Predkladacia správa
Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) je medzinárodná finančná inštitúcia založená na základe medzivládnej zmluvy, ktorá bola NR SR schválená dňa 22. júna 2012 (ďalej len „Zmluva o ESM). Ratifikačná listina bola pánom prezidentom podpísaná dňa 23. júna 2012. Následne bol dňa 28. júna 2012 v NR SR schválený zákon č. 296/2012 Z. z. o Európskom mechanizme pre stabilitu a o doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o ESM“).
V Zmluve o ESM je stanovený kľúč na určenie príspevkov upísaného schváleného základného imania, založený na podieloch centrálnych bánk na kapitále Európskej centrálnej banky. Podľa čl. 42 Zmluvy o ESM sa pre členské štáty eurozóny, ktorých HDP na obyvateľa v trhových cenách bol v roku pred vstupom do ESM nižší ako 75% priemerného HDP na obyvateľa v Európskej únii, uplatňuje dočasná korekcia kľúča po dobu dvanástich rokov odo dňa prijatia eura dotknutým členom.
K 1. januáru 2020 sa končí dočasná korekcia pre Maltu, ktorá prijala euro 1. januára 2008, kvôli čomu dochádza k aktualizácii kľúča. Podiel na základnom imaní pre Slovenskú republiku sa nemení.
V decembri 2019 prebehne v Rade guvernérov ESM schvaľovanie rezolúcie, ktorá umožní aktualizáciu kľúča. Podľa §4 ods. 4 b) Zákona o ESM sa na hlasovanie ministra financií v Rade guvernérov ESM o aktualizácii kľúča na určenie príspevkov vyžaduje predchádzajúci súhlas Národnej rady Slovenskej republiky.
Slovenskú republiku v Rade guvernérov zastupuje minister financií Ladislav Kamenický.
Materiál vzhľadom na jeho charakter nebol predmetom medzirezortného pripomienkového konania a nemá vplyv na rozpočet verejnej správy, na podnikateľské prostredie, nemá sociálny vplyv, ani vplyv na životné prostredie a informatizáciu spoločnosti, manželstvo, rodičovstvo, rodinu a služby pre občana.