Dôvodová správa
Od 1. januára 2009 je zákonným platidlom v Slovenskej republike euro. Jedným z praktických problémov, ktoré súviseli s nahradením slovenskej koruny eurom, bolo a naďalej aj je zvýšené množstvo mincí v obehu. Kým v predchádzajúcej mene existovali v záverečnom období jej platnosti mince v piatich nominálnych hodnotách (50 halierov, 1, 2, 5 a 10 korún), v prípade eura sú to mince až v 8 nominálnych hodnotách (1, 2, 5, 10, 20 a 50 centov, 1 a 2 eurá). Dve euromince s najvyššou nominálnou hodnotou (1 a 2 eurá) majú vyššiu hodnotu ako niekdajšie dve korunové bankovky s najnižšou nominálnou hodnotou (20 a 50 korún).
Okrem celkovo veľkého množstva mincí je praktickým problémom predovšetkým používanie centových mincí s najnižšou hodnotou, ktoré zbytočne zaťažujú obyvateľstvo, obchodníkov aj banky. Hodnota najnižšej novej mince (1 cent) je pritom nižšia než bola hodnota najnižšej mince predchádzajúcej meny (50 halierov). Nezaokrúhľovanie cien bolo spôsobené snahou, aby prechod na euro nemal za následok zvýšenie cenovej hladiny a inflácie. Manipulácia s drobnými mincami je však nepraktická a zaťažujúca ako pre obyvateľov, tak pre obchod a vytvára konfliktnú situáciu aj medzi obchodom a bankami (bankové poplatky za výmenu euromincí).
Účelom predloženého návrhu zákona je dosiahnuť faktické stiahnutie najmenších mincí (v nominálnej hodnote 1 a 2 centy) z obehu. Keďže Slovenská republika stratila vstupom do eurozóny menovú suverenitu, nemôže používanie týchto mincí na svojom území úplne zakázať. Úpravou zákona o cenách však môže stanoviť také pravidlá zaokrúhľovania cien, ktoré budú mať za následok faktické stiahnutie najmenších mincí z obehu. Pravidlá zaokrúhľovania boli do zákona č. 18/1996 Z. z. o cenách zakomponované prostredníctvom zákona č. 520/2003 Z. z.. Touto novelou sa zároveň vytvorili predpoklady pre neskoršie zrušenie mincí v nominálnej hodnote 10 a 20 halierov. Predložený návrh zákona predpokladá zmenu tejto úpravy tak, aby sa ceny nezaokrúhľovali na najnižšiu platnú mincu, ale na najnižšiu platnú väčšiu mincu, pričom za väčšie mince sú podľa návrhu zákona určené mince v nominálnej hodnote minimálne 5 centov. V takto nastavenom legislatívnom prostredí by síce jednocentové a dvojcentové mince ostali v platnosti a spotrebitelia by ich mohli používať, ale obchodníci by už fakticky nevydávali mince v nižšej nominálnej hodnote ako 5 centov, čím by v priebehu krátkej doby prišlo k faktickému stiahnutiu jednocentových a dvojcentových mincí z obehu.
Vzhľadom na to, že pravidlá zaokrúhľovania predpokladajú zaokrúhľovanie nahor i nadol, nie je potrebné obávať sa, žeby toto opatrenie malo za následok relevantné zvýšenie inflácie.
V auguste 2019 sa guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír v komentári „Prečo sa netreba báť rušenia drobných eurocentových mincí“ vyjadril, že ideu faktického zrušenia obehu drobných eurocentových mincí osobne podporuje, pričom medzi jeho argumentmi uvádza, že „pred 16 rokmi došlo k zrušeniu 10 a 20 haliernikov bez toho, aby to spôsobilo cenový šok a bez toho, aby sme znevýhodnili zraniteľnejšie skupiny. Podpora pre tento krok je u nás štvrtá najvyššia spomedzi všetkých členských krajín eurozóny. Prepočty hovoria jasne. Obmedzenie obehu týchto „krpcov“ výrazne zníži náklady na