D ô v o d o v á s p r á v a
A. Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov predkladajú na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslanci NR SR Jana Kiššová a Peter Osuský.
Cieľom predloženého návrhu je rozšírenie možností pre mimoriadne zníženie trestu v prípadoch trestného činu úkladnej vraždy podľa § 144 alebo vraždy podľa § 145, ak sa ho páchateľ dopustil
1)v ospravedlniteľnom stave mysle vyvolanom zavrhnutiahodným konaním poškodeného alebo
2)v ospravedlniteľnom stave mysle zo súcitu nad takým zdravotným stavom usmrteného, ktorý bol nezvratný a neumožňoval viesť usmrtenému dôstojný život; uvedené sa nebude vzťahovať na prípady, ak páchateľ spôsobil smrť proti vôli usmrteného.
V oboch prípadoch súd nesmie uložiť trest odňatia slobody kratší ako päť rokov. Takéto nastavenie nie je legalizáciou takéhoto konania; legalizáciou by bola jeho beztrestnosť, resp. dovolenosť. Podľa predloženého pozmeňujúceho návrhu takéto konanie bude naďalej trestné, avšak trest bude môcť byť miernejší (čo však neznamená, že automaticky bude miernejší).
Zmyslom uvedeného návrhu je možnosť súdu uplatniť miernejší trest jednak voči obetiam domáceho násilia a jednak voči tým páchateľom, ktorí motivovaní súcitom k ich obetiam. Do úvahy prichádza v tejto súvislosti iba súcit k obeti, ktorej zdravotný stav je nezvratný (nevyliečiteľnosť) a ktorý jej zároveň neumožňuje, resp. znemožňuje viesť plnohodnotný život. Obe podmienky musia byť splnené kumulatívne. Vyhodnotenie okolností bude v kompetencii súdu; ak bude súd názoru, že zdravotný stav nebol nezvratný, alebo že hoci bol nezvratný, ale umožňoval viesť dôstojný život, jednoducho možnosť mimoriadneho zníženia trestu nevyužije a uloží trest v rámci riadnej sadzby.
Obete dlhodobého domáceho násilia patria v našich podmienkach do kategórie ľudí, ktorí ak sa nechcú dopustiť protiprávneho konania voči páchateľovi domáceho násilia, ktorý je prakticky vždy vo fyzickej prevahe, majú najčastejšie možnosť iba trpieť. V tejto súvislosti sa často dostanú do takého stavu mysle, že nevidia iné východisko, len páchateľa domáceho násilia usmrtiť, pritom si to však naplánujú, pripravia a budú zodpovedné za trestný čin úkladnej vraždy rovnako ako páchatelia vrážd na objednávku. Ak by však tieto obete domáceho násilia úmyselne usmrtil domáci násilník v nejakom náhlom návale hnevu, bol by zodpovedný len za menej závažný trestný čin vraždy. Je to nevhodný stav, ktorý je potrebné riešiť. Podobných prípadov, ako prípady domáceho násilia, sa v praxi sa môže vyskytovať nespočetné množstvo.
Pojmy ako ospravedlniteľný stav mysle dostatočne abstraktné, aby sa vzťahovali na prípady, ktoré si to vyžadujú, ale dostatočne konkrétne, aby sa vyhli zneužívaniu. Trestné právo často používa pojmy obdobnej kvality a ponecháva na judikatúru, aby ich obsah vhodne upresnila.
S poukazom na vyššie uvedené skutočnosti predkladatelia toho názoru, že je načase začať viesť diskusiu, ako danú situáciu v našich legislatívnych podmienkach riešiť.
Návrh zákona nebude mať nepriaznivý vplyv na štátny rozpočet, rozpočty vyšších územných celkov alebo obcí, nebude mať vplyv na podnikateľské prostredie, sociálne dopady ani na informatizáciu spoločnosti a životné prostredie.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, zákonmi a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
B. Osobitná časť
K čl. I
Navrhuje sa rozšírenie možností pre mimoriadne zníženie trestu v prípadoch trestného činu úkladnej vraždy podľa § 144 alebo vraždy podľa § 145, ak sa ho páchateľ dopustil
a) v ospravedlniteľnom stave mysle vyvolanom zavrhnutiahodným konaním poškodeného (čím sa pokrývajú najmä prípady domáceho násilia) alebo
b) v ospravedlniteľnom stave mysle zo súcitu nad takým zdravotným stavom usmrteného, ktorý bol nezvratný a neumožňoval viesť usmrtenému dôstojný život; uvedené sa nebude vzťahovať na prípady, ak páchateľ spôsobil smrť proti vôli usmrteného.
Podmienka nezvratnosti, resp. nevyliečiteľnosti zdravotného stavu a skutočnosť, že tento zdravotný stav neumožňuje viesť obeti dôstojný život, musia byť splnené kumulatívne.
V oboch prípadoch súd nesmie uložiť trest odňatia slobody kratší ako päť rokov.
K čl. II
Účinnosť predkladanej novely sa navrhuje na 1. mája 2016.