PREDKLADACIA SPRÁVA
Predkladá sa návrh na pristúpenie k Nagojskému protokolu o prístupe ku genetickým zdrojom a spravodlivom a rovnocennom spoločnom využívaní prínosov vyplývajúcich z ich využívania k Dohovoru o biologickej diverzite (ďalej len „protokol“) na základe úlohy č. 148 Akčného plánu pre implementáciu opatrení vyplývajúcich z aktualizovanej Národnej stratégie ochrany biodiverzity do roku 2020 prijatého uznesením vlády Slovenskej republiky č. 442 z 10. septembra 2014.
Text protokolu bol prijatý 29. októbra 2010 na desiatom stretnutí zmluvných strán Dohovoru o biologickej diverzite v Nagoji v Japonsku. Návrh sa predkladá aj s ohľadom na uzatvorenie protokolu zo strany Európskej únie, ako aj vzhľadom na prijaté nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 511/2014 zo 16. apríla 2014 o opatreniach na zaistenie súladu pre používateľov Nagojského protokolu o prístupe ku genetickým zdrojom a spravodlivom a rovnocennom spoločnom využívaní prínosov vyplývajúcich z ich používania v Únii (ďalej len „nariadenie EÚ“).
Protokol vykonáva najmä články 1, 8 a 15 Dohovoru o biologickej diverzite, ktorého je Slovenská republika zmluvnou stranou. Články sa týkajú prístupu ku genetickým zdrojom a s nimi súvisiacimi tradičnými znalosťami. Cieľom protokolu je, okrem iného, stanoviť spravodlivé a rovnocenné spoločné využívanie prínosov vyplývajúcich z používania genetických zdrojov a vhodný prístup ku genetickým zdrojom (článok 1 protokolu). Protokol zvýšiť právnu istotu a transparentnosť ako pre poskytovateľov, tak aj pre používateľov genetických zdrojov. Podporuje dodržiavanie vnútroštátnych predpisov krajiny pôvodu genetických zdrojov a určuje základ pre zmluvné záväzky medzi poskytovateľom genetických zdrojov a používateľom vo forme vzájomne dohodnutých podmienok využívania. Protokol zároveň upravuje prístup k tradičným znalostiam spojených s genetickými zdrojmi, ktoré ovládajú domorodé a miestne spoločenstvá.
Pristúpenie k protokolu je v súlade so záujmami zahraničnej politiky Slovenskej republiky. V zmysle článku 7 ods. 4 Ústavy SR je protokol prezidentskou medzinárodnou zmluvou, na ktorej vykonanie je potrebný zákon, a preto v súlade s článkom 86 písm. d) Ústavy SR podlieha vysloveniu súhlasu Národnej rady SR a ratifikácii prezidentom SR.
Slovenský preklad protokolu je znením prebratým z Úradného vestníku Európskej únie (OJ L 150, 20.5.2014, p. 234–249). Anglické znenie je autentickým textom podľa čl. 36 protokolu.
Vykonanie obvyklých formálnych úkonov súvisiacich s protokolom zabezpečí Ministerstvo životného prostredia SR ako odborný gestor protokolu, a to v súčinnosti s Ministerstvom zahraničných vecí SR v súlade s platnými vnútroštátnymi právnymi predpismi. Listiny o pristúpení podpíše prezident Slovenskej republiky po vyslovení súhlasu Národnou radou Slovenskej republiky.
Predkladaný návrh na pristúpenie k protokolu zakladá priaznivý vplyv na životné prostredie. Očakáva sa nepriaznivý vplyv na štátny rozpočet.
Vláda Slovenskej republiky svojím uznesením č. 340 z 1. júla 2015 vyslovila súhlas s pristúpením k protokolu.