DÔVODOVÁ SPRÁVA
A. Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Autorský zákon sa predkladá na základe úlohy vyplývajúcej z uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 223/2018 k informatívnemu materiálu Ochrana a stimulácia tvorby a kolektívna správa práv.
Predkladaným návrhom zákona sa ťažiskovo riešiť problém, ktorý jasne zadefinoval informatívny materiál s názvom Ochrana a stimulácia tvorby a kolektívna správa práv, ktorý predložilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky na rokovanie vlády Slovenskej republiky v zmysle úlohy od predsedu vlády Slovenskej republiky zo zasadnutia Hospodárskej a sociálnej rady Slovenskej republiky uskutočneného 16. 4. 2018 predložiť na niektoré z najbližších rokovaní vlády Slovenskej republiky prehľad inkasovaných a vyplatených odmien organizácií kolektívnej správy so zameraním na podiel odmien vyplatených zahraničným nositeľom práv.
Materiál obsahoval sumárny prehľad celkových príjmov z výkonu kolektívnej správy práv jednotlivých organizácií kolektívnej správy, ktorým Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky udelilo oprávnenie na výkon kolektívnej správy práv, ako aj ich režijných nákladov a základného prerozdelenia týchto príjmov medzi nositeľov práv na území Slovenskej republiky a mimo jej územia za ostatné tri uzavreté rozpočtové roky (2014 - 2016). Materiál dňa 16. 5. 2018 prerokovala vláda Slovenskej republiky a uložila osobitnú úlohu pre Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky predložiť na rokovanie vlády Slovenskej republiky návrh novely Autorského zákona, ktorým sa primerane upravia kritériá použité pri výpočte odmeny v sadzobníkoch odmien organizácií kolektívnej správy. Z uvedeného dôvodu došlo k podrobnejšiemu rozpracovaniu kritérií, ako aj intenzívnejšiemu zapojeniu používateľov do samotnej tvorby sadzobníkov.
Predkladaný návrh taktiež rieši niekoľko aktuálnych aplikačných problémov z praxe týkajúcich sa vzťahov medzi organizáciami kolektívnej správy práv a používateľmi a legislatívno-technicky spresňuje viaceré ustanovenia. Opäť sa ešte viac spružňuje inštitút podania žaloby na určenie obsahu licenčnej zmluvy, ak sa organizácia kolektívnej správy a používateľ nedohodnú na jej obsahu (v ťažiskových prípadoch na výške odmeny). Na jednej strane sa znižuje percento ukladaných prostriedkov počas trvania sporu zo 100 % na 50 % (počas sporu však používateľ môže používať predmety ochrany aj bez uzavretej licenčnej zmluvy), na druhej strane tieto prostriedky nebudú počas sporu viazané a organizácia kolektívnej správy ich môže prerozdeliť nositeľom práv. Zvyšok dlžnej čiastky odmeny doplatí používateľ na základe právoplatného rozsudku. Ďalej sa spresňuje spôsob uplatnenia tohto inštitútu v prípade tzv. dohody o spoločnej správe. Taktiež sa zakotvuje povinnosť viesť pri dohode o spoločnej správe (tzv. one-stop-shop) aj spoločný sadzobník, pričom sadzby vo svojom súčte nesmú byť vyššie než v jednotlivých prípadoch.
Prijatie navrhovaného zákona nebude mať vplyv na informatizáciu spoločnosti, životné prostredie, vplyv na rozpočet verejnej správy, sociálne vplyvy ani vplyv na služby verejnej správy pre občana. Očakávajú sa mierne pozitívne vplyvy na podnikateľské prostredie.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, a s právom EÚ.