Dôvodová správa
A.Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov predkladajú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Miroslav Beblavý a Simona Petrík.
Cieľom návrhu zákona je odstrániť nejednotnosť vo výklade povinnosti zamestnávateľa podľa § 7 ods. 1 písm. a) zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v spojení s § 39 Zákonníka práce, ktorý upravuje definíciu „právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci“, s ktorými je zamestnávateľ povinný oboznamovať každého zamestnanca. Medzi tieto predpisy totiž patria podľa Zákonníka práce aj dopravné predpisy. Plnenie povinnosti oboznamovať pravidelne zamestnancov s dopravnými predpismi je podľa názoru predkladateľov v praxi nereálne a obsolentné. Ak je zamestnanec držiteľom príslušného vodičského oprávnenia, je úplne nadbytočné prenášať na zamestnávateľov povinnosť oboznamovať ho so skutočnosťami, ktoré predmetom osobitnej odbornej spôsobilosti, na základe ktorých sa získava vodičský preukaz.
Zároveň sa navrhuje jasne upraviť povinnosti zamestnávateľov vo vzťahu k absolvovaniu skúšobnej jazdy motorovým vozidlom, ktoré byť ako pracovný prostriedok zverené zamestnancovi. V tejto veci totiž neexistuje jednotný právny názor a výklad zákonných povinností. Explicitná úprava zabezpečí jednoznačný výklad.
Návrh zákona je v súlade s právom Európskej únie, s Ústavou Slovenskej republiky, s ústavnými zákonmi Slovenskej republiky, ako aj s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná.
B. Osobitná časť
K Čl. I
K bodu 1
Z povinnosti zamestnávateľov pravidelne, zrozumiteľne a preukázateľne oboznamovať každého zamestnanca s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v rozsahu podľa § 39 Zákonníka práce sa explicitne vypúšťa povinnosť oboznamovať s dopravnými predpismi.
K bodu 2
Vylučuje sa povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancovi pred zverením motorového vozidla absolvovanie skúšobnej jazdy na príslušnom motorovom vozidle, ako aj povinnosť poskytnúť návod na obsluhu príslušného motorového vozidla. Zamestnávateľ môže skúšobnú jazdu a manuál vedenia vozidla poskytnúť na báze dobrovoľnosti. Zamestnanci, ktorí držiteľmi príslušného vodičského oprávnenia musia byť schopní viesť príslušný typ motorového vozidla.
K Čl. II
Stanovuje sa účinnosť s ohľadom na predpokladaný priebeh legislatívneho procesu.