Návrh na vyhlásenie obce za mesto
Mestami Slovenskej republiky obce, ktoré za mestá vyhlásila Slovenská národná rada, Národná rada Slovenskej republiky na návrh vlády Slovenskej republiky alebo obce podľa osobitného zákona. Slovenská republika v súčasnosti 138 miest, čo je 4,77 % z celkového počtu obcí (2890). Poslednými obcami, ktoré boli vyhlásené za mestá v septembri 2001 sú Šaštín-Stráže a Krásno nad Kysucou.
V súčasnosti existujú obce, ktoré nemajú viac ako 5 000 obyvateľov, nie mestami, ale sa stali prirodzenými centrami a strediskami regionálneho významu vo svojom spádovom obvode a spĺňajú ďalšie zákonné podmienky vyhlásenia za mesto. Zabezpečujú služby aj pre obyvateľov okolitých obcí, majú zabezpečené dopravné spojenie s okolitými obcami a aspoň v časti územia je mestský charakter zástavby. Medzi takéto obce patrí aj obec Turany, ktorá mala v minulosti udelené mestské výsady.
Obec Turany
Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky mala k 31. decembru 2014 obec Turany 4 332 obyvateľov. Obec územie obce s výmerou 46 747 284 m2 a tvorí ju jedno katastrálne územie s názvom Turany, ktoré sa nachádza 11 kilometrov východne od Martina medzi starým a novým korytom Váhu, pričom nové koryto Váhu je súčasťou vážskej kaskády. Nadmorská výška stredu obce dosahuje 406 metrov a jej najvyšší bod je tvorený vrcholkom Veľkého Kriváňa merajúcim 1709 metrov.
Obec je zložená z dvoch celkov oddelených od seba železničnou traťou. V staršej pôvodnej časti prevažuje zástavba rodinných domov. Južná časť sústredená okolo niekdajšieho sídla podniku Drevina Turany mestský charakter s prevládajúcou výškovou hromadnou zástavbou. V obci je 47 ulíc a iných verejných priestranstiev, pričom sa eviduje 1823 stavieb (budov, ktoré majú súpisné číslo).
Návrh na vyhlásenie obce Turany za mesto prerokovalo obecné zastupiteľstvo na svojom zasadnutí 25. februára 2009 a uznesením číslo č. B/1 schválilo podanie žiadosti o vyhlásenie obce za mesto. Obec predložila svoju žiadosť prostredníctvom okresného úradu v sídle kraja Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky na ďalšie konanie. Obec svoju žiadosť odôvodňuje tým, že obci Turany boli podľa dobovej listiny z roku 1397 udelené mestské výsady a v súčasnosti obec spĺňa všetky zákonom stanovené podmienky potrebné pre vyhlásenie obce za mesto.
Okresný úrad Žilina kladným stanoviskom odporúča vyhovieť žiadosti obce Turany o vyhlásenie obce za mesto, i keď obec nespĺňa podmienku uvedenú v § 22 ods. 1 písm. e) zákona o obecnom zriadení menej ako 5 000 obyvateľov. Vychádza pri tom zo skutočnosti, že obec všetky ostatné zákonom stanovené podmienky potrebné pre vyhlásenie obce za mesto plní.
Turany aj v minulosti patrili k najvýznamnejším sídlam v Turci, aj keď o ich najstaršej histórii sa zachovalo len málo písomných dokumentov. Svoj názov odvodzujú od pravekého tura, ktorého predkovia uctievali ako posvätné zviera. Aj viaceré miestne názvy poukazujú na predhistorické pôvodne pohanské osídlenie. Známe aj nálezy z dôb púchovskej kultúry
2
a Veľkej Moravy. Aj keď najstaršia zachovaná listina sa datuje z roku 1319, postavenie Turian ako sídla regionálneho významu potvrdil ako prvý uhorský kráľ Žigmund Luxemburský udelením krupinských mestských výsad v roku 1397. O ich udržanie museli predkovia Turian tvrdo zápasiť s okolitými zemepánmi. Časť z nich si však udržali do začiatku 20. storočia. Starobylosť obce potvrdzuje predovšetkým národná kultúrna pamiatka, ktorou je rímsko-katolícky kostol sv. Gála zo začiatku 14. storočia. Kostol je evidovaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok. Osobitnú pozornosť si zasluhuje oltár sv. Kataríny zo 16. storočia, ktorý bol do kostola privezený zo Spišskej kapituly. Evanjelický kostol z roku 1934 je postavený na mieste pôvodného tolerančného kostola z 18. storočia. V Turanoch majú sídlo farské úrady spravujúce jednotlivé farnosti pôsobiace aj na území susediacich obcí Šútovo, Ratkovo, Krpeľany a Nolčovo. Pred budovou obecného úradu stojí pamätník venovaný turianskemu rodákovi národnému umelcovi Milošovi Alexandrovi Bazovskému, ako aj pamätník venovaný obetiam 2. svetovej vojny.
Obec Turany vypracovaný a schválený územný plán obce, ktorý je základným dokumentom usmerňujúcim jej rozvojové zámery v nadväznosti na Územný plán Žilinského samosprávneho kraja. Tento územný plán bol v nedávnom období doplnený o časť riešiacu rekreačnú oblasť Trusalová so stanovením normatívov a limitov pre túto významnú rekreačnú oblasť. Okrem toho obec schválený Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce Turany na roky 2007 2014, pričom v súčasnom období pokračujú prípravné práce na zostavovaní zámerov a cieľov pre ďalšie programovacie obdobie.
Obec Turany sa nachádza v ochranných pásmach medzi dvomi významnými chránenými územiami Národným parkom Malá Fatra a Národným parkom Veľká Fatra. Táto poloha obci dáva veľké možnosti rozvoja letného i zimného turizmu predovšetkým vo vzťahu k Malej Fatre. Výhodná je však aj vo vzťahu k viacerým blízkym strediskám zimných športov, nachádzajúcim sa v Malej Fatre a Veľkej Fatre, Nízkych Tatrách i Vysokých Tatrách. Dobrá dostupnosť do okolitých sídiel bude v najbližšom čase umocnená dobudovaním diaľničnej križovatky diaľničného úseku Dubná skala Turany, ktorá sa buduje práve v katastri obce Turany. Rekreačná oblasť Trusalová so známym autokempingom a rozsiahlou chatovou oblasťou poskytuje množstvo ubytovacích možností. K rozvoju turizmu okrem existujúcej turistickej infraštruktúry (turistické značkové trasy a náučný chodník) prispievajú aj ďalšie miestne ubytovacie zariadenia, ako aj zariadenia poskytujúce stravovacie a reštauračné služby. V posledných rokoch sa rozširuje sieť cyklotrás spájajúcich celý Turiec s množstvom jeho pozoruhodností a zvláštností. Katastrom obce vedie Turčiansko vážsko-fatranská cyklomagistrála.
Obec Turany leží na železničnej trati Žilina Košice, pričom je potrebné pripomenúť, že tu bola zriadená prvá železničná stanica v Turci. Výhodná geografická poloha Turian oddávna podčiarkovala jej význam, keď cez ňu viedla bývalá kráľovská cesta vedúca cez Oravu do Poľska. Súčasná komunikácia E 18 spájajúca Turiec s Oravou a Liptovom patrí k najviac vyťaženým komunikáciám na Slovensku. O to významnejšou je skutočnosť, že v roku 2015 pribudol nový diaľničný úsek Dubná skala Turany, ale aj diaľničná križovatka Turany, vďaka ktorej významne vzrastie význam obce vo vzťahu cestnej dopravy v smere na Oravu a Poľskú republiku. Vybudovaná cestná sieť ciest II. a III. triedy umožňuje dobrú dostupnosť obyvateľstva okolitých obcí v smere na Turany a ďalšie väčšie sídla na okolí.
Obec spĺňa charakter mestskej zástavby predovšetkým vo svojej južnej časti vybudovanej okolo niekdajšieho monopolného výrobcu okien a dverí na Slovensku podniku Drevina Turany. V tejto časti oddelenej od pôvodnej zástavby železničnou traťou žije viac
3
ako polovica všetkého obyvateľstva obce. V súčasnom období sa aj v tejto časti rozmáha individuálna výstavba rodinných domov, pričom mladí stavebníci nepochádzajú len z obce, ale aj zo širokého okolia, čo sa priaznivo odzrkadlí v budúcom demografickom vývoji obce.
Obec Turany je sídlom s dobudovanou sieťou technickej a občianskej infraštruktúry. Je tu vybudovaný verejný vodovod v dĺžke 28 km napájajúci pitnou a úžitkovou vodou všetkých záujemcov o pripojenie. Plynovodné rozvody v dĺžke 23 km zásobujú plynom obyvateľstvo i podnikateľskú sféru. Podobne je to aj so sieťou splaškovej kanalizácie, ktorá bola dobudovaná v rámci odkanalizovania dolného Turca s odvádzaním splaškových vôd do spoločnej čističky vybudovanej pri Vrútkach v dĺžke 25 km. Telefónne spojenie okrem klasických pevných telekomunikačných liniek zabezpečujú viacerí poskytovatelia mobilného pripojenia. Obec má vybudovanú aj káblovú televíziu prevádzkovanú súkromnou firmou.
V obci je zriadená obecná polícia, ktorá zabezpečuje každodennú bezpečnosť obyvateľov obce a hasičská jednotka obce (dobrovoľný hasičský zbor obce), ktorá vykonáva zásahy pri požiaroch a iných nežiaducich udalostiach.
Zamestnanosť v obci pôvodne dominantne zabezpečoval drevársky podnik. Po jeho rozpade poskytujú zárobkové možnosti viaceré podnikateľské subjekty v areáli bývalej Dreviny (Staton, SZT, Green Force, Panel, Chyžbet,...). Najväčším zamestnávateľom je však v súčasnosti belgicko-slovenská strojárenská firma Team Industries. Dobré meno obci robí Tlačiareň P+M Turany, ktorá vyrába mimoriadne kvalitné knihy a tlačoviny známe aj za hranicami Slovenskej republiky.
Obchodnú vybavenosť v obci zabezpečuje nielen COOP Jednota so svojim dvomi supermarketmi, ale aj množstvo ďalších obchodných subjektov rozmiestnených po celej obci. Tie poskytujú svoje služby nielen obyvateľom obce, ale aj celého spádového okolia. Zaujímavosťou je určite firma AUTO ALLES, ktorá so svojimi prevádzkami po Slovensku predstavuje najväčší autobazár na území republiky.
Poľnohospodársku výrobu zastrešuje firma AFG so sídlom v Turčianskych Tepliciach. Okrem nej tu pôsobí viacero súkromne hospodáriacich roľníkov prevažne obyvateľov obce.
Na vybavovanie finančných potrieb obyvateľstva k dispozícii expozitúry Všeobecnej úverovej banky, a. s. spolu s dvoma bankomatmi. Poštové služby sa v obci poskytujú na jednej pošte v centre obce v kvalitných priestoroch.
Oblasť školstva a vzdelávania je pokrytá sieťou škôl a školských zariadení. Obec prevádzkuje dve predškolské zariadenia s celkovou kapacitou 132 detí. V zriaďovateľskej pôsobnosti obce je aj plne organizovaná základná škola, ktorá bola pred niekoľkými rokmi zrekonštruovaná s využitím prostriedkov z fondov Európskej únie. V obci pôsobí aj Spojená škola so zameraním na drevárstvo.
Tradične silná je činnosť v oblasti kultúry, pričom obec Turany ponúka možnosť kultúrneho vyžitia aj pre okolité obyvateľstvo. V Kultúrnom centre sa každoročne uskutočňuje viacero zaujímavých podujatí, z ktorých viaceré si nachádzajú svojich priaznivcov v širokom okolí (Turianske plesy, Matičné Turany,...). Ponuku kultúrnych ustanovizní dopĺňa miestna knižnica, kinosála s funkčným javiskom, ale predovšetkým miestne múzeum so svojimi piatimi stálymi expozíciami. Aktívne pôsobia viaceré súbory a krúžky (folklórny súbor Kriváň, súbor Fatranček, Turianka). Najväčším podujatím je
4
tradičný Deň obce s účasťou niekoľkých tisícok miestnych obyvateľov i návštevníkov z okolia.
Hlboké korene majú v obci aj viaceré športy, z ktorých dominuje futbal. Miestny štadión je však aj dejiskom mnohých športových odvetví, z ktorých Beh oslobodenia Turian za sebou 41 úspešných ročníkov. Nemenej významným je aj tradičný výstup na Veľký Fatranský Kriváň s každoročnou účasťou turistov z celej Slovenskej republiky. Športovej streľbe slúži športová strelnica na Tibine, ale aj krytá strelnica pre streľbu z krátkych zbraní U grófa. Sálovým športom slúžia dve telocvične. Mládeži i ostatným záujemcom o športovanie sú k dispozícii aj štyri tenisové kurty a multifunkčné ihrisko.
Základná zdravotnícka starostlivosť pre obyvateľstvo obce a bližšieho okolia je zabezpečovaná v dvoch obvodných zdravotných strediskách praktických lekárov. Okrem toho tu pôsobí pediater, zubná ambulancia, fyzioterapeut a sídlia tri lekárne. Obec pre seniorov zabezpečuje varenie a dovoz obedov, ale aj klubovú činnosť dôchodcov.
V obci pôsobí mnoho spoločenských a športových organizácií, ktoré aj s podporou obce prispievajú k upevňovaniu duševného a fyzického zdravia obyvateľstva. Zo športových aktivít okrem futbalu v obci pôsobia strelci, rádioamatéri, turisti, atléti, rekreační bežci, šachisti, lyžiari, chovatelia, záhradkári, automotoklub, hasiči, matičiari, Únia žien Slovenska. Viaceré tieto spolky a ich členovia dosahujú vynikajúce výsledky na úrovni Slovenskej republiky, i za jej hranicami. Kultúrny a spoločenský život v obci je mimoriadne pestrý počas celého roka. Pre obyvateľstvo, ale predovšetkým pre jej bývalých obyvateľov, či prípadných návštevníkov obce, obec ponúka pravidelnú informovanosť nielen prostredníctvom občasníka Hlas Turian, ale predovšetkým informáciami zverejňovanými na webovom sídle obce.
Obec Turany spĺňa predpoklady na vyhlásenie obce za mesto, upravené v zákone o obecnom zriadení. Je administratívnym a kultúrnym centrom, zabezpečuje niektoré služby aj pre obyvateľstvo okolitých obcí, zabezpečené dopravné spojenie s okolitými obcami a v časti územia obce mestský charakter zástavby. K návrhu na vyhlásenie obce Turany za mesto zaujal kladné stanovisko Okresný úrad Žilina a aj dotknuté ústredné orgány štátnej správy Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.