Predkladacia správa
Slovenská republika opakovane deklaruje potrebu riešiť bezpečnostné výzvy vyplývajúce z aktuálnej geopolitickej situácie priamo v mieste ich vzniku. Po teroristických útokoch v Paríži 13. novembra 2015 opäť potvrdila toto odhodlanie a zároveň vyslovila okrem sústrasti obetiam útokov aj pripravenosť podporiť Francúzsku republiku pri riešení aktuálnej zložitej bezpečnostnej situácie. Na rokovaní ministrov obrany členských štátov (17. novembra 2015) oznámilo Francúzsko aktiváciu článku 42.7 Zmluvy o Európskej únii, ktorý je zameraný na podporu spojencov v prípade ich napadnutia. Súbežne oslovilo Slovenskú republiku so žiadosťou o podporu prostredníctvom zapojenia sa ozbrojených síl Slovenskej republiky do operácií EÚ a OSN v citlivých regiónoch sveta.
Bezpečnostná situácia v Malijskej republike (ďalej len „Mali“) zostáva napriek podpisu mierovej dohody z polovice roku 2015 krehká, čo potvrdzuje teroristický útok na hotel v hlavnom meste Bamako (20. novembra 2015), z ktorého podozrievaní radikálni islamisti. Tento medializovaný útok je len jedným z mnohých útokov v krajine. Implementácia mierovej dohody a stabilizácia bezpečnostnej situácie v krajine si vyžaduje aj medzinárodnú podporu smerujúcu k posilňovaniu bezpečnostných síl Mali. European Union Training Mission Mali (EUTM MALI) pôsobí v krajine od roku 2013 na základe mandátu Bezpečnostnej rady OSN (rezolúcia BR OSN č. 2085/2012) a zameriava sa najmä na podporu štátnych orgánov Mali v nasledovných oblastiach: plná obnova ústavného a demokratického poriadku; plnohodnotný výkon suverenity na celom území krajiny; neutralizácia organizovaného zločinu a teroristických hrozieb. Platnosť mandátu bola rozšírená na obdobie do 30. júna 2016 na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2227 z 29. júna 2015.
Na predmetnej misii sa podieľajú príslušníci ozbrojených síl Francúzskej republiky, Španielskeho kráľovstva, Nemeckej spolkovej republiky, Belgického kráľovstva, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Českej republiky, Poľskej republiky, Talianskej republiky, Švédskeho kráľovstva, Fínskej republiky, Maďarska, Írska, Rakúskej spolkovej republiky, Bulharskej republiky, Helénskej republiky, Slovinskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky, Lotyšskej republiky, Luxemburského veľkovojvodstva, Rumunskej republiky, Portugalskej republiky a Holandského kráľovstva.
Návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do EUTM MALI sa predkladá na základe čl. 86 písm. k) Ústavy Slovenskej republiky na účel vyslovenia súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s vyslaním ozbrojených síl Slovenskej republiky mimo územia Slovenskej republiky.
Materiál nemá žiadny vplyv na podnikateľské prostredie a zamestnanosť ani vplyv na životné prostredie. Náklady súvisiace s vyslaním a pôsobením príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky zabezpečené v rozpočte kapitoly Ministerstva obrany Slovenskej republiky.
Predložený návrh schválila vláda Slovenskej republiky na rokovaní 188. schôdze dňa 27. novembra 2015.