Návrh
VYHLÁŠKA
Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky
z ... 2019,
ktorou sa ustanovujú podrobnosti o obsahu, rozsahu a vykonávaní odborného vzdelávania, aktualizačného odborného vzdelávania a odbornej skúšky osoby certifikovanej na výkon ročnej kontroly detského ihriska
Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky podľa § 11 ods. 11 zákona č. ... Z. z. o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon“) ustanovuje:
§ 1
Predmet úpravy
Táto vyhláška upravuje podrobnosti o rozsahu, obsahu, vykonávaní odborného vzdelávania, aktualizačného odborného vzdelávania, odbornej skúšky osoby certifikovanej na výkon ročnej kontroly detského ihriska, zložení a činnosti skúšobnej komisie podľa § 11 ods. 11 zákona.
Odborné vzdelávanie
§ 2
(1)Minimálny rozsah odborného vzdelávania podľa § 11 ods. 2 zákona je 20 hodín.
(2)Maximálny počet účastníkov jedného kurzu odborného vzdelávania je 15.
§ 3
(1)Odborné vzdelávanie má teoretickú časť a praktickú časť.
(2)Teoretická časť odborného vzdelávania sa uskutočňuje formami a metódami primeranými druhu vzdelávacej činnosti, najmä prednáškou, výkladom, názornou ukážkou alebo príkladmi z praxe. Základné požiadavky na obsah teoretickej časti odborného vzdelávania sú ustanovené v prílohe.
(3)Praktická časť odborného vzdelávania sa uskutočňuje formami a metódami, ktoré umožňujú osvojenie si praktických zručností potrebných na výkon ročnej kontroly detského ihriska podľa § 9 ods. 1 zákona. Minimálny rozsah praktickej časti odborného vzdelávania je päť hodín.
§ 4
(1)Potvrdenie o absolvovaní odborného vzdelávania podľa § 11 ods. 3 zákona obsahuje
a)identifikačné údaje osoby podľa § 11 ods. 2 zákona, ktorá odborné vzdelávanie vykonala,
b)identifikačné údaje účastníka, ktorému sa potvrdenie vydáva,
c)dátum absolvovania odborného vzdelávania,
d)dátum a miesto vydania potvrdenia,
e)evidenčné číslo potvrdenia,
f)odtlačok pečiatky a podpis osoby podľa písmena a).
(2)Záznamová kniha o kurze odborného vzdelávania podľa § 11 ods. 4 zákona obsahuje
a)identifikačné údaje osoby podľa § 11 ods. 2 zákona, ktorá odborné vzdelávanie vykonala,
b)dátum konania kurzu odborného vzdelávania,
c)rozsah teoretickej časti a praktickej časti odborného vzdelávania,
d)harmonogram kurzu odborného vzdelávania s uvedením mena, priezviska a podpisu osoby, ktorá zabezpečila vzdelávaciu činnosť v rámci teoretickej časti alebo praktickej časti odborného vzdelávania,
e)záznam o dennej účasti účastníka na kurze odborného vzdelávania vrátane jeho podpisu,
f)zoznam evidenčných čísel potvrdení o absolvovaní kurzu odborného vzdelávania, ktoré boli vydané.
Odborná skúška
§ 5
(1)Skúšobná komisia podľa § 11 ods. 5 zákona najmenej troch členov, z ktorých jeden je predsedom komisie.
(2)Predsedom komisie podľa odseku 1 môže byť len fyzická osoba, ktorá ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a najmenej päťročnú prax v oblasti posudzovania zhody zariadení detských ihrísk podľa osobitného predpisu1) alebo výkonu vstupnej kontroly detského ihriska podľa § 8 zákona alebo fyzická osoba, ktorá najmenej desaťročnú prax v oblasti výkonu ročnej kontroly detského ihriska podľa § 9 zákona.
§ 6
(1)Fyzickej osobe podľa § 11 ods. 6 zákona sa dátum, čas a miesto konania odbornej skúšky oznamuje najmenej 15 dní vopred.
1) § 22 zákona č. 56/2018 Z. z. o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
(2)Ak sa fyzická osoba nemôže zúčastniť odbornej skúšky v termíne podľa odseku 1, určí sa nový termín konania odbornej skúšky. Na určenie nového termínu konania odbornej skúšky sa § 11 ods. 6 zákona a odsek 1 uplatňujú primerane, pričom lehota podľa § 11 ods. 6 zákona sa počíta odo dňa, kedy sa mala uskutočniť odborná skúška podľa predchádzajúceho oznámenia.
§ 7
(1)Odborná skúška má teoretickú časť a praktickú časť.
(2)Za úspešné absolvovanie odbornej skúšky podľa § 10 ods. 2 písm. d) zákona sa považuje, ak fyzická osoba podľa § 11 ods. 6 zákona úspešne absolvuje teoretickú časť aj praktickú časť odbornej skúšky.
(3)Teoretickou časťou odbornej skúšky sa overujú teoretické vedomosti potrebné na výkon ročnej kontroly detského ihriska v rozsahu podľa prílohy č. 1. Teoretická časť odbornej skúšky sa vykonáva písomnou formou a ústnou formou alebo len písomnou formou. Za úspešné absolvovanie teoretickej časti odbornej skúšky sa považuje, ak fyzická osoba v tejto časti dosiahne úspešnosť minimálne 80%.
(4)Praktickou časťou odbornej skúšky sa overujú praktické zručnosti potrebné na výkon ročnej kontroly detského ihriska. Praktická časť odbornej skúšky sa vykonáva na detskom ihrisku, na modeli detského ihriska alebo modeloch zariadení detského ihriska praktickým predvedením aspoň desiatich úkonov obhliadky vykonávanej počas ročnej kontroly detského ihriska, ktoré zadá skúšobná komisia. Za úspešné absolvovanie praktickej časti odbornej skúšky sa považuje, ak fyzická osoba správnym spôsobom predvedie aspoň osem úkonov z desiatich zadaných úkonov.
(5)Účasť na praktickej časti odbornej skúšky je podmienená úspešným absolvovaním teoretickej časti odbornej skúšky.
(6)Teoretická časť a praktická časť odbornej skúšky sa vykonávajú v ten istý deň alebo počas niekoľkých dní, medzi ktorými časový rozdiel nesmie byť viac ako sedem dní.
§ 8
(1) Ak fyzická osoba podľa § 11 ods. 6 zákona nesplní podmienky na úspešné absolvovanie odbornej skúšky podľa § 7 ods. 2, skúšobná komisia jej písomne oznámi výsledok skúšky, poučí ju o možnosti absolvovať odbornú skúšku opakovane a oznámi jej dátum konania opakovanej skúšky alebo lehotu, v ktorej tento dátum určí. Na oznamovanie konania opakovanej skúšky sa primerane vzťahuje § 11 ods. 6 zákona a § 6 ods. 1 a 2, pričom
lehota podľa § 11 ods. 6 zákona sa počíta odo dňa neúspešného absolvovania odbornej skúšky.
(2)Fyzická osoba podľa odseku 1 môže odbornú skúšku opakovať najviac jedenkrát, a to najneskôr do 12 mesiacov odo dňa neúspešného absolvovania odbornej skúšky podľa odseku 1 prvej vety.
(3)Ak fyzická osoba podľa § 11 ods. 6 zákona nesplní podmienky na úspešné absolvovanie praktickej časti odbornej skúšky podľa § 7 ods. 4, skúšobná komisia jej písomne oznámi výsledok skúšky, poučí ju o možnosti absolvovať praktickú časť odbornej skúšky opakovane a oznámi jej dátum konania opakovanej praktickej časti odbornej skúšky. Opaková praktická časť odbornej skúšky sa uskutoční najneskôr do 30 dní odo dňa neúspešného absolvovania praktickej časti odbornej skúšky. Na oznamovanie konania opakovanej skúšky podľa prvej vety sa primerane vzťahuje § 6 ods. 2.
(4)Fyzická osoba podľa odseku 3 môže praktickú časť odbornej skúšky opakovať najviac dvakrát, a to najneskôr do 12 mesiacov odo dňa úspešného absolvovania teoretickej časti odbornej skúšky.
§ 9
(1)Písomná záznam o priebehu odbornej skúšky podľa § 11 ods. 7 zákona obsahuje
a)identifikačné údaje orgánu certifikujúceho osoby, ktorý zabezpečil odbornú skúšku,
b)meno a priezvisko predsedu komisie a ostatných členov skúšobnej komisie,
c)dátum a miesto konania teoretickej časti a praktickej časti odbornej skúšky,
d)identifikačné údaje fyzickej osoby podľa § 11 ods. 6 zákona,
e)výsledok teoretickej časti odbornej skúšky,
f)výsledok praktickej časti odbornej skúšky,
g)záver o úspešnosti absolvovania odbornej skúšky,
h)dátum a miesto vyhotovenia záznamu,
i)podpis predsedu komisie.
(2)Povinnými prílohami záznamu podľa odseku 1 sú
a)originál písomného testu podpísaný členmi skúšobnej komisie,
b)záznam o priebehu, obsahu a výsledku ústnej časti, ak je súčasťou teoretickej časti odbornej skúšky, podpísaný členmi skúšobnej komisie,
c)záznam o priebehu a výsledku praktickej časti odbornej skúšky obsahujúci najmä zoznam zadaných úkonov obhliadky vykonávanej počas ročnej kontroly detského ihriska podpísaný členmi skúšobnej komisie.
§ 10
Aktualizačné odborné vzdelávanie
(1)Minimálny rozsah aktualizačného odborného vzdelávania podľa § 11 ods. 8 zákona štyri hodiny.
(2)Obsahom aktualizačného odborného vzdelávania najmä zmeny právnej úpravy týkajúcej sa bezpečnosti detského ihriska, požiadaviek na bezpečnosť zariadenia detského ihriska, povrchu tlmiaceho náraz, výkonu kontrol detských ihrísk, výmena skúseností v oblasti bezpečnosti detských ihrísk a výkonu kontrol detských ihrísk.
(3)Aktualizačné odborné vzdelávanie sa uskutočňuje formami a metódami primeranými druhu vzdelávacej činnosti, najmä prednáškou, výkladom, diskusiou, názornou ukážkou alebo príkladmi z praxe.
§ 11
Účinnosť
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. januára 2020.
Peter Žiga, v. r.
minister
Príloha k vyhláške č. /2019 Z. z.
Vzdelávacia činnosť v rámci teoretickej časti odborného vzdelávania sa zameriava na nadobudnutie teoretických vedomostí potrebných na riadny výkon ročnej kontroly detského ihriska podľa § 9 zákona, najmä na
a)zákon č. .../2019 Z. z. o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
b)všeobecné bezpečnostné požiadavky na zariadenie detského ihriska2),
c)bezpečnostné požiadavky na hojdačku3),
d)bezpečnostné požiadavky na šmýkačku4),
e)bezpečnostné požiadavky na lanovku5),
f)bezpečnostné požiadavky na kolotoč6),
g)bezpečnostné požiadavky na kývavé zariadenie7),
h)bezpečnostné požiadavky na priestorovú sieť8),
i)bezpečnostné požiadavky na úplne uzavreté zariadenie na hranie9),
j)požiadavky na povrch tlmiaci náraz10),
k)bezpečnú inštaláciu, kontrolu, údržbu a prevádzku zariadenia detského ihriska11),
l)vplyvy užívania zariadenia detského ihriska a iného príslušenstva detského ihriska, údržby, počasia, vandalizmu a iné vplyvy na bezpečnosť detského ihriska.
2) Napríklad nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 404/2007 Z. z. o všeobecnej bezpečnosti výrobkov, STN EN 1176-1 Zariadenia a povrch detských ihrísk. Časť 1: Všeobecné bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy (94 0515).
3) Napríklad STN EN 1176-2 Zariadenia a povrch detských ihrísk. Časť 2: Ďalšie špecifické bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy na hojdačky (94 0515).
4) Napríklad STN EN 1176-3 Zariadenia a povrch detských ihrísk. Časť 3: Ďalšie špecifické bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy na šmýkačky (94 0515).
5) Napríklad STN EN 1176-4 Zariadenia a povrch detských ihrísk. Časť 4: Ďalšie špecifické bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy na lanovky (94 0515).
6) Napríklad STN EN 1176-5 Zariadenia a povrch detských ihrísk. Časť 5: Ďalšie špecifické bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy na kolotoče (94 0515).
7) Napríklad STN EN 1176-6 Zariadenia a povrch detských ihrísk. Časť 6: Ďalšie špecifické bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy na kývavé zariadenia (94 0515).
8) Napríklad STN EN 1176-11 Zariadenia a povrch detských ihrísk. Časť 11: Ďalšie špecifické bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy na priestorové siete (94 0515).
9) Napríklad STN EN 1176-10 Zariadenia a povrch detských ihrísk. Časť 10: Ďalšie špecifické bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy na úplne uzavreté zariadenia na hranie (94 0515).
10) Napríklad STN EN 1176-1 Zariadenia a povrch detských ihrísk. Časť 1: Všeobecné bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy (94 0515), STN EN 1177 Povrch ihriska tlmiaci náraz. Metódy skúšania na stanovenie tlmenia nárazu (940516).
11) Napríklad STN EN 1176-7 Zariadenia a povrch detských ihrísk. Časť 7: Návod na inštaláciu, kontrolu, údržbu a prevádzku (94 0515).