1
O D Ô V O D N E N I E
Skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky predkladá Národnej rade Slovenskej republiky návrh uznesenia k dokumentu OSN Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii, ktorý prináša nový rámec, nové princípy a nové pravidlá medzinárodnej spolupráce v oblasti migračnej politiky, opierajúce sa o záväzky dohodnuté členskými štátmi v Newyorskej deklarácii pre utečencov a migrantov.
Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii je záverečným politickým dokumentom medzinárodnej konferencie zvolanej na základe rezolúcií Valného zhromaždenia OSN (71/280, 72/244, 72/308), ktorý prijať konferencia hláv štátov, vlád a vysokých predstaviteľov v Maroku 11. decembra 2018.
Na základe skutočnosti, že Slovenská republika participovala pri vytváraní konečného návrhu Globálneho paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii a je formálne členským štátom, ktorý by mal prijatím tohto dokumentu automaticky prevziať všetky medzinárodné politické záväzky v ňom obsiahnuté, považujú predkladatelia za potrebné prerokovať tento dokument Národnou radou Slovenskej republiky, aj v nadväznosti na čl. 86 pís. h) Ústavy Slovenskej republiky.
Slovenská republika chápe iniciatívy a aktivity Organizácie Spojených národov ako univerzálnej medzivládnej organizácie zamerané predovšetkým na podporu a ochranu medzinárodnej spolupráce, ako aj tvorbu a posilňovanie medzinárodného poriadku medzi jej 193 členskými štátmi. Prijatím konečného návrhu Globálneho paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii z 11. júla 2018 však dôjde k zadefinovaniu nových štandardov aj pre chápanie a výkon národných politík v oblasti migrácie pre členské štáty hlásiace sa k záverom marockej konferencie, ktoré budú postupne implementované do ich vnútroštátnych právnych poriadkov. Ako vyplýva zo znenia tohto dokumentu, plnenie politických záväzkov v ňom obsiahnutých bude dokonca pravidelne kontrolované a hodnotené.
Preto predkladatelia tohto uznesenia považujú za potrebné, aby k medzinárodnou konferenciou OSN nastoleným novým princípom a pravidlám realizácie opatrení v oblasti migrácie s presahmi aj do bezpečnostnej, sociálnej, zdravotnej a vzdelávacej sféry národných politík Slovenskej republiky zaujala stanovisko Národná rada Slovenskej republiky, ako najvyšší politicky reprezentatívny a jediný ústavodarný a zákonodarný orgán Slovenskej republiky.
Podľa údajov OSN je v súčasnosti vo svete cca 260 miliónov migrantov (ako všetkých osôb žijúcich mimo krajín svojho pôvodu), ktorých pohyb je motivovaný rôznymi faktormi: populačnými, sociálnymi, ekonomickými, politickými, kultúrnymi a náboženskými, technologickými alebo environmentálnymi. Slabá, resp. absentujúca regulácia takýchto pohybov však spôsobuje zásadné výzvy a riziká nielen pre jednotlivcov, migrantov, ale aj pre migráciou atakované štáty (v terminológii Globálneho paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii tzv. krajiny tranzitu a cieľa), a ich pôvodné obyvateľstvo, čo Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii náležite nerieši.
Koncepcia Globálneho paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii je založená na inej filozofii a inom vnímaní migrácie, ako je dlhodobo tvorená platná bezpečnostná a migračná politika Slovenskej republiky, ako aj v súčasnosti revidovaná politika Európskej
2
únie. Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii je vo svojej štruktúre a obsahu rozporuplný, nekomplexný, jednostranne orientovaný dokument, pričom stavia záujmy, práva a potreby migrantov (bez ohľadu na ich migračný status, t. j. či sa jedná o legálnych alebo nelegálnych migrantov) nad slobody a práva pôvodného obyvateľstva, resp. občanov migráciou atakovaných štátov, a nie je ho možné zásadným spôsobom opravovať, či meniť.
Vzhľadom na vyššie uvedené predkladatelia navrhujú Národnej rade Slovenskej republiky prijať predložené uznesenie, ktorým Národná rada Slovenskej republiky skonštatuje, že Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii v podobe konečného návrhu z 11. júla 2018, je rozporuplným dokumentom, ktorý nie je v súlade s aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou Slovenskej republiky.
Zároveň predkladatelia navrhujú Národnej rade Slovenskej republiky, aby požiadala vládu Slovenskej republiky o zaujatie nesúhlasného stanoviska ku Globálnemu paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii v podobe konečného návrhu z 11. júla 2018, a aby vláda Slovenskej republiky vykonala príslušné opatrenia spojené so stiahnutím Slovenskej republiky z procesu prijímania Globálneho paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii v podobe konečného návrhu z 11. júla 2018 a jeho neprijatím Slovenskou republikou na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra 2018.