Návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do operácie EUNAVFOR MED Sophia
1. Politické aspekty a medzinárodné súvislosti návrhu
Rada Európskej únie svojím rozhodnutím č. 2015/778 z 18. mája 2015 rozhodla o vedení vojenskej operácie v južnej časti centrálneho Stredomoria s názvom EUNAVFOR MED (ďalej len „operácia“). Poslaním tejto operácie je, v súlade s medzinárodným právom vrátane Dohovoru Organizácie Spojených národov o morskom práve, viesť vojenskú operáciu krízového riadenia, ktorá prispeje k rozloženiu obchodného modelu sietí prevádzania ľudí a obchodovania s ľuďmi v južnej časti centrálneho Stredomoria prostredníctvom systematického úsilia o identifikáciu, zaistenie a likvidáciu plavidiel a aktív, ktoré prevádzači alebo obchodníci s ľuďmi využívajú alebo v prípade podozrenia môžu využívať. Rozhodnutím Rady Európskej únie č. 2015/972 z 22. júna 2015 sa schválil operačný plán a pravidlá nasadenia pre túto vojenskú operáciu.
O rozšírení úloh operácie, predlžení platnosti jej mandátu do 27. júla 2017 a zmeny jej názvu na operáciu EUNAVFOR MED Sophia rozhodla Rada Európskej únie svojím rozhodnutím č. 2016/993 z 20. júna 2016. Úlohy operácie sa tak rozšírili o poskytovanie výcviku líbyjskej pobrežnej stráži a námorníctvu. Operácia okrem toho prispieva k predchádzaniu obchodovania so zbraňami v dohodnutom operačnom priestore, a to v súlade s príslušnými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN. Napriek skutočnosti, že operácia disponuje mandátom len do 27. júla 2017, na základe prebiehajúcich diskusií v rámci Európskej únie je možné predpokladať, že mandát operácie bude opätovne predĺžený. V prípade operácií pod velením medzinárodných organizácií sa uplatňuje forma predlžovania času ich trvania tak, aby tieto rozhodnutia zohľadňovali najmä pokračujúcu opodstatnenosť plnenia operačných úloh aj v ďalšom období. Zahájenie procesu predĺženia mandátu predmetnej operácie, vrátane posúdenia prípadnej revízie jej operačného plánu, sa očakáva v mesiaci apríl 2017.
Operácia štyri fázy, pričom cieľom fázy č. 1 je nasadenie, monitorovanie, zber a zdieľanie informácií, cieľom fázy č. 2 je zadržanie plavidiel prevádzačov v teritoriálnych vodách, cieľom fázy č. 3 ničenie plavidiel zneužívaných na operačnú činnosť a fáza č. 4 predstavuje stiahnutie síl z operácie. Súčasťou úloh operácie aj vyhľadávacie a záchranné aktivity a poskytnutie ochrany pre aktivity FRONTEX-u. Každý prechod do nasledujúcej fázy operácie je podmienený politickým súhlasom Rady Európskej únie. Politický a bezpečnostný výbor prijal rozhodnutie č. 2015/1772 z 28. septembra 2015 o prechode operácie do fázy č. 2 s účinnosťou od 7. októbra 2015 s výkonom úloh výhradne na šírom mori.
2. Vojensko-odborné aspekty návrhu
Na uvedenej operácii v súčasnosti participuje 24 štátov Európskej únie. Slovenská republika neprispieva do operácie personálom ani kapacitami, avšak podieľa sa na jej realizácii formou poskytovania príspevkov do spoločných nákladov operácie v rámci
mechanizmu ATHENA.
V súvislosti so zámerom zapojenia sa Slovenskej republiky do uvedenej operácie a v nadväznosti na rokovania predstaviteľov Ministerstva obrany Slovenskej republiky a Ministerstva obrany Nemeckej spolkovej republiky, sa týmto materiálom navrhuje:
vyslanie do 10 príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v spôsobilosti Vojenskej polície Ministerstva obrany Slovenskej republiky
na plnenie úloh zásahového tímu na lodi pôsobiacej v operácii pod vlajkou Nemeckej spolkovej republiky po dobu dvoch šesťmesačných rotácií.
3. Právne aspekty návrhu
Operácia sa realizuje na základe rozhodnutia Rady Európskej únie č. 2015/778 z 18. mája 2015 o vedení vojenskej operácie v južnej časti centrálneho Stredomoria v znení neskorších rozhodnutí.
Materiál sa predkladá v súlade s čl. 86 písm. k) Ústavy Slovenskej republiky, na základe ktorého podlieha súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky každé vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky na plnenie úloh mimo územia Slovenskej republiky, ak toto vyslanie nepatrí podľa Ústavy Slovenskej republiky do vymedzenej právomoci vlády Slovenskej republiky.
Konkrétne náležitosti súvisiace s plnením úloh príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v operácii mimo územia Slovenskej republiky budú upravené osobitným medzinárodným zmluvným dokumentom/dokumentmi.