Dôvodová správa
A. Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov predkladá na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky skupina poslancov.
Cieľom predkladanej novely zákona je posilniť účasť obyvateľov na správe veci verejných, a to konkrétne na komunálnej úrovni.
Kým v prípade zasadnutí obecného zastupiteľstva je v zákone explicitne uvedené, že tento orgán územnej samosprávy rokuje zásadne verejne (§ 12 ods. 9 cit. zák.), spôsob rokovania poradných orgánov (komisie, obecná rada) nie je legislatívne vôbec upravený. V praxi si pravidlá účasti verejnosti v rámci rokovaní poradných orgánov upravujú samosprávy samy. Veľmi často však takéto interné akty určujú, že tieto orgány rokujú neverejne, čo je vážnou bariérou pri efektívnom a včasnom získavaní informácií o dôležitých samosprávnych rozhodnutiach.
Verejné zasadnutia samosprávnych orgánov sa pritom medzi časom stali súčasťou rokovacích poriadkov viacerých slovenských samospráv (napr. mesta Banská Bystrica), kde sa ukazuje, že verejnosť nijako nenarušuje priebeh rokovaní, naopak, nezriedka svojimi podnetmi skvalitňuje jednotlivé materiály.
Verejné zasadnutie poradných orgánov je dlhodobým štandardom aj v rámci samotnej NR SR, kde platí, že schôdze výborov sú zásadne verejné (§ 50 ods. 1 zákona č. 350/1996 Z.z. o rokovacom poriadku NR SR).
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, zákonmi a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná a s právom Európskej únie.
Návrh zákona nebude mať negatívny vplyv na verejné financie. Návrh zákona nebude mať vplyv na podnikateľské prostredie, životné prostredie, ani vplyv na informatizáciu spoločnosti. Návrh zákona bude mať pozitívny sociálny vplyv.
B. Osobitná časťK bodu 1
Zákon ustanovuje povinnosť obcí a miest zabezpečiť prístup verejnosti na zasadnutia obecnej rady. Zákon ustanovuje podmienky, za ktorých je možné rokovanie určiť ako neverejné.
K bodu 2
Zákon ustanovuje povinnosť obcí a miest zabezpečiť prístup verejnosti na zasadnutia komisie obecného zastupiteľstva. Zákon ustanovuje podmienky, za ktorých je možné rokovanie určiť ako neverejné.