B. Osobitná časť
K Čl. I
K bodom 1 a 2
Navrhuje sa zakotvenie pôsobnosti Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky ako ústredného orgánu štátnej správy pre koordináciu štátnej politiky v oblasti ochrany detí pred násilím a koordináciu plnenia úloh v oblasti ochrany detí pred násilím. Koordinácia ochrany detí pred násilím na národnej úrovni, rovnako ako koordinácia ochrany detí pred násilím na miestnej úrovni vykonávaná koordinátormi ochrany detí pred násilím, si vyžaduje zákonné ukotvenie za účelom podpory vykonávaných aktivít a opatrení, ich stability a udržateľnosti. Súčasťou znenia je aj demonštratívny výpočet subjektov, ktoré plnia úlohy v oblasti ochrany detí pred násilím na národnej a miestnej úrovni.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky prostredníctvom svojho organizačného útvaru, Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch, usmerňuje koordináciu politiky v oblasti ochrany detí pred násilím, čím sa rozumie vytváranie podmienok pre vzájomnú spoluprácu a výmenu informácií, čo prispieva k vzájomnému zosúlaďovaniu úloh, činností a postupov realizovaných subjektmi pôsobiacimi v oblasti ochrany detí pred násilím na národnej a miestnej úrovni pri plnení úloh v tejto oblasti. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky kreuje podmienky na zabezpečenie súladu úloh a spolupráce medzi orgánmi štátnej správy, Policajným zborom, školami a školskými zariadeniami, obcami, vyššími územnými celkami, poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a ďalšími subjektmi pôsobiacimi v oblasti ochrany detí pred násilím. Napriek tomu, že súdy a prokuratúra sa podieľajú na ochrane detí pred násilím, vzhľadom na ich osobitné postavenie mimo výkonnej moci, pre tieto subjekty nebude možné považovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky za koordinačný orgán v oblasti ochrany detí pred násilím. Predmetná právna úprava však nebude brániť ukotveniu spolupráce s týmito subjektmi na základe nelegislatívnych opatrení, napr. memoranda o spolupráci.
Predmetnou koordináciou zároveň nie dotknuté vlastné kompetencie orgánov verejnej moci ani práva a povinnosti vyplývajúce z osobitných zákonov, ktoré sa dotýkajú oblasti ochrany detí pred násilím, napr. autonómne pripravovať právnu úpravu v príslušnej právnej oblasti, ktorá sa môže týkať oblasti ochrany detí pred násilím.
K bodu 3
Legislatívno-technická úprava súvisiaca s vložením odseku 2 do § 3.
2
K Čl. II
Navrhuje sa, aby tento zákon nadobudol účinnosť 1. novembra 2019.
Bratislava 29. mája 2019
Peter Pellegrini, v. r.
predseda vlády
Slovenskej republiky
Ján Richter, v. r.
minister práce, sociálnych vecí a rodiny
Slovenskej republiky