PREDKLADACIA SPRÁVA
Na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky sa v súlade s bodom C.1. uznesenia vlády Slovenskej republiky číslo 256 zo dňa 30. júna 2016 predkladá Návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Dohodou o posilnenom partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Kazašskou republikou na strane druhej (ďalej len „dohoda“).
Dohoda ako celok predstavuje ďalší krok na ceste k intenzívnejšej politickej a užšej (predovšetkým hospodárskej) spolupráci medzi a Kazachstanom, ktorá v zmysle vlastných ustanovení dohody prispieť k medzinárodnému a regionálnemu mieru, stabilite a k hospodárskemu rozvoju.
Vzájomná spolupráca založená dohodou v sebe zahŕňa rôznorodé oblasti spoločenských vzťahov, ako napr. spolupráca v oblasti obchodu a investícií, spravodlivosti, slobody a bezpečnosti, rámcovo sa dotýka otázok migrácie, organizovanej trestnej činnosti a korupcie, priemyselnej politiky, dopravy, energetiky, vzdelávania a kultúry, životného prostredia, zmeny klímy či poľnohospodárstva.
Za Slovenskú republiku (ďalej len „SR“) bola dohoda s výhradou ratifikácie podpísaná ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí, p. Miroslavom Lajčákom, na okraj Rady pre zahraničné veci dňa 16. novembra 2015. Slávnostný podpis dohody v mene sa uskutočnil dňa 21. decembra 2015 v Astane.
Z hľadiska slovenského zmluvného práva je predkladaná dohoda tzv. zmiešanou úniovou zmluvou (t.j. zmluvou, ktorá pokrýva oblasť spoločných právomocí a členských štátov a ktorej zmluvnými stranami a jej členské štáty na jednej strane a tretia krajina, v tomto prípade Kazachstan, na strane druhej).
Dohoda je v súlade so zahraničnopolitickými záujmami SR, ako aj v súlade s medzinárodnoprávnymi záväzkami SR. Z hľadiska vnútroštátnych predpisov SR ide o medzinárodnú zmluvu prezidentskej povahy. Z kategórií vymedzených v čl. 7 ods. 4 Ústavy SR ide o medzinárodnú politickú zmluvu a o medzinárodnú zmluvu, ktorá priamo zakladá práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb, z tohto dôvodu je potrebné, aby s dohodou vyslovila súhlas Národná rada SR. Súčasne je potrebné, aby Národná rada SR rozhodla podľa čl. 86 písm. d) Ústavy SR o tom, že dohoda prednosť pred zákonmi podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy SR. Z kategórií vymedzených v čl. 7 ods. 5 Ústavy SR ide o medzinárodnú zmluvu, na ktorej vykonanie nie je potrebný zákon a o medzinárodnú zmluvu, ktorá priamo zakladá práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb. Vnútroštátny schvaľovací proces bude ukončený ratifikáciou prezidentom SR.
V zmysle vlastného čl. 281 nadobudne dohoda platnosť prvý deň druhého mesiaca nasledujúceho po ukončení vnútroštátnych schvaľovacích procedúr všetkých zmluvných strán.
Dohoda nebude mať vplyv na rozpočet verejnej správy, životné prostredie, podnikateľské prostredie, na informatizáciu spoločnosti a nebude mať ani sociálny vplyv, rovnako tak ani vplyv na služby verejnej správy pre občana.
Autentické jazykové mutácie dohody boli publikované v Úradnom vestníku dňa 4. februára 2016, v časti L 29, s. 3 – 150.
(Pozn.: Vzhľadom na rozsah vlastného textu dohody je tento predkladaný v elektronickej podobe na priloženom CD, rovnako tak aj jej anglická verzia.)