DOLOŽKA PREDNOSTI
medzinárodnej zmluvy pred zákonmi
(čl. 7 ods. 5 ústavy)
1.Gestor zmluvy: Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky
2.Názov zmluvy: Dohovor Rady Európy o ochrane detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním z 25. októbra 2007 (ďalej len „dohovor“)
3.Účel a predmet zmluvy a jeho úprava v právnom poriadku Slovenskej republiky: Účelom dohovoru je ochrániť deti pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním
4.Priama úprava práv alebo povinností fyzických osôb alebo právnických osôb: Dohovor priamo nezakladá práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb.
5.Úprava predmetu medzinárodnej zmluvy v práve EÚ:
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/92/EÚ z 13. decembra 2011 o boji proti sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí a proti detskej pornografii, ktorou sa nahrádza Rámcové rozhodnutie Rady 2004/68/SVV (Ú. v. L 335, 17.12.2011).
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/36/EÚ z 5. apríla 2011 o prevencii obchodovania s ľuďmi a boji proti nemu a o ochrane obetí obchodovania, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2002/629/SVV (Ú. v. EÚ L 101, 15.4.2011).
6.Kategória zmluvy podľa čl. 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky (vyžaduje pred ratifikáciou súhlas Národnej rady Slovenskej republiky): Dohovor je podľa čl. 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky prezidentskou medzinárodnou zmluvou z oblasti ľudských práv a základných slobôd a zmluvou, na ktorej vykonanie je potrebný zákon (Trestný zákon, Trestný poriadok, zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov), preto sa pred ratifikáciou vyžaduje súhlas Národnej rady Slovenskej republiky.
7.Kategória zmluvy podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky (má prednosť pred zákonmi): Dohovor je podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy SR medzinárodnou zmluvou o ľudských právach a základných slobodách.
8.Dopady prijatia medzinárodnej zmluvy, ktorá prednosť pred zákonmi, na slovenský právny poriadok (uvedú sa právne predpisy alebo ich jednotlivé ustanovenia, ktorých sa medzinárodná zmluva týka; potreba ich zrušenia alebo adaptácie z dôvodu duplicity): Na vykonanie dohovoru nie je potrebné meniť, zrušiť ani prijať žiadne vnútroštátne právne predpisy alebo ich jednotlivé ustanovenia, ktorých sa medzinárodná zmluva týka. Ustanovenia dohovoru sa v podmienkach Slovenskej republiky vykonávajú prostredníctvom právnych predpisov, uvedených v bode 6.