D ô v o d o v á s p r á v a
A.Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 351/2015 Z. z. o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony predkladá na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Cieľom predloženého návrhu zákona je zjednodušiť povinnosti hosťujúcich zamestnávateľov a domácich zamestnávateľov pri cezhraničnom vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb.
V čl. II. sa ďalej ruší zodpovednosť dodávateľa služby na území Slovenskej republiky za vyplatenie mzdy hosťujúcemu zamestnancovi.
V čl. III. sa ruší spoluzodpovednosť za nelegálne zamestnávanie poskytovateľa služby.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, zákonmi a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Návrh zákona nebude mať vplyv na verejné financie, nebude mať sociálny vplyv ani vplyv na životné prostredie a informatizáciu spoločnosti. Návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie.
B. Osobitná časť
K čl. I
K bodom 1 a 2
Hosťujúci zamestnávateľ bude mať povinnosť oznámiť Národnému inšpektorátu práce údaje o vyslaní zamestnanca len v prípade, ak predpokladaný čas, na ktorý bol zamestnanec vyslaný, presiahne tridsať dní v období posledných 12 mesiacov od začiatku vyslania. Podľa súčasnej právnej úpravy musí hosťujúci zamestnávateľ oznamovať údaje o vyslaní zamestnanca bez ohľadu na dĺžku doby vyslania a účel vyslania, to znamená aj pri vyslaní na jeden – dva dni, či dokonca napríklad len na časť dňa.
K čl. II
K bodu 1
Ruší sa zodpovednosť dodávateľa služby na území Slovenskej republiky za vyplatenie mzdy hosťujúcemu zamestnancovi.
K bodu 2
Domáci zamestnávateľ nebude mať povinnosť písomne informovať pred vyslaním domáceho zamestnanca o pracovných podmienkach a podmienkach zamestnávania v štáte, na ktorého územie je domáci zamestnanec vyslaný. Navrhuje sa rovnaká právna úprava aká platila pred 18.6.2016.
K bodu 3
Domáci zamestnávateľ musí uzatvoriť písomnú dohodu s domácim zamestnancom len vtedy, ak vyslanie domáceho zamestnanca potrvá viac ako 30 dní. Podľa súčasnej právnej úpravy sa musí písomná dohoda uzatvoriť napríklad aj v prípade, ak vyslanie trvá jediný deň.
K čl. III
Navrhuje sa zrušenie spoluzodpovednosti za nelegálne zamestnávanie poskytovateľa služby, respektíve dodávateľa prác. Znamená to návrh na návrat k rovnakej právnej úprave aká platila pred 18.6.2016.
K čl. IV
Účinnosť predkladanej novely sa navrhuje od 18. júna 2016.