v kvalifikovaných skutkových podstatách, pri ktorých môže súd rozhodnúť o postupe podľa § 47 ods. 2 (zásada trikrát a dosť), sa nemení.
V ustanoveniach § 58 ods. 2 a ods. 3 týkajúcich sa ukladania trestu prepadnutia majetku sa vykonáva legislatívno-technická úprava v súvislosti s navrhovanými trestnými činmi podľa § 172 a § 173 (bod 10). Návrh je súladný s platným znením čo do miery závažnosti spáchaného trestného činu.
Navrhuje sa nové znenie § 135; kvalifikačné pojmy týkajúce sa prechovávania omamných látok, psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov pre vlastnú potrebu sa v zmysle novej koncepcie ako aj členeniu navrhovaných drogových trestných činov podľa § 171 až 173 stávajú obsolentné. Podľa doterajšej právnej úpravy spravidla nebolo možné v praxi preukázať, že páchateľ trestného činu podľa § 171 prechováva omamné alebo psychotropné látky v množstve zodpovedajúcom maximálne desiatim jednorazovým dávkam pre inú osobu než pre seba, nakoľko priznaním tejto skutočnosti by sa páchateľ vystavil podstatne prísnejšiemu postihu podľa platného § 172 ods. 1 písm. d).
V zmysle predkladanej právnej úpravy sa v odseku 1 vymedzuje pojem obchodovania s omamnými a psychotropnými látkami, drogovými prekurzormi a predmetmi určenými na ich výrobu, ktorý sa vyskytuje v navrhovaných ustanoveniach § 172 a 173. Za obchodovanie s uvedenými omamnými a psychotropnými látkami, prekurzormi a predmetmi sa vo všeobecnosti považuje dovoz, vývoz, prevoz, preprava, prechovávanie pre iného, ponuka, predaj, kúpa, výmena, alebo iné zadováženie omamnej látky, psychotropnej látky, rastlín alebo húb obsahujúcich omamné látky alebo psychotropné látky, drogového prekurzora alebo predmetu určeného na výrobu omamnej látky, psychotropnej látky alebo drogového prekurzora, sprostredkovanie alebo financovanie týchto činností.
Pojem obchodovania s uvedenými látkami a predmetmi sa v zmysle navrhovaného odseku 2 nevzťahuje na tie konania, ak sa omamné alebo psychotropné látky alebo rastliny a huby obsahujúce tieto látky dovážajú, vyvážajú, prevážajú, prepravujú, kupujú, alebo inak zadovažujú najviac v malom množstve (teda v nepatrnom množstve alebo malom množstve), pokiaľ nie je preukázané, že aj takéto množstvo omamnej alebo psychotropnej látky alebo rastlín a húb má byť použité na ďalšiu distribúciu medzi užívateľov týchto látok. Zmyslom tohto návrhu je vylúčiť vyššie uvedené konania zo striktnej aplikácie platného § 172 vo vzťahu k užívateľom omamných a psychotropných látok. Súčasná právna úprava totiž neadekvátne postihuje aj tie prípady, keď si užívateľ tieto látky pre seba kupuje alebo inak zadovažuje, prípadne ich transportuje z jedného miesta na iné, hoci účel týchto činností smeruje výlučne k držbe limitovaného množstva týchto látok alebo rastlín a húb pre jeho vlastné neskoršie užitie. Na druhej strane je v prípadoch trestných činov podľa platného § 171 evidentné, že každej držbe hoci aj minimálneho množstva týchto látok vždy musela predchádzať nejaká forma ich zaobstarania uvedená v príslušných ustanoveniach Trestného zákona, no táto skutočnosť sa pri kvalifikáciu skutku nezohľadňuje.
Limity množstva omamných a psychotropných látok, ktorých kúpa, zadováženie alebo transport sú vylúčené z kvalifikačného pojmu obchodovania vyplývajú z poznatkov doterajšej praxe, v zmysle ktorých si užívatelia drog často zadovažujú väčšie množstvá týchto látok na