DÔVODOVÁ SPRÁVA
A.Všeobecná časť
Slovenská republika sa v otvorenosti vládnutia citeľne zlepšila vďaka povinnosti zverejňovať objednávky, zmluvy a faktúry verejných inštitúcií na internete. Pre účinnú verejnú kontrolu širokého spektra subjektov, ktoré hospodára s finančnými prostriedkami z verejných zdrojov je to však málo. Z uvedeného dôvodu by mali byť zverejnené všetky relevantné informácie o hospodárení verejných inštitúcií. Predkladaná novela zákona navrhuje rozšíriť okruh povinných osôb.
Samosprávy (obce, mestá, vyššie územné celky) pri výkone svojich právomocí hospodária s finančnými prostriedkami získanými z podielových daní fyzických osôb a z miestnych daní (daň z nehnuteľností, cestná daň, poplatky za likvidáciu komunálneho odpadu). Preto povinné nakladať s takto získanými zdrojmi efektívne, v prospech komunity a podrobovať sa účinnej verejnej kontrole.
Posilňovanie kontroly verejných inštitúcií a zvyšovanie kvality zverejňovaných informácií je najúčinnejším prostriedkom na zvýšenie kvality práce verejného sektora a patrí medzi efektívne protikorupčné opatrenia. Ak oslovený úrad informáciu poskytne, nebude ňou disponovať iba žiadateľ, ale každý občan. A ak úrad odmietne poskytnúť informáciu, jeho dôvody budú pod širokou verejnou kontrolou.
Účinnosť zákona sa vzhľadom na dĺžku legislatívneho procesu navrhuje od 1. januára 2016.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, s právom Európskej únie, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Návrh zákona bude mať pozitívny sociálny vplyv, nebude mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, na rozpočet verejnej správy a nebude mať vplyv na životné prostredie a na informatizáciu spoločnosti.
B.Osobitná časť
K čl. I:
K bodu 1.:
Navrhuje sa, aby sa rozšíril okruh povinných osôb o právnické osoby, ktoré čerpajú financie zo štátneho rozpočtu.
K bodu 2.:
Navrhuje sa, aby sa rozšíril okruh automaticky zverejňovaných informácií.
K bodu 3.:
Navrhuje sa, aby sa evidencia žiadostí zverejňovala na internete.
K čl. II:
Ustanovuje sa dátum nadobudnutia účinnosti vzhľadom na dĺžku legislatívneho procesu.