D Ô V O D O V Á S P R Á V A
A.Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 85/1990 Zb. o petičnom práce v znení neskorších predpisov predkladajú na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Martin Klus, Milan Laurenčík a Zuzana Zimenová.
Cieľom predloženého návrhu zákona je zaviesť pravidlo, podľa ktorého budú podpisy na podpisových hárkoch pod petíciou, ktorou sa žiada vyhlásenie referenda v určitej otázke, použiteľné len po dobu 6 mesiacov od začiatku zbierania podpisov, s tým, že v rámci tejto lehoty musia byť petičné hárky odovzdané príslušnému orgánu verejnej moci, inak stratia platnosť. Na bežné petície sa toto obmedzenie vzťahovať nebude.
Súčasná právna úprava nezohľadňuje časové súvislosti výkonu petičného práva, čo vo väzbe na ústavnú povinnosť prezidenta vypísať referendum pri splnení zákonných podmienok umožňuje zbierať podpisy aj niekoľko rokov, možno aj desaťročie, pričom takto odovzdané petičné hárky už logicky obsahujú množstvo mŕtvych osôb, ako aj žijúcich osôb, ktoré už medzitým na opodstatnenosť vypísania referenda, aj na otázku samotnú, zmenili názor. Príliš dlhé zbieranie nevylučuje postupné pripisovanie mŕtvych osôb pod petíciu s nepravým podpisom bez možnosti kontrolujúcich orgánov nepravosť podpisu dokázať. Takto vyzbierané podpisy neodrážajú akútnu spoločenskú potrebu vypísania referenda a je dôvodné sa domnievať, že často slúžia len na mediálnu prezentáciu organizátorov petície. Nehovoriac o finančných prostriedkoch vynaložených na organizáciu referenda za týchto okolností, ktoré by sa mohli využiť na prospešnejšie účely. Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti navrhujeme stanoviť časový limit použiteľnosti petičných hárkov na 6 mesiacov od začiatku zbierania podpisov pod petíciu s tým, že v rámci tejto lehoty musia byť petičné hárky odovzdané príslušnému orgánu verejnej moci, inak stratia platnosť. Prílišná benevolentnosť našej právnej úpravy referenda vyžaduje sprísnenie vo viacerých oblastiach, tak aby tento inštitút plnil svoj pôvodný zmysel a nebol dlhé mesiace, či roky politicky zneužívaný.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, zákonmi a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Návrh zákona nebude mať negatívny vplyv na verejné financie, nebude mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, nebude mať ani negatívny sociálny vplyv ani negatívny vplyv na životné prostredie a informatizáciu spoločnosti.