PREDKLADACIA SPRÁVA
Predseda vlády Slovenskej republiky predkladá návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky so Zmluvou medzi Slovenskou republikou, Českou republikou a Rakúskou republikou o trojštátnom hraničnom bode DyjeMorava (ďalej len „zmluva“).
Zmluva bola medzi zmluvnými stranami uzatvorená na účel ustanovenia nepohyblivého charakteru trojštátneho hraničného bodu DyjeMorava a to z dôvodu:
naplnenia podstaty ustanovenia článku 2 odseku 1 Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou, ktorou sa mení a dopĺňa Zmluva medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o spoločnej štátnej hranici zo 4. januára 1996 (13. máj 2010). Uvedenou zmluvou bol ustanovený nepohyblivý charakter štátnej hranice na všetkých hraničných vodných tokoch s Českou republikou s výnimkou krátkeho úseku pri sútoku riek Morava a Dyje, ktorý naďalej pohyblivý charakter z dôvodu styku štátnej hranice s pohyblivou slovensko-rakúskou štátnou hranicou v rieke Morava a pohyblivou česko-rakúskou štátnou hranicou v rieke Dyje. Uzatvorením predloženej zmluvy táto výnimka zaniká a slovensko-česká štátna hranica nadobudne nepohyblivý charakter na všetkých hraničných vodných tokoch bez výnimky;
vytvorenia podmienok na prípravu bilaterálnych dohôd o zmene doterajšieho pohyblivého charakteru na slovensko-rakúskej a česko-rakúskej štátnej hranici na nepohyblivý. Nepohyblivosť štátnej hranice na hraničných vodách všeobecne znamená, že štátna hranica sa neprispôsobuje prirodzeným zmenám polohy koryta rieky, čo význam predovšetkým z hospodárskeho a technického hľadiska, pričom:
-sa výrazne obmedzí rozsah zameriavacích prác na hraničných vodách doteraz realizovaných v pravidelných cykloch na účel určenia aktuálneho priebehu pohyblivej štátnej hranice,
-sa výrazne obmedzí zaznamenávanie zmien v operátoch katastra nehnuteľností v dotknutých štátoch, vyplývajúcich z pravidelných zameriavacích prác na hraničných vodách,
-sa stabilizuje výmera prihraničných katastrálnych území, čo v konečnej miere postupnou aplikáciou na ďalších štátnych hraniciach stabilizuje výmeru štátneho územia Slovenskej republiky a
-si medzištátne vodohospodárske orgány samé určia, či a v akej miere je potrebné upravovať koryto rieky do pôvodného stavu a to bez iniciatívy zo strany orgánov spravujúcich štátnu hranicu.
Predkladaná zmluva zodpovedá záujmom zahraničnej politiky Slovenskej republiky. Je vypracovaná v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky a všeobecnými zásadami medzinárodného práva, ako aj záväzkami Slovenskej republiky vyplývajúcimi jej z iných medzinárodných dokumentov.
Zmluva je bilaterálnou medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy. Zmluva je tiež politickou medzinárodnou zmluvou podľa článku 7 odseku 4 Ústavy Slovenskej republiky, a teda sa vyžaduje súhlas Národnej rady Slovenskej republiky pred jej ratifikáciou prezidentom Slovenskej republiky.
Predkladaný materiál bol 1. júna 2015 predmetom rokovania Legislatívnej rady vlády Slovenskej republiky.
Vláda Slovenskej republiky svojím uznesením č. 292 z 3. júna 2015 súhlasila s uzatvorením zmluvy.
Zmluva bola podpísaná 29. septembra 2015 vo Viedni, Rakúska republika.