VÝBOR NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
PRE SOCIÁLNE VECI
Číslo: CRD-986/201956. schôdza výboru
182
Uznesenie
Výboru Národnej rady Slovenskej republiky
pre sociálne veci
z 10. septembra 2019
k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon č. 219/2014 Z. z. o sociálnej práci a o podmienkach na výkon niektorých odborných činností v oblasti sociálnych vecí a rodiny a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 177/2018 Z. z. (tlač 1480)
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci
po prerokovaní
A.súhlasí
s návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon č. 219/2014 Z. z. o sociálnej práci a o podmienkach na výkon niektorých odborných činností v oblasti sociálnych vecí a rodiny a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 177/2018 Z. z. (tlač 1480);
B.odporúča
Národnej rade Slovenskej republiky
návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon č. 219/2014 Z. z. o sociálnej práci a o podmienkach na výkon niektorých odborných činností v oblasti sociálnych vecí a rodiny a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 177/2018 Z. z. (tlač 1480) schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi, ktoré tvoria prílohu tohto uznesenia;
C.poveruje
predsedníčku výboru, aby výsledky rokovania Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci v druhom čítaní spolu s výsledkami rokovania ostatných výborov spracovala do písomnej spoločnej správy výborov Národnej rady Slovenskej republiky podľa
2
§ 79 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a predložila ju na schválenie.
Alena B a š i s t o v á
predsedníčka výboru
overovatelia výboru:
Petra Krištúfková
Magdaléna Kuciaňová
3
VÝBOR NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
PRE SOCIÁLNE VECI
Príloha k uzneseniu č. 182
Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy
k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon č. 219/2014 Z. z. o sociálnej práci a o podmienkach na výkon niektorých odborných činností v oblasti sociálnych vecí a rodiny a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 177/2018 Z. z. (tlač 1480)
___________________________________________________________________________
1.V čl. I sa pred doterajší text vkladajú body 1 až 4, ktoré znejú:
„1. V § 14 ods. 4 písm. d) sa za slovo „hospodárenia“ vkladajú slová „a pravidlá odmeňovania“.
Účelom návrhu je vytvoriť priestor na efektívne hospodárenie a motivovanie zástupcov orgánov a členov komory k vyššej aktivite. Napríklad v priebehu cca štvorročnej existencie komory sa len v pozícii predsedu komory vystriedali traja členovia komory, aktivita niektorých členov orgánov je výraznejšia, iných vyslovene stagnujúca. Vzhľadom na charakter výkonu činnosti sociálnej práce, ako aj vzhľadom na fakt, že sa sociálna práca takmer výlučne vykonáva v pracovnoprávnom vzťahu alebo inom obdobnom vzťahu nie je možné obdobné riešenie ako v iných stavovských či profesijných organizáciách napr. formou náhrady za stratu času, či náhrady hotových výdavkov. Zároveň sa navrhuje, aby boli transparentne pravidlá odmeňovania súčasťou hospodárskeho poriadku komory, ktorý schvaľuje snem komory.
2. V § 17 ods. 2 písm. d) sa vypúšťajú slová „okrem obdobia prerušenia členstva v komore“.
V súčasností počas prerušenia členstva v komore nie je povinný člen komory platiť členský príspevok, avšak aj počas prerušenia členstva právo napríklad na bezplatné poradenstvo v súvislosti s výkonom sociálnej práce, ako aj na sprostredkovanie zastupovania v konaní pred súdmi vo veciach súvisiacich s výkonom sociálnej práce. Výpadok príjmu komory z členských príspevkov od členov s prerušeným členstvom však neumožňuje komore plniť si v plnej miere ani povinnosti k platiacim členom. Navrhuje sa utvoriť podmienky na to, aby snem
4
komory mohol rozhodnúť aj o členskom príspevku počas prerušenia členstva v komore bude výlučne na členoch komory, aby si prostredníctvom hlasovania na sneme, určili členské príspevky, resp. ich výšku aj v situácii prerušenia členstva.
3. V § 19 ods. 3 sa vypúšťa druhá veta.
Účelom návrhu je vytvoriť priestor na efektívne hospodárenie a motivovanie zástupcov orgánov a členov komory k vyššej aktivite. Napríklad v priebehu cca. štvorročnej existencie komory sa len v pozícii predsedu komory vystriedali traja členovia komory, aktivita niektorých členov orgánov je výraznejšia, iných vyslovene stagnujúca. Vzhľadom na charakter výkonu činnosti sociálnej práce, ako aj vzhľadom na fakt, že sa sociálna práca takmer výlučne vykonáva v pracovnoprávnom vzťahu alebo inom obdobnom vzťahu, nie je možné obdobné riešenie ako v iných stavovských či profesijných organizáciách napr. formou náhrady za stratu času, či náhrady hotových výdavkov. Zároveň sa navrhuje, aby boli transparentne pravidlá odmeňovania súčasťou hospodárskeho poriadku komory, ktorý schvaľuje snem komory.
4. V § 42 sa na konci bodka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: „na účel preukázania splnenia podmienky kvalifikačného predpokladu podľa § 5 ods. 1 pre zápis do komory, sa nevyžaduje overenie fotokópie dokladu o absolvovaní príslušného vysokoškolského štúdia.“.“.
Súčasná prax preukázala, že je zbytočné žiadať od záujemcov za člena komory overenie fotokópie dokladu preukazujúceho splnenie kvalifikačných predpokladov pre výkon sociálnej práce.
Navrhované úpravy nadobúdajú účinnosť 1. novembra 2019, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Doterajší text sa primerane označí. Názov zákona a úvodná veta zákona primerane upraví.
2.V čl. I sa za doterajší text vkladá bod 2, ktorý znie:
„2. Za § 46 sa vkladá § 47, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 47
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. novembra 2019
Na člena komory, ktorý prerušené členstvo v komore k 31. októbru 2019, sa do uplynutia tohto prerušenia povinnosť podľa § 17 ods. 2 písm. d) v znení účinnom od 1. novembra 2019 nevzťahuje.“.“.
5
V súvislosti s navrhovaným doplnením povinnosti platiť v limitovanej výške členské príspevky aj počas prerušenia členstva sa navrhuje, aby sa táto nová povinnosť nevzťahovala na členov, ktorí v dobe, kedy nadobudne novela zákona účinnosť majú prerušenie členstva. Ide o pomerne veľkú zmenu a je preto správne, aby sa nedotkla tých členov, ktorí ju nemohli v čase, keď prerušovali členstvo predpokladať.
Navrhovaná úprava nadobúda účinnosť 1. novembra 2019, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Doterajší text sa primerane označí. Názov zákona a úvodná veta zákona primerane upraví.
3.V čl. II sa slová „1. septembra“ nahrádza slovami „1. novembra“.
Ide o legislatívno-technickú úpravu; s ohľadom na priebeh legislatívneho procesu, zachovanie primeranej legisvakancie a dodržanie ústavných lehôt sa účinnosť zákona posúva na neskorší termín.