Dôvodová správa
I.Všeobecná časť
Skupina poslancov za stranu Kotleba Ľudová strana Naše Slovensko predkladá do Národnej rady Slovenskej republiky návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov (v znení zákona č. 91/2016 Z. z.)
Tento návrh zákona možno pokladať za jeden zo série potrebných krokov k zabezpečeniu, zlepšeniu a udržaniu kvality životného prostredia pre súčasné a budúce generácie. Zároveň prispieva k ochrane zdravia občanov.
Používanie jednorazových plastových tašiek, vreciek, tanierov, pohárov a príborov je škodlivé nielen pre životné prostredie, ale aj pre obyvateľov. Podľa Informačného portálu Ministerstva životného prostredia SR (www.enviroportal.sk) spotrebuje priemerný Slovák ročne až 466 jednorazových igelitových tašiek. Spolu s Portugalskom a Poľskom patríme v rámci EU k najvačším spotrebiteľom jednorazových igelitových tašiek. Pre porovnanie v Dánsku a Fínsku je spotreba jednorazových plastových tašiek najnižšia priemerne 4 plastové tašky ročne na obyvateľa. Do veľkej miery sú tieto alarmujúce čísla sposobené tým, že spotrebiteľ prichádza pri nákupe do kontaktu s predmetnými výrobkami tak jednoducho a často, že sa nad ich pravidelným používaním ani nezamýšľa. V bežných maloobchodných prevádzkach si ľudia do plastových vreciek balia ovocie, zeleninu, pečivo a z obchodov si nákup vynesú v plastových taškách. V stánkoch rýchleho občerstvenia a na roznych jarmokoch konzumujú horúce jedlo z plastových riadov, čím sa do ľudského organizmu dostávajú toxické látky z plastov. Plastový odpad končí na chodníkoch, lúkach, v lesoch a v riekach, kde neraz zabraňuje plynulému odtoku vody. Množstvo ľudí plasty neseparuje a končia v zmiešanom odpade. Igelitové tašky a vrecká predstavujú obrovskú ekologickú záťaž. V prírode sa rozkladajú až 500 rokov, počas ktorých dochádza k uvoľňovaniu mikroskopických plastových častíc do ekosystému. Priemerný spotrebiteľ pritom podľa www.enviroportal.sk používa jednu plastovú tašku v priemere len 20 minút.
V rámci zabezpečenia trvalo udržateľného rozvoja je potrebné legislatívne obmedziť používanie plastových výrobkov. Neekologické jednorazové plastové tašky a sáčky môžu byť plnohodnotne nahradené jednorazovými papierovými taškami a sáčkami. Táto ekologickejšia náhrada má okrem iného aj zaujímavé reprezentačné využitie. Jednorazové papierové tašky a sáčky je možné potlačiť motívom predajcu a tým získať pútavý reklamný priestor pre propagáciu danej značky. Taktiež jednorazové plastové riady sa dajú nahradiť jednorazovými papierovými riadmi.
Prijatie tohto zákona by malo jednoznačne pozitívny vplyv na životné prostredie.
II.Osobitná časť
Čl. I
Konečným spotrebiteľom sa zakazuje predávať alebo bezplatne poskytovať jednorazové plastové tašky do hrúbky 0,05 mm, vrecká do hrúbky 0,05 mm, jednorazové plastové poháre, taniere a príbory okrem tých, ktoré sú biologicky rozložiteľné.
Čl. II
Navrhuje sa, aby návrh zákona nadobudol účinnosť 1. januára 2018.