Dôvodová správa
I.Všeobecná časť
Návrh novely, ktorou sa mení Ústava SR (zákon č. 460/1992 Zb.), zákon č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre, zákon č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva v znení neskorších predpisov a zákon č. 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov v znení neskorších predpisov predkladajú do Národnej rady Slovenskej republiky poslanci za ĽS Naše Slovensko Marian Kotleba, Martin Beluský, Rastislav Schlosár a Stanislav Drobný.
Cieľom legislatívneho návrhu je zmeniť spôsob voľby Generálneho prokurátora SR tak, aby o jeho zvolení nerozhodovali politici (poslanci NR SR), ale odborníci, t.j. prokurátori, sudcovia, advokáti, notári a exekútori v priamych tajných voľbách. Takáto zmena spôsobu voľby generálneho prokurátora výrazným spôsobom prispeje k odpolitizovaniu tejto mimoriadne dôležitej funkcie a tiež k posilneniu jeho nezávislosti a nezaujatosti pri výkone funkcie, najmä však pri postihovaní nelegálnej činnosti, siahajúcej často k najvyšším predstaviteľom štátu. Zároveň sa posilní dôvera občanov k justícii a štátu ako takému.
V rámci predloženej novely navrhujeme taktiež rozšírenie možností odvolania Generálneho prokurátora SR, ktorého okrem prezidenta SR budú môcť odvolať aj samotní prokurátori, sudcovia, advokáti, notári a exekútori v referende. Iniciovanie referenda o odvolaní generálneho prokurátora sa predpokladá najmä v prípade, ak by generálny prokurátor evidentne neobhajoval verejný záujem a nesnažil sa zločincov usvedčiť, ale obhajovať a kryť.
Spôsob voľby generálneho prokurátora (ďalej len GP) na Slovensku považujeme za jedno z najslabších miest slovenského právneho systému. GP je v očiach občanov spochybnený samotným spôsobom jeho voľby v Národnej rade Slovenskej republiky, ktorý zákonite sprevádzajú politické hry a tlaky rôznych lobistických skupín v pozadí jednotlivých politických strán. Každá politická strana tendenciu presadzovať a voliť do funkcie GP svojho spriazneného kandidáta, pričom morálny profil a odbornosť daného kandidáta často až na druhom mieste.
Nedostatky súčasného spôsobu voľby GP sa najvýraznejšie prejavili v rokoch 2010 2013, počas ktorých sa poslanci NR SR nedokázali zhodnúť a legitímnym a transparentným spôsobom zvoliť GP. Voľbu GP v tom období sprevádzal intenzívny politický boj, séria škandálov, vzájomných útokov, nekalých praktík a následných zásahov Ústavného súdu SR. Objavili sa takisto aj závažné podozrenia z korupcie a kupovania si hlasov poslancov NR SR. Za Generálneho prokurátora SR bol v roku 2013 napokon zvolený Jaromír Čižnár, za ktorého hlasovalo 82 poslancov zo strany SMER-SD. Politický súboj, ktorý predchádzal zvoleniu Jaromíra Čižnára za GP, ako aj jednofarebný výsledok hlasovania v NR SR však spôsobil, že funkcia GP bola v očiach verejnosti značne dehonestovaná a je vnímaná politicky.
Súčasný GP neobhajuje záujmy štátu, ale naopak, presadzuje záujmy a beztrestnosť tých politikov, čo jeho zvolenie zabezpečili.
Navrhovaný spôsob voľby Generálneho prokurátora SR:
Za účelom odpolitizovania voľby GP a zaručenia nezávislosti a nezaujatosti pri výkone jeho funkcie preto navrhujeme zmeniť spôsob voľby GP tak, že nebude volený politikmi (poslancami NR SR), ale odborníkmi z oblasti práva, t.j. prokurátormi, sudcami, advokátmi, notármi a exekútormi v priamej voľbe tajným hlasovaním.
Voľby GP bude vyhlasovať v predpísanom termíne predseda NR SR a organizačne a technicky ich bude zabezpečovať štátna volebná komisia.
Na funkciu GP bude môcť kandidovať ktorýkoľvek prokurátor, ktorý ku dňu konania volieb splní zákonom stanovené podmienky, t.j. bude mať vek minimálne 40 rokov a aspoň 10 ročnú prax vo funkcii prokurátora, sudcu, advokáta, notára alebo exekútora, z čoho však najmenej 5 rokov musí byť prax vo funkcii prokurátora alebo sudcu. Do praxe prokurátora a sudcu sa započítava aj prax vojenského prokurátora a vojenského sudcu.
Pre voľby GP bude na území Slovenskej republiky zriadený jeden volebný obvod, v rámci ktorého budú zriadené volebné okrsky na krajských prokuratúrach. Pre zabezpečenie dohľadu nad riadnym a transparentným priebehom volieb bude do okrskovej volebnej komisie delegovať po jednom členovi a jednom náhradníkovi prezident Slovenskej republiky, predseda Najvyššieho kontrolného úradu a politické strany, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky.
Voľba GP bude prebiehať tajným hlasovaním. Oprávnenými voličmi vo voľbách GP budú všetci prokurátori, sudcovia, advokáti, notári a exekútori, pričom každý z nich rovnaké hlasovacie právo a každému z nich musí byť umožnené zúčastniť sa tajného hlasovania vo voľbách GP.
Podľa stavu k 25. 10. 2019 by celkový počet oprávnených voličov GP predstavoval8164 voličov, čo je 54-krát viac ako je súčasných 150 voličov (poslancov NR SR). Je zrejmé, že navrhovaný spôsob voľby GP je nielen oveľa transparentnejší, ale zároveň výrazne obmedzuje priestor na korupciu a manipuláciu hlasovania. GP zvolený takto veľkou voličskou základňou bude disponovať nielen silnejším mandátom, ale aj dôverou verejnosti.
Obr.: Porovnanie počtu voličov GP pri súčasnom spôsobe voľby GP a pri navrhovanom spôsobe voľby GP
Za GP bude zvolený ten kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. V prípade, ak ani jeden z kandidátov nezíska v I. kole volieb GP nadpolovičnú väčšinu všetkých platných hlasov, tak do 14 dní predseda NR SR vyhlási II. kolo volieb GP, v ktorom sa bude voliť spomedzi dvoch najúspešnejších kandidátov z I. kola volieb. Osvedčenie o zvolení za Generálneho prokurátora SR odovzdá zvolenému kandidátovi štátna volebná komisia.
Možnosti odvolania Generálneho prokurátora SR:
Voľba GP samotnými prokurátormi v priamej voľbe tajným hlasovaním výrazným spôsobom zvýši nezaujatosť GP. Zároveň prispeje k odpolitizovaniu tejto funkcie, k zvýšeniu prirodzenej autority GP a k posilneniu dôvery občanov a predstaviteľov justície k tejto funkcii. V prípade, ak zvolený GP nebude konať vo verejnom záujme, bude ho možné odvolať viacerými spôsobmi ako v súčasnosti.
Za týmto účelom navrhujeme v rámci predloženej novely zákona rozšíriť možnosti odvolania GP. GP bude môcť zo závažných dôvodov odvolať nielen prezident Slovenskej republiky, ale aj samotní prokurátori, sudcovia, advokáti, notári a exekútori v referende o odvolaní GP.
Referendum na odvolanie GP bude vyhlasovať predseda Národnej rady Slovenskej republiky na základe doručenej petície s podpismi minimálne 33 % z celkového počtu voličov GP. Výsledok referenda o odvolaní GP bude platný a záväzný, ak sa na ňom zúčastní minimálne 50 % voličov GP a ak bude rozhodnutie o odvolaní GP prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.
Predložená novela bude mať jednoznačne pozitívne vplyvy na zlepšenie vymožiteľnosti práva a zvýšenie úrovne právneho štátu. Očakáva sa mierne negatívny vplyv na štátny rozpočet súvisiaci s výdavkami na zabezpečenie priamej voľby GP.
II. Osobitná časť
Čl. I
K bodu 1
Voľbu generálneho prokurátora vyhlasuje predseda NR SR.
K bodu 2
Referendum o odvolaní generálneho prokurátora vyhlasuje predseda NR SR.
K bodu 3
Prezidentovi SR sa odníma kompetencia vymenovať generálneho prokurátora. Kompetencia odvolať generálneho prokurátora zostáva zachovaná, kvôli kontextuálnej správnosti je však zadefinovaná v samostatnom novom bode (viď bod 5).
K bodu 4
Formálna textová úprava odseku.
K bodu 5
Prezidentovi SR sa ponecháva kompetencia odvolať generálneho prokurátora.
K bodu 6
Ústavnému súdu Slovenskej republiky sa pridáva kompetencia rozhodovať o ústavnosti a zákonnosti volieb generálneho prokurátora Slovenskej republiky.
K bodu 7
Ústavnému súdu Slovenskej republiky sa pridáva kompetencia rozhodovať o sťažnostiach proti výsledku referenda o odvolaní generálneho prokurátora Slovenskej republiky.
K bodu 8
Redefinuje sa spôsob ustanovenia generálneho prokurátora do funkcie a možnosti jeho odvolania.
K bodu 9
Aktualizácie textácie článku v súvislosti so zavedením priamej voľby generálneho prokurátora.
Čl. II
Navrhuje sa účinnosť zákona pätnástym dňom po jeho vyhlásení v Zbierke zákonov.