - Aktuálny stav rokovaní: K návrhu rozhodnutia bola
dosiahnutá čiastočná dohoda o všeobecnom smerovaní (PGA) dňa 15. apríla 2019. Návrh nariadenia stále obsahuje časti textu, ktoré podliehajú ďalším rokovaniam. MŠVVaŠ SR sa bude aktívne zapájať aj do budúceho pripomienkovania materiálu.
50
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
32.
Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje Európsky horizont rámcový program pre výskum a inovácie a ktorým sa stanovujú jeho pravidlá účasti a šírenia
COM(2018) 435 final.2018/0224 (COD)7. 6. 2018
MŠVVaŠ SR
Vysoká priorita - Aktuálny stav rokovaní: K návrhu nariadenia bola
dosiahnutá čiastočná dohoda o všeobecnom smerovaní (PGA), potvrdená Spoločným porozumením (CU) zo dňa 27.03.2019. Následne bola 29.11.2019 dosiahnutá PGA k ďalšej časti textu nariadenia: k úvodným recitálom a k Prílohe IV. o synergiách.Návrh nariadenia stále obsahuje časti textu, ktoré podliehajú ďalším rokovaniam. MŠVVaŠ SR sa bude aktívne zapájať do budúceho pripomienkovania programu. Počas doterajších rokovaní SR presadzovala najmä podporu synergií s ďalšími európskymi programami (najmä EŠIF), podporu rozširovania účasti (widening participation), geografickú rovnováhu ako kritérium pri hodnotení projektov a otázku odmeňovania výskumníkov (remuneration).
33.
Návrh NARIADENIA RADY, ktorým sa stanovuje výskumný a vzdelávací program Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu na obdobie 2021 2025, ktorým sa dopĺňa program Európsky horizont rámcový program pre výskum a inovácie
COM(2018) 437 final.2018/0226 (NLE)7. 6. 2018
MŠVVaŠ SR
Vysoká priorita - Aktuálny stav rokovaní: Na Rade ministrov 29.11.2019 bola snaha o dosiahnutie PGA, ktorú podporili viaceré ČŠ (vrátane SR). Dosiahnutie dohody sa však napokon nepodarilo nakoľko bolo zablokované AT a LU. Pre prijatie návrhov v rámci Zmluvy o Euratome je potrebná jednomyseľnosť.SR podporuje prijatie dokumentu a odmieta ďalšie oslabenie textu a obmedzenie programu.
34.
Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje program Digitálna Európa na obdobie 2021 – 2027
COM(2018) 434 final.2018/0227 (COD)8. 6. 2018
ÚPPVII
MF SR
MDaV SR
MH SR
Vysoká priorita
nový priamo riadený program podporujúci priority v oblasti digitálnej agendy
35.
Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Európsky obranný fond
COM(2018) 476 final.2018/0254 (COD)13. 6. 2018
MO SR
MH SR
Vysoká priorita - SR podporuje zriadenie Európskeho obranného fondu
(EDF). Cieľom EDF je finančne podporiť spoluprácu výskumných inštitúcií a priemyselných podnikov v oblasti obrany, a prispieť tak k doplneniu nedostatkových spôsobilostí, ktorých samostatný výskum a vývoj na úrovni jednotlivých ČŠ a ich podnikov by predstavoval obrovské finančné bremeno, ako aj možnú duplicitu vynaložených finančných prostriedkov. Význam EDF spočíva aj v tom, že vôbec po prvýkrát bude z rozpočtu v takomto rozsahu podporovaný obranný výskum a vývoj. Napriek tomu, že nejde o priame financovanie vyzbrojovania a pomoc je nasmerovaná výskumným a priemyselným subjektom, z EDF budú profitovať aj ozbrojené sily ČŠ EÚ, ktoré budú koncovým užívateľom nových alebo modernizovaných spôsobilostí finančne podporených z EDF.
51
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
36.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje Vesmírny program Únie a zriaďuje Agentúra Európskej únie pre vesmírny program a ktorým sa zrušujú nariadenia (EÚ) č. 912/2010, (EÚ) č. 1285/2013, (EÚ) č. 377/2014 a rozhodnutie č. 541/2014/EÚ
COM(2018) 447 final.2018/0236 (COD)8. 6. 2018
MŠVVaŠ SR
Vysoká priorita - SR so zdôvodnením: Slovenská republika nemá
výhrady k návrhu nariadenia EP a Rady. Návrh je súčasťou opatrení nadväzujúcich na EVS z roku 2016. Všetky činnosti v tejto vysoko strategickej oblasti sa zlúčia v plne integrovanom vesmírnom programe, ktorý zastrešuje systémy Copernicus, Galileo/EGNOS, SSA/SST,novú iniciatívu GovSatCom, nosiče a medzinárodnú spoluprácu s celkovým rozpočtom vyše 16 mld. eur. Tým sa zabezpečí súdržný rámec pre budúce investície ponúkajúci väčšiu viditeľnosť a flexibilitu. Zlepšenie efektivity v konečnom dôsledku pomôže pri zavádzaní nových služieb opierajúcich sa o vesmírne technológie, ktoré budú prínosom pre všetkých občanov EÚ. V rámci vesmírneho programu sa zakladá „Európska agentúra pre vesmírny program“ rozšírením právomocí bývalej agentúry pre európsky globálny navigačný satelitný systém (GSA) v Prahe.
Hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí
37.
Návrh SMERNICA RADY, ktorou sa prijímajú ustanovenia týkajúce sa posilnenia fiškálnej zodpovednosti a strednodobého rozpočtového smerovania v členských štátoch
COM(2017) 824 final.2017/0335 (NLE)6. 12. 2017
MF SR
Nízka priorita - 6. decembra 2017 EK predložila legislatívny návrh
smernice pre účely transpozície Zmluvy o stabilite, koordinácii a správe v hospodárskej a menovej únii (TSCG) do právneho rámca (Hlava III Fiškálny kompakt). Väčšina členských štátov však návrh EK odmietla. SR vo šveobecnosti podporuje snahy o začlenenie Zmluvy o stabilite, koordinácii a správe v hospodárskej a menovej únii (TSCG) do právneho rámca EÚ. Navrhovaná smernica sa však vo viacerých častiach odlišuje od jej pôvodného znenia. Smernica zároveň nepopisuje jasne, či a akým spôsobom by mala byť zmenená súčasná národná legislatíva, ktorou sa transponovalo pôvodné znenie TSCG (Zákon č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
38.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 806/2014 s cieľom vytvoriť európsky systém ochrany vkladov
COM(2015) 586 final.2015/0270 (COD)24. 11. 2015
MF SR
Stredná priorita - Slovenská republika dlhodobo podporuje
dobudovanie Bankovej únie pomocou tretieho piliera Bankovej únie. Podmienkou pre úspešný pokrok pri jej dobudovaní je zachovávanie a zlepšovanie finančnej stability. Banková únia vznikla ako odpoveď na finančnú krízu. Preto musí pri všetkých súčasných a budúcich zmenách zachovávať vysokú úroveň integrity finančného trhu. Z tohto dôvodu je potrebné neustále poukazovať na potrebu znižovať riziká v bankovom sektore a zabrániť tak vytváraniu systémových rizík v bankoom sektore s možnými dopadmi na reálnu ekonomiku štátov EÚ.
52
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
39.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o cenných papieroch zabezpečených štátnymi dlhopismi
COM(2018) 339 final.2018/0171 (COD)24. 5. 2018
MF SR
Stredná priorita - Slovenská republika podporuje opatrenia na
zmierňovanie prepojenia bankového sektora a štátov s potrebou vytvorenia dostatočného objemu vysoko kvalitných aktív. Avšak návrh tohto nariadenia je z pohľadu Slovenskej republiky vnímaný veľmi citlivo návrh viaceré nedostatky, ktoré je potrebné vyriešiť pred ďalším pokrokom. V tomto smere Slovenská republika presadzuje také znenie legislatívneho textu, ktoré prispejú k jednoduchej aplikácii nariadenia, eliminácii súvisiacej administratívnej aj vykazovacej záťaži pri zachovaní adekvátnej ochrany investorov a v kontexte správneho fungovanania kapitálových trhov a pri zabezepečení dostatočnej úrovne finančnej stability.
40.
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o správcoch úverov, nákupcoch úverov a vymáhaní kolaterálu
COM(2018) 135 final.2018/0063 (COD)14. 3. 2018
MF SR
MS SR
Stredná priorita - SR podporuje návrh tejto smernice a jej ciele, ktorými
sa upravujú pravidlá vymáhania kolaterálu a spôsoby fungovania správcov úverov ako i nákupcov úverov čo v konečnom dôsledku napomôže znižovať úroveň nesplácaných úverov v celej EÚ. Legislatívny návrh je v štádiu trialógov a predpokladá sa jeho uzavretie v priebehu roka.
41.
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2013/34/EÚ, pokiaľ ide o zverejňovanie informácií o dani z príjmu určitými podnikmi a pobočkami
COM(2016) 198 final.2016/0107 (COD)13. 4. 2016
MF SR
Nízka priorita - Cieľom návrhu smernice je zvýšiť transparentnosť
nadnárodných spoločností zavedením ich povinnosti verejne zverejňovať vybrané informácie týkajúce sa dane z príjmov podľa krajín (EÚ aj mimo EÚ). Keďže smernica sa vzťahovať na podniky, ktoré majú konsolidovaný čistý obrat viac ako 750 mil. eur a na stredné podniky, ktorých konečná materská spoločnosť so sídlom mimo uvedený obrat, nepredpokladá sa významný vplyv na podniky so sídlom v SR. Vo všeobecnosti SR podporuje iniciatívu zameranú na zvyšovanie transparentnosti. Otvorenou otázkou naďalej ostáva správnosť právneho základu.
42.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o rámci na ozdravenie a riešenie krízových situácií centrálnych protistrán a o zmene nariadení (EÚ) č. 1095/2010, (EÚ) č. 648/2012 a (EÚ) 2015/2365
COM(2016) 856 final.2016/0365 (COD)28. 11. 2016
MF SR
Nízka priorita - Slovenská republika vo všeobecnosti podporuje návrh
Komisie, pričom jej záujmom je dosiahnutie zhody na podstatných aspektoch riešenia krízových situácií na strane centrálnych protistrán tak, aby nedošlo k masívnemu poškodeniu ostatných účastníkov trhu nejakým spôsobom napojených na centrálnu protistranu, či ako účastníci určitej transakcie s finančnými nástrojmi alebo ako jej členovia.
43.
Návrh ROZHODNUTIE RADY, ktorým sa stanovujú opatrenia na postupné vytvorenie jednotného zastúpenia eurozóny v rámci Medzinárodného menového fondu
COM(2015) 603 final.2015/0250 (NLE)21. 10. 2015
MF SR
NBS
Nízka priorita - Z pohľadu SR nejde o prioritu, ale o dlhodobú a politicky
citlivú záležitosť. Postoj SR je skôr zdržanlivý, pretože aktuálne platí Konštituenčná dohoda do roku 2022, podľa ktorej SR permanentné zastúpenie na pozícii senior poradcu.
53
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
44.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o rámci riadenia rozpočtového nástroja pre konvergenciu a konkurencieschopnosť eurozóny
COM(2019) 354 final.2019/0161 (COD)24. 7. 2019
MF SR
Vysoká priorita - Európska komisia na základe článku 136 Zmluvy o
fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) predkladá návrh nariadenia, ktorý bude začlenený do Programu na podporu reforiem. Navrhované nariadenie za cieľ zadefinovať formu riadenia rozpočtového nástroja pre konvergenciua konkurencieschopnosť (BICC) a musí sa vykladať v spojení s Programom na podporu reforiem. Slovenská republika víta návrh nariadenia o rámci riadenia rozpočtového nástroja pre konvergenciu a konkurencieschopnosť eurozóny v súlade s rozhodnutím vedúcich predstaviteľov z decembra 2018. Nariadenia sa začne uplatňovať súbežne s rozpočtovým nástrojom pre konvergenciu a konkurencieschopnosť, ktorý je aktuálne v štádiu legislatívnych vyjednávaní na úrovni Rady EÚ.
45.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia a nariadenie (ES) č. 987/2009, ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia (ES) č. 883/2004 (Text s významom pre EHP a Švajčiarsko)
COM(2016) 815 final.2016/0397 (COD)14. 12. 2016
MPSVR SR
MZ SR
Vysoká priorita - Navrhovaná úprava bude mať priamy dopad na
občanov EÚ, teda aj na občanov SR.
K spisu doposiaľ prebehlo dvanásť trialógov s EP. Počas trialógov si EP aj Rada naďalej držia svoje pozície v troch kľúčových politických otázkach:
1)Predbežná notifikácia vyslania a výnimka z nej
2)Určovanie sídla zamestnávateľa v prípade výkonu činností vo viacerých ČŠ
3)Dávky nezamestnanosti pre cezhraničných pracovníkov
i)Lehoty pre prechod kompetencie z ČŠ zamestnania na ČŠ bydliska
ii)Jednotná dĺžka exportu dávky v nezamestnanosti
iii)Rovnaké povinnosti pre nezamestnaných.
File bol naposledy diskutovaný na Rade EPSCO dňa 10.12.2019 ako informácia PRES o súčasnom stave .
Na poslednom stretnutí tzv. like-minded skupiny ČŠ k revízií nariadení dňa 14.01.2020 boli ČŠ informované, že ak sa dohoda nepodarí dosiahnuť do konca roka 2020, tak EK bude považovať spis za „mŕtvy“, aj keď ho formálne nestiahne.
54
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
46.
Návrh ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení rozhodnutie č. 573/2014/EÚ o posilnenej spolupráci medzi verejnými službami zamestnanosti (VSZ)
COM(2019) 620 final.2019/0188 (COD)11. 9. 2019
MPSVR SR
Vysoká priorita - Cieľom návrhu je naďalej posilňovať kapacitu,
účinnosť a efektívnosť verejných služieb zamestnanosti (ďalej len „VSZ“) prostredníctvom platformy na porovnávanie ich výkonnosti na európskej úrovni, identifikáciu osvedčených postupov a rozvíjanie systému vzájomného učenia. Na základe návrhu by mali mať VSZ viac príležitostí rozvíjať inovatívne politiky založené na dôkazoch.
Týmto rozhodnutím sa mení rozhodnutie č. 573/2014/EÚ s cieľom nadviazať na pozitívne výsledky siete a pokračovať v tejto spolupráci aj po roku 2020. Jeho účelom je preto predĺžiť obdobie, na ktoré bola sieť zriadená, do 31. decembra 2027.File bol naposledy diskutovaný na Rade EPSCO dňa 10.12.2019 ako informácia PRES o súčasnom stave.Vzhľadom na nekontroverznosť tejto iniciatívy ČŠ podporili kompromisný text a súhlasili so začatím trialógov s EP.
47.
Návrh NARIADENIE RADY o zriadení Európskeho menového fondu
COM(2017) 827 final.2017/0333 (APP)7. 12. 2017
MF SR
Nízka priorita Návrh nariadenia nebude ďalej prerokovávaný kvôli
výhradám členských štátov. V súčasnosti však prebiehajú rokovania o reforme Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) v medzivládnom formáte.
48.
Návrh NARIADENIE RADY, ktorým sa zavádza systém finančnej pomoci členským štátom, ktorých menou nie je euro
COM(2012) 336 final.2012/0164 (APP)22. 6. 2012
MF SR
Stredná priorita - Predmetný návrh nie je ďalej diskutovaný. Cieľom
nariadenia je zavedenie systému finančnej pomoci Únie na zmiernenie obmedzenia vonkajšieho financovania mimoeurozónových ČŠ, ktoré majú ťažkosti s platobnou bilanciou alebo ktoré nimi vážne ohrozené. SR vo všeobecne podporuje názor, že všetky ČŠ EU by mali mať rovnaké možnosti v rámci programov finančnej pomoci v bez ohľadu na to, či do eurozóny patria alebo nepatria.
49.
Návrh SMERNICE RADY o spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb (CCCTB)
COM(2016) 683 final.2016/0336 (NLE)26. 10. 2016
MF SR
Stredná priorita - SR podporuje skúmanie návrhu smernice Rady o
spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb (CCCTB) po ukončení prác na návrhu smernice Rady o spoločnom základe dane z príjmov právnických osôb.
50.
Návrh SMERNICA RADY o spoločnom základe dane z príjmov právnických osôb
COM(2016) 685 final.2016/0337 (NLE)26. 10. 2016
MF SR
Stredná priorita - SR podporuje pokračovanie v skúmaní návrhu
smernice Rady o spoločnom základe dane z príjmov právnických osôb.
55
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
51.
Návrh SMERNICA RADY, ktorou sa vykonáva posilnená spolupráca v oblasti dane z finančných transakcií
COM(2013) 71 final.2013/0045 (NLE)14. 2. 2013
MF SR
Stredná priorita -Slovenská republika vo všeobecnosti podporuje návrh
smernice avšak s pôvodnými cieľmi smernice a nie bezvýhradne, čo SR prezentovala prostredníctvom národných zásadných pozícií k prvkom návrhu, pri zdanení ktorých by došlo k deformácii a negatívnym dopadom na slovenský finančný trh.
52.
Návrh SMERNICA RADY, ktorou sa mení smernica 92/83/EHS o zosúladení štruktúr spotrebných daní pre etanol a alkoholické nápoje
COM(2018) 334 final.2018/0173 (NLE)25. 5. 2018
MF SR
Vysoká priorita - Návrh smernice o štruktúrach spotrebných daní pre
alkohol a alkoholické nápoje, ktorý vychádzal z prijatých Záverov Rady zo dňa 6. decembra 2016 (počas SK PRES) sa zameriava na vytvorenie porovnateľných podmienok pre malé a stredné podniky obchodujúce s alkoholom a alkoholickými nápojmi v EÚ v porovnaní s veľkými operátormi a elimináciu faktorov motivujúcich k daňovým únikom. Pre SR predstavuje uvedený spis vysokú prioritu, nakoľko po rokovaniach na Rade Slovenská republika dosiahla zahrnutie fakultatívneho ustanovenia umožňujúceho členským štátom oslobodenie v členským štátom oslobodiť od spotrebnej dane výživové doplnky s obsahom liehu. Tieto výrobky nie určené na spotrebu ako lieh. Z nášho pohľadu ide o odstránenie nerovnakého zaobchádzania s malými a veľkými výrobcami týchto výrobkov a zároveň o odstránenie nerovnakého zaobchádzania s výživovými doplnkami ako s podobnými výrobkami, napr. s arómami, ktoré oslobodené od dane. Spis obsahuje návrh oslobodenie alebo zníženú sadzbu na súkromnú výrobu alkoholických nápojov (čl. 22 (8)) s objemovými limitmi pre toto oslobodenie (50 l). Uvedená otázka bola pri prerokovávaní tohto spisu kľúčová, pričom členské štáty v tejto veci nedospeli k dohode.
53.
Návrh SMERNICA RADY, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o zavedenie podrobných technických opatrení na fungovanie konečného systému DPH pre zdaňovanie obchodu medzi členskými štátmi
COM(2018) 329 final.2018/0164 (NLE)25. 5. 2018
MF SR
Stredná priorita - Návrh smernice sa týka detailných technických
opatrení pre fungovanie definitívneho režimu. Komisia postavila návrh definitívneho systému na zdanení cezhraničných transakcií tovaru medzi zdaniteľnými osobami. Do systému zdanenia cezhraničných transakcií zaviedla aj koncept certifikovaných zdaniteľných osôb, kedy by sa uplatňoval systém prenesenia daňovej povinnosti na kupujúceho v inom členskom štáte.Pre SR predstavuje uvedený spis vysokú prioritu, pretože zastáva názor, že definitívny režim by mal byť taký, aby neoslaboval existujúci systém novými typmi podvodov, nezvyšoval administratívnu záťaž podnikov a daňových správ. Súčasný návrh však tieto podmienky nespĺňa, a tak SR nepodporuje definitívny režim založený na tom, že pri výbere DPH bude závislá od iných členských štátov.Je potrebné zamerať diskusiu o definitívnom režime na taký systém, ktorý by najmä eliminoval daňové podvody.
56
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
54.
Návrh SMERNICA RADY, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o sadzby dane z pridanej hodnoty
COM(2018) 20 final.2018/0005 (NLE)18. 1. 2018
MF SR
Stredná priorita - Návrh smernice obsahuje reformu v oblasti sadzieb
DPH. Obsahuje návrh na odstránenie obmedzení v oblasti znížených sadzieb a navrhuje povinné uplatňovanie základnej sadzby cez tzv. „negatívny zoznam tovarov a služieb podliehajúcich základnej sadzbe DPH“.Pre SR predstavuje uvedený spis strednú prioritu. Vzhľadom na skutočnosť, že uvedený návrh sa odkláňa od istého stupňa harmonizácie, ktorá v súčasnosti v oblasti znížených sadzieb existuje, SR nepodporuje cestu tzv. „negatívneho zoznamu“. SR preferuje zachovanie súčasného stavu s umožnením využívania existujúcich výnimiek, ktoré uplatňované inými členskými štátmi.
55.
Návrh SMERNICA RADY, ktorou sa mení smernica 1999/62/ES o poplatkoch za používanie určitej dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami, pokiaľ ide o niektoré ustanovenia týkajúce sa zdaňovania vozidiel
COM(2017) 276 final.2017/0115 (NLE)31. 5. 2017
MDV SR
Vysoká priorita - Zámerom Komisie je poskytnutie motivácie na posun
k spoplatňovaniu ciest na základe vzdialenosti, t. j. uplatňovaniu mýta za precestovanú vzdialenosť. Z toho dôvodu Komisia navrhuje postupné znižovanie minimálnych sadzieb na nulu v 5 krokoch vykonaných počas piatich po sebe nasledujúcich rokov, pričom každý rok by došlo k zníženiu o 20% zo súčasných minimálnych sadzieb. SR prostredníctvom dane z motorových vozidiel uplatňuje zdaňovanie hnuteľného majetku používaného na podnikanie. Sadzby dane v súčasnosti jednotné pre celé územie SR a sú podstatne vyššie ako minimálne sadzby určené aktuálne platnou prílohou I smernice. Predmetom zdanenia len vozidlá zapísané do evidencie vozidiel v SR, a preto vozidlá zahraničných dopravcov môžu pri zohľadnení postupného znižovania minimálnych sadzieb v právnych predpisoch iných členských štátov získať podstatnú konkurenčnú výhodu oproti slovenským autodopravcom. SR nesúhlasí s návrhom v predloženom znení. Návrh zatiaľ nebol predmetom rokovaní.
57
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
56.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zriadení Programu na podporu reforiem
COM(2018) 391 final.2018/0213 (COD)31. 5. 2018
MF SR
Vysoká priorita - Slovenská republika vo všeobecnosti víta návrh
Komisie (EK) o zriadení Programu na podporu reforiem, ktorý by mal pozostávať z troch vzájomne sa dopĺňajúcich nástrojov. Realizácia štrukturálnych reforiem je nevyhnutnou súčasťou efektívneho fungovania hospodárskej a menovej únie. Po rozhodnutí o potrebe vytvorenia Rozpočtového nástroja pre konvergienciu a konrvergenciu pre eurozónu (BICC) bolo dohodnuté, že jeho právnym základom bude práve COM(2018)391 final. Legislatívny návrh EK preto aktuálne podstupuje významné úpravy na úrovni rokovaní Rady.
1. V rámci Nástroja na realizáciu reforiem by ČŠ sami navrhovali a implementovali komplexné súbory reforiem, za čo um budú poskystné finančné zdroje. Navrhovaný Nástroj na realizáciu reforiem môže napomôcť väčšej miere implementácie potrebných reforiem v súlade s prioritami identifikovanými v rámci Európskeho semestra. Na SR ako ČŠ eurzóny sa však nebude vzťahovať (úlohu bude plniť BIIC).
2. Slovenská republika podporuje vznik Nástroja technickej podpory, ktorý bude založený na existujúcom programe na podporu štrukturálnych reforiem (SRSP). Slovensko s programom SRSP pozitívne skúsenosti, aktívne spolupracuje s EK a oceňuje flexibilitu a nízku administratívnu záťaž. SR sa v rámci SRSP aktívne zapája a viacero projektov financovaných z predmetného programu je realizovaných. Nástroj technickej podpory môže aktívne dopĺňať nástroj na realizáciu reforiem, a to z technického a administratívneho hľadiska. Reflektuje tiež na jednu z najvýraznejších prekážok v implementácii, a to chýbajúce inštitucionálne a administratívne kapacity.3. Slovenská republika sa k návrhu na vznik Nástroja konvergencie stavia skôr skepticky, keďže samotné výhody plynúce zo vstupu do eurozóny by mali byť dostatočnou motiváciou na vstup. Keďže konvergenčný nástroj neprináša dodatočnú pridanú hodnotu okrem dodatočných finančných zdrojov, hrozí riziko duplicity s inými nástrojmi.
57.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zriadení európskeho nástroja stabilizácie investícií
COM(2018) 387 final.2018/0212 (COD)31. 5. 2018
MF SR
Vysoká priorita - Predmetný návrh nie je ďalej diskutovaný. Slovenská
republika vo všeobecnosti podporuje Návrh nariadenia o zriadení európskeho nástroja stabilizácie investícií. Vzhľadom na štruktúru HMÚ členské štáty eurozóny nie dostatočne schopné samostatne tlmiť veľké asymetrické otrasy. Slovenská republika dlhodobo podporuje vytvorenie nástroja makroekonomickej stabilizácie pre eurozónu, ktorý považujeme za významný krok k zvýšeniu stability a odolnosti HMÚ.
58
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
58.
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/103/ES zo 16. septembra 2009 o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel a o kontrole plnenia povinnosti poistenia tejto zodpovednosti
COM(2018) 336 final 2018/0168 (COD) 24. 5. 2018
MF SR
Stredná priorita -Slovenská republika vo všeobecnosti podporuje návrh
smernice, ktorej cieľom je najmä zaviesť systém poistných garančných schém v sektore povinného zmluvného poistenia a upraviť rozsah pôsobnosti smernice.
59.
Návrh NARIADENIE RADY, ktorým sa stanovuje viacročný finančný rámec na roky 2021 až 2027
COM(2018) 322 final.2018/0132 (APP)2. 5. 2018
MZVEZ SR
MF SR
Vysoká priorita - Viacročný finančný rámec (VFR) na roky 2021 – 2027
bude prvým rozpočtovým rámcom pre 27 krajín po odchode Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z EÚ. Európska komisia (EK) navrhla viacročný rozpočet na obdobie rokov 2021 2027 (záväzky) v objeme 1 279 mld. eur v bežných cenách, čo v stálych cenách roku 2018 znamená 1 134,6 mld. eur. Podľa návrhu EK bude mať rozpočet k dispozícii 1,114 % HND EÚ27. Záväzky by sa podľa EK mali odraziť vo výške (skutočných) platieb 1 246 mld. eur v bežných cenách, čo je 1,08 % HND EÚ27.
Návrh EK možno hodnotiť ako selektívne ambiciózny v európskom meradle a z pohľadu SR ako mierne nepriaznivý, keďže čistá pozícia SR by sa mala zhoršiť. SR však aj v rámci budúceho 7-ročného obdobia zostane čistým príjemcom prostriedkov z rozpočtu EÚ. SR podporuje ambiciózny rozpočet EÚ, ktorý zabezpečí dostatok zdrojov tak na tradičné politiky, najmä politiku súdržnosti a spoločnú poľnohospodársku politiku, ako aj na nové výzvy, medzi ktoré patrí bezpečnosť, obrana, migrácia či zmena klímy.
60.
Návrh NARIADENIE RADY, ktorým sa stanovujú vykonávacie opatrenia týkajúce sa systému vlastných zdrojov Európskej únie
COM(2018) 327 final.2018/0132 (APP)2. 5. 2018
MF SR
Vysoká priorita - Uvedený návrh sa prerokováva v kontexte negociácií
k viacročnému finančnému rámcu 2021- 2027 (VFR 21-27). Po dohode na elementoch negociačného boxu na úrovni Európskej Rady bude možné riešenie technicky zapracovať do návrhu. SR upozorňuje na fakt, že v rámci rozhodnutia o vlastných zdrojoch, ktoré podlieha jednomyseľnosti a ratifikácii národnými parlamentmi, navrhuje EK stanoviť iba maximálne sadzby vlastných zdrojov a ich reálne miery navrhuje stanoviť v návrhu implementačného nariadenia, ktorého schválenie podlieha iba kvalifikovanej väčšine. Do budúcnosti by tak mohlo byť jednoduchšie zvýšiť / znížiť jednotlivé sadzby vlastných zdrojov , čo by mohlo mať negatívny (ale aj pozitívny) efekt na verejné financie SR.
59
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
61.
Návrh NARIADENIE RADY, ktorým sa mení nariadenie (EHS, Euratom) č. 1553/89 o konečných jednotných dohodách o vyberaní vlastných zdrojov pochádzajúcich z dane z pridanej hodnoty
COM(2018) 328 final.2018/0133 (NLE)3. 5. 2018
MF SR
Vysoká priorita - Uvedený návrh sa prerokováva v kontexte negociácií
k VFR 21-27. Po dohode na elementoch negociačného boxu na úrovni Európskej Rady bude možné riešenie technicky zapracovať do návrhu. Návrh EK výrazne znižuje administratívnu náročnosť spojenú s výpočtom príspevkov ČŠ zo zdroja založenom na DPH. Na druhej strane prechodom k uplatňovaniu jednotnej sadby výberu (1%) iba na základ dane prislúchajúci dodaniam, na ktoré sa uplatňuje štandardná sadzba je podľa MF SR porušený princíp férovosti. Návrh EK umelo zvýhodňuje tie ČŠ, ktoré intenzívne uplatňujú možnosť zníženej, resp. nulovej sadzby DPH, pričom SR medzi tieto štáty nepatrí.Táto hypotéza bola potvrdená aj výpočtami MF SR, pri aplikácii nového princípu by SR patrila medzi tie ČŠ, ktoré by sa na zdroji založenom na DPH podieľali viac ako v minulosti (pri tých istých dátach ohľadom čistých príjmov z DPH). Na základe vyššie uvedeného MF SR nepodporuje návrh EK a navrhuje buď pokračovanie platnosti zdroja založenom na DPH pri súčasných podmienkach, alebo jeho úplné zrušenie a nahradenie zdrojom založenom na HND.
62.
Návrh NARIADENIE RADY o metódach a postupe sprístupňovania vlastných zdrojov založených na spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb, na systéme Európskej únie na obchodovanie s emisiami a na nerecyklovanom odpade z plastových obalov a o opatreniach na zabezpečenie požiadaviek na pokladničnú hotovosť
COM(2018) 326 final.2018/0131 (NLE)3. 5. 2018
MF SR
Vysoká priorita - Uvedený návrh sa prerokováva v kontexte negociácií
k VFR 21-27. Po dohode na elementoch negociačného boxu na úrovni Európskej Rady bude možné riešenie technicky zapracovať do návrhu. Spomedzi legislatívneho balíka k vlastným zdrojom je tento návrh najmenej kontroverzný, keďže poväčšine iba preberá ustanovenia z platného nariadenia č. 609/2014. V rámci rokovaní bola vznesená požiadavka na otvorenie existujúceho nariadenia v súvislosti s viacerými nezrovnalosťami vyplývajúcimi z praxe ako napr. definícia podmienených platieb.
Otázne je, či by nebolo lepšie aktualizovať existujúce ako navrhnúť nové, ktoré sa taktiež zaoberá metódami a sprístupňovaním vlastných zdrojov. Definitívna pozícia SR bude závisieť aj od vývoja rokovaní v ostatných častiach balíka o vlastných zdrojoch resp. VFR 2021 – 2027
60
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
63.
Návrh ROZHODNUTIE RADY o systéme vlastných zdrojov Európskej únie
COM(2018) 325 final.2018/0135 (NLE)3. 5. 2018
MF SR
Vysoká priorita - Uvedený návrh sa prerokováva v kontexte negociácií
k VFR 21-27. Po dohode na elementoch negociačného boxu na úrovni Európskej Rady bude možné riešenie technicky zapracovať do návrhu. MF SR odporúča sústrediť sa na zrušenie rabatov, alebo ich zachovanie maximálne na úrovni navrhnutej EK. V celkovom kontexte rokovaní o VFR 21-27 by SR za istých okolností (napr. zachovanie čo najvyššieho objemu prostriedkov a vyrokovanie výhodných podmienok čerpania pre politiku súdržnosti a spoločnú poľnohospodársku politiku oproti VFR 2014-20, resp. zrušenie rabatov) vedela podporiť zavedenie nových vlastných zdrojov rozpočtu EÚ.Spomedzi „environmentálnych daní“ SR vie podporiť príspevok ČŠ na základe množstva odpadu z nerecyklovaných plastových obalov. SR by ale preferovala, keby toto bremeno bolo prenesené na výrobcov obalov. Taktiež je potrebné zabezpečiť riadne vykazovanie podkladových dát. SR vie za istých okolností podporiť aj presmerovanie časti výnosov z ETS do rozpočtu EÚ.Vzhľadom na stav rokovaní k CCCTB je nereálne očakávať projenie na rozpočet. SR dlhodobo zastáva pozíciu, že jadrom vlastných zdrojov rozpočtu by mali byť príspevky ČŠ založené na výbere cla a HND, pričom SR podporuje zníženie nákladov na výber cla (resp. ich návrat na pôvodnú úroveň 10%).Vo vzťahu k zdroju založenom na DPH navrhujeme pokračovanie tohto zdroja v súčasnej podobe alebo jeho úplné zrušenie a nahradenie zdrojom založeným na HDP, čím by sa prispelo k zníženiu administratívnej záťaže spojenej s výpočtami a následnými kontrolami.
64.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje výmenný, pomocný a školiaci program na ochranu eura proti falšovaniu na obdobie rokov 2021 2027 („program Pericles IV“)
COM(2018) 369 final.2018/0194 (COD)31. 5. 2018
MF SR
NBS
Stredná priorita
Program Pericles je určený pre jednotlivé národné zložky polície, ktoré bojujú proti falšovaniu eura na národnej úrovní a súčasne pre medzinárodné policajné zložky, pôsobiace na území EUROPOL, OLAF a ostatné národné a medzinárodné zložky participujúce na boji proti falšovaniu eura ECB, EK, ETSC, národné zložky NAC a CNAC, prokuratúry a súdy.
65.
Návrh NARIADENIA RADY o rozšírení uplatňovania nariadenia (EÚ) č. .../2018, ktorým sa stanovuje výmenný, pomocný a školiaci program na ochranu eura proti falšovaniu na obdobie rokov 2021 2027 (program „Pericles IV“), na nezúčastnené členské štáty
COM(2018) 371 final.2018/0219 (APP)31. 5. 2018
MF SR
NBS
Stredná priorita
Program Pericles je určený pre jednotlivé národné zložky polície, ktoré bojujú proti falšovaniu eura na národnej úrovní a súčasne pre medzinárodné policajné zložky, pôsobiace na území EUROPOL, OLAF a ostatné národné a medzinárodné zložky participujúce na boji proti falšovaniu eura ECB, EK, ETSC, národné zložky NAC a CNAC, prokuratúry a súdy.
61
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
66.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Európskom sociálnom fonde plus (ESF+)
COM(2018) 382 final.2018/0206 (COD)30. 5. 2018
ÚPVII
MŠVVaŠ SR
MF SR
MPSVR SR
MV SR
MZ SR
Vysoká priorita - SR uvítalo zverejnenie návrhu nariadenia Európskeho
parlamentu a Rady o Európskom sociálnom fonde plus (ESF+). S cieľom posilniť synergie medzi fondmi a programami, SR víta zlúčenie IZM, FEAD-u, Programu v oblasti zamestnanosti a sociálnej inovácie (EaSI) a Akčného programu Únie v oblasti zdravia pod ESF+, ako hlavného nástroja na investovanie do ľudí a vykonávanie európskeho piliera sociálnych práv. V súčasnosti prebieha k tomuto návrhu nariadenia diskusia na úrovni Pracovnej skupiny Rady pre štrukturálne opatrenia (SMWP), ako aj trialóg s Európskym parlamentom. ÚPVII k návrhu nariadenia EÚ o ESF+ vypracovalo riadne predbežné stanovisko SR.
67.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Európskom fonde na prispôsobenie sa globalizácii (EGF)
COM(2018) 380 final.2018/0202 (COD)30. 5. 2018
MPSVR SR
MF SR
Vysoká priorita -Návrh nariadenia o Európskom fonde na prispôsobenie
sa globalizácii (EGF) bol predložený ako jeden z návrhov nariadení k EÚ fondom zameraným na investície do ľudí dňa 30. mája 2018. Cieľom návrhu nariadenia je zabezpečiť pokračovanie fungovania EGF po 31. decembri 2020. Ide o osobitný nástroj, ktorý odpovedá na nepredvídané okolnosti vyjadrením solidarity a podpory pracovníkom, ktorí boli prepustení v dôsledku významných štrukturálnych zmien v usporiadaní svetového obchodu, ktoré boli spôsobené globalizáciou, a ktorých prepustenie závažné nepriaznivé vplyvy na regionálne alebo miestne hospodárstvo. Rokovania, ktoré sa k návrhu nariadenia začali v Rade v júli 2018, boli ukončené prijatím čiastočného všeobecného smerovania Radou EPSCO dňa 15. marca 2019. EP prijal svoju pozíciu k návrhu nariadenia na plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo dňa 16.01.2019.
Prvý trialóg sa konal dňa 4.02.2020. SR vo všeobecnosti k návrhu nariadenia nepodporuje tie pozmeňovacie návrhy, ktoré by mohli viesť k zvýšenej administratívnej záťaži alebo k právnej neistote (napr. doplnenie týkajúce sa ukazovateľov, prieskumov u prijímateľa a pod.). Problematickými pre SR najmä: zmena názvu, pretože by mohlo dôjsť k zámene s Just Transition Fond-om a podpora opatrení pre NEETs. Na druhej strane SR môže podporiť zníženie prahovej hodnoty na 200 prepustených pracovníkov.
68.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje program spolupráce v colnej oblasti „Colníctvo“
COM(2018) 442 final.2018/0232 (COD)8. 6. 2018
MF SR
Vysoká priorita - SR podporuje návrh nariadenia. Program „Customs“
prispieva k zlepšeniu činnosti colných orgánov, k zlepšeniu ich vzájomnej spolupráce a nezastupiteľnú úlohu má pri financovaní IT systémov, ktorých zavedenie si vyžaduje implementácia Colného kódexu Únie
62
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
69.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje program spolupráce v daňovej oblasti „Fiscalis“
COM(2018) 443 final.2018/0233 (COD)8. 6. 2018
MF SR
Nízka priorita -SR podporuje návrh naradenia Fiscalis na obdobie 2021
– 2027, keďže program dlhodobo prispieva k zlepšeniu spolupráce medzi členskými štátmi, a to tak v oblasti daňovo-špecifických informačných systémov, ako aj v budovaní odborných kapacít daňových orgánov. Jeho pokračovaním sa posilní reakčná schopnosť ČK na nové výzvy v daňovej oblasti.
70.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje nástroj finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly
COM(2018) 474 final.2018/0258 (COD)13. 6. 2018
MF SR
Vysoká priorita - Podmienkou ochrany finančných záujmov a jeho
členských štátov, cieleného boja proti nelegálnemu obchodu a zároveň zabezpečenia ochrany legitímneho obchodu, zabezpečenia bezpečnosti a jeho obyvateľov účinné colné kontroly. To si vyžaduje efektívne alokovanie finančných prostriedkov určených na vybavenie na vykonávanie colných kontrol. Slovenská republika podporuje prijatie návrhu, ktorý zlepší vybavenosť colných orgánov, predovšetkým s dôrazom na vonkajšiu hranicu EÚ. Podmienkou ochrany finančných záujmov a jeho členských štátov, cieleného boja proti nelegálnemu obchodu a zároveň zabezpečenia ochrany legitímneho obchodu, zabezpečenia bezpečnosti a jeho obyvateľov účinné colné kontroly. To si vyžaduje efektívne alokovanie finančných prostriedkov určených na vybavenie na vykonávanie colných kontrol. Slovenská republika podporuje prijatie návrhu, ktorý zlepší vybavenosť colných orgánov, predovšetkým s dôrazom na vonkajšiu hranicu EÚ.
71.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde plus, Kohéznom fonde a Európskom námornom a rybárskom fonde a rozpočtové pravidlá pre uvedené fondy, ako aj pre Fond pre azyl a migráciu, Fond pre vnútornú bezpečnosť a Nástroj na riadenie hraníc a víza
COM(2018) 375 final.2018/0196 (COD)29. 5. 2018
ÚPVII
MDV SR, MF SR, MH SR, MK SR, MPRV SR, MPSVR SR, MS SR, MŠVVaŠ SR, MV SR, MZ SR, MZVEZ SR, MŽP SR, ÚV SR, ÚVO
Vysoká priorita - SR uvítalo zverejnenie návrhu všeobecného nariadenia
a nového návrhu legislatívneho balíka pre politiku súdržnosti na roky 2021-2027. Návrh všeobecného nariadenia pre politiku súdržnosti poskytuje jednotný súbor pravidiel pre 7 fondov EÚ, avšak mimo Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV). V súčasnosti prebieha k tomuto návrhu nariadenia diskusia na úrovni Pracovnej skupiny Rady pre štrukturálne opatrenia (SMWP), ako aj trialóg s Európskym parlamentom. ÚPVII k návrhu všeobecného nariadenia pre politiku súdržnosti na obdobie 2021 - 2027 vypracovalo riadne predbežné stanovisko SR.
63
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
72.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Európskom fonde regionálneho rozvoja a Kohéznom fonde
COM(2018) 372 final.2018/0197 (COD)29. 5. 2018
ÚPVII
MDV SR, MF SR, MH SR, MK SR, MPRV SR, MŠVVaŠ SR, MZ SR, MŽP SR
Vysoká priorita - SR uvítalo zverejnenie návrhu nariadenia
o Európskom fonde regionálneho rozvoja (EFFR) a Kohéznom fonde (KF) na programové obdobie 2021 - 2027. SR podporuje koncentráciu EFRR na menší počet cieľov a oblastí, ale odmieta, aby legislatíva stanovila povinné ohraničenia alebo povinné minimálne limity pre jednotlivé tematické ciele politiky súdržnosti EÚ, či fondy EÚ. SR nesúhlasí so znížením alokácie pre KF na programové obdobie 2021-2027 (zo 68,7 mld. EUR na úroveň 41,3 mld. EUR), čo predstavuje približne 38 % zníženie v bežných cenách r. 2018. V súčasnosti prebieha k tomuto návrhu nariadenia diskusia na úrovni Pracovnej skupiny Rady pre štrukturálne opatrenia (SMWP), ako aj trialóg s Európskym parlamentom. ÚPVII k návrhu nariadenia o EFRR a KF vypracovalo riadne predbežné stanovisko SR.
73.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o mechanizme riešenia právnych a administratívnych prekážok v cezhraničnom kontexte
COM(2018) 373 final.2018/0198 (COD)29. 5. 2018
ÚPVII
MPRV SR,
MV SR
Vysoká priorita - SR si je vedomá dôležitosti podpory hospodárskeho a
sociálneho rastu cezhraničných regiónov, a to vzhľadom na to, že celé územie SR tvoria len cezhraničné regióny. Taktiež si uvedomuje prekážky, ktoré vznikajú v cezhraničnom kontexte a preto oceňuje nový prístup k prekonávaniu právnych prekážok, ktoré vyplývajú z odlišných právnych poriadkov členských štátov (ČŠ). SR však bude presadzovať úpravu návrhu nariadenia tak, aby jednotlivým ČŠ bolo umožnené využívať aj iné spôsoby riešenia právnych prekážok okrem existujúcich. SR bude presadzovať úplnú dobrovoľnosť použitia tohto mechanizmu jednotlivými ČŠ. ÚPVII k tomuto návrhu nariadenia vypracovalo riadne predbežné stanovisko SR.
74.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o osobitných ustanoveniach týkajúcich sa cieľa Európska územná spolupráca (Interreg) podporovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vonkajších finančných nástrojov
COM(2018) 374 final.2018/0199 (COD)29. 5. 2018
ÚPVII
MH SR,
MPRV SR,
MV SR
Vysoká priorita - SR uvítalo zverejnenie návrhu nariadenia o EÚS.
V súčasnosti prebieha k predmetnému návrhu nariadenia diskusia na úrovni Pracovnej skupiny Rady pre štrukturálne opatrenia (SMWP), ako aj trialóg s Európskym parlamentom. SR k tomuto návrhu nariadenia vypracovalo riadne predbežné stanovisko SR.
75.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1303/2013, pokiaľ ide o úpravu ročných zálohových platieb na roky 2021 až 2023
COM(2018) 614 final.2018/0322 (COD)7. 9. 2018
ÚPVII
MF SR
Vysoká priorita - SR nesúhlasí s návrhom EK na zníženie zálohových
platieb na roky 2021 2023 a rovnako SR nesúhlasí ani s ich znížením na obdobie 2021 2027. ÚPVII k tomuto návrhu nariadenia vypracovalo riadne predbežné stanovisko SR.
64
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Silnejšia Európa vo svete
76.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje režim Únie na kontrolu vývozov, transferu, sprostredkovania, technickej pomoci a tranzitu položiek s dvojakým použitím (prepracované znenie)
COM(2016) 616 final.2016/0295 (COD)28. 9. 2016
MH SR
Vysoká priorita Legislatívny návrh, ktorý bude podliehať riadnemu
legislatívnemu postupu a následne bude nutná implementácia do národnej legislatívy. SR nemá výhrady k tomuto návrhu.
77.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o prístupe tovaru a služieb tretích krajín na vnútorný trh verejného obstarávania Únie a o postupoch podporujúcich rokovania o prístupe tovaru a služieb Únie na trhy verejného obstarávania tretích krajín
COM(2012) 124 final.2012/0060 (COD)21. 3. 2012
UVO SRMH SR
SR je súčasťou bloku členských štátov, ktoré vyžadujú dôsledné uplatňovanie reciprocity v rámci obchodných vzťahov s tretími krajinami.
78.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 654/2014 o výkone práv Únie na účely uplatňovania a presadzovania pravidiel medzinárodného obchodu
COM(2019) 623 final.2019/0273 (COD)12. 12. 2019
MH SR
Nízka priorita - SR podporuje tento návrh, ktorý umožní prijať zo strany
prípadné odvetné opatrenia vo vyhratých obchodných sporoch s tretími krajinami. Návrh je reakciou na súčasnú nefunkčnosť odvolacieho orgánu pre urovnávanie sporov WTO.
79.
Návrh rozhodnutia Rady o zriadení Európskeho mierového nástroja predloženého Rade vysokou predstaviteľkou Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku za podpory Komisie
9736/1813. 6. 2018
MF SR
MO SR
MZVEZ SR
80.
Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje nástroj predvstupovej pomoci (IPA III)
COM(2018) 465 final.2018/0247 (COD)14. 6. 2018
MZVEZ SR
Vysoká priorita
SR podporuje tento návrh, ktorý umožní Únii pokračovať v plnení cieľov predvstupovej pomoci. Nástroj predvstupovej pomoci IPA sa zameriava na prípravu partnerov a podporu ich prístupového procesu s výhľadom na ich budúce členstvo v EÚ. Je potrebné zachovať špecializovaný nástroj na podporu politiky rozširovania a zároveň zabezpečiť, aby dopĺňal všeobecné ciele vonkajšej činnosti Únie, a najmä ciele Nástroja susedstva a rozvojovej a medzinárodnej spolupráce.
65
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
81.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Nástroj susedstva a rozvojovej a medzinárodnej spolupráce
COM(2018) 460 final.2018/0243 (COD)14. 6. 2018
MZVEZ SR
MF SR
Vysoká dôležitosť - SR v kontexte súčasného bezpečnostného prostredia
navrhované navýšenie rozpočtu pre vonkajšie činnosti podporuje. V oblasti zefektívnenia a zjednodušenia architektúry vonkajších nástrojov návrh na vytvorenie nového Nástroja pre susedstvo, rozvoj a medzinárodnú spoluprácu (NDICI) pridanú hodnotu. Hoci je preferencia SR, aby Nástroj európskeho susedstva (ENI) ostal samostatným finančným nástrojom v celkovej architektúre mechanizmov týkajúcich sa kapitoly VI - Susedstvo a Svet v rámci VFR 2021-2027, bude potrebné to zohľadniť v kontexte celkového vyjednávania VFR. Jeho začlenenie do globálneho fondu v podobe NDICI by vyslalo negatívny politický signál pre krajiny v našom susedstve a najmä by zatienilo prioritné vzťahy k týmito regiónmi, ktoré uvádza aj Globálna stratégia EÚ. Zvažované zahrnutie Európskeho rozvojového fondu (EDF) do rozpočtu by viedlo k navýšeniu povinného príspevku SR. Je nutné zvážiť a vyhodnotiť dopady alternatív postavenia EDF mimo, alebo v rámci rozpočtu, a to najmä v kontexte celkovej výšky rozpočtu EÚ.
82.
Návrh ROZHODNUTIE RADY o pridružení zámorských krajín a území k Európskej únii vrátane vzťahov medzi Európskou úniou na jednej strane a Grónskom a Dánskym kráľovstvom na strane druhej („rozhodnutie o pridružení zámoria“)
COM(2018) 461 final.2018/0244 (NLE)14. 6. 2018
MZVEZ SR
MF SR
Nízka dôležitosť - V rámci členstva v EÚ sa SR podieľa na financovaní
spolupráce a rozvoja zámorských krajín a území (ZKÚ EÚ) v zmysle článku 198 ZFEÚ a Grónska v zmysle článku 204 ZFEÚ. SR vníma predmetný návrh rozhodnutia Rady ako pokračovanie doterajšieho združenia ZKÚ a Grónska efektívnejším spôsobom, a to jednotným riadením a financovaním. Finančná alokácia 500 miliónov EUR nepredstavuje žiadnu zásadnú zmenu pre rozpočet v porovnaní s celkovou výškou návrhu VFR 2021-2027. Finalizácia rozhodnutia Rady je tak úzko prepojená na dosiahnutie dohody na budúcom VFR.
83.
Návrh NARIADENIE RADY, ktorým sa zriaďuje Európsky nástroj pre jadrovú bezpečnosť dopĺňajúci Nástroj susedstva a rozvojovej a medzinárodnej spolupráce na základe Zmluvy o Euratome
COM(2018) 462 final.2018/0245 (NLE)14. 6. 2018
ÚJD SR
MZVEZ SR
Stredná priorita - Návrh reflektuje a nadväzuje na výsledky a skúsenosti
z implementácie nástroja jadrovej bezpečnosti z predchádzajúceho obdobia. Z pohľadu SR je nevyhnutné, aby bola zachovaná možnosť členských štátov zapojiť sa do celkového procesu implementácie, monitoringu a odsúhlasovania projektov a zároveň aby bola zachovaná povinnosť Komisie informovať o priebehu a výsledkoch. V rámci PS ATO bol dohodnutý kompromisný text a diskusia sa uzatvorila finančné otázky riešené v rámci horizontálnej skupiny k VFR 2021-2027.
66
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
84.
Návrh ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1313/2013/EÚ o mechanizme Únie v oblasti civilnej ochrany
COM(2019) 125 final.2019/0070 (COD)7. 3. 2019
MV SR
Stredná dôležitosť - Upravuje sa finančné krytie dostupné na podporu
civilnej ochrany v nasledujúcom viacročnom finančnom rámci (2021 2027). SR nemala k návrhu výhrady.Rada v novembri schválila čiastočné všeobecné smerovanie, ktoré SR podporila.
Podpora európskeho spôsobu života
85.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ, Euratom) č. 883/2013 o vyšetrovaniach vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF), pokiaľ ide o spoluprácu s Európskou prokuratúrou a účinnosť vyšetrovaní úradu OLAF
COM(2018) 338 final.2018/0170 (COD)24. 5. 2018
ÚV SR
MS SR
Vysoká priorita Predsedníctvo Rady začalo na základe schváleného
mandátu rokovania s EP, pričom EP potvrdil svoju pozíciu z prvého čítania v liste adresovanom Rade EÚ, ktorý zahŕňal „neukončené záležitosti“. V roku 2019 sa uskutočnili dva trialógy a ďalšie budú prebiehať počas roka 2020.SR plne podporuje ciele predloženého návrhu nariadenia. Návrh obsahuje ustanovenia, ktorými sa mení nariadenie (EÚ, Euratom) č. 883/2013 o vyšetrovaniach vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF), a to pokiaľ ide o spoluprácu s Európskou prokuratúrou (ďalej len „EPPO“) a účinnosť vyšetrovaní úradu OLAF. Cieľom navrhovaných zmien je posilniť ochranu finančných záujmov prispôsobením činnosti úradu OLAF zriadeniu EPPO, posilnením účinnosti vyšetrovacej funkcie úradu OLAF a objasnením a zjednodušením niektorých ustanovení nariadenia č. 883/2013.
86.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ, Euratom) č. 883/2013, pokiaľ ide o vytvorenie funkcie kontrolóra procesných záruk
COM(2014) 340 final.2014/0173 (COD)11. 6. 2014
ÚV SR
Nízka priorita V zmysle pozície Rady z roku 2014, bol návrh
vyhodnotený ako predčasný a neprimeraný a zároveň existovali pochybnosti o jeho predpokladanom prínose. EP aktuálne ustanovenia tohto návrhu premietol do svojich pozmeňujúcich návrhov k návrhu nariadenia, ktorým sa mení nariadenie (EÚ, Euratom) č. 883/2013 o vyšetrovaniach vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF), pokiaľ ide o spoluprácu s Európskou prokuratúrou a účinnosť vyšetrovaní úradu OLAF.
87.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o hodnotení zdravotníckych technológií a zmene smernice 2011/24/EÚ
COM(2018) 51 final.2018/0018 (COD)1. 2. 2018
MZ SR
Vysoká priorita - Návrh je pre SR dôležitý, vítame iniciatívu
zharmonizovať systém HTA v EÚ, keďže v SR samostatným systémom na hodnotenie zdravotníckych technológií nedisponujeme.
67
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
88.
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o spoločných normách a postupoch členských štátov na účely návratu štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa neoprávnene zdržiavajú na ich území (prepracované znenie) Príspevok Európskej komisie k stretnutiu lídrov v Salzburgu, ktoré sa uskutočnilo 19. a 20. septembra 2018
COM(2018) 634 final.2018/0329 (COD)12. 9. 2018
MV SR
Stredná priorita - Slovenská republika víta iniciatívu otvorenia
návratovej smernice, sme presvedčení, že konkrétne opatrenia, resp. zmeny v smernici napomôžu urýchliť konania o návrate, zabrániť útekom a zvýšiť celkovú mieru návratu z za plného dodržiavania základných práv a zásady zákazu vyhostenia alebo vrátenia. SR počas rokovaní uplatnila pripomienky.
Rada sa zhodla na čiastočnom všeobecnom smerovaní, ktoré SR podporila, čaka sa na pozíciu EP.
89.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o predchádzaní šíreniu teroristického obsahu online Príspevok Európskej komisie k stretnutiu čelných predstaviteľov v Salzburgu, 19. až 20. septembra 2018
COM(2018) 640 final.2018/0331 (COD)12. 9. 2018
MV SR
Stredná priorita - SR sa k cieľom predmetného návrhu nariadenia, smerujúcim k obmedzeniu, resp. znemožneniu dostupnosti teroristického obsahu na internete, stavia pozitívne. Počas rokovania v orgánoch Rady SR uplatnila svoje pripomienky. Rada schválila v roku 2018 k návrhu všeobecné smerovanie, ktoré SR podporila, prebiehajú trialógy s EP.
90.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 767/2008, nariadenie (ES) č. 810/2009, nariadenie (EÚ) 2017/2226, nariadenie (EÚ) 2016/399, nariadenie XX/2018 [nariadenie o interoperabilite] a rozhodnutie 2004/512/ES a zrušuje rozhodnutie Rady 2008/633/SVV
COM(2018) 302 final.2018/0152 (COD)17. 5. 2018
MV SR
Vysoká priorita - SR víta predložený návrh nariadenia a sme presvedčení,
že pomôže pri naplnení cieľov
- uľahčiť konanie o udelení víza,
- uľahčiť a posilniť kontroly na hraničných priechodoch na vonkajších hraniciach a na území členských štátov a
- posilniť vnútornú bezpečnosť schengenského priestoru prostredníctvom uľahčenia výmeny informácií medzi členskými štátmi o štátnych príslušníkoch tretích krajín, ktorí držiteľmi dlhodobých víz a povolení na pobyt.
91.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú podmienky prístupu do iných informačných systémov na účely systému ETIAS a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2018/1240, nariadenie (ES) č. 767/2008, nariadenie (EÚ) 2017/2226 a nariadenie (EÚ) 2018/1861
COM(2019) 4 final.2019/0002 (COD)7. 1. 2019
MV SR
Stredná priorita - Cieľom tohto návrhu je preto stanoviť technické
zmeny potrebné na plne funkčné zriadenie systému ETIAS prostredníctvom zmeny právnych aktov systémov informačných technológií EÚ, v ktorých systém ETIAS vyhľadáva. SR nemala k návrhu pripomienky. Rada v júli 2019 schválila všeobecné smerovanie aj podporou SR.
92.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 539/2001 uvádzajúce zoznam tretích krajín, ktorých štátni príslušníci musia mať víza pri prekračovaní vonkajších hraníc členských štátov, a krajín, ktorých štátni príslušníci oslobodení od tejto povinnosti (Turecko)
COM(2016) 279 final.2016/0141 (COD) 4. 5. 2016
MV SR
Stredná priorita - Nariadenie 539/2001 bolo zrušené a nahradené
nariadením 1806/2018.Momentálne rokovania o zrušení vízovej povinnosti pre občanov Turecka pri cestovaní do EÚ neprebiehajú.
68
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
93.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 539/2001 uvádzajúce zoznam tretích krajín, ktorých štátni príslušníci musia mať víza pri prekračovaní vonkajších hraníc členských štátov, a krajín, ktorých štátni príslušníci oslobodení od tejto povinnosti (Kosovo*)
COM(2016) 277 final.2016/0139 (COD)4. 5. 2016
MV SR
Stredná priorita - Nariadenie 539/2001 bolo zrušené a nahradené nariadením 1806/2018.
Momentálne rokovania o zrušení vízovej povinnosti pre občanov Turecka pri cestovaní do EÚ neprebiehajú.
94.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2016/399, pokiaľ ide o pravidlá vzťahujúce sa na dočasné obnovenie kontroly vnútorných hraníc
COM(2017) 571 final.2017/0245 (COD)28. 9. 2017
MV SR
Vysoká priorita - SR nepodporila návrh nariadenia v znení predloženom
Komisiou. Presadzovali sa zmeny v texte smerujúce k posilneniu záruk proti zneužívaniu inštitútu dočasného obnovenia kontroly vnútorných hraníc. SR na tchnických rokovaniach uplatnila svoje pripomienky.
Pozícia Rady bola schválená v júni 2018 aj s podporou SR. Rokovania s EP sú momentálne zablokované.
95.
Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Agentúre Európskej únie pre azyl, ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 439/2010
COM(2016) 271 final.2016/0131 (COD)4. 5. 2016COM(2018) 633 final.12. 9. 2018
MV SR
Vysoká priorita - Na základe návrhu byť vytvorená Európska
agentúra pre azyl (EUAA), ktorá nahradí doterajšiu agentúru EASO. Návrh počíta s posilnením právomocí agentúry, s rozšírením mandátu a posilneným personálnym zabezpečením. Návrh bol Komisiou zmenený v septembri 2018. K poslednému návrhu textu nemala SR pripomienky.Rokovania sú momentálne utlmené.
96.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zriadení systému Eurodac na porovnávanie odtlačkov prstov pre účinné uplatňovanie [nariadenia (EÚ) č. 604/2013, ktorým sa ustanovujú kritériá a mechanizmy na určenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadosti o medzinárodnú ochranu podanej štátnym príslušníkom tretej krajiny alebo osobou bez štátnej príslušnosti v jednom z členských štátov, na zistenie totožnosti neoprávnene sa zdržiavajúcich štátnych príslušníkov tretích krajín alebo osôb bez štátnej príslušnosti] a o žiadostiach orgánov členských štátov na presadzovanie práva a Europolu o porovnanie s údajmi v systéme Eurodac na účely presadzovania práva (prepracované znenie)
COM(2016) 272 final.2016/0132 (COD)4. 5. 2016
MV SR
Vysoká priorita - Návrh na posilnenie databázy na porovnávanie
odtlačkov prstov EURODAC za účelom lepšieho riadenia azylového systému a potláčaniu nelegálnej migrácie. Zotrváva naša pozícia s potrebou zachovania čo najdlhšej lehoty uchovávania údajov v evidenčných systémoch, min. 10 rokov
Rokovania sú momentálne utlmené.
69
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
97.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú kritériá a mechanizmy na určenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadosti o medzinárodnú ochranu podanej štátnym príslušníkom tretej krajiny alebo osobou bez štátnej príslušnosti v jednom z členských štátov (prepracované znenie)
COM(2016) 270 final.2016/0133 (COD)4. 5. 2016
MV SR
Vysoká priorita - Vzhľadom na politickú pozíciu a odmietavý postoj voči
nápravnému alokačnému (prerozdeľovaciemu) mechanizmu ide o citlivý návrh, ktorý sa stretoj aj s odmietavým postojom SR.
Doteraz sa nepodarilo dosiahnuť konsenzus medzi členskými štátmi v otázke rovnováhy medzi zodpovednosťou a solidaritou.
Rokovania sú momentálne utlmené.
98.
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa stanovujú normy pre prijímanie žiadateľov o medzinárodnú ochranu (prepracované znenie)
COM(2016) 465 final.2016/0222 (COD)13. 7. 2016
MV SR
Vysoká priorita - Cieľom návrhu je vyššia miera harmonizácie noriem
týkajúcich sa podmienok prijímania žiadateľov medzinárodnú ochranu v celej EÚ. K dokumentu ako celku SR stále viacero výhrad, dve zásadného charakteru
Rokovania sú momentálne utlmené.
99.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o normách pre podmienky, ktoré musia spĺňať štátni príslušníci tretej krajiny alebo osoby bez štátnej príslušnosti na poskytnutie medzinárodnej ochrany, pre jednotné postavenie utečencov alebo osôb oprávnených na doplnkovú ochranu a pre obsah poskytovanej ochrany, a ktorým sa mení smernica Rady 2003/109/ES z 25. novembra 2003, pokiaľ ide o postavenie štátnych príslušníkov tretej krajiny, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom
COM(2016) 466 final.2016/0223 (COD)13. 7. 2016
MV SR
Vysoká priorita - Za účelom lepšej harmonizácie kritérií pre uznanie
medzinárodnej ochrany a obsah práv osôb, ktoré sa vzťahujú k tomuto postaveniu, nahradzuje legislatívny návrh doterajšiu tzv. Kvalifikačnú smernicu. Z pohľadu SR sa neodporúča podpora návrhu v dôsledku našich výhrad k rozšíreniu definície rodinných príslušníkov a preskúmavaniu statusu a jeho prepojeniu na procedurálne nariadenie.Rokovania momentálne utlmené.
100.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje spoločné konanie o medzinárodnej ochrane v Únii a zrušuje smernica 2013/32/EÚ
COM(2016) 467 final.2016/0224 (COD)13. 7. 2016
MV SR
Vysoká priorita - Nahradením doterajšej tzv. Procedurálnej smernice
návrh prispieť k harmonizácií postupov v konaní o azyle v celej Únii. Vzhľadom na citlivosť nariadenia a jeho previazanosť s Dublinským nariadením nebola dosiahnutá zhoda na úrovni Rady. SR k textu pripomienky.Rokovania sú momentálne utlmené.
101.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje rámec Únie pre presídľovanie a ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 516/2014
COM(2016) 468 final.2016/0225 (COD)13. 7. 2016
MV SR
Vysoká priorita - Stanovuje sa európsky rámec pre presídľovanie osôb
z tretích krajín. SR presadzuje princíp dobrovoľnosti, potrebu posilnenia strategického významu presídlenia v rámci presídľovacieho nariadenia; trvá na požiadavke zachovať nedostatok integračného potenciálu ako dôvod na vylúčenie posledný kompromisný text nepovažujeme za dostatočný.Rokovania sú momentálne utlmené.
102.
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely zamestnania, v ktorom sa vyžaduje vysoká úroveň zručností
COM(2016) 378 final 2016/0176 (COD) 7. 6. 2016
MV SR
MPSVR SR
Stredná priorita - Stanoviská Rady EÚ, Komisie a Európskeho
parlamentu sa však značne líšia. SR si uplatňovala zásadné pripomienky k predloženému návrhu v rámci prípravných pracovných orgánov Rady EÚ.Rokovania sú momentálne utlmené.
70
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
103.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje „Erasmus“: program Únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport, a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 1288/2013
COM(2018) 367 final.2018/0191 (COD)30. 5. 2018
MŠVVaS SR
Stredná priorita - Vo všeobecnosti SR podporuje ciele, ktoré sa majú
návrhom tohto právneho aktu dosiahnuť. K návrhu bolo na Rade pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport v novembri 2018 prijaté všeobecné čiastočné smerovanie. Návrh za cieľ podporovať vzdelávanie, odborný a osobný rozvoj osôb v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe a mimo nej, a tým prispievať k udržateľnému rastu, zamestnanosti a sociálnej súdržnosti, ako aj k posilneniu európskej identity. Je dôležité včasné dosiahnutie dohody o nariadení medzi zákonodarcami, aby sa program mohol spustiť 1. 1. 2021.
104.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Európskom inovačnom a technologickom inštitúte (prepracované znenie)
COM(2019) 331 final.2019/0151 (COD)11. 7. 2019
MŠVVaS SR
Stredná priorita - Aktuálny stav rokovaní: K návrhu bola 29.11.2019
dosiahnutá čiastočná dohoda o všeobecnom smerovaní (PGA). V otázke časovej neutrality, ktorá bola hlavným sporným bodom, bolo dohodnuté, že časová neutralita sa uplatňuje s povinnosťou EK hodnotiť výsledky hodnotení činnosti EIT s cieľom zistiť, či je vhodné predložiť akýkoľvek návrh na zmenu a doplnenie nariadenia. Túto možnosť podporovalo aj SK.
105.
Návrh ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o strategickom inovačnom programe Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT) na roky 2021 – 2027: Stimulácia inovačného talentu a inovačnej kapacity Európy
COM(2019) 330 final.2019/0152 (COD)11. 7. 2019
MŠVVaS SR
Stredná priorita - Aktuálny stav rokovaní: Materiál je aktuálne
prerokúvaný na technickej úrovni. Cieľom HR PRES je dosiahnuť PGA na Rade ministrov 28.2.2020.SR sa aktívne zapája do pripomienkovania kompromisného textu dokumentu.
106.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje program EÚ pre boj proti podvodom
COM(2018) 386 final.2018/0211 (COD)30. 5. 2018
ÚV SR
Stredná priorita - Návrh nariadenia bol prerokovaný v rámci Rady a je
naďalej pripravený na začatie trialógov s EP (zdržanie z dôvodu volieb do EP), ktoré budú prebiehať počas roka 2020. SR víta predmetný návrh nariadenia. Navrhovaný program pre boj proti podvodom na obdobie 2021 2027 poskytuje širokú možnosť financovania aktivít zameraných na ochranu finančných záujmov a podporu vzájomnej administratívnej pomoci medzi členskými štátmi a spoluprácu medzi členskými štátmi a Komisiou v colných a poľnohospodárskych záležitostiach.
107.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Fond pre vnútornú bezpečnosť
COM(2018) 472 final.2018/0250 (COD)13. 6. 2018
MV SR
Vysoká priorita- SR podporila návrh, počas technických tokovaní
uplatnila svoje pripomienky.
Radou je schválené čiastočné všeobecné smerovanie, ktoré podporila aj SR, prebiehajú trialógy s EP.
71
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
108.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Fond pre azyl a migráciu
COM(2018) 471 final.2018/0248 (COD)13. 6. 2018
MV SR
Vysoká priorita -SR podporila návrh, počas technických tokovaní
uplatnila svoje pripomienky.
Radou je schválené čiastočné všeobecné smerovanie, ktoré podporila aj SR, prebiehajú trialógy s EP.
109.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje nástroj finančnej podpory na riadenie hraníc a víza
COM(2018) 473 final.2018/0249 (COD) 13. 6. 2018
MV SR
Vysoká priorita -SR podporila návrh, počas technických tokovaní
uplatnila svoje pripomienky.Radou je schválené čiastočné všeobecné smerovanie, prebiehajú trialógy s EP.
110.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje program Európsky zbor solidarity a zrušujú [nariadenie o Európskom zbore solidarity] a nariadenie (EÚ) č. 375/2014
COM(2018) 440 final.2018/0230 (COD)11. 6. 2018
MŠVVaS SR
Stredná priorita - je to jediný program na podporu dobrovoľníctva
financovaný EÚ. Cieľom nariadenia stanovujúceho právny rámec a rozpočet na roky 2021 - 2027 pre Európsky zbor solidarity je zvýšiť účasť mladých ľudí a organizácií na dostupných a vysokokvalitných činnostiach v oblasti solidarity (dobrovoľnícka činnosť, stáže, pracovné umiestnenia, iniciatívne projekty), a tým prispieť k posilňovaniu súdržnosti a solidarity v Európe, podporovaniu komunít a riešeniu spoločenských výziev. Tieto opatrenia prispejú k zlepšovaniu zručností a schopností v záujme osobného, vzdelávacieho, sociálneho, občianskeho a profesijného rozvoja mladých ľudí, ako aj ich zamestnateľnosti a uľahčia ich prechod zo vzdelávania na trh práce. Nariadenie tiež zaistí vysokú kvalitu a následné uznávanie činností v oblasti solidarity, ako aj ich prínos k riešeniu konkrétnych neuspokojených spoločenských potrieb a posilňovaniu komunít.
111.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa ustanovuje program Kreatívna Európa (na obdobie 2021 2027) a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 1295/2013
COM(2018) 366 final.2018/0190 (COD)30. 5. 2018
MK SR
MZVEZ SR
MF SR
MPSVR SR
Stredná priorita - Program Kreatívna Európa (2021 2027) za cieľ
posilňovať európsku kultúrnu a jazykovú rozmanitosť, kultúrne dedičstvo a tvorivosť, v záujme rozvíjania európskych hodnôt a využívania ich plného potenciálu. Program zároveň podporuje plnenie záväzkov v cieľoch udržateľného rozvoja. Projekty slovenských žiadateľov sa pravidelne zaraďujú medzi úspešné a každý rok vďaka grantovej podpore spolufinancovania vzniknú diela a podujatia z oblasti audiovizuálneho priemyslu a ďalších odvetví kultúrneho a kreatívneho sektora.
Nový impulz pre európsku demokraciu
72
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
112.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa viacero právnych aktov v oblasti spravodlivosti stanovujúcich použitie regulačného postupu s kontrolou prispôsobuje článku 290 Zmluvy o fungovaní Európskej únie
COM(2016) 798 final.2016/0399 (COD)14. 12. 2016
MS SR
Nízka priorita návrh sa týka zmeny spôsobu schvaľovania príloh -
štandardizovaných formulárov vybraných nariadení v oblasti občianskeho práva. Navrhuje zavedenie ich prijímania formou delegovaných aktov. SR návrh podporuje. Ako alternatívu vieme podporiť aj schvaľovanie formou vykonávacích aktov, za predpokladu, že by išlo o postup preskúmania podľa čl. 5 komitologického nariadenia.
113.
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zlepšení rodovej vyváženosti medzi nevýkonnými riadiacimi pracovníkmi spoločností kótovaných na burze a súvisiacich opatreniach
COM(2012) 614 final.2012/0299 (COD)14. 11. 2012
MPSVR SR
MS SR
Nízka priorita - Návrh smernice o zlepšení rodovej vyváženosti v radách
spoločností: Naposledy bol file na rokovaní Rady EPSCO dňa 10.12.2020 ako správa o pokroku v rokovaniach. Smernica je v Rade však dlhodobo zablokovaná. Predpokladá sa predloženie návrhu počas HR PRES.Komisárka pre rovnosť p. H. Dalli považuje prijatie tejto smernice za nevyhnutné v boji s paradoxom, kedy ženy majú slabšie zastúpenie v radách spoločností napriek ich vyššej vzdelanostnej úrovni. Podľa komisárky, smernica nestanovuje kvóty, ale kvantifikovateľné ciele.
114.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa viacero právnych aktov v oblasti stanovujúcich použitie regulačného postupu s kontrolou prispôsobuje článku 290 a 291 Zmluvy o fungovaní Európskej únie
COM(2016) 799 final.2016/0400 B(COD)14. 12. 2016
MZVEZ SR
Legislatívny akt bol schválený 20. júna 2019. Z pohľadu SR ide o nižšiu dôležitosť, keďže predmetným omnibusom sa nemení obsah jednotlivých aktov, ale len adaptujú komitologické procesy na systém nastavený Lisabonskou zmluvou
115.
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o žalobách v zastúpení na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov a o zrušení smernice 2009/22/ES
COM(2018) 184 final.2018/0089 (COD)12. 4. 2018
MH SR
MS SR
Vysoká priorita - SR podporuje prijatie predmetného návrhu smernice,
keďže v súčasnosti neexistuje mechanizmus kolektívnych žalôb, prostredníctvom ktorých by sa spotrebitelia mohli domáhať svojich nárokov voči obchodníkovi. Cieľom návrhu smernice je zvýšiť vymožiteľnosť kolektívnych práv spotrebiteľov prostredníctvom posilnenia presadzovania práva. Návrhom sa nahrádza smernica o súdnych príkazoch na ochranu spotrebiteľských záujmov, modernizujú sa jej ustanovenia a podstatne sa rozširuje rozsah jej pôsobnosti.V súčasnosti prebiehajú trialógy s EP.
73
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
116.
Návrh na SMERNICU RADY o vykonávaní zásady rovnakého zaobchádzania s osobami bez ohľadu na náboženské vyznanie alebo vieru, zdravotné postihnutie, vek alebo sexuálnu orientáciu
COM(2008) 426 final.2008/0140 (NLE)2. 7. 2008
MPSVR SR
MS SR
Stredná priorita - Cieľom návrhu smernice je rozšíriť ochranu pred
diskrimináciou na základe náboženského vyznania alebo viery, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie na oblasti mimo zamestnania ako: sociálna ochrana vrátane sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti; sociálne výhody; vzdelávanie a prístup k tovarom a službám vrátane bývania.Na prijatie smernice sa vzťahuje článok 19 ZFEÚ a z toho dôvodu je potrebné jednomyseľné rozhodnutie Rady (ČŠ) a súhlas Európskeho parlamentu, ktorý ho vyjadril v apríli 2009.Väčšina ČŠ aj SR (okrem CZ a DE) sa pozitívne vyjadrujú k návrhu smernice. Nemecký a český odmietavý postoj je založený na nedostatočnom zhodnotení reálnych dopadov finančných výdavkov, porušením princípov subsidiarity a proporcionality a istým zásahom do niektorých vnútroštátnych právomocí z európskej úrovne. File bol naposledy diskutovaný na Rade EPSCO dňa 10.12.2020 vo formáte správy o pokroku. Smernica je nateraz v Rade dlhodobo zablokovaná. Nakoľko na prijatie smernice sa vyžaduje jednomyseľnosť, je nemožné sa na nej konsenzuálne dohodnúť.
117.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 182/2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie
COM(2017) 85 final.2017/0035 (COD)
14. 2. 2017
MZVEZ SR
Stredná priorita – SR vníma dôležitosť adekvátneho mechanizmu na
kontrolu vykonávacích právomocí EK.
118.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú podmienky prístupu do iných informačných systémov a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2018/1862 a nariadenie (EÚ) rrrr/xxx [ECRIS-TCN]
COM(2019) 3 final.2019/0001 (COD)7. 1. 2019
MV SR
Stredná priorita - Cieľom tohto návrhu je preto stanoviť technické
zmeny potrebné na plne funkčné zriadenie systému ETIAS prostredníctvom zmeny právnych aktov systémov informačných technológií EÚ, v ktorých systém ETIAS vyhľadáva. SR nemala k návrhu pripomienky.Rada v júli 2019 schválila všeobecné smerovanie aj s podporou SR.
119.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o rozhodnom práve pre účinky postúpenia pohľadávok na tretie strany
COM(2018) 96 final.2018/0044 (COD)12. 3. 2016
MS SR
Stredná priorita - SR podporuje ciele návrhu a bude sa snažiť
o efektívne rokovanie v pracovnej skupine Rady, ktoré by sa malo obnoviťv I. polroku 2020.
120.
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa stanovujú harmonizované pravidlá určovania právnych zástupcov na účely zhromažďovania dôkazov v trestnom konaní
COM(2018) 226 final.2018/0107 (COD) 18. 4. 2018
MS SR
Vysoká priorita - SR podporuje ciele návrhu a dosiahnutie dohody s EP.
SK je za prijatie riešenia, ktoré zefektívni doterajšiu spoluprácu za predpokladu dodržania adekvátnych záruk.
74
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
121.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o európskom príkaze na predloženie a uchovanie elektronických dôkazov v trestných veciach
COM(2018) 225 final.2018/0108 (COD) 18. 4. 2018
MS SR
Vysoká priorita - SR podporuje ciele návrhu a dosiahnutie dohody s EP.
122.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1393/2007 o doručovaní súdnych a mimosúdnych písomností v občianskych a obchodných veciach v členských štátoch („doručovanie písomností“)
COM(2018) 379 final.2018/0204 (COD)31. 5. 2018
MS SR
Stredná priorita - SR podporuje ciele návrhu a dosiahnutie dohody s EP
v trialógoch, ktoré sa začali v januári 2020.
123.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Rady (ES) č. 1206/2001 z 28. mája 2001 o spolupráci medzi súdmi členských štátov pri vykonávaní dôkazov v občianskych a obchodných veciach
COM(2018) 378 final.2018/0203 (COD) 31. 5. 2018
MS SR
Stredná priorita - SR podporuje ciele návrhu a dosiahnutie dohody EP
v trialógoch, ktoré sa začali v januári 2020.
124.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o ochrane rozpočtu Únie v prípade všeobecných nedostatkov v oblasti dodržiavania zásady právneho štátu v členských štátoch
COM(2018) 324 final.2018/0136 (COD)3. 5. 2018
MZVEZ SR
MS SR
MF SR
Vysoká priorita - Podľa Európskej komisie (EK) je cieľom
predkladaného návrhu legislatívneho aktu vytvoriť prepojenie medzi výdavkami z rozpočtu a účinným dodržiavaním zásady právneho štátu, pričom by sa mal vytvoriť paralelný prevenčný mechanizmus postihujúci prípady porušenia princípu právneho štátu. Návrh legislatívneho aktu je však problematický kvôli možnej absencii adekvátneho právneho základu a možnému rozporu (resp. obchádzaniu) s čl. 7 ZEÚ. Na druhej strane, obdobný mechanizmus by mohol byť akceptovateľný, ak by rešpektoval rámec daný právom EÚ. SR nie je principiálne proti tomuto mechanizmu, no bude potrebná ďalšia diskusia najmä v oblastiach právneho základu navrhovaného mechanizmu a zlučiteľnosti navrhovaného mechanizmu s existujúcimi zmluvami, najmä s článkom 7 ZEÚ. Rovnako je dôležité, aby návrh obsahoval jasné, presné a úplné kritériá pri posudzovaní dodržiavania zásady právneho štátu.
125.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje program Práva a hodnoty
COM(2018) 383 final.2018/0207 (COD)30. 5. 2018
MS SR
Stredná priorita - SR podporuje ciele návrhu.
75
Č.
Úplný názov
Odkazy
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
126.
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje program Spravodlivosť
COM(2018) 384 final.2018/0208 (COD)30. 5. 2018
MS SR
Stredná priorita - SR podporuje ciele návrhu.
76
Príloha IV: Späťvzaté právne predpisy3
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Európsky ekologický dohovor
1.
COM(2017) 826 final.
2017/0336 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde, Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidieka a Európskom námornom a rybárskom fonde a ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde a Európskom námornom a rybárskom fonde, a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1083/2006, pokiaľ ide o podporu štrukturálnych reforiem v členských štátoch
Zastarané: návrh sa vzťahuje na rozpočtové obdobie 2014 – 2020 a v súčasnosti už nie je potrebný.
ÚPVII
MF SR
Nízka priorita - Návrh tohto nariadenia
bol predmetom rokovania na Pracovnej skupine Rady pre štrukturálne opatrenia (SMWP). ÚPVII vypracovalo predbežné stanovisko SR k tomuto návrhu nariadenia s nižšou dôležitosťou.
2.
COM(2017) 97 final.2017/0043 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje viacročný plán pre populácie malých pelagických druhov v Jadranskom mori a rybolov týchto druhov
Žiadne vyhliadky na dosiahnutie dohody: rozsah pôsobnosti návrhu čiastočne pokryli medzinárodné dohody a niekoľko navrhnutých zmien zasahuje do návrhu do tej miery, že bránia v dosiahnutí jeho cieľov.
MPRV SR
Nízka priorita - Nariadením sa
stanovuje viacročný plán riadeniapelagiských druhov rýb v Jadranskom mori.
3.
COM(2014) 265 final.2014/0138 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje zákaz používania unášaných sietí a ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č. 850/98, (ES) č. 812/2004, (ES) č. 2187/2005 a (ES) č. 1967/2006 a zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 894/97
Zastarané: niekoľko prvkov pokrylo nové nariadenie o technických opatreniach [nariadenie (EÚ) 2019/1241 o zachovaní rybolovných zdrojov a ochrane morských ekosystémov prostredníctvom technických opatrení]. Navyše spoluzákonodarcovia nedosiahli niekoľko rokov žiadny pokrok.
MPRV SR
Nízka priorita - Nariadenie je obsolétne. Nové nariadenie o technických opatreniach v rybolove určuje povinnosti z nariadenia 850/98. Nariadenie sa týka štátov, ktoré sa aktívne podieľajú na rybolove.
3Tento zoznam zahŕňa prerokúvané legislatívne návrhy, ktoré Komisia zamýšľa vziať späť do šiestich mesiacov (do júla 2020).
77
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
4.
COM(2012) 332 final.2012/0162 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 1005/2008, ktorým sa ustanovuje systém Spoločenstva na zabraňovanie nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu, na odrádzanie od neho a jeho odstránenie
Zastarané: hlavné prvky tohto návrhu medzičasom pokryli iné návrhy [napr. návrh Komisie na nové nariadenie o kontrole rybolovu, COM(2018) 368], ktoré už boli prijaté alebo sú predmetom rokovaní.
MPRV SR
Stredná priorita - Priorita v oblasti
vysledovateľnosti produktov rybolovu a akvakultúry. Kontroly vykonávané prostredníctvom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.
5.
COM(2012) 413 final.2012/0201 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 1100/2007, ktorým sa ustanovujú opatrenia na obnovu populácie úhora európskeho
Zastarané: od roku 2012 sa stav populácie úhora zmenil: Medzičasom pokryli hlavné prvky tohto návrhu iné právne predpisy, napr. tie, ktoré stanovujú rybolovné možnosti v podobe ročného celkového povoleného výlovu a kvót.
MPRV SR
Nízka priorita - SR bola z plánu
obnovy populácii úhora európskeho vyňatá z dôvodu, že sa táto populácia na území SR prirodzene nevyskytuje.
6.
COM(2012) 432 final.2012/0208 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 850/98 o zachovaní zdrojov rybolovu prostredníctvom technických opatrení na ochranu mláďat morských organizmov
Zastarané: niekoľko prvkov pokrylo nové nariadenie o technických opatreniach [nariadenie (EÚ) 2019/1241 o zachovaní rybolovných zdrojov a ochrane morských ekosystémov prostredníctvom technických opatrení].
MPRV SR
Nízka priorita - Nariadenie je
obsolétne. Nové nariadenie o technických opatreniach v rybolove určuje povinnosti z nariadenia 850/98. Nariadenie sa týka štátov, ktoré sa aktívne podieľajú na rybolove.
7.
KOM(2011) 470 v konečnom znení.2011/0206 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa ustanovuje viacročný plán pre populáciu lososa obyčajného v Baltskom mori a pre rybolov zameraný na túto populáciu rýb
Zastarané: medzičasom bol pre Baltické more prijatý celkový viacročný plán [nariadenie (EÚ) 2016/1139, ktorým sa ustanovuje viacročný plán pre populácie tresky škvrnitej, sleďa atlantického a šproty severnej v Baltskom mori a pre rybolov využívajúci tieto populácie].
MPRV SR
Nízka priorita- Nariadenie stanovuje
viacročný plán pre riadenie populácie lososa v Baltskom mori.
8.
KOM(2011) 479 v konečnom znení.2011/0218 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 1967/2006 o riadiacich opatreniach pre trvalo udržateľné využívanie zdrojov rybného hospodárstva v Stredozemnom mori
Zastarané: medzičasom pokryli hlavné prvky tohto návrhu iné právne predpisy, napr. nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1022, ktorým sa ustanovuje viacročný plán pre rybolov populácií žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 508/2014.
MPRV SR
Nízka priorita - Nariadenie stanovuje
opatrenia riadenia a udržateľného využívania rybolovných zdrojov v Stredozemnom mori.
78
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
9.
COM(2013) 892 final.2013/0433 (COD)
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o klonovaní hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz a koní chovaných a rozmnožovaných na hospodárske účely
Žiadne vyhliadky na dosiahnutie dohody: od roku 2015 nedosiahli spoluzákonodarcovia žiadny pokrok a ani do budúcna to nie je pravdepodobné.
MPRV SR
Nízka priorita - Vo všeobecnosti
možno povedať, že diskusia je na mŕtvom bode tu určité návrhy ale prevláda názor medzi ČŠ že Diskusia nie je potrebná spotrebitelia to nechcú, chovatelia nepotrebujú, negatívny dopad na zvieratá a matky klonov + máme množstvo problémov (otvorených otázok) k téme na úrovni rady ( ČŠ) viď vyššie - to je podstata diskusie, ktorá aj zbytočne prebieha.
10.
COM(2013) 893 final.2013/0434 (APP)
Návrh SMERNICA RADY o uvádzaní potravín z klonov zvierat na trh
Žiadne vyhliadky na dosiahnutie dohody: od roku 2015 nedosiahli spoluzákonodarcovia žiadny pokrok a ani do budúcna to nie je pravdepodobné.
MPRV SR
Nízka priorita – Slovensko podporuje
späťvzatie návrhu smernice.
11.
COM(2017) 648 final.2017/0290 (COD)
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 92/106/EHS o stanovení spoločných pravidiel pre určité typy kombinovanej dopravy tovaru medzi členskými štátmi
Žiadne vyhliadky na dosiahnutie dohody: niekoľko navrhnutých zmien zasahuje do návrhu do tej miery, že bránia v dosiahnutí jeho cieľov. Okrem toho keďže v zmysle Európskeho ekologického dohovoru treba zvýšiť podiel udržateľných druhov dopravy na celkovej doprave, vyžaduje si to silnejšiu podporu multimodálnych riešení, a preto je súčasný návrh nedostatočný.
MDV SR
Vysoká priorita - Jediný právny nástroj
na úrovni EÚ, ktorý môže priamo stimulovať intermodálnu dopravu, a teda aj presun z cestnej nákladnej dopravy na energeticky efektívnejšie druhy dopravy.Pre SR boli dôležité ustanovenia o povinnosti investovať do prekladiskových zariadení. SR platné rozhodnutie o štátnej pomoci, ktoré neumožnilo vybudovať sieť štyroch intermodálnych terminálov. SR by preto nebola v pozícii implementovať ustanovenia o investíciách. Vzhľadom na zmeny oproti pôvodnému návrhu sa EK v súvislosti s EGD rozhodla návrh stiahnuť, pretože by dostatočne nespĺňal vytýčené ciele. Je preto potrebné počkať na nový návrh smernice.
79
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
12.
COM(2013) 20 final.2013/0011 (NLE)
Návrh ROZHODNUTIE RADY o predložení žiadostí v mene Európskej únie týkajúcich sa nových položiek v prílohe VIII alebo IX k Bazilejskému dohovoru o riadení pohybov nebezpečných odpadov cez hranice štátov a ich zneškodňovaní
Zastarané: návrh nebol prijatý pred stretnutím, na ktoré bol určený.
MŽP SR
13.
COM(2018) 731 final.2018/0379 (NLE)
Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie na tridsiatom ôsmom zasadnutí Stáleho výboru pre Dohovor o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť, so zreteľom na zmeny prílohy II a III
Zastarané: návrh nebol prijatý pred stretnutím, na ktoré bol určený.
MŽP SR
Vysoká priorita vzhľadom na
citlivosť témy regulácie populácie vlka dravého je potrebné uvedenému venovať zvýšenú pozornosť. Pre druh bernikla bielolíca nie je areálovým štátom, návrh na zníženie ochrany druhu však koliduje s jeho zaradením v Prílohe I Smernice o vtákoch.Slovensko podporuje stiahnutie návrhuTento návrh sa týka rozhodnutia, ktorým sa stanovuje pozícia, ktorá sa mala prijať v mene Únie vzhľadom na tridsiate ôsme výročné zasadnutie Stáleho výboru pre Dohovor o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť, ktorý sa konal 27. 30. novembra 2018 vo francúzskom Štrasburgu, v súvislosti s plánovaným prijatím rozhodnutia Stálym výborom o dvoch zmenách týkajúcich sa prílohy II a prílohy III k dohovoru presunutie druhov vlk dravý a bernikla bielolíca z prílohy II do prílohy II dohovoru, čo by znamenalo zníženie ich ochrany.
80
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
14.
COM(2019) 494 final.2019/0241 (NLE)
Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie na tridsiatom deviatom zasadnutí stáleho výboru Dohovoru o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť v súvislosti so zmenami prílohy II a prílohy III k uvedenému dohovoru
Zastarané: návrh nebol prijatý pred stretnutím, na ktoré bol určený.
MŽP SR
Stredná priorita pre druh bernikla
bielolíca nie je areálovým štátom, návrh na zníženie ochrany druhu však koliduje s jeho zaradením v Prílohe I Smernice o vtákoch.Tento návrh sa týka rozhodnutia, ktorým sa stanovuje pozícia, ktorá sa zaujať vmene Únie na tridsiatom deviatom výročnom zasadnutí stáleho výboru Dohovoru oochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť, ktoré sa konalo 3. 6. decembra 2019 vo francúzskom Štrasburgu v súvislosti s plánovaným prijatím rozhodnutia stálym výborom o zmenách týkajúcich sa prílohy II aprílohy III k dohovoru presunutie druhu brnikla bielolíca z prílohy II do prílohy III dohovoru, čo znamenalo zníženie jeho ochrany.
15.
KOM(2009) 585 v konečnom znení.26. 10. 2009
Návrh rozhodnutia Rady, ktorým sa ustanovuje pozícia, ktorá sa má v mene Európskeho spoločenstva zaujať, pokiaľ ide o návrhy na zmenu a doplnenie príloh II a III k protokolu týkajúcemu sa osobitne chránených oblastí a biologickej diverzity v Stredozemnom mori k Dohovoru o ochrane morského prostredia a pobrežných oblastí Stredozemného mora (Barcelonský dohovor) na šestnástom zasadnutí zmluvných strán
Zastarané: návrh nebol prijatý pred stretnutím, na ktoré bol určený.
MŽP SR
Nízka priorita - SR z pozície
vnútrozemského ČŠ podporuje uvedené ambície.Tento návrh sa týka poverernia a splnomocnenia Komisie vo veci podpory úpravy názvov niektorých druhov na zozname druhov v prílohách II a III k protokolu, ako aj vo veci podpory doplnenia druhov uvedených v bode 2 jediného článku tohto rozhodnutia do prílohy II a doplnenia druhov uvedených v bode 3 jediného článku tohto rozhodnutia do prílohy III.
81
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Európa pripravená na digitálny vek
16.
COM(2017) 257 final.2017/0087 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o stanovení podmienok a postupu, na základe ktorých môže Komisia požiadať podniky a združenia podnikov o poskytnutie informácií týkajúcich sa vnútorného trhu a súvisiacich oblastí
Žiadne vyhliadky na dosiahnutie dohody: diskusie v Rade sa od marca 2018 zastavili.
MH SR
SR súhlasí so stiahnutím návrhu vzhľadom na značne rozdielne názory medzi ČŠ. SR malo o návrhu pochybnosti a výhrady.
17.
COM(2014) 28 final.2014/0012 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 715/2007 a nariadenie (ES) č. 595/2009, pokiaľ ide o zníženie emisií znečisťujúcich látok z cestných vozidiel
Zastarané: obsah návrhu prevažne pokryli iné súbory právnych predpisov (napr. ustanovenia zamerané na informácie o opravách a údržbe upravené v nariadení 2018/858), ktoré boli medzičasom prijaté alebo ktoré ešte neboli schválené [COM(2019) 208 – ešte neschválené]. Očakáva sa, že niektoré ďalšie aspekty komplexnejšie pokryje nový návrh o emisných normách EURO 7.
MDV SR
Nízka priorita - Návrh viac nie je
relevantný, keďže daná legislatíva je zahrnutá v iných právnych aktoch EÚ.
18.
COM(2013) 75 final.2013/0048 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o dohľade nad trhom výrobkov, ktorým sa menia smernice Rady 89/686/EHS a 93/15/EHS, ako aj smernice 94/9/ES, 94/25/ES, 95/16/ES, 97/23/ES, 1999/5/ES, 2000/9/ES, 2000/14/ES, 2001/95/ES, 2004/108/ES, 2006/42/ES, 2006/95/ES, 2007/23/ES, 2008/57/ES, 2009/48/ES, 2009/105/ES 2009/142/ES 2011/65/EÚ, nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 305/2011, nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 764/2008 a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 765/2008.
Zastarané: prijatím nariadenia o dohľade nad trhom a presadzovaní práva [nariadenie (EÚ) 2019/1020] sa tento návrh stal zastaraným a nadbytočným.
MH SR
SR podporuje späťvzatie návrhu.
82
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
Hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí
19.
COM(2013) 342 final.2013/0181 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o poskytovaní a kvalite štatistík pre postup pri makroekonomickej nerovnováhe
Zastarané: ciele v oblasti zabezpečovania kvality štatistík prevažne pokrylo Memorandum o porozumení medzi Eurostatom a Generálnym riaditeľstvom pre štatistiku Európskej centrálnej banky v záujme zabezpečenia kvality štatistík, ktoré slúžia ako podklady pre postup pri makroekonomickej nerovnováhe (2016). Otázka zabezpečenia kvality štatistík používaných v rámci postupu pri makroekonomickej nerovnováhe (PMN) je súčasťou prebiehajúceho preskúmavania správy hospodárskych záležitostí.
ŠÚ SR
MF SR
NBS
Nízka priorita - Prijímanie návrhu sa
zablokovalo na úrovni zákonodarcov, keďže chýbala dostatočná politická vôľa na prijatie návrhu. Dôležité aspekty spolupráce medzi Eurostatom a ECB sa upravili v roku 2016 Memorandom o porozumení.
20.
COM(2013) 884 final.2013/0432 (COD)
Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o právnom rámci Únie pre porušenia colných predpisov a sankcie
Žiadne vyhliadky na dosiahnutie dohody: návrh nahradí nová iniciatíva zameraná na posilnenie presadzovania colných predpisov v kontexte akčného plánu pre colnú úniu, na ktorý sa odkazuje v prílohe 1 k tomuto pracovnému programu komisie.
MF SR
Nízka priorita - SR podporuje späť-
vzatie tohto návrhu.
Silnejšia Európa vo svete
21.
KOM(2009) 65-2 final.2009/0019 (APP)
Návrh rozhodnutia Rady o uzavretí dohody medzi Európskym spoločenstvom a Kórejskou republikou o určitých aspektoch leteckých služieb
Zastarané: tento návrh Komisia nahradila novým návrhom rozhodnutia Rady [COM(2019) 92].
MDV SR
Nízka priorita - SR podporuje späť-
vzatie tohto návrhu.
22.
COM(2013) 243 final.2013/0129 (NLE)
Návrh ROZHODNUTIE RADY, ktorým sa určuje pozícia, ktorú Európska únia zaujať, pokiaľ ide o určité rezolúcie, o ktorých sa hlasovať v rámci Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV)
Zastarané: návrh nebol prijatý pred stretnutím, na ktoré bol určený.
MPRV SR
Stredná priorita - Rozhodnutie Rady
ešte nebolo predložené.
83
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
23.
COM(2015) 18 final.2015/0011 (NLE)
Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa prijať v mene Európskej únie v Spoločnom výbore EHP k zmene rokovacieho poriadku Spoločného výboru EHP (rozšírenie o Chorvátsko)
Zastarané: podstatu tohto návrhu pokrylo rozhodnutie Rady (EÚ) 2018/4 z 18. decembra 2017 o pozícii, ktorá sa má v mene Európskej únie prijať v Spoločnom výbore EHP k zmene rokovacieho poriadku Spoločného výboru EHP.
MZVEZ SR
Nízka priorita - SR podporuje späť-
vzatie tohto návrhu.
24.
COM(2015) 48 final.2015/0027 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o ochrane pred účinkami exteritoriálneho uplatňovania právnych predpisov prijatých treťou krajinou a pred účinkami opatrení na nich založených alebo z nich vyplývajúcich (prepracované znenie)
Žiadne vyhliadky na dosiahnutie dohody: návrh nahradí nová iniciatíva zameraná na posilnenie sankčného mechanizmu, na ktorý sa odkazuje v prílohe 1 k tomuto pracovnému programu Komisie.
MH SR
Nízka priorita - SR podporuje späť-
vzatie tohto návrhu.
25.
JOIN(2016) 37 final.2016/0241 (NLE)
Spoločný návrh ROZHODNUTIE RADY o podpise rámcovej dohody o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a vládou Malajzie
Zastarané: tento návrh z roku 2016 sa stal zastaraným, keď Komisia v roku 2018 pripravila zrevidovaný návrh rozhodnutia Rady o podpise dohody o partnerstve a spolupráci ako zmiešanej dohody (a nie len dohody EÚ) s predbežným vykonávaním [JOIN(2018)20].
MZVEZ SR
Nízka priorita - SR podporuje späť-
vzatie tohto návrhu.
26.
JOIN(2016) 382016/0243 (NLE)
Spoločný návrh ROZHODNUTIE RADY o uzavretí rámcovej dohody o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a vládou Malajzie
Zastarané: vzhľadom na zrevidovaný návrh Komisie o podpise dohody o partnerstve a spolupráci [JOIN(2018)20].
MZVEZ SR
Nízka priorita - SR podporuje späť-
vzatie tohto návrhu.
27.
COM(2017) 668 final.2017/0301 (NLE)
Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa zaujať v mene Európskej únie na Konferencii ministrov Svetovej obchodnej organizácie, pokiaľ ide o verejné skladové hospodárstvo na účely potravinovej bezpečnosti, domácu podporu v oblasti poľnohospodárstva, ktorá narúša obchod (vrátane podpory pre bavlnu), obmedzenia vývozu v poľnohospodárstve, dotácie pre rybolov, domácu reguláciu služieb, a MSP/transparentnosť regulačných opatrení v oblasti obchodu s tovarom.
Zastarané: tento návrh predbehli osude tohto návrhu rozhodli udalosti - nebol potrebný, keďže na 11. Konferencii ministrov WTO sa nenašiel konsenzus o rozhodnutiach súvisiacich s plánovaným rozvojovým programom z Dauhy.
MH SR
MPRV SR
Vysoká priorita - SK v rámci agri
problematíky podporuje EK v pokračovaní rokovaní vo WTO (v súlade s SPP) s cieľom dosiahnuť vyvážený výsledok s kompromisnými ústupkami u všetkých členov WTO v záujme pokroku.
84
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
28.
JOIN(2018) 20 final.2018/0269 (NLE)
Návrh ROZHODNUTIE RADY o podpise v mene Európskej únie a predbežnom vykonávaní rámcovej dohody o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a vládou Malajzie na strane druhej
Zastarané: súčasťou návrhu je predbežné vykonávanie, ktoré už nie je relevantné.
MZVEZ SR
Nízka priorita - SR podporuje späť-
vzatie tohto návrhu.
29.
COM(2019) 56 final.2019/0028 (NLE)
Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa zaujať v mene Európskej únie na 14. valnom zhromaždení Medzivládnej organizácie pre medzinárodnú železničnú prepravu (OTIF), pokiaľ ide o voľbu generálneho tajomníka OTIF na obdobie od 8. apríla 2019 do 31. decembra 2021
Zastarané: návrh nebol prijatý pred stretnutím, na ktoré bol určený.
MDV SR
Z dôvodu stiahnutia prihlášky jediného kandidáta na generálneho tajomníka, ktorý mal byť zvolený na 13. valnom zhromaždení v september 2018 sa rozhodlo o uskutočnení mimoriadneho valného zhromaždenia 27. februára 2019 s jedným bodom programu voľbou nasledujúceho GT. Návrh rozhodnutia Rady nie je relevantný, pretože nebol prijatý pred zasadnutím valného zhromaždenia.
Nový impulz pre európsku demokraciu
30.
KOM(2011) 635 v konečnom znení.2011/0284 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o spoločnom európskom kúpnom práve
Zastarané: tento návrh nahradili dva iné návrhy, ktoré boli medzičasom prijaté a týkajú sa zmlúv i) o dodávaní digitálneho obsahu a ii) o online a iných predajoch tovaru na diaľku [smernica (EÚ) 2019/771 a smernica (EÚ) 2019/770].
MS SR MH SR
SR podporuje späťvzatie návrhu.
31.
KOM(2008) 229 v konečnom znení.2008/0090 (COD)KOM(2011) 137 v konečnom znení.2011/0073 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 1049/2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie/návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie
Žiadne vyhliadky na dosiahnutie dohody: v prípade týchto dvoch návrhov nedosiahli spoluzákonodarcovia od roku 2011 žiadny pokrok. Návrhy sa medzičasom stali do veľkej miery neaktuálnymi.
MZVEZ SR
SR podporuje späťvzatie oboch návrhov
85
Č.
Odkazy
Názov
Dôvod stiahnutia
Gestor
Stupeň priority a pozíciu SR
32.
COM(2013) 78 final.2013/0049 (COD)
Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o bezpečnosti spotrebných výrobkov a o zrušení smernice 87/357/EHS a smernice 2001/95/ES
Návrh nemá žiadne vyhliadky na dosiahnutie dohody a je zastaraný: tento návrh bol čiastočné nahradený „balíkom predpisov v oblasti výrobkov“, ktorý viedol k prijatiu nariadenia (EÚ) 2019/1020 o dohľade nad trhom a súlade výrobkov. Komisia predloží nový návrh, ako to oznámila v prílohe II o programe REFIT.
MH SR
SR podporuje späťvzatie návrhu.