NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
VII. volebné obdobie
Návrh
ZÁKON
z ... 2018,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
Zákon č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení zákona č.
458/2003 Z. z.
, zákona č.
59/2009 Z. z.
, zákona č.
290/2009 Z. z.
, zákona č.
291/2009 Z. z.
, zákona č.
102/2010 Z. z.
, zákona č.
403/2010 Z. z.
, zákona č.
192/2011 Z. z.
, zákona č.
220/2011 Z. z.
, zákona č.
436/2013 Z. z.
, zákona č.
401/2015 Z. z.
, zákona č.
125/2016 Z. z.
a zákona č.
18/2018 Z. z.
sa mení a dopĺňa takto:
1.V § 7 ods. 2 prvá veta znie:
„Generálneho prokurátora volia prokurátori Slovenskej republiky, sudcovia Slovenskej republiky, notári Slovenskej republiky, advokáti Slovenskej republiky a exekútori Slovenskej republiky (ďalej len „voliči GP“) na návrh ktoréhokoľvek z nich v priamych voľbách tajným hlasovaním.“.
2.§ 8 sa dopĺňa odsekmi 5 a 6, ktoré znejú:
(5) Generálneho prokurátora možno odvolať z funkcie pred skončením volebného obdobia aj referendom o odvolaní generálneho prokurátora. Referendum o odvolaní generálneho prokurátora vyhlasuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky, ak o to petíciou požiada aspoň 33% z celkového počtu voličov GP, a to do 30 dní od prijatia ich petície tak, aby sa referendum vykonalo do 60 dní od jeho vyhlásenia.
(6) Referendum o odvolaní toho istého generálneho prokurátora možno opakovať najskôr po uplynutí 120 dní od jeho vykonania.
Čl. II
Zákon č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č.
239/2014 Z. z.
, zákona č.
356/2015 Z. z.
, zákona č.
125/2016 Z. z.
, zákona č.
69/2017 Z. z.
, zákona č.
73/2017 Z. z.
, zákona č.
130/2017 Z. z
., zákona č.
131/2017 Z. z.
, zákona č.
165/2017 Z. z.
a zákona č.
177/2018 Z. z.
sa mení a dopĺňa takto:
1. § 1 znie:
„Tento zákon upravuje podmienky výkonu volebného práva a organizáciu volieb do Národnej rady Slovenskej republiky, volieb do Európskeho parlamentu, volieb prezidenta Slovenskej republiky, ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky, volieb do orgánov územnej samosprávy, spôsob vykonania referenda vyhláseného podľa článku 93 99 Ústavy Slovenskej republiky, volieb Generálneho prokurátora a referenda o odvolaní Generálneho prokurátora (ďalej len „voľby“).“.
2.§ 8 sa dopĺňa odsekom 4, ktorý znie:
„Na odovzdávanie hlasovacích lístkov a na sčítanie hlasov voličov pre voľby Generálneho prokurátora a pre referendum o odvolaní generálneho prokurátora utvára krajský prokurátor jeden volebný okrsok na krajskej prokuratúre.“.
3.Za § 9 sa vkladá § 9a, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 9a Stály zoznam voličov generálneho prokurátora
(1) Stály zoznam voličov generálneho prokurátora (ďalej len stály zoznam GP“) zostavuje a vedie krajská prokuratúra. Do stáleho zoznamu GP zapisuje krajská prokuratúra voličov, ktorí vykonávajú funkciu prokurátora na prokuratúre so sídlom v kraji, funkciu sudcu Slovenskej republiky na súde so sídlom v kraji, funkciu notára Slovenskej republiky na notárskom úrade so sídlom v kraji, funkciu advokáta Slovenskej republiky so sídlom v kraji a funkciu exekútora na exekútorskom úrade so sídlom v kraji. Volič môže byť zapísaný len v jednom stálom zozname GP.
(2) V stálom zozname GP sa voliči vedú v abecednom poradí podľa priezviska.
(3) O voličovi sa v stálom zozname GP uvádzajú tieto údaje:
a) meno a priezvisko,
b) rodné číslo,
c) názov orgánu, na ktorom volič vykonáva funkciu uvedenú v odseku 1.
(4) Krajská prokuratúra vyčiarkne zo stáleho zoznamu GP voliča, ktorý
a) začal vykonávať funkciou podľa odseku 1 na orgáne so sídlom v inom kraji,
b) zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
c) stratil funkciu uvedenú v odseku 1.
(5) Krajská prokuratúra vykoná zmenu v stálom zozname GP, ak volič zmenil meno, priezvisko alebo orgán, na ktorej vykonáva funkciu uvedenú v odseku 1.
(6) Krajská prokuratúra priebežne zisťuje skutočnosti, ktoré dôvodom na zmeny v stálom zozname GP. Krajská prokuratúra vykonáva zmeny na základe
a) vlastných evidencií,
b) oznámení iných orgánov.
(7) V zozname GP musí byť miesto na opravu chýb.“.
4.Za § 11 sa vkladá § 11a, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 11a Zoznam voličov generálneho prokurátora
(1) Zoznam voličov generálneho prokurátora (ďalej len „zoznam voličov GP“) pre volebný okrsok v krajskom meste vyhotoví krajská prokuratúra zo stáleho zoznamu GP.
(2) Zoznam voličov GP odovzdá krajská prokuratúra okrskovej volebnej komisii najneskôr hodinu pred začatím hlasovania.
(3) Každý, kto je oprávnený oboznamovať sa s údajmi v zozname voličov GP, je povinný zachovávať o nich mlčanlivosť.
5.V § 14 sa bodka na konci vety nahrádza čiarkou.
6.§ 14 sa dopĺňa písmenom h), ktoré znie:
„generálneho prokurátora.“.
7.V § 16 ods. 1 sa za písmeno a) vkladajú nové písmena b) a m), ktoré znejú:
„b) preskúmava a registruje kandidátne listiny pre voľby generálneho prokurátora ,
m) vydáva kandidátovi zvolenému za generálneho prokurátora osvedčenie o zvolení,“.
Doterajšie písmená b) k) sa označujú ako písmena c) l) a doterajšie písmena l) p) sa označujú ako písmená n) až r).
8.V § 17 sa za slová: „na prezidenta Slovenskej republiky,“ vkladajú slová „na generálneho prokurátora,“.
9.§ 21 sa dopĺňa odsekom 5, ktorý znie:
„Ak ide o voľby generálneho prokurátora, krajská prokuratúra doručuje najneskôr 25 dní predo dňom konania volieb každému voličovi zo zoznamu voličov GP, ktorý vedie, oznámenie, v ktorom uvedie čas konania volieb, volebnú miestnosť, stručný spôsob úpravy hlasovacieho lístka a povinnosť voliča preukázať sa pred hlasovaním preukazom totožnosti.“.
10.Za § 36 sa vkladá § 36a, ktorý znie:
„Úlohy obce podľa § 22, § 24, § 34 a § 36 pri voľbe generálneho prokurátora plní krajská prokuratúra.“.
11.Za ôsmu časť sa vkladajú nová deviata časť a nová desiata časť, ktoré vrátane nadpisu znejú:
„DEVIATA ČASŤ
VOĽBY GENERÁLNEHO PROKURÁTORA
§ 216 Právo voliť
Právo voliť generálneho prokurátora majú prokurátori Slovenskej republiky, sudcovia Slovenskej republiky, notári Slovenskej republiky, advokáti Slovenskej republiky a exekútori Slovenskej republiky.
§ 217 Právo byť volený
Za generálneho prokurátora môže byť zvolený prokurátor Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši 40 rokov veku, ak aspoň desať rokov vykonával funkciu prokurátora, sudcu, notára, advokáta alebo exekútora, z toho najmenej päť rokov funkciu prokurátora alebo sudcu.
§ 218 Volebný obvod
Územie Slovenskej republiky tvorí pre voľby generálneho prokurátora jeden volebný obvod.
§ 219 Hlasovací preukaz
(1) Voličovi, ktorý nebude môcť voliť vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, vydá krajská prokurátora na jeho žiadosť hlasovací preukaz a zo zoznamu voličov GP ho vyčiarkne s poznámkou o vydaní hlasovacieho preukazu.
(2) Volič môže požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu osobne najneskôr posledný pracovný deň pred konaním volieb v úradných hodinách krajskej prokuratúry. Krajská prokuratúra vydá hlasovací preukaz bezodkladne.
(3) Volič môže požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu v listinnej forme tak, aby žiadosť o vydanie bola doručená krajskej prokuratúre najneskôr 15 pracovných dní predo dňom konania volieb. Žiadosť musí obsahovať údaje o voličovi podľa § 9a ods. 3. Prostredníctvom osoby splnomocnenej žiadateľom možno požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu najneskôr v posledný deň predo dňom konania volieb.
(4) Krajská prokuratúra zašle hlasovací preukaz voličovi na adresu trvalého pobytu, ak v žiadosti neuvedie inú korešpondenčnú adresu, najneskôr tri pracovné dni od doručenia žiadosti.
(5) Ak volič v písomnej žiadosti uvedie, že hlasovací preukaz prevezme iná osoba, musí v žiadosti uviesť jej meno, priezvisko a číslo občianskeho preukazu. Táto osoba je povinná prevzatie hlasovacieho preukazu potvrdiť svojím podpisom.
(6) Tlačivá hlasovacích preukazov zabezpečuje ministerstvo vnútra. Ministerstvo vnútra doručí hlasovacie preukazy krajským prokuratúram prostredníctvom okresných úradov. Tlačivo hlasovacieho preukazu musí mať ochranné prvky a miesto pre údaje o voličovi podľa § 9a ods. 3. Hlasovací preukaz opatrí krajská prokuratúra odtlačkom úradnej pečiatky krajskej prokuratúry. Na hlasovacom preukaze musí byť ďalej miesto pre údaje o mene a priezvisku osoby, ktorá ho vydala, pre jej podpis, dátum jeho vydania a miesto pre údaj, pre aké voľby sa vydáva.
(7) O vydaných hlasovacích preukazoch vedie krajská prokuratúra evidenciu. Evidencia obsahuje číslo hlasovacieho preukazu, údaje o voličovi podľa § 9a ods. 3 a dátum jeho vydania. Súčasťou evidencie je žiadosť voliča o vydanie hlasovacieho preukazu.
(8) Hlasovací preukaz oprávňuje na zápis do zoznamu voličov GP v ktoromkoľvek volebnom okrsku.
§ 220 Okrsková volebná komisia
(1) Do okrskovej volebnej komisie delegujú jedného člena a jedného náhradníka prezident Slovenskej republiky, predseda Najvyššieho kontrolného úradu a politické strany, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky.
(2) Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka obsahuje
a) meno, priezvisko a dátum narodenia člena s uvedením adresy, na ktorú možno doručovať písomnosti,
b) meno, priezvisko a dátum narodenia náhradníka s uvedením adresy, na ktorú možno doručovať písomnosti,
c) podpis prezidenta Slovenskej republiky, predsedu Najvyššieho kontrolného úradu alebo podpis predsedov príslušných politických strán s odtlačkom pečiatky daného orgánu.
(3) Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka možno doručiť v listinnej forme alebo elektronickej forme. Lehota na doručenie oznámenia sa končí uplynutím posledného dňa lehoty. Na oznámenia doručené po uplynutí tejto lehoty sa neprihliada.
(4) Ak okrsková volebná komisia nie je utvorená spôsobom ustanoveným v odseku 1 alebo ak sa počet jej členov zníži pod päť a nie je náhradník, chýbajúcich členov vymenúva prezident Slovenskej republiky.
(5) Prvé zasadanie okrskovej volebnej komisie sa uskutoční v lehote uvedenej v rozhodnutí o vyhlásení volieb; zasadanie zvoláva krajský prokurátor.
(6) Členstvo v okrskovej volebnej komisii zaniká aj dňom doručenia písomného oznámenia o odvolaní člena orgánom, ktorý ho delegoval, alebo doručením písomného oznámenia člena o vzdaní sa funkcie predsedovi štátnej komisie, ktorý povolá náhradníka. Členstvo v okrskovej volebnej komisii zaniká aj vtedy, ak člen nezloží sľub najneskôr desať dní predo dňom konania volieb; to sa netýka náhradníka.
(7) Okrsková volebná komisia
a) zabezpečuje správny priebeh hlasovania,
b) dopisuje voličov v deň konania volieb do zoznamu voličov,
c) sčítava hlasy a vyhotovuje zápisnicu o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku,
d) odovzdáva volebné dokumenty do úschovy krajskej prokuratúry.
(8) Územný obvod okrskovej volebnej komisie je zhodný s územným obvodom samosprávneho kraja podľa osobitného predpisu.
§ 221 Zapisovateľ okrskovej volebnej komisie
Zapisovateľa okrskovej volebnej komisie vymenúva a odvoláva krajský prokurátor.
§ 222 Návrh na kandidáta
(1) Návrh na kandidáta môže podať prokurátor Slovenskej republiky, sudca Slovenskej republiky, notár Slovenskej republiky, advokát Slovenskej republiky a exekútor Slovenskej republiky v listinnej forme najneskôr 90 dní predo dňom konania volieb zapisovateľovi štátnej komisie. Lehota na podanie kandidátnej listiny sa končí uplynutím posledného dňa lehoty. Na kandidátne listiny, ktoré neboli doručené ustanoveným spôsobom, a na kandidátne listiny doručené po uplynutí tejto lehoty sa neprihliada.
(2) Návrh na kandidáta musí obsahovať
a) meno a podpis navrhovateľa,
b) meno navrhnutého kandidáta,
c) dátum narodenia navrhnutého kandidáta,
d) adresu trvalého pobytu navrhnutého kandidáta,
e) vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta, že súhlasí so svojou kandidatúrou a že spĺňa podmienky na zvolenie za generálneho prokurátora.
(3) Zapisovateľ štátnej komisie zisťuje, či predložené kandidátne listiny obsahujú náležitosti podľa odseku 2. Ak to tak nie je, zapisovateľ štátnej komisie vyzve navrhujúceho prokurátora, aby v lehote, ktorú určí, kandidátnu listinu upravil alebo doplnil. Zapisovateľ štátnej komisie predkladá kandidátne listiny štátnej komisii na preskúmanie a registráciu na jej prvom zasadaní.
§ 223 Preskúmavanie návrhov na kandidátov
(1) Štátna komisia preskúmava predložené návrhy na kandidátov najneskôr 80 dní predo dňom konania volieb. Preskúmavanie návrhov na kandidátov vykonáva štátna komisia prostredníctvom svojho
odborného sumarizačného útvaru.
(2) Štátna komisia odmietne návrh na kandidáta, pokiaľ:
a) má prekážku práva byť volený,
b) ktorý nespĺňa podmienky uvedené v § 217,
c) ktorý nepripojil vyhlásenie podľa § 222 ods. 2 písm. e),
(2) Proti odmietnutiu návrhu na kandidáta môže dotknutý kandidát podať návrh na vydanie rozhodnutia o prijatie jeho návrhu na kandidáta na správny súd.
§ 224 Vzdanie sa kandidatúry
(1) Kandidát na generálneho prokuratúra sa môže písomne vzdať kandidatúry. Vyhlásenie o vzdaní sa kandidatúry kandidát doručí najneskôr 48 hodín pred začatím prvého kola volieb predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky túto skutočnosť bezodkladne oznámi štátnej komisii, ktorá zabezpečí zverejnenie vzdania sa kandidatúry vo volebných miestnostiach a na webovom sídle ministerstva vnútra. Vzdanie sa kandidatúry nemožno vziať späť.
(2) Ak sa kandidát na generálneho prokurátora vzdal kandidatúry po vyhotovení hlasovacích lístkov, zostávajú údaje o ňom na hlasovacom lístku.
§ 225 Hlasovací lístok
(1) Hlasovací lístok sa vyhotoví spoločný pre všetkých kandidátov, ktorých návrhy na kandidáta boli prijaté. Na hlasovacom lístku sa uvedie deň konania volieb, kandidáti v abecednom poradí s uvedením poradového čísla, mena, priezviska, titulu, veku a obce jeho trvalého pobytu. Kandidáti sa na hlasovacom lístku uvádzajú v abecednom poradí podľa priezviska.
(2) Ministerstvo vnútra zabezpečí potrebný počet hlasovacích lístkov.
(3) Správnosť údajov, ktoré sa uvádzajú na hlasovacom lístku, overuje štátna komisia a originál hlasovacieho lístka opatrí odtlačkom svojej úradnej pečiatky. Originál hlasovacieho lístka je podkladom na tlač hlasovacích lístkov.
(4) Hlasovacie lístky musia byť vytlačené písmom toho istého druhu a rovnakej veľkosti, na papieri rovnakej farby a akosti a tých istých rozmerov.
(5) Ministerstvo vnútra doručuje hlasovacie lístky krajským prokuratúram. Krajské prokuratúry zabezpečia, aby boli hlasovacie lístky doručené najneskôr v deň konania volieb okrskovým volebným komisiám.
(6) Volič dostane hlasovací lístok vo volebnej miestnosti v deň konania volieb.
§ 226 Vyhlásenie volieb
(1) Voľby generálneho prokurátora vyhlasuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky najneskôr 55 dní predo dňom ich konania.
(2) Ak Ústavný súd Slovenskej republiky vyhlásil voľby za neplatné, predseda Národnej rady Slovenskej republiky vyhlasuje voľby generálneho prokurátora do 30 dní odo dňa doručenia nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky.
§ 227 Spôsob hlasovania
(1) Voliča, ktorý sa v deň konania volieb dostavil do volebnej miestnosti s hlasovacím preukazom, dopisuje okrsková volebná komisia po predložení občianskeho preukazu
do zoznamu voličov GP. Okrsková volebná komisia hlasovací preukaz pripája k zoznamu voličov GP a vydá voličovi hlasovací lístok a prázdnu obálku.
(2) Volič vkladá v osobitnom priestore na úpravu hlasovacích lístkov do obálky hlasovací lístok. Na hlasovacom lístku zakrúžkuje poradové číslo len jedného kandidáta.
§ 228 Sčítanie hlasov v okrskovej volebnej komisii
Po vybratí hlasovacích lístkov z obálok okrsková volebná komisia vylúči neplatné hlasovacie lístky a zistí počet platných hlasov odovzdaných pre jednotlivých kandidátov. Výsledky uvádza v zápisnici o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku.
§ 229 Posudzovanie platnosti hlasovacích lístkov
Hlasovací lístok je neplatný, ak nie je upravený ustanoveným spôsobom. Ak je v obálke niekoľko hlasovacích lístkov, všetky tieto hlasovacie lístky neplatné. Neplatné aj hlasovacie lístky, ktoré nie sú na predpísanom tlačive.
§ 230 Zápisnica okrskovej volebnej komisie
(1) Okrsková volebná komisia v zápisnici o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku uvádza
a) čas začiatku a skončenia hlasovania, prípadne jeho prerušenia,
b) počet voličov zapísaných v zozname voličov GP,
c) počet voličov, ktorí sa zúčastnili na hlasovaní,
d) počet voličov, ktorí odovzdali obálku,
e) počet platných hlasov odovzdaných pre všetkých kandidátov,
f) počet platných hlasov odovzdaných pre jednotlivých kandidátov,
g) počet hlasov pre kandidáta, ktorý prestal byť voliteľný, a kandidáta, ktorý sa práva kandidovať vzdal.
(2) Okrsková volebná komisia bezodkladne doručí jeden rovnopis zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku štátnej volebnej komisii. Okrsková volebná komisia ukončí svoju činnosť na pokyn štátnej volebnej komisie.
§ 231 Overovanie zápisníc štátnou komisiou
Štátna komisia zisťuje výsledky volieb na podklade zápisníc okrskových volebných komisií o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku. Ak vzniknú pochybnosti o údajoch uvedených v zápisnici o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku, právo vyžiadať si od okrskovej volebnej komisie vysvetlivky a iné informácie; zjavné chyby opravuje po dohode s okrskovou volebnou komisiou sama, inak požiada okrskovú volebnú komisiu, aby zistené nedostatky odstránila. Pri tejto činnosti môžu byť prítomní členovia a zapisovatelia volebných komisií, členovia ich odborných sumarizačných útvarov, pozorovatelia vyslaní medzinárodnými organizáciami, ako aj iné osoby, s prítomnosťou ktorých vyslovila súhlas Štátna volebná komisia.
§ 232 Zápisnica štátnej komisie
(1) Štátna komisia v zápisnici o výsledku volieb uvádza
a) počet okrskových volebných komisií, ktoré zaslali zápisnicu,
b) počet volebných okrskov,
c) počet voličov zapísaných v zoznamoch voličov GP,
d) počet platných hlasov odovzdaných pre všetkých kandidátov,
e) počet hlasov pre kandidáta, ktorý prestal byť voliteľný, a kandidáta, ktorý sa práva kandidovať vzdal,
f) poradie kandidátov podľa počtu získaných platných hlasov,
g) meno, priezvisko a titul kandidáta, ktorý bol zvolený za generálneho prokurátora, alebo údaj o tom, že žiaden z kandidátov nezískal potrebný počet platných hlasov.
(2) Štátna komisia odovzdáva zápisnicu Národnej rade Slovenskej republiky.
§ 233 Vyhlásenie výsledkov volieb
Vyhlásenie výsledkov volieb musí obsahovať
a) meno, priezvisko a titul kandidáta, ktorý bol zvolený za generálneho prokurátora, a meno, priezvisko a titul ďalších kandidátov s uvedením počtu platných hlasov, ktoré získali, alebo
b) konštatovanie, že vzhľadom na výsledky volieb sa uskutoční druhé kolo volieb, údaje o mene, priezvisku a titule kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola, a poradie ďalších kandidátov s uvedením počtu platných hlasov, ktoré získali.
§ 234 Druhé kolo volieb
(1) Ak v prvom kole volieb nezískal ani jeden z kandidátov nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov, koná sa do 14 dní druhé kolo volieb. Druhé kolo volieb a deň ich konania vyhlasuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky.
(2) V druhom kole volieb sa postupuje podľa § 219, § 224, § 225, § 227 232 a podľa § 233 písm. a) primerane.
(3) O čase a mieste konania druhého kola volieb informujú krajské prokuratúry voličov spôsobom v mieste obvyklým.
(4) Kandidát na generálneho prokurátora sa môže po vyhlásení výsledkov prvého kola volieb písomne vzdať kandidatúry.
§ 235 Osvedčenie o zvolení
Štátna komisia vydá kandidátovi zvolenom za generálneho prokurátora osvedčenie o zvolení.
DESIATA ČASŤ
REFERENDUM O ODVOLANÍ GENERÁLNEHO PROKURÁTORA
§ 236 Právo hlasovať
Právo hlasovať v referende o odvolaní generálneho prokurátora (ďalej len „referendum o odvolaní GP“) majú prokurátori Slovenskej republiky, sudcovia Slovenskej republiky, notári Slovenskej republiky, advokáti Slovenskej republiky a exekútori Slovenskej republiky.
§ 237 Hlasovací preukaz
Na hlasovací preukaz sa vzťahujú ustanovenia § 225.
§ 238 Okrsková volebná komisia
Na okrskovú volebnú komisiu sa vzťahujú ustanovenia § 220.
§ 239 Zapisovateľ okrskovej volebnej komisie
Na zapisovateľa okrskovej volebnej komisie sa vzťahujú ustanovenia § 221.
§ 240 Vyhlásenie referenda o odvolaní GP
(1) Referendum o odvolaní GP vyhlasuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky, ak o to petíciou požiada aspoň 33% z celkového počtu voličov zapísaných v stálom zozname GP.
(2) Nové referendum o odvolaní GP sa môže konať najskôr po 120 dňoch odo dňa konania posledného referenda o odvolaní GP.
§ 241 Hlasovací lístok
(1) Na hlasovacom lístku musí byť uvedený deň konania ľudového hlasovania a otázka „Ste za odvolanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky z jeho funkcie?“ Pri otázke je uvedená odpoveď „áno“ a odpoveď „nie“.
(2) Ministerstvo vnútra zabezpečí potrebný počet hlasovacích lístkov.
(3) Štátna komisia opatrí originál hlasovacieho lístka odtlačkom svojej úradnej pečiatky. Originál hlasovacieho lístka je podkladom na tlač hlasovacích lístkov.
(4) Hlasovacie lístky musia byť vytlačené písmom toho istého druhu a rovnakej veľkosti, na papieri rovnakej farby a akosti a tých istých rozmerov.
(5) Ministerstvo vnútra doručuje hlasovacie lístky krajským prokuratúram. Krajské prokuratúry zabezpečia, aby boli hlasovacie lístky doručené najneskôr v deň volieb okrskovým volebným komisiám.
(6) Volič GP dostane hlasovací lístok vo volebnej miestnosti v deň konania referenda o odvolaní GP.
§ 242 Spôsob hlasovania
(1) Voliča, ktorý sa v deň konania referenda o odvolaní GP dostavil do volebnej miestnosti s hlasovacím preukazom, dopisuje okrsková volebná komisia po predložení občianskeho preukazu do zoznamu voličov. Okrsková volebná komisia hlasovací preukaz pripája k zoznamu voličov GP a vydá voličovi hlasovací lístok a prázdnu obálku.
(2) V priestore na úpravu hlasovacích lístkov vkladá volič do obálky hlasovací lístok. Na hlasovacom lístku, ktorý vkladá do obálky, zakrúžkuje odpoveď „áno“ alebo odpoveď „nie“.
§ 243 Sčítanie hlasov v okrskovej volebnej komisii
Po vybratí hlasovacích lístkov z obálok okrsková volebná komisia vylúči neplatné hlasovacie lístky a zistí počet hlasov „áno“ a počet hlasov „nie“. Výsledky uvádza v zápisnici o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku.
§ 244 Posudzovanie platnosti hlasovacích lístkov
Hlasovací lístok je neplatný, ak nie je upravený ustanoveným spôsobom. Ak je v obálke niekoľko hlasovacích lístkov, všetky tieto hlasovacie lístky neplatné. Neplatné aj hlasovacie lístky, ktoré nie sú na predpísanom tlačive.
§ 245 Zápisnica okrskovej volebnej komisie
(1) Okrsková volebná komisia v zápisnici o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku uvádza
a) čas začiatku a skončenia hlasovania, prípadne jeho prerušenia,
b) počet voličov zapísaných v zozname voličov GP,
c) počet voličov, ktorí sa zúčastnili na hlasovaní,
d) počet odovzdaných obálok,
e) počet odovzdaných hlasovacích lístkov,
f) počet odovzdaných platných hlasovacích lístkov,
g) počet hlasov „áno“ a počet hlasov „nie“.
(2) Okrsková volebná komisia bezodkladne doručí jeden rovnopis zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku štátnej komisii. Okrsková volebná komisia ukončí svoju činnosť na pokyn štátnej komisie. Dokumenty z referenda o odvolaní GP odovzdáva na krajskú prokuratúru.
§ 246 Overovanie zápisníc štátnou komisiou
Štátna komisia zisťuje výsledky hlasovania na podklade zápisníc okrskových volebných komisií o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku. Ak vzniknú pochybnosti o údajoch uvedených v zápisnici, právo vyžiadať si od okrskovej volebnej komisie vysvetlivky a iné informácie; zjavné chyby opravuje po dohode s okrskovou volebnou komisiou sama, inak požiada okrskovú volebnú komisiu, aby zistené nedostatky odstránila. Pri tejto činnosti môžu byť prítomní členovia a zapisovatelia volebných komisií, členovia ich odborných sumarizačných útvarov, pozorovatelia vyslaní medzinárodnými organizáciami, ako aj iné osoby, s prítomnosťou ktorých vyslovila súhlas Štátna volebná komisia.
§ 247 Zápisnica štátnej komisie
(1) Štátna komisia v zápisnici o výsledku referenda o odvolaní GP uvádza
a) počet okrskových volebných komisií, ktoré zaslali zápisnice,
b) počet volebných okrskov,
c) počet voličov zapísaných v zoznamoch voličov GP,
d) počet voličov, ktorí sa zúčastnili na hlasovaní,
e) počet odovzdaných obálok,
f) počet odovzdaných hlasovacích lístkov,
g) počet odovzdaných platných hlasovacích lístkov,
h) počet hlasov „áno“ a počet hlasov „nie“.
(2) Štátna komisia odovzdáva zápisnicu Národnej rade Slovenskej republiky.
§ 248 Vyhlásenie výsledku referenda o odvolaní GP
Vyhlásenie výsledkov referenda o odvolaní GP musí obsahovať
a) deň konania referenda o odvolaní GP,
b) počet voličov zapísaných v zoznamoch voličoch GP,
c) počet voličov, ktorí sa zúčastnili na hlasovaní,
d) počet voličov, ktorí na otázku odpovedali „áno“,
e) počet voličov, ktorí na otázku odpovedali „nie“,
f) konštatovanie, že generálny prokurátor bol odvolaný, alebo že generálny prokurátor nebol odvolaný.“.
Doterajšia deviata časť sa označuje ako jedenásta časť a doterajšie § 216 222 sa označujú ako § 249 až 256.
Čl. III
Zákon č. 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov v znení zákona č.
293/1995 Z. z.
, zákona č.
398/1998 Z. z.
, zákona č.
97/1999 Z. z.
, zákona č.
226/2000 Z. z.
, zákona č.
124/2002 Z. z.
, zákona č.
514/2003 Z. z.
, zákona č.
551/2003 Z. z.
, zákona č.
324/2004 Z. z.
, zákona č.
586/2004 Z. z.
, zákona č.
546/2005 Z. z.
, zákona č.
94/2006 Z. z.
, zákona č.
122/2006 Z. z.
, zákona č.
71/2008 Z. z.
, zákona č.
520/2008 Z. z.
, zákona č.
400/2009 Z. z.
, zákona č.
102/2010 Z. z.
, zákona č.
33/2011 Z. z.
, zákona č.
79/2012 Z. z.
, zákona č.
114/2013 Z. z.
, zákona č.
159/2013 Z. z.
, zákona č.
402/2013 Z. z.
, zákona č.
195/2014 Z. z.
, zákona č.
353/2014 Z. z.
, zákona č.
402/2015 Z. z.
, zákona č.
125/2016 Z. z.
, zákona č.
55/2017 Z. z.
a zákona č.
72/2017 Z. z.
sa mení a dopĺňa takto:
1.Za § 63d sa vkladajú § 63e až § 63h, ktoré znejú:
㤠63e
(1) Sťažnosť na neústavnosť alebo nezákonnosť voľby generálneho prokurátora Slovenskej republiky môžu podať navrhovatelia uvedení v
§ 18 ods. 1 písm. a)
,
c)
a
e)
a kandidát na funkciu generálneho prokurátora Slovenskej republiky, ktorý vo voľbe neuspel.
(2) Účastníkmi konania navrhovateľ a kandidát, ktorý bol zvolený za generálneho prokurátora Slovenskej republiky v napadnutej voľbe.
§ 63f
(1) Návrh na začatie konania okrem všeobecných náležitostí uvedených v
§ 20
musí ďalej obsahovať:
a) vyjadrenie navrhovateľa o tom, či napáda voľbu generálneho prokurátora Slovenskej republiky na celom území Slovenskej republiky, alebo len v určitom volebnom okrsku,
b) vyjadrenie navrhovateľa o tom, či napáda voľbu generálneho prokurátora Slovenskej republiky pre neústavnosť alebo pre nezákonnosť, alebo z oboch týchto dôvodov s uvedením právnych predpisov, ktoré boli porušené,
c) dôvody, pre ktoré voľbu generálneho prokurátora Slovenskej republiky napáda, s označením dôkazov,
d) údaje a dôkazy o tom, že je oprávneným navrhovateľom podľa
§ 63e
; to neplatí, ak ide o navrhovateľov uvedených v
§ 18 ods. 1 písm. a)
,
c)
a
e)
,
e) návrh na rozhodnutie vo veci podľa
§ 63e
.
(2) Návrh podľa odseku 1 sa musí podať do desiatich dní po oznámení výsledku voľby generálneho prokurátora Slovenskej republiky.
§ 63g
Účelom tohto konania je preskúmať ústavnosť a zákonnosť napadnutej voľby generálneho prokurátora Slovenskej republiky. Na to si Ústavný súd vyžiada potrebné volebné dokumenta vypočuje dotknuté osoby.
§ 63h
(1) Ústavný súd môže
a) vyhlásiť voľbu generálneho prokurátora Slovenskej republiky za neplatnú a nariadiť opakovanie voľby podľa osobitného predpisu,
b) sťažnosť zamietnuť.
(2) Ústavný súd rozhoduje nálezom.
(3) V prípade podľa odseku 1 písm. a) Ústavný súd nález neodkladne doručí aj s odôvodnením predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky a Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky.
(4) Nález o zamietnutí sťažnosti podľa odseku 1 písm. b) Ústavný súd oznámi navrhovateľovi.“.
2.Názov Desiateho oddielu znie: „Konanie o sťažnostiach proti výsledku referenda, o sťažnostiach proti výsledku ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky a o sťažnostiach proti výsledku referenda o odvolaní generálneho prokurátora Slovenskej republiky“.
3.Za § 70b sa vkladajú § 70c až § 70d, ktoré znejú:
„§70c
(1) V konaní o sťažnosti proti výsledku referenda o odvolaní generálneho prokurátora Slovenskej republiky Ústavný súd použije ustanovenia
§ 66 ods. 1
a
§ 67
69
.
(2) Navrhovateľom môže byť
a) najmenej pätnásť poslancov Národnej rady Slovenskej republiky,
b) vláda Slovenskej republiky.
(3) Sťažnosť musí byť podaná Ústavnému súdu do desiatich dní od zverejnenia výsledku referenda o odvolaní generálneho prokurátora Slovenskej republiky.
§ 70d
(1) O sťažnosti proti výsledku referenda o odvolaní generálneho prokurátora Slovenskej republiky rozhodne Ústavný súd do desiatich dní.
(2) Nález Ústavného súdu sa neodkladne oznámi generálnemu prokurátorovi Slovenskej republiky, navrhovateľovi, predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky a vyhlási sa bez odôvodnenia v Zbierke zákonov.“.
Čl. IV
Tento zákon nadobúda účinnosť pätnástym dňom po jeho vyhlásení v Zbierke zákonov.