1
(Návrh)
Vyhláška
Ministerstva vnútra Slovenskej republiky
z ............. 2019,
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky
č. 9/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke
a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky podľa § 77 ods. 8 a § 85 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon“) a po dohode s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky podľa § 91a ods. 8 zákona ustanovuje:
Čl. I
Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 9/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení vyhlášky č. 130/2010 Z. z., vyhlášky č. 413/2010 Z. z., vyhlášky č. 361/2011 Z. z., vyhlášky č. 381/2012 Z. z., vyhlášky č. 128/2013 Z. z., vyhlášky č. 467/2013 Z. z., vyhlášky č. 20/2016 Z. z. a vyhlášky č. 19/2018 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1.V § 15 ods. 3 sa na konci bodka nahrádza čiarkou a vkladá sa nové písmeno, ktoré znie:
„e) potvrdenie o ukončení kurzu základnej kvalifikácie podľa § 78 ods. 5 alebo ods. 6 zákona, ak ide o osobu, ktorá ukončila takýto kurz základnej kvalifikácie.“.
2.V § 15 sa za odsek 4 vkladá nový odsek 5, ktorý znie:
„(5) Doklady podľa odseku 3 sa môžu zasielať orgánu Policajného zboru aj prostredníctvom elektronickej služby podľa § 108 ods. 6 zákona alebo prostredníctvom informačného systému podľa osobitného predpisu.1a)
Doterajšie odseky 5 až 12 sa označujú ako odseky 6 až 13.
Poznámka pod čiarou k odkazu 1a znie:
1a) § 9 zákona č. 387/2015 Z. z. o jednotnom informačnom systéme v cestnej doprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 91/2016 Z. z.
Doterajší odkaz 1a a poznámka pod čiarou k odkazu 1a sa označujú ako 1b.
3.Za § 31c sa vkladá § 31d, ktorý vrátane nadpisu znie:
㤠31d
Rehabilitačný program pre vodičov
(k § 91a ods. 8 zákona)
(1) Rehabilitačný program pre vodičov je odborná činnosť a reedukačná aktivita zameraná na pozitívne ovplyvnenie postojov a upevnenie zodpovedného správania držiteľa vodičského oprávnenia skupiny B, ktorý v lehote do dvoch rokov od udelenia vodičského oprávnenia ako vodič motorového vozidla dvakrát poruší pravidlá cestnej premávky závažným spôsobom alebo prekročí rýchlosť jazdy vozidiel ustanovenej týmto zákonom alebo vyplývajúcej z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia. Cieľom
2
rehabilitačného programu pre vodičov je prevencia recidívy protiprávneho správania sa držiteľa vodičského oprávnenia ako účastníka cestnej premávky.
(2) Rehabilitačný program pre vodičov, ktorému sa osoba podrobuje, vykonáva po dobu celého trvania rovnaký posudzujúci psychológ. Osoba, môže zmeniť posudzujúceho psychológa iba z dôvodu, ak posudzujúci psychológ čerpá materskú alebo rodičovskú dovolenku, je dlhodobo práceneschopný alebo pozastavil alebo ukončil svoju odbornú prax.
(3) Rehabilitačný program pre vodičov pozostáva z troch skupinových stretnutí. Každé stretnutie trvá 3 vyučovacie hodiny v rozsahu 50 minút s aspoň jednou psychohygienickou prestávkou počas jedného stretnutia. Interval, v ktorom sa jednotlivé skupinové stretnutia realizujú je najmenej 7 kalendárnych dní, najneskoršie ukončenie psychologického vzdelávania je 6 týždňov od jeho začatia.
(4) Skupinového stretnutia sa môžu zúčastniť v jednej skupine najmenej tri osoby a najviac desať osôb, ktoré sa podrobujú rehabilitačnému programu pre vodičov.
(5) Ak sa osoba zo závažných dôvodov nemôže zúčastniť skupinového stretnutia, posudzujúci psychológ určí dátum, čas a miesto náhradného skupinového stretnutia. Závažnosť dôvodov posudzuje posudzujúci psychológ, pričom náhradné skupinové stretnutie možno určiť len raz počas psychologického vzdelávania.
(6) Osoba, ktorá sa podrobuje rehabilitačnému programu pre vodičov, predloží na začiatku prvého skupinového stretnutia posudzujúcemu psychológovi rozhodnutie o podrobení sa rehabilitačnému programu pre vodičov na účely vyhotovenia jeho kópie posudzujúcim psychológom.
(7) Podmienkou na vystavenie dokladu o podrobení sa rehabilitačnému programu pre vodičov posudzujúcim psychológom je absolvovanie všetkých skupinových stretnutí s aktívnou účasťou.
(8) Osobe, ktorá sa nedostaví na všetky skupinové stretnutia v čase určenom posudzujúcim psychológom, posudzujúci psychológ nevystaví doklad o podrobení sa rehabilitačnému programu pre vodičov.
(9) Osobe, ktorá sa dostaví na skupinové stretnutie pod vplyvom alkoholu, inej návykovej látky alebo liečiva, je posudzujúci psychológ oprávnený neumožniť účasť na skupinovom stretnutí, pričom o uvedenej skutočnosti vyhotoví písomný záznam v dokumentácii ním vedenej a osobe nevystaví doklad o podrobení sa rehabilitačnému programu pre vodičov.
(10) Rehabilitačného programu pre vodičov individuálnou formou sa môže zúčastniť iba osoba, ktorá neovláda slovenský jazyk na komunikačnej úrovni potrebnej ku absolvovaniu rehabilitačného programu pre vodičov.
(11) Rozsah a obsah rehabilitačnému programu pre vodičov je uvedený v prílohe č. 13d.
(12) Vzor dokladu o podrobení sa rehabilitačnému programu pre vodičov je uvedený v prílohe č. 13e.“.
3
4.Za prílohu č. 13c sa vkladajú prílohy č. 13d a 13e, ktoré znejú:
„Príloha č. 13d k vyhláške č. 9/2009 Z. z.
Rozsah a obsah rehabilitačného programu pre vodičov
1. stretnutie
Predstavenie sa posudzujúceho psychológa, zákonná úprava a ciele rehabilitačného programu pre vodičov, pravidlá a organizačné pokyny, administratíva, zoznámenie sa v rámci skupiny prostredníctvom aktivít a zverejnenie dôvodu účasti (vodičská anamnéza).
Rozdelenie porušení pravidiel cestnej premávky podľa zákona, štatistiky dopravnej nehodovosti, fyzické, psychické, sociálne a právne dôsledky dopravnej nehody.
Zadanie prípravy na ďalšie stretnutie: definovanie motívov, ktoré účastníkov rehabilitačného programu pre vodičov viedli k rizikovému správaniu.
2. stretnutie
Analýza motívov k rizikovému správaniu, okolností porušenia pravidiel cestnej premávky a pomenovanie dôsledkov rizikového správania v kontexte vodič, vozovka a vozidlo, ohrozenie iných osôb, možné dôsledky pri pretrvávaní rizikového správania.
Analýza problematiky prekročenia rýchlosti jazdy ustanovenej zákonom, riziká a možné následky, mýtus získania času rýchlou jazdou, závislosť na rýchlosti ako motivačný faktor, štýl jazdy a temperament.
Schopnosť rozoznať potenciálne nebezpečenstvo a predpovedať, ako sa toto potenciálne nebezpečenstvo môže vyvinúť do situácie s pravdepodobnosťou vzniku nehody.
Definovanie možností uspokojenia individuálnych motívov účastníkov rehabilitačného programu pre vodičov, ktoré ich viedli ku rizikovému správaniu, prostredníctvom vhodných alternatívnych foriem správania.
Zadanie úlohy pre self-management - vytvorenie vlastného plánu na obmedzenie budúcich priestupkov.
3. stretnutie
Zmena starého zvyku, postoja na nový, opakované pomenovanie individuálneho cieľa, ku ktorému chcú dospieť účastníci rehabilitačného programu pre vodičov.
Definovanie voľby adekvátneho správania sa ako individuálneho záväzku účastníka skupiny, vytvorenie plánu smerujúceho ku získaniu nového návyku, respektíve adekvátneho spôsobu správania sa, stanovenie si pomocných úkonov, ak si účastník rehabilitačného programu pre vodičov v budúcnosti uvedomí tendenciu k rizikovému správaniu.
Priestor pre doplňujúce otázky, témy, pripomienky a podobne, vzájomná spätná väzba účastníkov rehabilitačného programu pre vodičov a posudzujúceho psychológa, vystavenie dokladu o podrobení sa rehabilitačnému programu pre vodičov.
4
Príloha č. 13e k vyhláške č. 9/2009 Z. z.
DOKLAD O PODROBENÍ SA REHABILITAČNÉMU PROGRAMU PRE VODIČOV
Posudzovaná osoba:
Meno:
Priezvisko:
Dátum narodenia alebo rodné číslo:
Meno, adresa (sídlo) posudzujúceho psychológa (aj vo forme pečiatky, ak táto obsahuje požadované údaje)
Týmto potvrdzujem, že posudzovaná osoba absolvovala rehabilitačný program pre vodičov podľa § 91a zákona č. 8/2009 Z. z.Rehabilitačný program pre vodičov začal:Rehabilitačný program pre vodičov skončil:Miesto a dátum vyhotovenia dokladu: Evidenčné číslo dokladu: ............................................................................................ odtlačok pečiatky a podpis posudzujúceho psychológa“.
5
Čl. II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. decembra 2019.