D ô v o d o v á s p r á v a
A.Všeobecná časť
Predložený návrh zákona, ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladá na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Sloboda a Solidarita Juraj Droba.
Cieľom predloženého návrhu je odňať sudcom Ústavného súdu Slovenskej republiky nárok na bezplatné používanie prostriedkov pozemnej hromadnej dopravy.
Tento návrh sa predkladá v čase, keď dochádza k plošnému odnímaniu nárokov na bezplatné cestovanie v mestskej hromadnej doprave na celý rad skupín obyvateľstva, ktorých príjem je omnoho nižší než príjem ústavných sudcov. Je pritom všeobecne známe, že príjmy sudcov ÚS SR patria vo všeobecnosti k najvyšším v celoslovenskom meradle (nerátajúc súkromný sektor).
Nárok na bezplatné cestovné je vo všeobecnosti odôvodňovaný najrôznejšími pohnútkami, najčastejšie sociálno-etickými. Avšak ak situáciu vnímame akoukoľvek optikou (pravicovou či ľavicou) nemožno vyhodnotiť ako logické ani etické, aby skupiny s nižšími príjmami boli zbavované nárokov na bezplatné cestovné a skupinám s vyššími príjmami sa na výnimky nesiahalo. Súčasný model nemožno označiť inak ako elitársky, zvýrazňujúci príjmovú nerovnosť silnejších na úkor slabších a z tohto dôvodu sa navrhuje jeho zrušenie.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, zákonmi a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Návrh zákona nebude mať negatívny vplyv na verejné financie, nebude mať sociálny vplyv ani vplyv na životné prostredie, podnikateľské prostredie, či informatizáciu spoločnosti.
B.Osobitná časť
K čl. I
Článok I obsahuje iba jeden novelizačný bod, a síce vypustenie prvej vety v § 16 ods. 2, ktorá znie: Sudca ústavného súdu môže bezplatne používať prostriedky pozemnej hromadnej dopravy.“. Vypustením uvedenej vety sa dosiahne zrušenie nároku na bezplatné využívanie prostriedkov pozemnej hromadnej dopravy.
K čl. II
Účinnosť predkladanej novely sa navrhuje od 1. januára 2016.