(Pracovný návrh)
VYHLÁŠKA
Ministerstva obrany Slovenskej republiky
z ......................... 2015
o podmienkach zdravotnej spôsobilosti a zdravotnej klasifikácie vojaka v zálohe na zaradenie do aktívnych záloh a o posudzovaní psychickej spôsobilosti vojaka v zálohe na zaradenie do aktívnych záloh
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky podľa § 14 ods. 5 a § 21 ods. 9 zákona č. 570/2005 Z. z. o brannej povinnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov ustanovuje:
§ 1
(1) Zdravotná spôsobilosť vojaka v zálohe na zaradenie do aktívnych záloh sa posudzuje podľa Zoznamu chorôb a chýb, ktorý je uvedený v prílohe č. 1.
(2) Psychická spôsobilosť vojaka v zálohe na zaradenie do aktívnych záloh sa posudzuje podľa kritérií psychickej spôsobilosti, ktoré sú uvedené v prílohe č. 2.
§ 2
(1) Zdravotná spôsobilosť vojaka v zálohe zistená na základe posúdenia výpisu z jeho zdravotnej dokumentácie lekárom vykonávajúcim lekársku posudkovú činnosť v ozbrojených silách Slovenskej republiky sa označuje touto zdravotnou klasifikáciou:
a) „A-B“ – „spôsobilý na zaradenie do aktívnych záloh“,
b) „C“ – „dočasne nespôsobilý na zaradenie do aktívnych záloh“,
c) „D“ – „nespôsobilý na zaradenie do aktívnych záloh“.
(2) Ak sa pri posúdení výpisu zo zdravotnej dokumentácie vojaka v zálohe zistí zdravotná spôsobilosť, ktorá umožňuje jeho zaradenie do aktívnych záloh, zdravotná spôsobilosť sa označí písmenom „A-B“ – „spôsobilý na zaradenie do aktívnych záloh“.
(3) Ak sa pri posúdení výpisu zo zdravotnej dokumentácie vojaka v zálohe zistí zdravotná spôsobilosť, podľa ktorej možno odôvodnene predpokladať, že pred uplynutím doby 1 roka vojak v zálohe nadobudne spôsobilosť na zaradenie do aktívnych záloh, zdravotná spôsobilosť sa označí písmenom „C“ „dočasne nespôsobilý na zaradenie do aktívnych záloh“. Zároveň sa uvedie text: „ Možnosť znova posúdiť po uplynutí 12 mesiacov“.
(4) Ak sa pri posúdení výpisu zo zdravotnej dokumentácie vojaka v zálohe zistí zdravotná spôsobilosť, podľa ktorej je jeho zdravotný stav trvalo narušený tak, že mu nedovoľuje zaradenie do aktívnych záloh, zdravotná spôsobilosť sa označí písmenom „D“ „nespôsobilý na zaradenie do aktívnych záloh“.
§ 3
(1) Posúdenie psychickej spôsobilosti vojaka v zálohe na zaradenie do aktívnych záloh sa vykonáva psychodiagnostickým vyšetrením na pracovisku ozbrojených síl Slovenskej republiky.
(2) Psychodiagnostické vyšetrenie vojaka v zálohe pozostáva z posúdenia
a) intelektových predpokladov,
b) kognitívnych predpokladov,
c) psychickej odolnosti voči záťaži.
(3) Psychickú spôsobilosť vojaka v zálohe hodnotí psychológ v závere psychodiagnostického vyšetrenia výrokom:
a) „je psychicky spôsobilý na zaradenie do aktívnych záloh“ alebo
b)„nie je psychicky spôsobilý na zaradenie do aktívnych záloh“.
(4) Záver psychodiagnostického vyšetrenia podľa odseku 3 je platný 12 mesiacov odo dňa vykonania psychodiagnostického vyšetrenia.
§ 4
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. januára 2016.
Martin Glváč
minister obrany
Slovenskej republiky
Príloha č. 1
k vyhláške č. .../2015 Z. z.
ZOZNAM CHORÔB A CHÝB
Zoznam chorôb a chýb bude spracovaný podľa alfanumerickej kódovacej schémy zoznamu trojmiestnych položiek publikácie Svetovej zdravotníckej organizácie Medzinárodná štatistická klasifikácia chorôb a príbuzných zdravotných problémov 10. revízia (ďalej len „MKCH 10“) s čiastočným využitím podrobnej MKCH – 10.
Príloha č. 2
k vyhláške č. .../2015 Z. z.
OBSAHOVÉ ZAMERANIE PSYCHODIAGNOSTICKÉHO VYŠETRENIA
1.Posúdenie intelektových predpokladov vojaka v zálohe sa zameriava na posúdenie všeobecných rozumových schopností. Pre stanovenie záveru „je psychicky spôsobilý na zaradenie do aktívnych záloh“ je potrebné dosiahnuť úroveň všeobecných rozumových schopností minimálne na hranici podpriemeru populácie, čo predstavuje 16 percentil.
2.Posúdenie kognitívnych predpokladov vojaka v zálohe sa zameriava na posúdenie kvality pozornosti a psychomotorického tempa. Pre stanovenie záveru „je psychicky spôsobilý na zaradenie do aktívnych záloh“ je potrebné dosiahnuť úroveň sledovaných výkonových dispozícií minimálne na hranici podpriemeru populácie, čo predstavuje 16 percentil.
3.Posúdenie psychickej odolnosti vojaka v zálohe voči záťaži je zamerané na posúdenie výkonovej kapacity a schopnosti využívať rozumovú kapacitu v situáciách psychickej záťaže. Pre stanovenie záveru „je psychicky spôsobilý na zaradenie do aktívnych záloh“ je potrebné dosiahnuť úroveň sledovaných znakov psychickej odolnosti voči záťaži minimálne na hranici podpriemeru populácie.