Predkladacia správa
Spojené štáty americké (ďalej len „Spojené štáty“) z dôvodu zabránenia daňovým únikom a zlepšenia výberu daní v roku 2010 prijali vnútroštátne zákon o dodržiavaní daňových predpisov v prípade zahraničných účtov (The Foreign Account Tax Compliance Act ďalej len „FATCA“). Predmetným zákonom sa zaviedol systém, ktorý pozostáva zo získavania informácií o amerických daňovníkoch, z vytvorenia celosvetovej siete spolupracujúcich subjektov a z vykonávania sankčných zrážok z vybraných transakcií na základe pravidiel FATCA v prípade ich nedodržania.
Predkladaný materiál obsahuje Návrh na vyslovenie súhlasu Národnej Rady SR s uzavretím Dohody medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými na zlepšenie dodržiavania medzinárodných predpisov v oblasti daní a na implementáciu zákona FATCA (ďalej len „dohoda FATCA“).
Na základe dohody FATCA bude Slovenská republika prostredníctvom svojho príslušného orgánu na výmenu informácií v oblasti daní oznamovať požadované informácie v pravidelných časových rámcoch príslušnému orgánu Spojených štátov (Internal Revenue Service/IRS), pričom predpokladom je zavedenie vnútroštátnej legislatívy SR v záujme vytvoriť rámec pre slovenské finančné inštitúcie, aby mohli získavať požadované informácie o amerických osobách. Keďže ide o uzatvorenie dohody na recipročnej báze, obdobné údaje o slovenských daňových rezidentoch bude zo strany Spojených štátov získavať aj Slovenská republika.
K uvedenej dohode FATCA je pripojené aj vyhlásenie o porozumení, ktorého hlavnou výhodou je podmienené posunutie dátumu, od ktorého majú byť požadované informácie poskytované príslušnému orgánu Spojených štátov, ako aj odklad uplatňovania zvýšenej zrážkovej dane zo strany Spojených štátov.
Dohoda FATCA bola podpísaná v Bratislave dňa 31. júla 2015. Za Slovenskú republiku zmluvu podpísal Ivan Lesay, štátny tajomník ministerstva financií Slovenskej republiky a za Spojené štáty americké Rudolf Perina, Chargé d’Affaires z Veľvyslanectva Spojených štátov amerických v Slovenskej republike.
Podľa článku 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky s dohodou vyslovuje súhlas Národná rada Slovenskej republiky. Zároveň odporúčame Národnej rade Slovenskej republiky rozhodnúť, že ide o medzinárodnú zmluvu podľa článku 7 odsek 5 Ústavy Slovenskej republiky, pretože priamo zakladá práva a povinnosti pre fyzické a právnické osoby.