1
NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
VII. volebné obdobie
1264
VLÁDNY NÁVRH
Z á k o n
z ... 2019,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 308/1993 Z. z. o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva v znení neskorších predpisov
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 308/1993 Z. z. o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva v znení zákona č. 136/2003 Z. z., zákona č. 365/2004 Z. z., zákona č. 269/2007 Z. z., zákona č. 85/2008 Z. z., zákona č. 176/2015 Z. z. a zákona č. 177/2018 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. Slová „správna rada“ vo všetkých tvaroch sa v celom texte zákona nahrádzajú slovom „rada“ v príslušnom tvare.
2. § 1 znie:
„ §1
(1) Zriaďuje sa Slovenské národné stredisko pre ľudské práva so sídlom v Bratislave (ďalej len „stredisko“).
(2) Stredisko plní úlohy v oblasti ochrany a presadzovania ľudských práv a základných slobôd (ďalej len „ľudské práva“) a zásady rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu1) (ďalej len „nediskriminácia“). Stredisko na tento účel
a)monitoruje a hodnotí dodržiavanie ľudských práv a nediskriminácie,
b)uskutočňuje nezávislé výskumy a prieskumy,
c)pripravuje a uskutočňuje vzdelávacie aktivity a podieľa sa na informačných kampaniach,
d)poskytuje právnu pomoc,
e)vydáva na žiadosť alebo z vlastnej iniciatívy nezávislé odborné stanoviská a zverejňuje ich na svojom webovom sídle,
f)vypracúva a uverejňuje nezávislé správy a odporúčania,
2
g)predkladá na žiadosť alebo z vlastnej iniciatívy vláde Slovenskej republiky, Národnej rade Slovenskej republiky a orgánom verejnej správy nezávislé stanoviská, odporúčania a podnety na prijatie legislatívnych opatrení a nelegislatívnych opatrení,
h)podporuje ratifikáciu alebo pristúpenie k medzinárodným zmluvám a dohovorom týkajúcich sa ľudských práv a dohliada na implementáciu medzinárodných zmlúv o ľudských právach,
i)môže prispievať k správam Slovenskej republiky o plnení úloh vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv o ľudských právach a z jej členstva v medzinárodných organizáciách a predkladá vlastné správy a
j)poskytuje knižničné služby.
(3) Stredisko v oblasti nediskriminácie plní tieto úlohy:
a) vykonáva na žiadosť alebo z vlastnej iniciatívy nezávislé zisťovania týkajúce sa oblasti nediskriminácie,
b) posudzuje na žiadosť prijatie opatrení podľa § 7 ods. 1 antidiskriminačného zákona,
c) zverejňuje na svojom webovom sídle informácie o dočasných vyrovnávacích opatreniach podľa § 8a ods. 4 antidiskriminačného zákona,
d) podáva žaloby podľa § 9a antidiskriminačného zákona.
(4) Stredisko pri plnení svojich úloh spolupracuje s domácimi a zahraničnými inštitúciami a organizáciami pôsobiacimi v oblasti ľudských práv a v oblasti nediskriminácie.
(5) Na účel uskutočňovania vzdelávacích aktivít a informačných kampaní podľa odseku 2 písm. c) stredisko spolupracuje s odborníkmi z príslušných oblastí a verejnosťou.
(6) Na účely tohto zákona je právnou pomocou v oblasti ľudských práv a nediskriminácie podľa odseku 2 písm. d)
a) právne poradenstvo, vrátane konzultačných služieb,
b) pomoc pri mimosúdnych konaniach, vrátane sprostredkovania riešenia sporov formou mediácie,1a)
c) zastupovanie strany v antidiskriminačnom spore.1b)
(7) Vláda Slovenskej republiky, Národná rada Slovenskej republiky a orgány verejnej správy v rozsahu svojej pôsobnosti povinné zaslať stredisku svoje vyjadrenie k nezávislému stanovisku, odporúčaniu alebo podnetu, ktoré im predložilo stredisko podľa odseku 2 písm. g) v lehote 30 dní od jeho doručenia.
(8) Pri vykonávaní nezávislého zisťovania podľa odseku 3 písm. a) je preverovaný subjekt povinný v súlade s podmienkami ustanovenými osobitnými predpismi poskytnúť zamestnancovi strediska potrebnú súčinnosť a umožniť mu nahliadnutie do dokumentácie, záznamov alebo iných dokladov potrebných na riadny výkon nezávislého zisťovania. Zamestnanec strediska vykonávajúci nezávislé zisťovanie je povinný zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, ktoré sa dozvedel pri jeho vykonávaní. Správu z nezávislého zisťovania stredisko zverejňuje na svojom webovom sídle.“.
„(9) Stredisko každoročne do 31. mája predkladá Národnej rade Slovenskej republiky správu o stave dodržiavania ľudských práv vrátane oblasti nediskriminácie v Slovenskej republike za predchádzajúci kalendárny rok a v rovnakom termíne ju zverejňuje na svojom webovom sídle.
3
(10) Súdy, prokuratúra, iné štátne orgány, orgány územnej samosprávy, orgány záujmovej samosprávy a iné verejnoprávne inštitúcie povinné na požiadanie strediska v lehote 30 dní od doručenia žiadosti poskytnúť stredisku informácie o dodržiavaní ľudských práv.
(11) Prijímatelia dočasných vyrovnávacích opatrení povinní na požiadanie strediska v lehote 30 dní od doručenia žiadosti poskytnúť stredisku informácie o prijatých dočasných vyrovnávacích opatreniach podľa § 8a ods. 4 antidiskriminačného zákona.
(12) Pôsobnosť strediska sa nevzťahuje na spravodajské služby.“.
Poznámky pod čiarou k odkazom 1, 1a a 1b znejú:
1) Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov.
1a) Zákon č. 420/2004 Z. z. o mediácii a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
1b) § 307 až 315 Civilného sporového poriadku.“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 1aa sa vypúšťa.
3. V § 2 ods. 1 sa nad slovom „osobou“ odkaz „1a)“ nahrádza odkazom „2)“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 2 znie:
2) § 18 ods. 2 písm. d) Občianskeho zákonníka.“.
4. V § 2 odsek 2 znie:
„(2) Stredisku sa na plnenie úloh poskytujú dotácie zo štátneho rozpočtu.2a)“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 2a znie:
2a) § 8a zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.
5. V § 2 ods. 3 sa na konci pripájajú tieto slová „a s inými verejnými prostriedkami2b)“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 2b znie:
2b) Napríklad zákon č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.
6. V § 2 odsek 4 znie:
„(4) Na kontrolu hospodárenia strediska s finančnými prostriedkami sa vzťahujú osobitné predpisy.3) Odvod, penále a pokutu za porušenie finančnej disciplíny pri nakladaní s finančnými prostriedkami strediska ukladá a vymáha Úrad vládneho auditu.3a)“.
Poznámky pod čiarou k odkazom 3 a 3a znejú:
3) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 39/1993 Z. z. o Najvyššom kontrolnom úrade Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 357/2015 Z. z. o finančnej kontrole a audite a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 177/2018 Z. z..
3a) § 4 zákona č. 357/2015 Z. z.“.
4
7. § 2 sa dopĺňa odsekom 5, ktorý znie:
„(5) Stredisko nemá postavenie správcu majetku štátu podľa osobitného predpisu.4)“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 4 znie:
4) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov.“.
8. V § 3 sa vypúšťa slovo „správa“.
9. Nadpis § 3a znie: „Zloženie a členstvo v rade“.
10. § 3a znie:
㤠3a
„(1) Rada má sedem členov. Členmi rady sú
a) jeden člen vymenovaný verejným ochrancom práv,
b) jeden člen vymenovaný spoločne komisárom pre deti a komisárom pre osoby so zdravotným postihnutím,
c) jeden člen vymenovaný predsedom Slovenskej akadémie vied,
d) jeden člen vymenovaný predsedníctvom Slovenskej advokátskej komory,
e) jeden člen vymenovaný Tlačovo-digitálnou radou Slovenskej republiky,
f) jeden člen vymenovaný spoločne predsedom Združenia miest a obcí Slovenska a predsedom Združenia samosprávnych krajov,
g) jeden člen vymenovaný predsedom vlády Slovenskej republiky na návrh mimovládnych organizácií.
(2) Každý zo subjektov podľa odseku 1 predloží pred vymenovaním člena rady výboru Národnej rady Slovenskej republiky, ktorého predmetom činnosti je oblasť ľudských práv (ďalej len „príslušný výbor“) návrh dvoch kandidátov na člena rady.
(3) Z kandidátov na člena rady navrhnutých podľa odseku 2 zvolí príslušný výbor jedného z každej dvojice navrhnutých kandidátov, o čom písomne bezodkladne informuje subjekty podľa odseku 1. Subjekt podľa odseku 1 vymenuje do funkcie člena rady kandidáta zvoleného príslušným výborom z dvojice, ktorú tento subjekt navrhol.
(4) Za člena rady môže byť vymenovaná len osoba, ktorá
a) je bezúhonná,
b) bola najmenej päť rokov aktívne činná v oblasti ľudských práv alebo v oblasti nediskriminácie.
(5) Na účely tohto zákona sa za bezúhonného podľa odseku 4 písm. a) považuje ten, kto nebol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin alebo za trestný čin, za ktorý mu bol uložený nepodmienečný trest odňatia slobody. Bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov. Na účel preukázania bezúhonnosti osoba poskytne údaje potrebné na vyžiadanie výpisu z registra trestov. 5) Údaje podľa tretej vety stredisko bezodkladne zašle v elektronickej podobe prostredníctvom elektronickej komunikácie Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky na vydanie výpisu z registra trestov.
5
(6) Za osobu aktívne činnú podľa odseku 4 písm. b) sa považuje osoba, ktorá pôsobí vo verejnom sektore, v mimovládnom sektore, v sektore vedy, výskumu a vzdelávania alebo v oblasti advokácie, mediácie a iných foriem poskytovania právnej pomoci.
(7) Príslušný výbor pri voľbe dbá, aby bola zabezpečená nezávislosť a pluralitné zastúpenie odborníkov pôsobiacich v oblasti ľudských práv alebo v oblasti nediskriminácie, reflektujúcich rôzne zložky spoločnosti.
(8) Členstvo v rade je nezlučiteľné s výkonom funkcie v orgáne verejnej moci alebo s členstvom v politickej strane alebo politickom hnutí. Člen rady je povinný do 30 dní odo dňa jeho vymenovania funkciu alebo členstvo podľa predchádzajúcej vety ukončiť.
(9) Funkčné obdobie člena rady je päťročné; začína plynúť dňom vymenovania. Písomné oznámenie o vymenovaní bezodkladne doručí stredisku ten, kto člena rady vymenoval podľa odseku 1. istá osoba môže byť vymenovaná za člena rady najviac na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia. Členstvo v rade je nezastupiteľné.
(10) Členstvo v rade je čestnou funkciou. Člen rady nárok na úhradu výdavkov spojených s výkonom tejto funkcie podľa osobitného predpisu.6)
(11) Členstvo v rade zaniká
a) uplynutím funkčného obdobia člena rady,
b) vzdaním sa funkcie člena rady,
c) odvolaním z funkcie člena rady,
d) nadobudnutím právoplatnosti rozhodnutia, ktorým bol člen rady odsúdený za úmyselný trestný čin alebo ktorým bol odsúdený za trestný čin a súd nerozhodol o podmienečnom odklade výkonu trestu odňatia slobody, alebo
e) smrťou alebo vyhlásením člena rady za mŕtveho.
(12) Člena rady odvolá rada, ak
a) sa nezúčastní bez vážneho dôvodu na troch po sebe nasledujúcich zasadnutiach rady,
b) poškodzuje alebo poškodil dobrú povesť alebo záujmy strediska svojou činnosťou, svojimi výrokmi alebo správaním,
c) mu zdravotný stav dlhodobo, najmenej však počas šiestich po sebe nasledujúcich mesiacov, nedovoľuje riadne vykonávať povinnosti vyplývajúce z jeho funkcie,
d) nesplnil povinnosť podľa odseku 8, alebo
e) prestal spĺňať podmienku nezlučiteľnosti podľa odseku 8.
(13) Rada bezodkladne oznámi odvolanie člena rady subjektu, ktorý člena rady vymenoval a požiada ho o predloženie návrhu dvoch kandidátov na nového člena rady podľa odseku 2. V ostatných prípadoch zániku členstva v rade podľa odseku 11 tak urobí výkonný riaditeľ.“.
Poznámky pod čiarou k odkazom 5 a 6 znejú:
5) § 10 ods. 4 písm. a) zákona č. 330/2007 Z. z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 91/2016 Z. z.“.
6) Zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.“.
11. Za § 3a sa vkladá § 3aa, ktorý vrátane nadpisu znie:
6
㤠3aa
Pôsobnosť rady
(1) Rada
a) volí a odvoláva zo svojich členov predsedu rady a podpredsedu rady,
b) odvoláva člena rady z dôvodov podľa § 3a ods. 12,
c) vykonáva výberové konanie na funkciu výkonného riaditeľa podľa § 3ba a 3bb,
d) odvoláva výkonného riaditeľa z dôvodov podľa § 3b ods. 7,
e) poveruje výkonom funkcie výkonného riaditeľa iného zamestnanca strediska, ak výkon funkcie výkonného riaditeľa zanikol podľa § 3b ods. 6, a to do výberu nového výkonného riaditeľa podľa § 3ba a 3bb; rozsah poverenia určí rada uznesením,
f) schvaľuje štatút strediska,
g) pripravuje a schvaľuje rokovací poriadok rady,
h) schvaľuje návrh rozpočtu strediska,
i) schvaľuje plán činnosti strediska,
j) schvaľuje strategický plán strediska,
k) prerokúva správu o stave dodržiavania ľudských práv vrátane oblasti nediskriminácie v Slovenskej republike,
l) schvaľuje ročnú záverečnú správu o činnosti strediska,
m) schvaľuje účtovnú závierku strediska a výročnú správu o hospodárení strediska.
(2) Rada je uznášaniaschopná, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých jej členov. Na prijatie uznesenia je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov rady. Na prijatie uznesenia podľa odseku 1 písm. a) e) je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých členov rady, okrem uznesenia o odvolaní podľa § 3a ods. 12 písm. b) a § 3b ods. 7 písm. b), na ktorého prijatie je potrebný súhlas dvojtretinovej väčšiny všetkých členov rady.
(3) Podrobnosti o vnútorných pomeroch strediska upraví štatút strediska.
(4) Postup pri zvolávaní zasadnutí rady a jej rokovaní upraví rokovací poriadok rady.“.
12. Nadpis § 3b znie: „Výkonný riaditeľ“.
13. V § 3b odsek 1 znie:
„(1) Činnosť strediska riadi a kontroluje výkonný riaditeľ. Výkonného riaditeľa vymenúva predseda rady na základe výsledkov výberového konania. Funkčné obdobie výkonného riaditeľa je päť rokov a začína plynúť dňom vymenovania. Výkonný riaditeľ, ktorého funkčné obdobie uplynulo, pokračuje vo výkone funkcie do vymenovania novozvoleného výkonného riaditeľa. istá osoba môže byť vymenovaná za výkonného riaditeľa najviac na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia.“.
14. V § 3b ods. 2 druhej vete sa slová „zvolená bezúhonná osoba, ktorá vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a je činná v oblasti ochrany ľudských práv alebo ochrany práv detí“ nahrádzajú slovami „vymenovaná osoba, ktorá vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a spĺňa podmienky na vymenovanie za člena rady podľa § 3a ods. 4“ a vypúšťa sa tretia veta.
15. V § 3b odsek 3 znie:
„(3) Funkcia výkonného riaditeľa je nezlučiteľná s funkciou v orgáne verejnej moci alebo inou platenou funkciou, členstvom v politickej strane alebo politickom hnutí, s podnikaním ani vykonávaním inej zárobkovej činnosti okrem správy vlastného majetku, správy majetku
7
svojho maloletého dieťaťa, správy majetku osoby, ktorej spôsobilosť na právne úkony bola obmedzená, vedeckej, pedagogickej, literárnej a umeleckej činnosti.“.
16. V § 3b sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) Ak výkonný riaditeľ vykonáva funkciu alebo činnosť podľa odseku 3 v čase vymenovania do funkcie, je povinný do 30 dní odo dňa vymenovania vykonať zákonom ustanovený právny úkon smerujúci k jej skončeniu.“.
Doterajšie odseky 4 až 6 sa označujú ako odseky 5 až 7.
17. V § 3b ods. 5 písm. a) sa na konci pripájajú tieto slová „a plnenie jeho úloh“.
18. V § 3b ods. 5 písmeno d) znie:
„d) za vypracovanie správy o stave dodržiavania ľudských práv v Slovenskej republike, ktorej súčasťou je aj oblasť nediskriminácie,“.
19. V § 3b ods. 5 písmeno e) znie:
„e) za vypracovanie ročnej záverečnej správy o činnosti strediska,“.
20. V § 3b sa odsek 5 dopĺňa písmenom f), ktoré znie:
„f) za vypracovanie účtovnej závierky strediska a výročnej správy o hospodárení strediska za predchádzajúci rok.“.
21. V § 3b ods. 6 písm. c) sa slová „pre neplnenie povinností, ktoré trvá viac ako šesť mesiacov, alebo pre vážne porušenie povinností výkonného riaditeľa“ nahrádzajú slovami „z dôvodov podľa odseku 7“.
22. V § 3b ods. 6 písmená d) a e) znejú:
„d) nadobudnutím právoplatnosti rozhodnutia, ktorým bol výkonný riaditeľ odsúdený za úmyselný trestný čin alebo ktorým bol odsúdený za trestný čin a súd nerozhodol o podmienečnom odklade výkonu trestu odňatia slobody, alebo
e) smrťou alebo vyhlásením výkonného riaditeľa za mŕtveho.“.
23. V § 3b sa za odsek 6 vkladá nový odsek 7, ktorý znie:
„(7) Dôvodom na odvolanie výkonného riaditeľa z funkcie je
a) vážne porušenie povinností výkonného riaditeľa,
b) ak svojou činnosťou, svojimi výrokmi alebo správaním poškodzuje alebo poškodil dobrú povesť alebo záujmy strediska,
c) ak mu zdravotný stav dlhodobo, najmenej však počas šiestich po sebe nasledujúcich mesiacov, nedovoľuje riadne vykonávať povinnosti vyplývajúce z jeho funkcie,
d) ak nesplnil povinnosť podľa odseku 4, alebo
e) prestal spĺňať podmienku nezlučiteľnosti podľa odseku 3.“.
Doterajší odsek 7 sa označuje ako odsek 8.
24. V § 3b ods. 8 sa za písmeno c) vkladá nové písmeno d), ktoré znie:
„d) návrh strategického plánu strediska,“.
Doterajšie písmená d) až f) sa označujú ako písmená e) až g).
8
25. V § 3b sa za odsek 8 vkladá nový odsek 9, ktorý znie:
„(9) Výkonnému riaditeľovi patrí plat v rovnakej sume ako poslancovi Národnej rady Slovenskej republiky a paušálne náhrady spojené s výkonom funkcie poslanca Národnej rady Slovenskej republiky s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji. 7)“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 7 znie:
7) § 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov v znení neskorších predpisov.“.
26. Za § 3b sa vkladajú § 3ba a 3bb, ktoré vrátane nadpisov znejú:
§ 3ba
Vyhlásenie výberového konania na funkciu výkonného riaditeľa
(1) Výberové konanie na funkciu výkonného riaditeľa vyhlasuje rada. Rada je povinná vyhlásiť výberové konanie najneskôr
a) 60 dní pred uplynutím funkčného obdobia výkonného riaditeľa,
b) do 30 dní od skončenia výkonu funkcie výkonného riaditeľa podľa § 3b ods. 6 písm. b) e).
(2) Termín výberového konania určí rada tak, aby sa uskutočnilo najneskôr do 60 dní od skončenia výkonu funkcie výkonného riaditeľa.
(3) Výberové konanie sa vyhlasuje na webovom sídle strediska a na základe rozhodnutia rady aj prostredníctvom verejnosti všeobecne prístupných prostriedkov masovej komunikácie.
(4) Vyhlásenie výberového konania obsahuje
a) podmienky podľa § 3b ods. 2,
b) popis spôsobu vykonania výberového konania,
c) zoznam predkladaných dokladov podľa odseku 5,
d) lehotu a miesto na podanie žiadosti o zaradenie do výberového konania,
e) termín a miesto uskutočnenia výberového konania.
(5) Uchádzač o funkciu výkonného riaditeľa je povinný predložiť
a) písomnú žiadosť o zaradenie do výberového konania,
b) projekt riadenia a rozvoja strediska,
c) profesijný životopis a
d) úradne osvedčenú kópiu vysokoškolského diplomu o absolvovaní vysokoškolského vzdelania druhého stupňa.
(6) Rada zverejní na webovom sídle strediska
a) profesijné životopisy uchádzačov po uplynutí lehoty podľa odseku 4 písm. d), najneskôr 10 dní pred konaním výberového konania,
b) projekty riadenia a rozvoja strediska predložené uchádzačmi, najneskôr v deň konania výberového konania.
§ 3bb
Priebeh výberového konania na funkciu výkonného riaditeľa
9
(1) Výberové konanie sa uskutočňuje formou ústneho pohovoru, ktorého súčasťou je prezentácia uchádzača a jeho projektu riadenia a rozvoja strediska. Účelom výberového konania je posúdenie odborných predpokladov a osobnostných predpokladov uchádzača. Výberové konanie je verejné v rámci kapacitných možností miesta konania.
(2) Do termínu konania výberového konania môže každý písomne vzniesť odôvodnené výhrady voči uchádzačom. Výberová komisia si vyžiada vyjadrenie od uchádzačov, ktorých sa týka vznesená výhrada. Na anonymné výhrady nie je výberová komisia povinná prihliadať.
(3) Výberové konanie uskutočňuje rada, ktorá postavenie výberovej komisie. Rada je uznášaniaschopná, ak je prítomná nadpolovičná väčšina jej členov. Rada si spomedzi svojich členov zvolí predsedu výberovej komisie.
(4) Každý člen rady na výberovom konaní hodnotí uchádzačov vytvorením vlastného poradia úspešnosti uchádzačov na hodnotiacom hárku. V hárku označí poradie úspešných uchádzačov, označí neúspešných uchádzačov a odôvodní vlastné poradie.
(5) Hodnotiace hárky členovia rady odovzdajú predsedovi výberovej komisie, ktorý pred ostatnými členmi rady vykoná záverečný súčet umiestnení úspešných uchádzačov a zistí neúspešných uchádzačov. Za neúspešného uchádzača sa považuje ten uchádzač, ktorého nadpolovičná väčšina všetkých členov rady určila ako neúspešného.
(6) Poradie úspešnosti sa určuje podľa súčtov umiestnení jednotlivých uchádzačov. Ak nastane rovnosť poradia dvoch alebo viacerých uchádzačov sa o ich poradí rozhodne osobitným hlasovaním. Ak nastane rovnosť hlasov pri hlasovaní podľa predchádzajúcej vety rozhodne o umiestnení predseda výberovej komisie žrebom.
(7) Ak rada na základe výsledkov výberového konania nevyberie uchádzača na funkciu výkonného riaditeľa, pretože žiaden z uchádzačov nespĺňa podmienky podľa § 3b ods. 2 alebo žiaden z uchádzačov nie je úspešný, vyhlási nové výberové konanie tak, aby sa uskutočnilo do 60 dní odo dňa skončenia predchádzajúceho neúspešného výberového konania.
(8) O priebehu výberového konania vyhotoví poverený člen rady zápisnicu, ktorú podpíšu členovia rady. Ak niektorý z členov rady odmietne podpísať zápisnicu, vyznačí sa táto skutočnosť aj s dôvodom odmietnutia priamo v zápisnici. Rada zabezpečí zverejnenie zápisnice spolu s hodnotiacimi hárkami členov rady na webovom sídle strediska do 10 pracovných dní od uskutočnenia výberového konania.
(9) Rada písomne oznámi výsledky výberového konania zúčastneným uchádzačom do 10 pracovných dní od uskutočnenia výberového konania.
27. Za § 3d sa vkladá § 3da, ktorý vrátane nadpisu znie:
§ 3da
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. mája 2019
(1) Funkčné obdobie výkonného riaditeľa, ktorý vykonáva funkciu k 30. aprílu 2019, sa skončí uplynutím jeho funkčného obdobia podľa predpisu účinného k 30. aprílu 2019. Na výkonného riaditeľa, ktorý vykonáva funkciu k 30. aprílu 2019 sa nevzťahuje § 3b ods. 3 a 4 v znení účinnom od 1. mája 2019.
10
(2) Funkčné obdobie člena rady, ktorý vykonáva funkciu k 30. aprílu 2019, sa skončí 30. júna 2019. Na členov rady vymenovaných do 30. apríla 2019 sa nevzťahuje § 3a ods. 8 v znení účinnom od 1. mája 2019.
(3) Členov rady vymenuje subjekt podľa § 3a ods. 1 v znení účinnom od 1. mája 2019 do 30. júna 2019.
(4) Prvé rokovanie novovymenovanej rady zvolá výkonný riaditeľ tak, aby sa konalo do 30 dní od skončenia lehoty na vymenovanie členov rady podľa odseku 3.
(5) Prvú správu o stave dodržiavania ľudských práv vrátane oblasti nediskriminácie podľa § 1 ods. 9 v znení účinnom od 1. mája 2019 predloží stredisko Národnej rade Slovenskej republiky do 31. mája 2020 a v rovnakom termíne ju zverejní na svojom webovom sídle.
(6) Stredisko zverejní správu o dodržiavaní ľudských práv vrátane zásady rovnakého zaobchádzania v Slovenskej republike za rok 2018 na svojom webovom sídle podľa predpisu účinného do 30. apríla 2019.“.
28. V § 3e sa za slovo „právne“ vkladá slovo „záväzné“ a slová „Európskych spoločenstiev a“ sa vypúšťajú.
29. Nadpis prílohy znie: ZOZNAM PREBERANÝCH PRÁVNE ZÁVÄZNÝCH AKTOV EURÓPSKEJ ÚNIE“.
30. V prílohe sa vypúšťa tretí bod. Doterajší štvrtý bod sa označuje ako tretí bod.
31. Príloha sa dopĺňa štvrtým až šiestym bodom, ktoré znejú:
4. Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/54/ES z 5. júla 2006 o vykonávaní zásady rovnosti príležitostí a rovnakého zaobchádzania s mužmi a ženami vo veciach zamestnanosti a povolania (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 204, 26. 7. 2006).
5. Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/41/EÚ zo 7. júla 2010 o uplatňovaní zásady rovnakého zaobchádzania so ženami a mužmi vykonávajúcimi činnosť ako samostatne zárobkovo činné osoby a o zrušení smernice Rady 86/613/EHS (Ú. v. EÚ L 180, 15. 7. 2010).
6. Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/54/EÚ zo 16. apríla 2014 o opatreniach na uľahčenie výkonu práv udelených pracovníkom v súvislosti so slobodou pohybu pracovníkov (Ú. v. EÚ L 128, 30. 4. 2014).“.
Čl. II
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. mája 2019.