DÔVODOVÁ SPRÁVA
A.Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 414/2012 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov predkladá na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Anna Zemanová.
Systém pre obchodovanie s emisiami (EÚ ETS) sa považuje za základný kameň politiky Európskej únie v boji proti klimatickej zmene a nákladovo efektívny nástroj znižovania emisií skleníkových plynov. V decembri 2009 bol prijatý revidovaný systém obchodovania s emisiami s účinnosťou od 1. januára 2013. Po novom sa stanovil jednotný strop pre celú zníženie emisií o 21 % v porovnaní s úrovňou v roku 2005, ktorý nahrádza doterajších 27 vnútroštátnych stropov. Európska komisia očakáva, že dražiť sa bude asi polovica kvót, čo znamená asi miliarda povoleniek ročne. Prostriedky získané v týchto dražbách budú príjmom členských štátov, ktoré sami rozhodujú ako s nimi ďalej naložia. Vlády členských krajín pri schválení smernice 2009/29/ES súhlasili, že „najmenej 50 %“ príjmov z obchodovania s kvótami formou aukcie „by sa malo“ použiť na prispôsobenie sa zmene klímy a jej zmiernenie, napr. na ďalšie znižovania emisií, rozvoj energie z obnoviteľných zdrojov, zvýšenie energetickej efektívnosti či projekty boja s odlesňovaním, buď vnútroštátne alebo aj v iných rozvojových krajinách.
Cieľom návrhu zákona je dosiahnuť transparentnosť použitia výnosu z dražieb kvót. Zákon síce predpokladá dohodu ministerstva financií a ministerstva životného prostredia, obsah dohody je však ponechaný na citované dve ministerstvá. Navrhovanou novelou zákona sa do procesu prijímania dohody včlení ďalší subjekt kontroly tak, aby mohlo byť zabezpečené dodržanie percentuálnych rozpätí použitia výnosu z dražieb ustanovených v zákone. Ročne pritom ide o prostriedky v objeme cca 140 mil. eur.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, zákonmi a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Návrh zákona nebude mať negatívny vplyv na verejné financie, podnikateľské prostredie, nebude mať ani negatívny sociálny vplyv a vplyv na informatizáciu spoločnosti a bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie.
B.Osobitná časť
K čl. I
Výška použiteľného výnosu z dražieb kvót podľa platného zákona na účely príjmov Environmentálneho fondu sa určuje na základe dohody ministerstva životného prostredia a ministerstva financií. Doplnením tohto ustanovenia sa zavedie povinnosť ministerstva životného prostredia prerokovať výšku použiteľného výnosu z dražieb a spôsob jeho použitia vo Výbore Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
K čl. II
Ustanovuje sa nadobudnutie účinnosti predloženej novely zákona po zohľadnení dĺžky legislatívneho procesu na 1. mája 2017.