DÔVODOVÁ SPRÁVA
A.Všeobecná časť
Zákon č. 525/2010 Z.z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky upravuje účel, rozsah, spôsob a podmienky poskytovania dotácií v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Uvedený návrh zákona reaguje predovšetkým na požiadavky aplikačnej praxe pri vyhodnocovaní žiadostí o poskytnutie dotácie podľa § 2 ods. 1 písm. a) zákona.
Žiadosti o poskytnutie dotácie podľa § 2 ods. 1 písm. a) vyhodnocuje Vedecká rada ministerstva, ktorá ako odborný poradný orgán ministra zdravotníctva plní v rámci svojej činnosti aj iné úlohy vedecko-výskumného zamerania rezortu zdravotníctva. Vzhľadom na odbornosť zamerania činností Vedeckej rady, musia jej členovia spĺňať kvalifikačné predpoklady na vykonávanie vedecko-výskumných úloh v oblasti zdravotníctva. Z tohto dôvodu členovia Vedeckej rady vymenovaní z pracovísk zaoberajúcich sa vedeckými úlohami výskumu a vývoja v oblasti biomedicíny ako napr. univerzity, vysoké školy, Slovenská akadémia vied, vedecké parky, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a pod.
V rámci doterajšej právnej úpravy nie je tak možné hodnotiť mnohé žiadosti a kvalitné projekty, pri ktorých je člen Vedeckej rady vo vzťahu k žiadateľovi (napr. ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu žiadateľa alebo spoločník právnickej osoby, ktorá je žiadateľom, zamestnanec žiadateľa a pod.) Vo veľkej väčšine prípadov pritom žiadateľmi kvalitné vedecké a vzdelávacie inštitúcie, ako boli vyššie zmienené, ktoré doterajšia právna úprava takýmto spôsobom diskvalifikuje.
Cieľom predkladanej novely je preto upraviť možnosť hodnotenia žiadostí, ktorých žiadatelia vo vzťahu k členovi Vedeckej rady, tak aby sa zachovala nestrannosť a objektivita pri hodnotení žiadostí, aby sa zamedzil konflikt záujmov členov Vedeckej rady vo vzťahu k žiadateľovi a súčasne vytvoriť priestor pre kvalitné vedecké projekty v záujme podpory výskumu a vývoja v oblasti zdravotníctva.
Návrhom zákona nevznikajú žiadne vplyvy na rozpočet verejnej správy. Návrh zákona nebude mať vplyv na podnikateľské prostredie, sociálne vplyvy, vplyv na životné prostredie, na informatizáciu spoločnosti a ani na služby verejnej správy pre občana.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, s ostatnými všeobecne právnymi predpismi, ako aj s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná a s právom Európskej únie.