DÔVODOVÁ SPRÁVAA.Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 48/2013 Z. z. o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov v znení zákona č. 387/2015 Z. z. predkladajú na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Miroslav Ivan a Jana Kiššová.
Cieľmi predloženej novely zákona o diaľničnej známke sú:
1.Zníženie neprimerane vysokej pokuty za použitie diaľnice bez zakúpenej diaľničnej známky.
2.Skrátenie doby na uloženie pokuty z dvoch rokov na jeden mesiac.
3.Možnosť zakúpiť diaľničnú známku na ľubovoľný počet dní, najviac na 365 dní.
4.Možnosť dodatočného zakúpenia diaľničnej známky do polnoci nasledujúceho dňa.
5.Nahradenie kumulatívnych pokút v dobe nábehu a nefunkčnosti kontrolného systému od 1.2.2016 do 31.7.2016 jednou pokutou za jazdu bez zakúpenej diaľničnej známky.
6.Zrušenie povinnosti zakúpenia diaľničnej známky za prívesný vozík.
Predloženým návrhom sa sleduje predovšetkým účinnejšie dosiahnutie tzv. výchovného charakteru sankcie. Sankcia za neuhradenie diaľničnej známky je v súčasnosti neprimerane vysoká a doba do kedy je vymáhateľná, môže byť za objektívnych podmienok až trojročná. V súčasnosti môže byť sankcia za priestupok neuhradenia diaľničnej známky 300 eur, čo je 6 násobok hodnoty ročnej diaľničnej známky. V žiadnej z okolitých krajín nie je pokuta taká vysoká a máme za to, že cieľom zákona má byť záujem vyberať poplatky za využívanie diaľnic a nie neúmerne vysoké pokuty. Zároveň hodnotíme právo správneho orgánu ukladať pokutu do troch rokov ako nesystémové a nemotivujúce. Vodič, ktorý dostane pokutu po troch rokoch nezmení svoje správanie, naopak vyvolá to u neho iba hnev.
Podľa v súčasnosti platného zákona je možné si zakúpiť diaľničnú známku len v troch variantoch. Na 10 dní, 30 dní a kalendárny rok. Vzhľadom k tomu, že sú v elektronickej podobe, považujeme za nevyužitie potenciálu, ktorý nám nový systém umožňuje. Motoristi určite privítajú variabilnejší systém kúpy diaľničnej známky. Zároveň, náš návrh odstraňuje nedostatok celoročnej známky, ktorej v súčasnosti končí platnosť vždy k 31. januáru nasledujúceho roka. A tak sú majitelia nových automobilov, ktoré kúpia v priebehu kalendárneho roka, ukrátení o jej využitie po dobu 12 celých mesiacov.
Nezakúpenie diaľničnej známky a využívanie diaľnice bez nej, môže mať veľa príčin. Môže to byť ľahostajnosť, nepozornosť ale môže to byť aj núdzový stav, kedy vodič za účelom záchrany života alebo iných dôvodov je nútený diaľnicu využiť. Hoci za normálnych okolností diaľnicu nevyužíva. Stav, aký platí v súčasnosti je nevyhovujúci. Naším návrhom chceme držiteľa vozidla motivovať poplatok za diaľnicu zaplatiť a nie vyrábať z neho porušovateľa dopravných predpisov. Preto v tomto zákone navrhujeme možnosť kúpiť si diaľničnú známku dodatočne po použití diaľnice a to do konca nasledujúceho dňa.
Systém spoplatnenia diaľnic formou elektronickej známky bol spustený do ostrej prevádzky od 1.2.2016. Napriek tomu, že od spustenia systému uplynulo niekoľko mesiacov, NDS ako organizácia, ktorá kontrolný systém prevádzkuje, nebola schopná poskytnúť relevantné údaje správnym orgánom, ktoré mali zasielať pokuty tým, čo diaľničnú využívali