investičných dotácií zo štátneho rozpočtu a fondov EÚ na krytie investičných výdavkov spojených s výstavbou ciest a diaľnic, ktoré sa zvýšili o 4,3 %. Celkové investičné výdavky na zabezpečenie prípravy a výstavby diaľnic (ďalej „D“) a rýchlostných ciest (ďalej „R“) a ostatných investícií v roku 2014 boli vo výške 515 878 tis. eur, pričom boli vynaložené v členení: stavebné práce 75,2 %, projektová príprava 21,6 % a ostatné výdavky 3,2 %.
Príprava na stavebné práce bola počas roku 2014 vykonaná na 11 úsekoch diaľnice D1, na Zelenom moste na diaľnici D2 – Moravský Svätý Ján, na diaľnici D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec a na diaľnici D4 Bratislava Jarovce – Ivanka Sever – Rača. Výstavba sa zrealizovala na úsekoch diaľnice D1 (Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala, Dubná Skala – Turany, Hubová – Ivachnová, Jánovce – Jablonov, Fričovce – Svinia) a na úsekoch diaľnice D3 (Žilina, Strážov – Žilina, Brodno, Svrčinovec – Skalité).
Príprava rýchlostných ciest sa v priebehu roku 2014 zrealizovala na 2 úsekoch R1, na 3 úsekoch R2, 2 úsekoch R4 a 3 úsekoch R7. Výstavba pritom prebehla na R1 (stredisko správy a údržby rýchlostnej cesty Nová Baňa) a R2 (Ruskovce – Pravotice, Zvolen východ – Pstruša, Pstruša – Kriváň, Žiar nad Hronom – obchvat).
V roku 2015 sa predpokladá začiatok výstavby na D1 (Bratislava, Viedenská – Prístavný most, napojenie s Einsteinovou; Bratislava – Trnava, križovatka Triblavina; Bratislava – Senec, križovatka Senec, 0. etapa; Senec – Blatné, križovatka Blatné; Dubná Skala – Turany, vysunuté SSÚD Žilina; Prešov západ – Prešov juh; diaľničný privádzač Nová Polhora; Budimír – Bidovce), D2 (Zelený most, Moravský sv. Ján), D3 (Čadca Bukov – Svrčinovec), R1 (protihluková stena Vlčkovce – Križovany nad Dudváhom; Sielnica – úprava križovatky) a R4 (privádzač Košice VSS – Červený Rak – protihluková stena). Zároveň bude v roku 2015 vo výstavbe najväčší počet tunelov v pôsobnosti NDS v histórii.
LESY Slovenskej republiky, š.p. (ďalej „LESY“), so sídlom Námestie SNP č. 8, Banská Bystrica, boli založené 1. júla 1999 na základe rozhodnutia Ministerstva pôdohospodárstva SR o splynutí štátnych lesných podnikov na Slovensku (Lesov Bratislava, š.p.; Lesov Trenčín, š.p.; Severoslovenských lesov, š.p., Žilina; Stredoslovenských lesov, š.p., Banská Bystrica; Lesov Košice, š.p.; Lesov Prešov, š.p. a Semenolesu Liptovský Hrádok).
Jediným vlastníkom LESOV bol k 31. 12. 2014 štát, pričom práva štátu ako akcionára vykonávalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Informácie prezentované nižšie sú čerpané z výročnej správy a z individuálnej účtovnej závierky spoločnosti zostavenej za obdobie od 1. januára do 31. decembra 2014 vypracovanej podľa § 17 ods. 6 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, v znení neskorších predpisov. LESY nie sú vlastníkom majetkových podielov v iných spoločnostiach, preto im nevzniká povinnosť zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku.
Priemerný evidenčný prepočítaný počet zamestnancov LESOV k 31. decembru 2014 bol 3 469.