Predkladacia správa
Predkladaný materiál obsahuje Návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s uzavretím Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Arménskou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a z majetku (ďalej len „zmluva“).
Návrh zmluvy schválila vláda SR svojím uznesením č. 1 zo 7. januára 2015. Zmluva bola podpísaná 15. mája 2015 v Bratislave. Po vyslovení súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky sa zmluva predloží na ratifikáciu. Z hľadiska vecnej podstaty predkladaného materiálu, je zmluva medzinárodnou hospodárskou zmluvou všeobecnej povahy (čl. 7 ods. 4 Ústavy SR), ktorá charakter prezidentskej zmluvy bez ohľadu na jej názov. Zmluva priamo zakladá práva a povinnosti fyzických alebo právnických osôb a podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy SR má prednosť pred zákonmi.
Východiskom zmluvy boli Modelová daňová zmluva OECD o príjmoch a o majetku a Modelová zmluva OSN o dvojitom zdanení a výsledný text je kompromisom dosiahnutým na bilaterálnom rokovaní.
Zmluva nevyžaduje zmeny v právnom poriadku Slovenskej republiky a netýka sa záväzkov vyplývajúcich z iných medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná. Predkladaný materiál je v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Uzavretím zmluvy sa rozširuje bilaterálna zmluvná základňa v oblasti priamych daní. Pokiaľ ide o otázku zlučiteľnosti medzinárodných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia s právom Európskej únie, spôsob zamedzenia dvojitého zdanenia je úplne v kompetencii jednotlivých členských štátov Európskej únie. Právo Európskej únie neupravuje uzavieranie zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia.
Podľa článku 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky so zmluvou vyslovuje súhlas Národná rada Slovenskej republiky. Zároveň odporúčame Národnej rade Slovenskej republiky rozhodnúť, že ide o medzinárodnú zmluvu podľa článku 7 odsek 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi.