Návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do výcvikovej misie EUTM MALI
1. Politické aspekty a medzinárodné súvislosti návrhu
Slovenská republika opakovane deklaruje potrebu riešiť bezpečnostné výzvy vyplývajúce z aktuálnej geopolitickej situácie priamo v mieste ich vzniku. Po teroristických útokoch v Paríži 13. novembra 2015 opäť potvrdila toto odhodlanie a zároveň vyslovila okrem sústrasti obetiam útokov aj pripravenosť podporiť Francúzsku republiku pri riešení aktuálnej zložitej bezpečnostnej situácie. Na rokovaní ministrov obrany členských štátov (17. novembra 2015) oznámilo Francúzsko aktiváciu článku 42.7 Zmluvy o Európskej únii, ktorý je zameraný na podporu spojencov v prípade ich napadnutia. Súbežne oslovilo Slovenskú republiku so žiadosťou o podporu prostredníctvom zapojenia sa ozbrojených síl Slovenskej republiky do operácií a OSN v citlivých regiónoch sveta.
Bezpečnostná rada OSN 12. októbra 2012 jednomyseľne prijala rezolúciu 2071 (2012) (ďalej len „rezolúcia“), ktorá vyzvala všetky členské štáty OSN, regionálne a medzinárodné organizácie, vrátane Africkej únie a EÚ, na poskytnutie pomoci prechodnej vláde Malijskej republiky (ďalej len „Mali“) a jej ozbrojeným silám formou výcviku a poskytnutie vybavenia. Podnetom bolo upozornenie viacerých štátov na zhoršovanie bezpečnostnej situácie v Mali. Na základe tejto rezolúcie pôsobí v Mali od roku 2013 European Union Training Mission Mali (ďalej len „EUTM MALI“) a zameriava sa najmä na podporu štátnych orgánov Mali v nasledovných oblastiach: úplná obnova ústavného a demokratického poriadku; plnohodnotný výkon suverenity na celom území krajiny; neutralizácia organizovaného zločinu a teroristických hrozieb. Cieľom EUTM MALI je vycvičiť ozbrojené sily Mali tak, aby boli schopné po boku jednotiek OSN v rámci misie MINUSMA, realizovanej na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2100 (2013), obnoviť teritoriálnu integritu Mali a neobmedzovaný výkon moci centrálnej vlády v Bamaku.
2. Vojensko-odborné aspekty návrhu
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky je pripravené na základe analýzy aktuálnych možností ozbrojených síl SR a prebiehajúcich operácií OSN a EÚ zapojiť sa do EUTM MALI prostredníctvom vysokošpecializovaných vojenských expertov, ktorí prispejú k zvýšeniu efektivity operácie. Tento návrh vníma ako výraz solidarity s francúzskymi partnermi a európskymi hodnotami.
V súvislosti s týmto zámerom a na základe žiadosti Francúzskej republiky sa týmto materiálom navrhuje:
vyslať do 5 príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do EUTM MALI na plnenie úloh podľa ich zaradenia, a to v celom priestore tejto misie na dobu jednej rotácie, t. j. na 6 mesiacov.
3. Právne aspekty návrhu
Pôsobenie EUTM MALI je realizovaná na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady
OSN 2071 (2012) z 12. októbra 2012, ktorá bola predĺžená do 30. júna 2016 rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 2227 (2015).
Vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky sa navrhuje podľa článku 86 písm. k) Ústavy Slovenskej republiky, na základe ktorého patrí súhlas s týmto vyslaním do právomoci Národnej rady Slovenskej republiky a v súlade s § 12 ods. 4 písm. b) zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Konkrétne náležitosti súvisiace s plnením úloh príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v EUTM MALI môžu byť upravené osobitnými medzinárodnými zmluvnými dokumentmi.